Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
415 postów 2198 komentarzy

RP - Primum Non Nocere

Ryszard Opara - Lekarz z powołania. Polak - Patriota. Humanista. Misja i Cel Mojego Życia - Pomagać innym ludziom.

NAPRAWA RZECZPOSPOLITEJ. PKT 1 – REFORMA SYSTEMU BANKOWEGO

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

(część 1) Podstawą istnienia oraz stabilnego rozwoju sprawnie funkcjonującego Państwa jest właściwy System Bankowy. Banki to Instytucje zaufania publicznego – ( tak powinno - tak musi być) Tymczasem…

Polski system bankowy jest chory. Ciężko chory. I ta choroba przenosi się na cały Nasz Kraj. Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że Banki nie są instytucjami charytatywnymi. Muszą zarabiać na usługach i towarze którym handlują - jakim jest pieniądz. Wszystko powinno odbywać się zgodnie z prawami biznesu a jednocześnie z ustalonymi zasadami etyki bankowej jak również (a może przede wszystkim) z interesami depozytariuszy. To oni właśnie dostarczają towar (pieniądze) do Banku. To tylko przecież dzięki nim, (depozytariuszom) Banki, Instytucje finansowe mogą prowadzić swoja działalność - handlować pieniądzem. A przecież depozytariusze to ludzie, obywatele i ich własne struktury - to Państwo.

 
Banki MUSZĄ prowadzić swoją działalność także w interesie kraju, w którym funkcjonują.
 
Tymczasem…tzw. „Polskie” Banki działają (w większości) tylko i wyłącznie w swoim własnym interesie. Traktują depozytariuszy jako źródło swoich funduszy a potem zwyczajnie jak mięso armatnie – do stopniowej i całkowitej eksploatacji. Tzw. „Polskie” Banki mając poparcie elit politycznych, a więc „w kieszeni”: aktualne elity, decydentów, oraz tzw. „Polski” wymiar sprawiedliwości oraz media działają więc całkowicie bezkarnie. Tzw. „Polskie” Banki w Naszym Kraju są - lub wydaje im się, że są - ponad prawem.
 
NIKT trzeźwo myślący w Polsce, (oprócz zapewne ludzi bezpośrednio czerpiących rozmaite korzyści oraz instytucji i osób będących właścicielami „Polskich” Banków) - nie ma żadnych wątpliwości. „Polski” system bankowy jest zły. Należy go całkowicie zmienić i zreformować.  To jest najbardziej pilne i konieczne zadanie przyszłej, planowanej reformy Państwa.
 
Jak to się stało? Kto i co jest przyczyną, że prawie wszystkie „Polskie Banki” są własnością…
 
W krajach o silnych, wprost naturalnych i wielowiekowych tendencjach nacjonalistycznych oraz historycznie uwarunkowanej polityce ekspansji (np. Niemcy, Rosja) - główne Banki zawsze były i pozostają w rękach krajowych. Banki te są też najważniejszym narzędziem Rządu (bez względu na kolor polityczny) na kształtowanie strategii rozwoju danego kraju, politykę wewnętrzną jak i zagraniczną.
Przynajmniej w tym aspekcie Polacy powinni naśladować i uczyć się od sąsiadów. To proste. Potęga każdego kraju jest wypadkową realizacji możliwości całego potencjału ludzkiego - funkcjonującego na zasadach ekonomii/rynkowych oraz właściwego sprzężenia finansów Państwa z systemem bankowym.
Oczywistym jest - Państwo pełniąc rolę służebną wobec Narodu i swoich obywateli, musi też opierać się o sprawnie funkcjonujące struktury: prawo, sądownictwo, administrację, służby i siły militarne – broniące od zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych - obywatelskiej demokracji oraz suwerenności.
Ale… sprawnie funkcjonujący Pro-Polski system bankowy w ścisłym powiązaniu z finansami Państwa jest podstawą i niejako GWARANTEM tej właśnie demokracji i suwerenności.
 
Utarło się powiedzenie: Pieniądz nie ma narodowości.To zwyczajna i kompletna bzdura, hasło uknute przez tzw „ekspertów” finansowych dla… i na potrzeby globalizacji zysków. Przecież pieniądz to wartość tworzona pracą obywateli a nie przy pomocy spekulacji giełdowych czy też transakcji walutowych. Pieniądz ma i musi mieć narodowość przynajmniej w momencie tworzenia.
 
Polska po 1989r, przypomina trochę niedoświadczoną, młodą, spragnioną czystej miłości i życia dziewczynę. Jest ona dziewicą, przekonaną, że dostała się do Raju (finansowego). Chce mieć normalne życie: rodzinę, dzieci…Tymczasem dziewczyna dostała się do bankowego burdelu wytrawnych graczy/wyzyskiwaczy i tak naprawdę wszyscy chcieli ją tylko i wyłącznie wy……ć. Zwyczajnie i po prostu. Wiadomo w systemie Banków globalnych nie ma czasu ani miejsca na emocje. Obowiązuje ruch zysków i korzyści – ale tylko i wyłącznie w jedną stronę.
Teraz po 20 latach eksploatacji, dziewczyna (Polska) staje się powoli nikomu niepotrzebna. Straciła nadzieje, wiarę w sukces i możliwości zmian. Widzi swe błędy, ale brak już woli walki. Nie została k….ą. Mechanicznie, bez emocji wykonuje wyznaczone jej zadania…Spłaca długi…
Bankierzy natomiast mają przekonanie, że Polska / dziewczyna jest niewolniczo od nich zależna. Szukają kolejnych ofiar… To jest także ich ucieczka od kryzysu światowego, spowodowanego bezmyślną, bezplanową eksploatacją istniejących zasobów.
 
Fakt - Polska to prawdziwe „eldorado” dla bankierów i „bez-narodowych” globalnych korporacji a jednocześnie „dziki zachód” - gdzie rządzi prawo siły i pięści. Dla cwaniaków i spekulantów z odrobiną gotówki, którzy przy asyście tzw. „ekspertów” światowej finansjery oraz zwyczajnych niestety „Polskich” sprzedawczyków, żerują na siłach witalnych Naszego Narodu. Ci tzw „eksperci” prowadzą Świat w kierunku totalnej katastrofy finansowej, bankructwa. Ten kierunek, może zakończyć się kolejną wyniszczającą wojną światową.
 
Polacy są najzwyczajniej oszukiwani i wykorzystywani przez istniejący system bankowy, opanowany całkowicie przez obce Naszemu Krajowi interesy. Należy to całkowicie zmienić, zreformować – oraz utworzyć własny, wiodący (ale Polski) system Bankowy.
 
Doświadczenia ostatnich dwudziestu paru lat są smutne. W dużej mierze Polacy sami są sobie winni, że dali się oszukać, zmanipulować. Niestety, to również błędy obojętności, braku wiary we własne możliwości, siłę/sukces a więc błędy zaniechania. Jeżeli nie potrafimy tego zmienić, biada NAM. My wszyscy będziemy musieli za te błędy zapłacić.
 
Ostatni rachunek do zapłacenia będzie oznaczał utratę suwerenności.   
 
Mam nadzieję, że tym razem „ Polacy i po szkodzie zmądrzeją”. Tym bardziej, że nie jest to szkoda ostateczna. Wierzę w siłę i potęgę Narodu Polskiego. Jestem pewien, że wspólnym wysiłkiem możemy sytuacje całkowicie jeszcze odwrócić. Pogonimy między/bez-narodowych bankierów - na pożegnanie wystawimy też właściwy rachunek (zajmując zrabowane aktywa).
 
NAPRAWĘ RZECZPOSPOLITEJ CZAS ZACZĄĆ – OD… REFORMY SYSTEMU BANKOWEGO
(Oby to nie był Polonez „Pożegnanie Ojczyzny”)
 
Ryszard Opara
 
PS. Przyznaję, że ja sam (będąc chyba doświadczonym biznesmenem) dałem się oszukać i zmanipulować. Na swoje usprawiedliwienie podam jednak, że stawiałem pierwsze kroki i uczyłem się robienia interesów w Australii. Tam obowiązują inne, wymuszone przez prawo, Państwo i obywateli, praworządne zasady funkcjonowania instytucji zaufania publicznego – jakimi tam (na Antypodach), niewątpliwie są Banki. Tam Banki naprawdę działają dla dobra swoich klientów, a te które próbują ich oszukać – szybko znikają z rynku, natomiast osoby z zarządu takich instytucji – trafiają zwyczajnie do więzienia. Nigdy do głowy by mi nie przyszło, że Bank może oszukać klienta. Że wyłącznym, głównym motywem działania Banku jest ZYSK - po prostu i za wszelką cenę, wszelkimi metodami, nawet z naruszeniem prawa, wykorzystując niejednokrotnie (celowo) nieświadomość klientów – działając jednocześnie na szkodę własnych depozytariuszy.
 
W drugiej części (we środę) opisze własne doświadczenia z Polski i Australii dla porównania, a potem (może wspólnie) zastanowimy się nad możliwymi rozwiązaniami.
 
 

KOMENTARZE

 • Autor
  Najpierw reforma systemu prawa i wymiaru sprawiedliwości, wszystkich sprzedajnych i rozgrzanych sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy won na bruk !!! Potem reforma prawa i systemu bankowego /nacjonalizacja/ jeżeli okaże się konieczne. Nie róbmy remotu komina gdy fundament zgniły. Pzdr
 • Możliwe rozwiązania.
  Mam dwa projekty.
  Są poza szansą na realizację. Bo władzę mają banksterzy i ich polskie sprzedajne sługusy z klasy politycznej.
  Bez przejęcia władzy nic racjonalnego nie przebije się do fazy realizacji.

  pozdrawiam
 • @Ryszard Opara
  szanowny autorze i kolego, zdaje sie, ze spoznil sie pan z tymi pomyslami o co najmniej 15 lat. Ja zauważyłem już przed 10 laty to, że po kapitalizmie, komunizmie i socjalizmie utworzył sie i skonsolidował następny światowy system - Bankizm.

  Nazwę te wprowadziłem do internetu w 2002 roku. Wtedy we wszystkich wyszukiwarkach jeszcze nie bylo tego pojęcia.

  Jak ten system działa obserwujemy każdego dnia.
 • @Lancelot
  "Najpierw reforma systemu prawa i wymiaru sprawiedliwości ..."

  Całkowicie się z Tobą zgadzam.
  Bez tej reformy, wszelkie inne zmiany nie mają żadnego sensu!

  Pozdrawiam
 • @Ryszard Opara
  Spóźnił? Czyżby to zrobiono?
  =============================================

  Teraz nie na jak tego systemu zlikwidowac. Rady nadzorcze Bankow maja wszystkich politykow, sedziow, policje, NGO i fundacje w kieszeni.
 • @Ryszard Opara
  Priorytety to media i sądownictwo bez tego nie ma co ruszać na wojenkę z bankami
 • To może zacząć od zakazu grabieży wdów i sierot
  bo te niby "polskie" banki właśnie tak robią,

  nie wysyłają co najmniej raz na rok zawiadomienia o stanie konta,
  tylko potrącają kasę za prowadzenie "martwego" rachunku,
  a po 20, czy tam 1000 latach, wysyłają pierwsze zawiadomienie o ujemnym saldzie.

  Dlaczego tak wolno ?
 • @BłękitnyOceanstnieje
  "Załóżmy Bank"

  Absdolutnie logiczne i ... na czasie.
  Ale nie taki sobie Bank. To ma być POLSKI BANK!
 • Naprawa Rzeczypospolitej, nie Rzeczpospolitej
  Naprawa Rzeczypospolitej, nie Rzeczpospolitej, chyba że chce Pan naprawiać gazetę. Jeśli mamy zaczynać naprawę Rzeczypospolitej od systemu bankowego, to nie jest to obecnie najważniejsze i nie powinno być punktem pierwszym. Najpierw należy zrobić całkowitą lustracją, by było wiadomo z kim można a z kim nie powinno się współdziałać w naprawianiu. Jeśli tego nie zrobimy, to zawsze znajdą się ukryci wrogowiemający za cel rozwalić rozpoczęte reformy. Najpierw więc oczyśćmy kraj ze zdrajców.
  Ps.
  Razi w tekście pisownia przymiotnika "polski" w różnych przypadkach z dużej litery. A także rzeczowników "rząd", "banki". Po co takie ewidentne błędy. Błąd w samym tytule jest okropny.
 • Ktos chcial zmienic system. Herrhausen?
  http://www.taz.de/1/archiv/dossiers/dossier-raf/artikel/1/bankchef-herrhausen-ermordet/

  http://einestages.spiegel.de/static/topicalbumbackground/5571/tod_in_der_lichtschranke.html
 • Prawo bankowe.
  Trzeba stworzyć takie prawo bankowe żeby Ci co kupili nasze banki jak najszybciej chcieli by się ich pozbyć!
 • @Ryszard Opara
  Biorąc się za naprawę architektury finansowej musimy mieć świadomość, że pociągamy diabła za ogon. Ten diabeł potrafi kąsać i to ostro. Musimy oszczędzać tych, którzy pójdą na pierwszą linię frontu. W pierwszej kolejności musimy zdobyć silną bazę społeczną dla naszych działań w zakresie usunięcia grzechu pierworodnego pieniądza czuli zasad emisji fiducjarnej. Wiedza na ten temat jest żadna. Moje pokolenie tkwi w świadomości starych wzorów rodem od Ricardo, młode pokolenie o współczesnych zasadach emisji pieniądza nie wie nic. Dokładnie nic. Nasi wykładowcy ekonomii tego nie mówią i to głównie ze strachu.

  Zanim dorobimy się nowego Jerzego Zdziechowskiego musimy zabezpieczyć go przed "umundurowanymi nieznanymi sprawcami" (od Piłsudskiego jak cicho się szepce).
 • Witam
  Panie Ryszardzie.
  Pańskie porównanie Polski do pięknej dziewczyny jest wstrząsające. Szkoda, że nie pojawia się dalej jako "Pani Zemsta" lub choćby bohaterka komiksu Crepaksa, O.

  Pan Lancelot ma rację. Najpierw i to bezwzględnie trzeba naprawić prawo.
  Sam zresztą w PS. kładzie Pan nacisk na dobrze funkcjonujący system prawny w Australii i w tym upatruje podstaw "wydolnego" systemu bankowego.

  Ta Piękna Dziewczyna powinna powoli zacząć rozliczać oprychów- oprawców. Niestety prawo i sprawiedliwość to podstawa :)

  Pozdrawiam i dziękuję za artykuł.
 • @ all
  Wszystko jest kwestią priorytetów a od czegoś trzeba zacząć. Być może niektórym się wydawać, że najważniejsza jest reforma systemu prawa i wymiaru sprawiedliwości - jak też zbudowanie własnych mediów. OK ale... Wszystkiego się nie da zrobić na raz.
  I wszystkiego, też się nie da zrobić bez...pieniędzy!!!!!!!!
  Chyba, że będziemy mieli za sobą społeczeństwo - NARÓD!!!!!!!!!!!!!!!!

  Media własne, niezależne mamy - To NOWY EKRAN. Platforma medialna, która może połączyć wszystkich oszukanych, pokrzywdzonych, którzy naprawdę cierpią niesprawiedliwość i biedę - nie z własnej tylko winy.

  Wielu może powiedzieć, że NE to mało - na dziś na teraz. Ale na tym musimy bazować. Wkrótce dołączą też inni - zobaczycie wkrótce lawinę. MY możemy mieć za sobą NARÓD - a to największa potęga. Z Narodem muszą się liczyć wszyscy: Obecna władza, Sądy, media - nawet Banki.

  To naprawdę proste. Banki mają pieniądze - a przy ich pomocy mają w "kieszeni": Prawo, Wymiar Sprawiedliwości, JW Polityków - cały aparat władzy. Mają środki (pieniądze) - aby całkowicie manipulować władzą.

  Dlatego też nie można zrobić reformy Państwa - bez Reformy systemu bankowego. To jest absolutny PRIORYTET działania.

  Wzywamy do boju.
 • @nikander 03.10.2011 10:32:06
  a co Panu przeszkadza, aby oprcować nieustanie doskonalony materiał i publikować go gdzie popadnie,

  dlaczego w każdym swoim komentarzu nie zamieszcza Pan odsyłacza do takiego opracowania?
 • @Mirek
  "Najpierw należy zrobić całkowitą lustracją, by było wiadomo z kim można a z kim nie powinno się współdziałać w naprawianiu."

  Tylko żeby zrobić lustrację, to musimy najpierw poprawić prawo i sądy, by na tej bazie - której będzie można wreszcie całkowicie zaufać - rozliczyć przeszłość ... i te dawną, peerelowską i tę pookrągłostołową.

  Pozdrawiam
 • @Mirek 03.10.2011 10:22:05
  he he.

  symbolem dzisiejszych czasów jest napis na wieżowcu przy rondzie Regana na placu Grunwaldzkim, tak, skrzyżowanie na placu ma swoją nazwę

  otóż stoi tam "Grunwaldzki Center"

  Ilu nas jeszcze zostało, którzy staramy się mówić po polsku ?

  Nie ma co się dziwić, skoro prezenterzy TV mogą mówić i niegramatycznie, i posługując się łamaną angielszczyzną,

  i można sobie pozwolić na tytuł "uważam że" pisany innaczej,

  nie wziąłby tego czegoś do ręki ze względu na sam tytuł.
 • Banki a Ministerstwo Sprawiedliwości
  Mały przykład, MS Kwiatkowski na odchodne proponuje specjalny e-sąd dla banków. Miałby się on specjalizować wyłącznie w wystawianiu bankowych tytułów egzekucyjnych.

  Zamiast wyrzucić postkomunistyczny relikt - bte, chce się go umocnić i spetryfikować przy pomocy specjalnego sądu do szybkiego wystawiania tego "dokumentu".

  Tak wygląda polityka państwowa w stosunku do banków.
 • @Ryszard Opara
  "..Dlatego też nie można zrobić reformy Państwa - bez Reformy systemu bankowego. To jest absolutny PRIORYTET działania.
  Wzywamy do boju.."

  Czyli co ugłaskiwanie Banków czy dobrze zrozumiałem??
  To co pan proponuje to jest absurd i populistyczna bzdura:

  Wy się bijcie a my z bankami bedziemy pilnować waszych portfeli i marynarek. A po walce i trudzie władze obejmą.....znów ci sami ludzie. Nie wyda najpierw fundament czy JUSTICJA ET PIETAS DUO SUND REGNORUM OMINIUM FUNDAMENTA. A potem "żyda" brać za brodę. Pzdr
  PS.
  http://blogmedia24.pl/node/15627
 • @Ryszard Opara
  Pańskie oceny systemu bankowego są trafne, ale sposób wyjścia z tego nie jest przez Pana właściwie rozpoznany.
  Taki model systemu finansowo bankowego jaki mamy w Polsce, został nam narzucony przez MFW i BŚ będące ekspozyturami globalnej mafii finansowej za pośrednictwem swoich agentów(przyznał to nawet sam minister Rostowski w odniesieniu np. do sprawy OFE. Stwierdził mianowicie, że ten szkodliwy dla emerytów model systemu emerytalnego, został nam za rządów Buzka narzucony przez MFW). Ten model systemu finansowo bankowego jest narzucany przez MFW i BŚ wszędzie tam, gdzie zaczyna sięgać model narzuconej "demokracji " liberalnej(to taki współczesny model kolonializmu). Narzucanie takiego modelu udaje się wszędzie tam, gdzie panują odpowiednie warunki cywilizacyjne, tzn. kraje szeroko pojętej kultury chrześcijańskiej. w innych kręgach cywilizacyjnych trzeba ten proces wspierać na drodze militarnej. I tu dochodzimy do pytania zasadniczego: czy sądzi Pan, że główni beneficjenci tego systemu(globalna mafia finansowa, dysponująca siłą militarną czołowych państw Zachodu), pozwolą na proponowaną przez Pana pokojową reformę systemu? Przecież zaprzeczyłoby to samej istocie ich wieloletnich działań.
  Moim zdaniem, aby coś takiego przeprowadzić, potrzebna byłaby koalicja większej liczby państw będących w okowach tego niewolniczego systemu. Wynika z tego, że w pierwszej kolejności należy doprowadzić do objęcia władzy przez ludzi, którzy takie działania zechcą podjąć(budowy koalicji państw przeciw niewolnictwu finansowemu).
 • Autor.
  Moje propozycje jako prowadzącej Ruch Społeczny Poszkodowanych:

  - zniesienie reliktu PRL- Bankowego Tytułu Egzekucyjnego;

  - poprawki do( bubla prawnego ) Ustawy o Upadłości Konsumenckiej z której skorzystało tylko 30 osób w Polsce (procesy upadłościowe rozpoczęte ale jeszcze nikt tak rzeczywiście w pełni nie ogłosił bankructwa);

  - zniesienie dziedziczenia długów art. 1015 kc i dostosowanie go do prawa anglosaskiego – odpowiadamy tym co otrzymaliśmy - !

  - zakaz windykacyjnego bezprawia a w szczególności nieetycznych, obraźliwych praktyk windykacyjnych – przemocy fizycznej i psychicznej , pozbawiania dłużnika wszelkich składników majątkowych ;

  - zastopowanie rozdawnictwa kredytów osobom bez zdolności kredytowej , nadawania tytułów egzekucyjnych na pierwsze zobowiązanie bankowe – kolejne po zwindykowaniu poprzedniego bez możliwości zbiegu egzekucji;

  - zakaz lichwiarskiej działalności para banków , ustawa antylichwiarska dla wszystkich osób prawnych i fizycznych;

  - wpisanie umowy kredytowej do Kodeksu Cywilnego;

  - humanitarne i ekonomicznie celowe prowadzenie egzekucji przez organy uprawnione , pod nadzorem sądu;


  Następnie :

  - przeciwdziałanie krzywdzie osobowej i społecznej;

  - przywrócenie na łono społeczeństwa ludzi wykluczonych społecznie - samorządy materialnie odpowiedzialne za bezdomnych i ubogich;

  - przywrócenie właściwych relacji na drodze Państwo-Obywatel , nie będąca w parlamencie grupa wyborców ( Komitet Wyborczy Wyborców ) przy najmniej winna mieć zmniejszony próg wyborczy do 2,5 % lub całkowita zmiana obecnej Ordynacji Wyborczej;

  - prawo do sprawiedliwego sądu oraz przestrzegania Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności;

  - natychmiastowe wprowadzenie nagrywania przesłuchań, rozpraw karnych, cywilnych i administracyjnych na wniosek uczestnika postępowania;

  - czynny udział Stowarzyszeń w procesie tworzenia prawa w Polsce a także na salach rozpraw-jako uczestników postępowań- na wniosek jednej ze stron;

  - jawnego dla obywatela przydzielenia określonym sędziom spraw cywilnych, karnych i administracyjnych;

  - umożliwienie obywatelowi składania prywatnych aktów oskarżenia bezpośrednio do sądów, w sytuacji kiedy odmawia wszczęcia śledztwa prokuratura;

  - zmiana przepisów o kasacji, jako niezgodne z art. 32 Konstytucji RP.
 • @BłękitnyOceanstnieje
  Uważam, że to naprawdę świetny pomysł. Wielu zresztą autorów piszących na NE - uważa podobnie.

  Zastanawiamy się, pracujemy wspólnie nad tym od dawna - mamy przecież społeczność Nowego Ekranu (która liczy ponad milion użytkowników)!!!

  To może być nasz baza i podstawa - Unia Kredytowa NE - działająca na razie na podstawie Ustawy o SKOK-ach. Będzie to być może początek Banku NE - (nazwę przegłosujemy na łamach NE).

  Będziemy pisać na ten temat osobny artykuł - wkrótce.

  Pozdrawiam
 • @interesariusz
  Materiał http://nikander.nowyekran.pl/post/27769,think-tank-na-co-czekac publikowałem na NE tyle razy, że obawiam się odruchu przesytu. Widzę to wielu, którzy myślą podobnie. Rzecz w tym, aby ich zebrać do kupy i zacząć merytoryczną robotę. Ktoś musi ogłosić zaciąg, ktoś kto ma zarówno pozytywną energię jak i możliwości materialne.

  Sądzę, że masę krytyczna czyli tych dwunastu myślących zgodnie już mamy. Szczegóły do dopracowania.
 • @35stan 03.10.2011 11:18:34
  "globalna mafia finansowa, dysponująca siłą militarną czołowych państw Zachodu"

  no właśnie, nasi "władcy" wydali nas na łup bez żadnego wystrzału,
  a przecież, ze względu na bezpośrednią bliskość Rosji, bomby by na nas nie spadły, tak jak na Jugosławię,

  daliśmy się omamić, i z tej "przyjaźni" z Rosją, czy też ZSRR, wyciągnęliśmy same straty, zamiast też zadbać o korzyści.
 • @Ryszard Opara 03.10.2011 11:26:40
  a może zamiast budować instytucję, które też może zostać opanowana przez wroga, i działać na naszą szkodę, warto znieść podatek od prywatnyh pożyczek ?
 • @BłękitnyOceanstnieje
  Ciekaw jestem jak funkcjonują banki w krajach arabskich. Na jakich zasadach pożyczają pieniądze.
 • @kizi2828 03.10.2011 11:42:46
  Ma facet gadanie,

  może po prostu apel do Polaków,

  czemu tylko do prawdziwych kibiców,

  chyba że chodzi o to, aby ze wszystkich Polaków zrobić kibiców,

  kibiców naszej dumy narodowej.
 • @Ryszard Opara - CHCEMY PRAWDY
  Szanowny Panie,

  w związku z Pańską wypowiedzią:

  //To może być nasz baza i podstawa - Unia Kredytowa NE - działająca na razie na podstawie Ustawy o SKOK-ach. Będzie to być może początek Banku NE - (nazwę przegłosujemy na łamach NE). //

  Muszę zadać pytania.

  Zanim zaczniemy wszyscy robić jakieś poważniejsze interesy, myślę, że kilka spraw należy ostatecznie postawić jasno i rozwiązać, wynikają one z następującego tekstu:

  //I wszystko na to wskazuje, że pan Ryszard Opara został na nim przyłapany.

  "2. Z Gen Czempińskim znałem sie niezle, grywaliśmy w tenisa, bywaliśmy razem. NIGDY nie łączyły nas żadne interesy ani powiązania."

  http://carcajou.nowyekran.pl/post/8804,przemowienie-pana-ryszarda-opary-wlasciciela-nowego-ekranu#comment_58466

  ...a tymczasem, borem lasem, w serwisie ktokogo.pl stoi jak wół:


  www.ktokogo.pl/Gromosław_Czempiński
  (http://www.ktokogo.pl/Gromos%C5%82aw_Czempi%C5%84ski)

  "Firma: dostępne w raporcie płatnym
  Osoby współwystępujące w KRS w związku z tą organizacją w tym samym czasie:
  Del Chandler, Zbigniew Chrost, Jacek Giedrojć, Witold Grzesiak, Władysław Jankowski, Gabriel Kielak, Jerzy Klasicki, Ewa Kłobukowska, Ryszard Opara, Małgorzata Pietrzak, Wiesław Różacki, Dariusz Staszak i Andrzej Witkowski."//

  (z notki http://orks.nowyekran.pl/post/13985,lazarzu-czy-ci-nie-zal)

  Skąd te rozbieżności? Dlaczego Pan mówi jedno, a co innego możemy przeczytać w raporcie z KRS?

  Nie robi się biznesu z kimś, kogo można podejrzewać o najmniejszą nieuczciwość! A jak to inaczej nazwać? Czy nie należą się nam - bloggerom, współtwórcom NE - JEDNOZNACZNE I OSTATECZNE WYJAŚNIENIA?
 • @kizi2828
  Co bym ja za to dał, aby do kibiców dotarła świadomość szwindlu fiducjarnej emisji pieniądza...
 • Jak może reformować banki ktoś, kto nie ma pojęcia
  o istocie ich funkcjonowania?
  I o logice?

  Mówi Pan banki, a opisuje kantory wymiany walut.
  Co jest produktem, którym handluje bank? Proszę pomyśleć trochę...
 • @
  Zmiana systemu POlitycznego od zmiany systemu bankowego?
  System to jest administracja (ludzie) oparta na fundamencie prawnym, jeśli fundament jest zły to nic dobrego na nim się nie wybuduje.
  To jest sytuacja analogiczna jak w 1989 roku gdy przy okrągłym stole dokonano "reformy" systemu, co w praktyce znaczyło utrwalenie systemu.
  Chyba dla geszefciarzy system pookrągłostołowy jest dobrym systemem, bo nikt go nie chce zmieniać?
  Już pojawiają się tu i tam insynuacje, że państwo jest słabe, więc w domyśle , należy go wzmocnić. A więc to państwo gdy już się totalnie wzmocni Polakom pozostanie tylko ucieczka do państw "policyjnych" takich jak np. USA.

  Pozdrawiam.

  AdNovum
 • @BłękitnyOceanstnieje - JESTEM CIEKAW,
  JAK DŁUGO, MOŻNA TRZYMAĆ WODĘ NABRANĄ W USTA?
  Jak długo pytania o te powiązania Ryszarda Opary z Czempińskim będą ignorowane?

  CHCEMY PRAWDY!

  http://Ryszard.Opara.nowyekran.pl/post/28706,naprawa-rzeczpospolitej-pkt-1-reforma-systemu-bankowego#comment_236634
 • @BłękitnyOceanstnieje
  Jasne.
 • @1normalnyczlowiek
  To jest oczywiste. Najpierw ustawa olustracji, potem sama lustracja. Pozdrawiam.
 • @interesariusz
  Błędna polszczyzna, specjalnie lub z braku wiedzy, to też jest uderzenie w polskość. W podstawy. Jeszcze trochę, a każdy będzie pisał jak mu się żywnie podoba i wtedy to już nie będzie język polski, tylko język ludności mieszkającej między Odrą a Bugiem.
 • @BłękitnyOceanstnieje
  Chyba żartujesz! Jeśli tak myślisz, to gratuluję poczucia humoru. Wisielczego humoru. eSBecy i tw Twymi przyjaciółmi? Mymi bynajmniej nie.
 • @Mirek
  Myślałem, że tu będzie o zgubnym wpływie dla naszej gospodarki bankowej renty emisyjnej, a tu takie przynudzanie.

  Napisz coś na temat.
 • @Ryszard Opara
  > > no to kiedy zakładamy Polski Bank Rozwoju Przedsiębiorczości !
  >
  > Uważam, że to naprawdę świetny pomysł. Wielu zresztą autorów
  > piszących na NE - uważa podobnie.

  To jest rzeczywiście świetny pomysł, ale niemożliwy do zrealizowania w dzisiejszym niewolniczym państwie. Jeśli uda się Wam założyć bank, to on nie będzie Wasz, ale państwowy. Nie uzyskacie koncesji, jeśli państwo nie obsadzi tego banku swoimi agentami. Państwo będzie w pełni ten bank kontrolować.

  Najpierw musimy obalić okupanta, który nas zniewala, potem utworzyć nowe, wolnościowe państwo, które nie będzie koncesjonować działalności bankowej, nie będzie monopolizować waluty, i w ogóle nie będzie się wtryniać do ludzkiej działalności finansowej, a dopiero potem można będzie zakładać polskie banki.
 • @ autor
  Pamiętam słowa wypowiedziane przez jednego z moich mentorów Pana Leszka Zabielskiego odnośnie Związku Banków Polskich. Wypowiedź dotyczyła sprawy wprowadzenia do polskiego systemu prawnego zabezpieczenia w postaci "Długu gruntowego" - instytucji działającej w Niemczech, która lepiej zabezpiecza banki niż hipoteka....

  "Związek Banków Polskich czyli Deutsche Bank, Dresdner Bank, Raiffaisen Bank etc....."

  Na szczęście projekt ten umarł wraz z przegraną SLD w 2005 roku, do projektu negatywnie nastawiony był notariat polski. Tak własnie wyglądają "polskie banki".....
 • @Ryszard Opara
  Zmiany DOCELOWO muszą być znacznie głębsze, większe, ale trzeba z tym uważać. Możemy zostać skarceni i to bardzo boleśnie, także militarnie. Polska musi mieć silne państwo, silną armię obywatelską żeby ważyć się na kluczowe reformy systemowe bankowości, reguł funkcjonowania, emisji pieniądza. Inaczej polegniemy. Sama zapowiedź i zaklepanie Konstytucji III Maja była grobem Rzeczypospolitej. Gdzie była przynajmniej 300 tys armia do jej osłony???

  Trzeba iść śmiało, proszę poczytać Jacka Rossakiewicza, można z nim porozmawiać w małym gronie i podyskutować. To są potencjalne dobre kierunki. Odzyskać władzę nad Polską, nad "własnym" (teraz nie) pieniądzem. Kontrolować wycieki zagraniczne, zarabiać na tym odpowiednimi podatkami.

  PS. Proszę nie opowiadać bajek o krainie kangurów. Australia jako latyfundium Anglii jest także od samego początku (jak USA) kolonią masonów, panuje system new world order. Te same reguły wszędzie poza światem islamu, trochę Chinami, innymi potęgami mającymi siłę choć trochę grać na swój interes.
 • @space
  Szanowna Pani, Szanowny Panie

  Domyślam się, (sądząc po kilkunastu wymienionych w tekście nazwiskach), że "organizacja" o której Pan mówi to Energomontaż Północ SA. Spółka akcyjna notowana na giełdzie. W roku 2001, byłem Przewodniczącym Rady Nadzorczej - wybrany przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
  Spółka ta zatrudniała tysiące ludzi, miała tysiące akcjonariuszy oraz wielu dyrektorów, ludzi w różnych oddziałach. Być może był tam również gdzieś i Pan Czempiński. To nie oznacza, że z nim, czy ze "służbami" jak to Pan/Pani insynuuje -jakoś współpracowałem. Byłem akcjonariuszem, reprezentantem akcjonariuszy. Naprawdę nie widzę powodów do posądzania mnie o jakieś "niecne" sprawy czy powiązania. NIGDY nie byłem powiązany - z żadnymi służbami.

  Ukłony
 • @Mirek
  "..Najpierw ustawa olustracji, potem sama lustracja. Pozdrawiam."

  To nie podlega nawet dyskusji lustracja i deUBekizacja zs deeSBkizacją i odWSIoczeniem to jak niwelacja placu budowy i uzbrojenie terenu pod Nową Polskę, potem nowe prawo i wymiar sprawiedliwości jako fundament. A potem wszystko po kolei system i prawo bankowe, nowa struktura finansów państwa, finansów publicznych i cała reszta, aby w końcu to państwo stało na nogach a nie na WSIowych drągach i POdpórkach. Pzdr
 • @BłękitnyOceanstnieje
  :) No, no! Widzę, że burza mózgów :) i dobrze, choć to trochę jak z tym: dajcie mi kontrolę nad finansami... /dziwnym trafem wpisałem najpierw fd->fed...;)/
  GPS- obalić okupanta to znaczy "wypieprzyć wszystkie obce banki na pysk"- choćby podatkami a potem założyć najjaśniejszy związek swoich własnych banków, które będą łupiły jeszcze bardziej. ? :) Oto program rozwoju. :))) Panowie! Litości! Naprawdę nie macie do czynienia z idiotami.
  Zero złota/kapitału, zero pożyczki, zero procent. Zero. :) Bank od zera? Ciekawa koncepcja, rewolucyjna powiedziałbym :)

  Pozdrawiam
  PS. Ja bym w takim razie zaczął od projektu i druku własnej waluty. Przypomina to trochę "Piekło Pocztowe" Pratchett'a ale kierunek ogólnie dobry. :)
 • Uczą się od najlepszych
  Czyż polskie banki nie uczą się po prostu od amerykańskich jak działać na niekorzyść własnych obywateli?

  Czy poruszy Pan tak ważną kwestię jak w ogóle istotę pieniądza, podstawę jego wartości? Czy jest sens wracać do parytetu złota, czy też może szukać jakiegoś innego rozwiązania, na którego bazie ustabilizuje się wartość waluty? Czy w ogóle pozwalać bankom na wykorzystywanie depozytów klientów do udzielania kredytów?
 • Nie tylko Polska niestety...
  Kiedyś, nie tak dawno, polski rząd usiłował zawalczyć z piłkarskim PZPN.
  Groźnie zmarszczyła brwi FIFA i co z tego wyszło?
  Śmiechu było co niemiara.

  Otóż Proszę Pana, Polska jest małym trybikiem w globalnej machinie wyzysku i oszustwa bankowego.
  To co Pan pisze, niestety nie dzieje się tylko u nas.
  Banki, fundusze i inne instytucje finansowe to inny świat. Świat potężny i nadrzędny, który może decydować o być albo nie być wielu krajów.

  To walka Dawida z Goliatem.
  Ale oczywiście, chciałbym rozpirzyć te wszystkie instytucje.


  Ps. Coryllus pokazał jak działa wyłącznie polski bank "Kasy Stefczyka".
  To takie samo szambo w mniejszym wymiarze.
 • @nikander
  No właśnie, to jest absolutny temat tabu. Po prostu tak jest i tak ma być, według mojej wiedzy opartej na wykładach ekonomii na UW.
 • @Anderson
  Bodajże Słowacki mówi o Polsce jako "nałożnicy narodów", czy tam "nierządnicy".
 • @Camillvs
  :) Po prostu! Zamiast wkładać kasę na konto "SKO" i budować kolejny bank pożyczkowy z procentami /:)/ dajcie normalnie ludziom zarobić. Zacznijmy od tego, a jeśli ktoś już będzie się tak straszliwie nudził, że zechce komuś wytoczyć wojnę lub polecieć w kosmos... no to ok, wtedy niech sobie idzie do banku. :) Proste jak konstrukcja cepa. ... No tylko zysk niewielki? Wprost przeciwnie! Ludzie lubią marzenia i zawsze je będą realizowali... kto buduje marzenia? media. No to jeszcze media trzeba będzie mieć. Ale jeśli w mediach nikt nie napisze o możliwym locie na księżyc, o nowym roleksie lub modzie na sezon 2011/2012 /jesień - zima/ to nie będzie marzeń, nie będzie kredytów, nie będzie odsetek, tak? Postawmy pytanie co było pierwsze: pieniądz czy bank? Bo ja nie wiem.
  ;)
  Pozdrawiam
 • @Camillvs 03.10.2011 15:03:33
  Plotki! Lepiej nie powtarzać. Masońskie plotki! Lepiej unikać. Słowacki jest trudny, Gombrowicz też go nie rozumiał.
  ;)
  Pozdrawiam
 • @Marek Kajdas
  Całkowicie się z Panem zgadzam i dałem temu wyraz w notce http://Ryszard.Opara.nowyekran.pl/post/28706,naprawa-rzeczpospolitej-pkt-1-reforma-systemu-bankowego#comment_236533
  Tu trzeba być takim "kluczem do narodu" jak Witos przed bitwą warszawską. Umieć wytłumaczyć narodowi o jaką stawkę idzie gra. Fiducjarna emisja pieniądza to ograbianie nas rokrocznie na kwotę około 80 mld zł (kwota wykupu przyrostu PKB). Jeśli nie przełamiemy monopolu milczenia na ten temat i nie zdobędziemy się na wbicie na pal Balcerowiczów ( za łajdactwo), Wałęsów (za głupotę) i innych sprzedawczyków to wystrzelają nas jak kaczki na bagnisku.
 • @Ryszard Opara
  Dziękuję za odpowiedź.

  Bezkompromisowe dążenie do prawdy powinno być główną zasadą działania wszystkich bloggerów. Sprawa jest tym bardziej istotna, że pojawiło się tak ważne oskarżenie, które stawiało Pana - założyciela nowego politycznego portalu społecznościowego - na pozycji oszusta, w świetle możliwości współpracy ze służbami specjalnymi PRL.

  Moje "insynuacje" wynikają jedynie z pozostawienia tego pytania bez odpowiedzi po pierwotnym ukazaniu się notki wspominanej w moim komentarzu. Tak udzielona Pańska odpowiedź daje szansę zweryfikowania zasadności oskarżeń bloggera O.R.K.S. a także podważa te podstawy braku zaufania, pozwalając nieco mniej podejrzliwie spoglądać na całą tę inicjatywę.

  Pozdrawiam,
  Grzegorz Ilnicki
 • @Marek Kajdas
  Popieram Twoje opinie z całego serca. Widać, że potrafisz realnie oceniać sytuację świata. Przez wielu ludzi tu wypowiadających się przebija wiara w to, że na tzw. Zachodzie mamy czystą demokrację, że władza publiczna w państwach należy do Suwerena, którym wg uroczystych zapisów jest Naród, a wybory są wolne i niezmanipulowane. A tymczasem prawda jest taka, że władza należy do posiadaczy największego kapitału, tj największych instytucji finansowych świata z Goldman Sachs na czele.
 • @oskar20
  Witaj.
  A widzisz jakąś przyszłość?
 • @oskar20
  A kimże ten Kaczyński jest w kontekście architektury monetarnej. Jest takim samym sprzedawczykiem jak każdy inny. Co on ma w tej sprawie do zaoferowania? Gó_no..
 • @BłękitnyOceanstnieje
  http://www.prawybory.net/candidate/38,ryszard-opara#comment_424
 • @nikander
  I jeszcze mówi o utworzeniu wspólnej armii UE. A o kwestii wartości pieniądza NIC nie mówi. Nie stanowi ŻADNEJ alternatywy dla inflacyjnej grabieży dochodów.
 • @oskar20
  Ja się zastanawiam dlaczego w ogóle tak ważne osobistości lekceważąc zasady bezpieczeństwa wsiadły na ten ruski samolot. Czy ci oddani Polsce patrioci nie zdawali sobie sprawy ze spiskowej natury swoich przeciwników?
 • @oskar20
  Rocznie na fiducjarnej emisji pieniądza tracimy około 80 mld zł. Pisałem to już kilka razy. Jeśli ten dupek patriota zastany Kaczyński tego nie wie, to niech idzie paść barany. Chociaż stada jego patriotycznych wyznawców też inaczej nazwać nie można. Tu nie szabelką trzeba ruszać, a głowa.

  Trochę mnie poniosło
 • @BłękitnyOceanstnieje
  //pieniędzy jest do oporu !//
  Łomatko, drogi Błękitny (czy wolno mi w ten sposób?), przez przypadek napisałeś prawdę (przepraszam za mocne słowa), ale czy wiesz, gdzie one są?
 • @Asadow
  Proszę pomyśleć jaką bzdurę chce Pan lansować zadając pytanie : "..Co jest produktem, którym handluje bank?.."
  Otóż szanowny Panie. Bank nie "produkuje". Bank "świadczy usługi" ! Ta "nowomowa" ma na celu usprawiedliwić ich zyski. Bo tylko z wytwarzania konkretnych wartości może znaleźć usprawiedliwienie wielkość zysku. Wszystko jedno czy będzie Pan wykopywał ziemniaki u rolnika który Panu to zleci. Czy też będzie Pan obracał pieniądzem. Będzie to zawsze usługą. Bo pieniądz powinien być miernikiem włożonej pracy i wytwarza go społeczeństwo. Natomiast bank centralny państwa jest jego emitentem. Reszta banków tylko nim obraca pobierając z tego tytułu prowizję. To wszystko :)
 • @w.red
  nie chcę lansować żadnej bzury.
  "Produktem", którym handluje bank jest czas. Tylko, że czas nie należy do nikogo, dlatego sprzedawanie go jest z gruntu niemoralne.

  Dlaczego czas? Za co płaci Pan odsetki od kredytu? Za to, że już teraz może mieć Pan kasę, którą będzie Pan zarabiać w przyszłości. I to za to płaci pan ten lichwiarski procent.
  To przyszłość jest tą gwałconą dziewczyną. I do tego - nie ma głosu!

  Gdyby produktem, którym obracają banki były pieniądze, to banki musiałby je posiadać - a w systemie frakcyjnych rezerw tak nie jest!!!
  Dlatego nie ma mowy o żadnej sensownej reformie bankowości bez zmiany systemu monetarnego.

  To tak - w skrócie...
 • @BłękitnyOceanstnieje
  Być może nie mam racji. W końcu mamy demokrację i każdy może mieć rację ;)

  Równie ciepło pozdrawiam :)
 • @BłękitnyOceanstnieje
  Ja odpowiem. Jakbyś pogrzebał więcej to byś zauważył, że ten numer teczki dotyczy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a więc formacji rozwiązanej w 1965 roku. A więc w dniu rozwiązania Ryszard miał 15 lat. Niejednemu psu Burek, Ryszard zresztą publikował oświadczenie na ten temat kilkakrotnie.

  Przyznam, że już jestem zmeczony tym dopominaniem się apiat tego samego.
 • @Asadow
  "...Dlatego nie ma mowy o żadnej sensownej reformie bankowości bez zmiany systemu monetarnego..."

  Ta reforma może być bardzo prosta: "rozproszenie emisji" za pomocą systemu emerytalnego. Ale do tego trzeba by ministra finansów z jajami jakim był chociażby Jerzy Zdziechowski.
 • @BłękitnyOceanstnieje
  już sam sobie odpowiedziałem :)
  - w przyszłości.

  Te na ulicy nie są warte papieru, na którym zostały wydrukowane.
 • @nikander
  //"rozproszenie emisji" za pomocą systemu emerytalnego.//

  a można prosić o jakieś źródła? Linki?

  Generalnie, obawiam się, że tylko system monetarny, który wiązałby "bilety" z wartością JUŻ wyprodukowanych dóbr, usług itp - byłby uczciwy i rzetelny i godny wprowadzenia i używania...
  Ale chętnie poczytam.
 • @BłękitnyOceanstnieje
  przywieź trochę ;-)
 • @BłękitnyOceanstnieje
  bo ja też krążę po Polsce i już nie mam siły patrzeć, jak marnują się ludzie, którym nie starczy na godne...? na bezpieczne...?

  Ha, im po prostu nie starczy na prze-życie...
 • @BłękitnyOceanstnieje
  Błękitny, to jest trochę niebezpieczne co mówisz, bo nie rzecz w tym, żeby zabrać ludziom, którzy mają / co Cię to obchodzi co robia z pieniędzmi!/ tylko zrobić tak, żeby Ci którzy nie mają, mieli z dnia na dzień coraz więcej :) Czy temu ma służyć Twój bank? Jakoś nie wierzę. :)
  Podzrawiam
 • @Asadow
  Pierwsza fastrygę systemy przedstawiłem tutaj: http://nikander.nowyekran.pl/post/27769,think-tank-na-co-czekac

  Pozdrawiam
 • VERY HOT NEWS
  http://carcajou.nowyekran.pl/post/28708,10-10-11-las-smolenski-zglaszamy-propozycje-nazw-i-inne-informacje-very-hot-news
 • @BłękitnyOceanstnieje
  No więc ja już Ci mówię :) Globalnie to my mamy potężny kryzys ekonomiczny i każdy inny bo ktoś hurra optymistycznie założył, że miska ryżu- czytaj: zupka chińska, na dzień wystarczy niewolnikowi w każdym regionie świata. Otóż nie wystarczy. Koniec eksperymentu. Niemcy, na froncie wschodnim kiedy przeliczyli ilość kul do zabijania jeńców/ eksterminacji i to im się przestało kalkulować, zaczęli wymyślać inne tańsze metody.

  Ja myślę, że Twój pomysł byłby może skuteczny ale na początku a nie u kresu drogi. :)

  Pozdrawiam
 • Spojrzenie kompleksowe!
  Punktem pierwszym naprawy RP na pewno nie jest reforma systemu bankowego. To jeden z elementów najważniejszej grupy problemów, jakim jest ustrój prawny państwa. Napiszę o tym w oddzielnym poście.
 • @Lancelot
  To, o czym piszesz jest jak "stare bukłaki". Wlewanie do nich "nowego wina" byłoby skazane na niepowodzenie. Po raz drugi nie możemy się dać oszukać jak po 1989 r.
 • @Antymaterialny
  16 I sprawia, że wszyscy:
  mali i wielcy,
  bogaci i biedni,
  wolni i niewolnicy
  otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
  17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
  kto nie ma znamienia -
  imienia Bestii
  lub liczby jej imienia. (Ap 13)
 • @nikander
  // http://nikander.nowyekran.pl/post/27769,think-tank-na-co-czekac //
  no no, to dopiero wizja: rozsypywanie pieniędzy z samolotu - jako metoda "wstrzykiwania" równoważnika PKB do gospodarki :))))

  Ale powiązanie podaży pieniędzy z PKB to dokładnie to, o co mi chodzi. Tylko bez tych samolotów, proszę!

  Dlaczego to "wstrzykiwanie" nie miałoby się odbyć w ten sposób, że pieniądze - roczna nadwyżka odpowiadająca PKB - wchodziłaby do gospodarki poprzez budżet państwa (zamówienia publiczne, dotacje itd.). Wtedy w ogóle nie płacilibyśmy podatków!
  A państwo miałoby dokładnie tyle kasy - ile jej na prawdę istnieje!!! (tej prawdziwej, a nie świstków służących do manipulacji i niewolenia).
 • @oskar20
  "PS. Ja bym w takim razie zaczął od projektu i druku własnej waluty. Przypomina to trochę "Piekło Pocztowe" Pratchett'a ale kierunek ogólnie dobry. :)

  Anderson 03.10.2011 14:39:58 "

  :) No ale nikt nie jest prorokiem we własnym kraju :)
 • Europa. Czas transformacji.
  http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/peter_schiff_o,p755344041

  http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/europa_czas_transformacji,p935200148

  http://www.youtube.com/watch?v=jyM7_1MmRqk&feature=related  http://www.youtube.com/watch?v=BkCzXa1nxm8&feature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=kt_PNgKjV-4&feature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=tlAjxC5OFxs

  http://www.youtube.com/watch?v=h9PJwerNg2k&feature=related
 • @Anderson
  Tylko zainteresowania naprawą wymiaru sprawiedliwości wśród polityków nie widać. Cały czas opowiadają o szybkim wydawaniu szybkich orzeczeń, a nie o wydawaniu trafnych, sprawiedliwych orzeczeń.

  Wbrew obietnicom i oczekiwaniom społecznym w czasach PiSu nie nastąpiło w żadnym zauważalnym stopniu ukrócenie bezprawia w prokuraturach i sądach. Minister Ziobro prawie całkowicie polegał na zdemoralizowanych kadrach w MS i Prokuraturze Krajowej. Być może nie miał innych kadr, ale szalejące nadal bezprawie funkcjonariuszy obciążyło także i jego konto. Ludzie pisali skargi i błagali o pomoc, a z MS przychodziły takie same obojętne, a nawet bezczelne, jak za czasów poprzednich ministrów i za czasów następców, odpowiedzi.

  Z tego powodu, ci którzy liczyli na Ministra i srodze się zawiedli, nie wierzą w tej sprawie PiSowi i trudno będzie odzyskać ich zaufanie. A biorąc pod uwagę, że do MS przychodzi rocznie kilkadziesiąt tysięcy skarg, to zawiedzionych są setki tysięcy.

  To jest prawdziwy problem do rozwiązania. W programie PiS nie ma odpowiedzi, co chce z tym zrobić i czy w ogóle zamierza coś zrobić.
 • @Asadow
  Musiałem trochę przerysować, aby dotarło. Oczywiście wszystkie pomysły na "rozproszenie emisji" są do dyskusji. Ale widzę, ze chwytasz bluesa.
 • @BłękitnyOceanstnieje
  E! Nie zgadzasz się na zasadzie: nie bo nie! Bo właśnie wymysliłeś nowy system bankowy/ubezpieczeniowy i chcesz go wdrożyć w życie. A ja Ci powiem: A niech Ci się wiedzie!. :) to jest pomysł na rok.

  Przepraszam ale ja też mówię o milionach ludzi bez pracy i o kryzysie ideowym a wiesz jaki jest prosty sposób na to?! Zakwestionować! tak, po prostu, te bezrobotne miliony pogrążone w kryzysie ideowym powinny wreszcie! zakwestionować podstawę waluty, idee, wartości. :) Zakwestionować nie oznacza rewolucji i wojny. Nie! Ja mówię o rewizji. Wszechogarniającej dokładnie wszystko rewizji :) To tak jakby nas zalał ten Twój Ocean Błękitny.

  :)
 • @Rebeliantka
  Witaj. Oczywiście, że nie widać i nigdy nie będzie widać. Jest to jeszcze jeden dowód na to jak każdy z nich się boi. :) I tyle tytułem komentarza, dalej nie chciałbym konfabulować.

  Pozdrawiam
 • Pomysł kolejnego BANKU DLA SWOJAKÓW jest zwyczajnie idiotyczny.
  Idea POZORNIE szczytna ale warto wziąć pod uwagę , że nie będzie za bardzo z kim pracować. Współczesne banki okupowane są przez współpracowników służb. Banki to kopalnia wiedzy o ludziach i przedsiębiorstwach. Każdy wniosek kredytowy to zbiór szczególnych informacji. Mechanizm musi być inny. Wejście do układanki systemu to poddanie się jego regułom to podległość jemu a nie zmiana. Ta musi się dokonać na "własnym" polu gdzie warunki zostaną podyktowane.Trzeba te zmiany robić inaczej niż na bazie obecnego układu i pośrednio wspierając go.


  //To naprawdę proste. Banki mają pieniądze - a przy ich pomocy mają w "kieszeni": Prawo, Wymiar Sprawiedliwości, JW Polityków - cały aparat władzy. Mają środki (pieniądze) - aby całkowicie manipulować władzą.//

  Panie Opara bierze się Pan za naprawę sytemu ale mówi Pan jak większość ignorantów.
  Banki NIE mają pieniędzy, tylko skandaliczne prawo do emisji pieniądza.
  Jeżeli chce Pan coś w bankowości zmienić to nich Pan wprowadzi odpowiednio wysokie rezerwy obowiązkowe dla banków, a wówczas same oddadzą pola. Ale i tak rezerwy to tylko prowizorka a nie rozwiązanie. Na dzisiaj polecam spotkanie z Urbasiem i mały wykład na temat.

  Równie dobrze możecie obalać bankowość prowokując lawinę wycofanych lokat. Jeżeli dobrze nad tym tematem popracujecie to do wiosny banki klękną , a może i mimo koryta ratunkowego z lat 90-tych padną.

  Tylko czy chodzi o „zmianę systemu bankowego” czy może o kolejny biznes w tle społeczności blogerów ?
 • @Asadow
  "..Dlatego nie ma mowy o żadnej sensownej reformie bankowości bez zmiany systemu monetarnego.."
  Najdokładniej, nie widzę sporu w temacie ;)
  A z tym czasem jako produktem bankowym to lekka przesada ;)
  Gdyby banki go oferowały to na planecie poziom "zejść" zmalał by praktycznie do zera ;)
  A jeśli idzie o udzielanie kredytów itp usług. To jest to wartość dodana powstała w wyniku obrotem powierzonych im depozytów. Dlatego jeszcze raz podkreślam. Banki nie oferują produktów, a jedynie usługi.
  Tu nie ma to tamto ^^
 • @BłękitnyOceanstnieje
  "..rynki Globalne
  technologie na wyciągnięcie ręki.."

  To utopia. Tak jak i cały ten globalizm.
 • @BłękitnyOceanstnieje
  "co powoduje zatory nadprodukcji w jednych regionach i nędzę w drugich ?"

  Nonszalancja i nadużywanie władzy, egoizm piramidalny. Ale tutaj też mogę się mylić ;)
 • co najpierw
  Trudno się nie zgodzić, ale też zgodziłbym się z Lancelotem, że trzeba zacząć od reformy wymiaru sprawiedliwości. Jak będziemy mogli postawić się zagranicy jeśli jesteśmy bezbronni wobec domorosłych oszustów? Jeśli prokuratura jest bezradna czy nawet życzliwa wobec pospolitych cwaniaków, to co można zrobić takim tuzom jak banki?
  Oczywiście aby to zrobić trzeba przejąć władzę. amen
 • @BłękitnyOceanstnieje
  PS. Kryzys wartości spowodowany upadkiem cywilizacji wybudowanej na błędnych wartościach. Tak zwane: kłamstwo założycielskie.

  :)

  Pozdro BONI
 • @BłękitnyOceanstnieje
  :) no jesteś mistrzem enigmy! :)
  Z tym najbogatszym na cmentarzu to spójrz na piramidy ;)

  Pozdro :)
 • @Lancelot
  Z całym szacunkiem, reforma archaicznej architektury finansów to fundament!

  Sprawiedliwość systemu finansów zrodzi sprawiedliwość międzyludzką.
 • @Antymaterialny
  http://www.youtube.com/watch?v=DWw9tboDtrg
 • @Antymaterialny
  http://www.youtube.com/watch?v=Q_OpCOdxqKQ&feature=related

  :)

  Pozdrawiam
 • @1normalnyczlowiek
  ""Najpierw reforma systemu prawa i wymiaru sprawiedliwości ..."

  Całkowicie się z Tobą zgadzam. Bez tej reformy, wszelkie inne zmiany nie mają żadnego sensu!
  Pozdrawiam"

  Jest wręcz odwrotnie! Kto emituje i kontroluje pieniądze w kraju ten ma w nosie jego prawa, bo jest wyjęty z pod prawa, ma w ręku tworzących prawo i wymierzających je, "ręka która daje jest ponad ręką która bierze!", zapraszam do poszerzenia wiedzy: "Wojna o pieniądz" http://oburzajciesie.nowyekran.pl/post/27816,wojna-o-pieniadz-prawdziwi-wladcy-tego-swiata-rzadza-z-ukrycia
 • @Antymaterialny
  "Podporządkowanie człowieka normalnego osobnikom psychicznie nienormalnym działa na jego osobowość traumatyzująco, fascynująco, zniekształcająco i nerwicorodnie. Dzieje się to w sposób, który unika zazwyczaj dostatecznej kontroli świadomości. Mimo więc oporów, psychicznie zmienione tworzywo przenika do jego osobowości. Taka więc sytuacja pozbawia człowieka jego naturalnego prawa do zachowania własnej higieny psychicznej, dostatecznej autonomii swojej osobowości i częściowo możliwości używania swojego zdrowego rozsądku. W świetle więc prawa naturalnego, jest to rodzaj krzywdy i bezprawia, które mogą występować na każdą skalę społeczną. Niestety, nie są one wymienione w żadnym kodeksie prawa. "

  Polska nie musiała niczego ratyfikować, łącznie z traktatem lizbońskim i przystąpieniem do unii, tak samo jak nie musiała być "członkiem RWPG"- przypomnijmy, co to jest RWPG, otóż to: Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Żeby było śmieszniej UE z początku też była unią gospodarczo-ekonomiczną :)

  Pan przywołuje rok 2000 a ja cicho szepcę, że to dawno, dawno temu było kiedy nas chciano ubezwłasnowolnić. Teraz, kiedy nie mamy już nic, chce się nas sprowokować.

  Pozdrawiam
  PS "Jesteśmy już prawie zupełnie niewolnikami satanistów i psychopatów, czy się to komuś podoba czy nie" Mam nadzieję, że jesteśmy genetycznie odporni, to w końcu są pokolenia :)!
 • @BłękitnyOceanstnieje
  Hm…masz rację w sumie wobec panującego tu hura optymizmu jestem w mniejszości. Zresztą zwykle w niej jestem , nic nowego .

  „Realne” działanie jest tym co zwykle czyli pułapem minimum dla przeciętniaków, szukających rozwiązań na szerokim oceanie pospolitości.

  „Błękitny ocean” wyznaczony na błotach kałuży nadal będzie służył błotnym stworzeniom w ich błotnych marzeniach nawet jeżeli są nieograniczone w swej bagiennej pazerności dążenia do spełniania.
 • @Ryszard Opara
  "Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że Banki nie są instytucjami charytatywnymi. Muszą zarabiać na usługach i towarze którym handlują - jakim jest pieniądz. Wszystko powinno odbywać się zgodnie z prawami biznesu a jednocześnie z ustalonymi zasadami etyki bankowej jak również (a może przede wszystkim) z interesami depozytariuszy. To oni właśnie dostarczają towar (pieniądze) do Banku. To tylko przecież dzięki nim, (depozytariuszom) Banki, Instytucje finansowe mogą prowadzić swoja działalność - handlować pieniądzem."

  To brzmi jak jakby w definicji new world order, układu niszczącego ludzkość. Proszę to lepiej przemyśleć, poczytać niepoprawne teksty, książki o pieniądzu, obejrzeć dokumenty na youtube całkiem niekiedy niezłe. Gdzie Pan żyje, na jakiej planecie?

  NBP może być instytucją i powinien nawet być non profit. Zatem sieć filii NBP także może działać na granicy rentowności powyżej kosztów własnych. Nie musi taki NARODOWY SYSTEM BANKOWY zarabiać, a po jaką cholerę ma nas doić nasze własne państwo? System ma służyć Suwerenowi.

  Pieniądze nie są towarem i proszę to sobie wbić wreszcie do głowy, żadnego handlowania pieniądzem, system może być całkowicie nawet bez lichwy, bez odsetek. Obrót walutami zniszczy ludzkość straszliwym kryzysem, ich wzajemna wymienialność załamie się w jeden dzień.

  Ludzie dostarczają pieniądz (nie towar!!!) do banku? Tak??? To ile tego dostarczonego pieniądza następnie banki kredytami "darują" Suwerenowi? Tyle samo ile wpłynie plus lichwiarskie odsetki, "koszta", prowizje, opłaty, ubezpieczenia, zabezpieczenia??? A kuku! Nie pisze Pan o tym super szwindlu globalnym, banki emitują pieniądze choć niby ma to czynić formalnie NBP (który emituje drobne sumy, monety, numizmaty, drukują banknoty, ale to nie jest emisja, a odzwierciedlanie pieniądza wirtualnego w papier wg określonej proporcji żeby go starczało w obrocie), pożyczają znacznie więcej niż mają, czy 9 razy więcej, czy 99, ważne że nas robią w konia. Nie muszą być tym arendarzem wiecznie jak to w Starym Testamencie stoi, NBP może nam pożyczać bez odsetek.

  Banki to największa zaraza, a ci co nadali im takie prawa są zdrajcami! Już rosną drzewa z których będą dla nich konstrukcje z zapadniami.

  To kasy pożyczkowe pożyczają (tak powinno być przynajmniej) to co wpływa i pobierają za to stosowną prowizję. Banki inaczej działają. Wpływa milion, a oni z tego cudownie rozmnażają w 10 mln i rezerwa frakcyjna w niewielkim stopniu to ogranicza. Poza tym nie muszą w ogóle gromadzić depozytów od ludzików na kredyty dla firm (na pożyczanie państwu!!!) bazując na wzajemnym pożyczaniu sobie powietrza, bądź pożyczkach z zagranicy też powietrza np z MFW, BŚ, FED.

  Jeden wielki szwindel, całość do rozwalenia, bo nie da się tego uzdrowić w żaden sposób. Pieniądze w 100% ma emitować państwo-czyli Suweren pod kontrolą przedstawicieli Narodu (jak dawniej w USA przed FED w różnych okresach) i najtrudniejsze jest ustalenie parytetu, sumy powiedzmy miesięcznych emisji, ilości pieniądza, jak to wystartować niewątpliwie najpierw po wymianie pieniędzy żeby po resecie ruszyć od zera. Inaczej trudno to będzie wyregulować. Oczywiście mowy nie ma o twardej, oficjalnej wymienialności takiego krajowego pieniądza. W wymianie zagranicznej należy używać innych środków, jak najwięcej barteru, no i uzyskać bilans dodatki wpływów głównych walut, niby będziemy handlować, płacić składki itd

  Upadną prawie wszystkie banki, nie będą potrzebne, ewentualnie coś wykupi NBP na swoje filie. Jestem za systemem w 90% narodowym, państwowym. Spółdzielczość, kasy, banki prywatne będą wypełniały nisze. Zagranica won. Proszę się zapisać na wykłady u.... Tomka Urbasia ;)
 • @Antymaterialny
  "Musimy działać jak węże...." Nie jak węże!, trzeba być lisem i lwem jednocześnie :) Mam nadzieję, że wieszcz się w grobie nie obróci! ;)

  Węże :) i skorpiony i inne takie są "przeklęstfem" ludów południa :)
  My mamy na stanie: niedźwiedzie, wilki, kuny, jenoty, kawki i sroki, dudki, sójki i ...bociany w lecie ;) bydło rogate, kozy, konie... wyliczać dalej?

  Sojusze są we krwi! Nie ma innych sztucznych sojuszy! po prostu.
  Księga dżungli, kipling, rozdział pierwszy, strona pierwsza, werset pierwszy: ja i ty jesteśmy jednej krwi. ;) / tutaj też mam nadzieję, że Joseph Rudyard się nie przekręci, oby żył wiecznie/

  To jest internet, mówią, że to jest wirtualne narzędzie. Tyle, że my rozmawiamy o całkiem niewirtualnych sposobach zażegnania całkiem niewirtualnego kryzysu. :)

  Pozdrawiam
 • @Asadow
  "Ale powiązanie podaży pieniędzy z PKB to dokładnie to, o co mi chodzi. Tylko bez tych samolotów, proszę!

  Dlaczego to "wstrzykiwanie" nie miałoby się odbyć w ten sposób, że pieniądze - roczna nadwyżka odpowiadająca PKB - wchodziłaby do gospodarki poprzez budżet państwa (zamówienia publiczne, dotacje itd.). Wtedy w ogóle nie płacilibyśmy podatków!
  A państwo miałoby dokładnie tyle kasy - ile jej na prawdę istnieje!!! (tej prawdziwej, a nie świstków służących do manipulacji i niewolenia)."

  To nie takie proste. Coś dzwoni nieźle, ale nie wiadomo w którym kościele i w której z jego wież.
  Podatki ZAWSZE jakieś będą, to kwestia choćby polityki kształtowania cen artykułów szkodliwych, słowem służenie ludziom, ochrona zdrowia, finansowanie ich leczenia. Przykład - alkohol. Nie może być zbyt tani bo Polacy zapiją się na śmierć, już jest za tani ten mocny i kiepskiej jakości, jakieś podłe piwa, wina.

  Kasy powinno być ZNACZNIE WIĘCEJ niż wyliczone z kosmosu jakieś PKB. Jeżeli nie będzie wzrostu to co? Bez emisji pieniądza? Ubywa kasy ze spadkiem PKB? Sami się zabetonujemy nogami w wiadrze i jak z tego wyjdziemy wtedy? Kredytami zagranicą jak teraz? Zapomnijcie o obecnym PKB, to nic nie warte cyferki, acz dla UE są warte, płacimy coraz większe składki do tych drani! Pora na referendum w kwestii opuszczenia UE, policzymy się ilu nas JUŻ jest. To będzie dopiero rozgrzewka, każdy wynik będzie dla nas sukcesem, nawet 5% za upuszczeniem UE, tych ludzi należy zebrać.

  Ile emitować to jest duży problem. Proste reguły, wzory wg mnie nie wystarczą. Jak emitować? Do ludzi jako MDG - powszechny Minimalny Dochód Gwarantowany, przy czym to także pieniądze z podatków, zarabiania państwa. Mogą mieć też pulę przyznane samorządy, jednostki budżetowe, armia, uczelnie państwowe itd
 • @Camillvs
  "Czy jest sens wracać do parytetu złota"

  Absolutnie nie! Parytetem jest zachowanie inflacji w ryzach, inflacji pieniężnej wynikającej z nadpodaży pieniądza oczywiście i braku równowagi w dostępie do dóbr. Jeżeli węgla będzie za mało (co już jest faktem, mowa o gospodarstwach domowych), to nie pomoże góra kasy i będą ceny szły aż do poziomu kiedy import to wyrówna. Cała gospodarka musi zatem dobrze funkcjonować i nie da się tego uczynić bez PLANOWANIA, oraz możliwości REALIZACJI tychże planów. Obecne tzw strategie są pisaniem patykiem na wodzie. Gówno warte.

  Obecnie rynek wchłonąłby wiele miliardów złotych, wszędzie pełne sklepy itd Ludzie nie mają pieniędzy. To jest chore, to nie rozwija kraju, stagnacja,ubożenie przynajmniej połowy Polaków. Stąd pomysły żeby emitować np do emerytów są dobre, ale to jeszcze za mało Nikanderze. Dlaczego nie całościowa renta życia na poziomie socjalnym, ale z określonymi wymogami? Nie chodzi o to żeby ludziom dać kasę całkiem za nic. To byłaby totalna demoralizacja. Nie chcę tego. Suweren zatrudni takich ludzi na kontrakcie obywatelskim, wizje tego są zbyt złożone żeby je rozważać. To coś więcej niż prace interwencyjne, publiczne, kontrakt socjalny opieki społecznej. Dużo bardziej głębsze, rozwój człowieka.

  Wiem że szybuję wysoko nawet jak NE, mogę więc błądzić w szczegółach, ale powiadam ważne są moje RAMOWE IDEE.
 • @GPS.65
  Można założyć prywatny bank w ramach NE, czy też tym bardziej spółdzielczy, albo kasę. To jest realne z takimi rzutkimi ludziami jak Pan Opara i Jego Zespół. Jeżeli to będzie klasyczny bank, to będziemy mogli jak inni złodzieje emitować kredyty z powietrza mając wymagane środki na "wkład własny" ten realny. Pozostanie pilnować płynności, tu trzeba niesłychanej ostrożności, albo będzie spektakularna klapa. Nikt nas nie poratuje w razie problemów. Zatem czy udzielać 100 kredytów po milionie, czy milion po 100 zł? To przykład. Małe, złe kredyty nas nie rozwalą, a duże wykończą w rok.

  Lepiej byłoby NAJPIERW bazować na małych stosunkowo kredytach konsumenckich, drobne sumy na AGD, używane samochody, rachunki ROR itd Odsetki i koszta mogą być na granicy wymaganej prawem, bylibyśmy jedynym takim bankiem w Polsce...

  Bank oczywiście całkowicie internetowy. To oczywista oczywistość. mBank też skromnie zaczynał przed wielu laty. Bank blogerów z miejsca będzie stosunkowo popularny, będzie zaciekawienie jak to działa u "buntowników" walczących z new world order... tzn kto walczy to walczy.
 • @Marek Kajdas
  A o teorii kredytu społecznego słyszałeś?

  http://www.goldenline.pl/forum/723466/10-o-teorii-kredytu-spolecznego-warunki-w-jakich-powstala-teoria-douglasa
 • @nikander
  "Co bym ja za to dał, aby do kibiców dotarła świadomość szwindlu fiducjarnej emisji pieniądza..."

  Sądzę że odsetek jako tako świadomych kibiców w tej tematyce jest większy niż wśród parlamentarzystów nawet i PiS. Kibice to przecież w dużej mierze prawica, liberałowie, ostre ruchy narodowe. To są widzowie odpowiednich materiałów choćby na youtube od wielu lat czytanych w sieci, wcześniej w niszowych gazetkach, pożyczanych książkach. Kibiców należy zaprosić do ruchu, to jest nasza wielka szansa na milion aktywistów i bywa że to także ludzie z klasą, wykształceni, światowi. Oni nie pójdą do żadnej istniejącej partii, do PiS chwilowo w te wybory, warunkowo i to tylko część. Natomiast partia typu STOP NWO bardzo by im odpowiadała :):):)
 • @kanton
  "Ciekaw jestem jak funkcjonują banki w krajach arabskich. Na jakich zasadach pożyczają pieniądze."

  Przed rewolucjami demokratycznymi agentury new world order czy teraz? Teraz jak wszędzie będzie np w Libii. Jednak w niektórych krajach ostała się jeszcze gasnąca chyba (mimo wszystko nwo zdobywa teren) bankowość islamska znacznie zdrowsza od standardów NWO. Czy doskonała? To jednak jest lichwa dalej, interesowność banku, zysk jako bożek. To nie jest potrzebne, bank to nie musi być kreacja zysków. Jest owa bankowość opisana wystarczająco szczegółowo w wielu miejscach sieci, może Redakcja NE poprosi o taki autorski tekst Jacka Rossakiewicza? Niech nas nie porzuca, a zna się na tym, zna odpowiednich ludzi wprost z islamskiego świata, jest życzliwy islamowi.

  Tak sobie myślę... gdyby taka Turcja była w Polsce i była w UE, to byliby biedni jak ostatnie dziady afrykańskie. Rozwijają się, bo nie są w UE. Chyba to wreszcie zrozumieli i scalą się w końcu z Europą, ale DAWNYMI metodami plus broń masowego rażenia od środka - demografia ;) Co wystawimy do ratowania Wiednia? Brygadę Rosomaków?
 • @kizi2828
  Co to za gość? Ma gadane, talent jakiś, mądrzej gada od profesorów.

  http://www.youtube.com/watch?v=ZjVuL6JYKgE

  Niechże założy VIDEOblog na NE, będzie gwiazdą :):):)
 • @w.red
  // A z tym czasem jako produktem bankowym to lekka przesada ;) Gdyby banki go oferowały to na planecie poziom "zejść" zmalał by praktycznie do zera ;) //
  To nie przesada, tylko skrót myślowy. Owszem, banki obracają pieniędzmi, ale - w dużym stopniu - używają do tego pieniędzy z przyszłości. Dlatego system rezerw częściowych to przekręt majestacie prawa.

  // A jeśli idzie o udzielanie kredytów itp usług. To jest to wartość dodana powstała w wyniku obrotem powierzonych im depozytów. Dlatego jeszcze raz podkreślam. Banki nie oferują produktów, a jedynie usługi. //

  Bełkot.
  Jakie usługi? Siedzenie za okienkiem? Drukowanie wyciągów i sald? Na czym polega usługa, w przypadku udzielenia kredytu?
 • @Marek Kajdas
  // Coś dzwoni nieźle, ale nie wiadomo w którym kościele i w której z jego wież. //

  Oj to, to!

  // Przykład - alkohol. Nie może być zbyt tani bo Polacy zapiją się na śmierć, już jest za tani ten mocny i kiepskiej jakości, jakieś podłe piwa, wina. //
  Lewackie myślenie. Jakby nawet dopłacano za picie alkoholu - nie tylko bym się nie zapił na śmierć, ale nawet nigdy nie upił.
  Nie trzeba sterować "cenami artykułów szkodliwych" - tylko wychowywać i edukować!!! To "sterowanie" jest po prostu zwykłą hipokryzją. Nie chodzi tu o ochronę społeczeństwa, tylko o maksymalizację zysków.

  //Ile emitować to jest duży problem. Proste reguły, wzory wg mnie nie wystarczą. Jak emitować? //

  Przykro mi, ale w zrozumieniu istoty rzeczy jest pan na trzecim miejscu. Zaraz za kotem i młotkiem.
 • @kanton
  // Ciekaw jestem jak funkcjonują banki w krajach arabskich. Na jakich zasadach pożyczają pieniądze. //

  Lichwa - pożyczanie na procent - jest zabronione. Kredyt islamski jest możliwy wyłącznie jako zakup ratalny. Kiedy biorę kredyt np. 20 tys SAR (Saudi Arab Real - kurs stały 3.75 SAR = 1 USD), bank kupuje dla mnie tonę ryżu (czy ileś tam - równowartość 20 tys. SAR) - z płatnością ratalną. Następnie sprzedaje ją na giełdzie - za gotówkę. Otrzymuję kasę od razu, a odsetki to - ratalna - zapłata za przeprowadzenie całej operacji.
  Wszystko jest OK, dopóki w obrocie jest rzeczywiste dobro - np. rzeczony ryż. Obawiam się jednak, że "wirtualizacja" tych obrotów doprowadzi do praktycznego zrównania mechanizmów islamskich z europejskimi.
 • @Rebeliantka
  Kredyt społeczny trąci myszką, ale WSZYSTKO jest lepsze od obecnego systemu, nawet finanse PRL do ery połowy Gierka. Trzeba syntezy w tych inspiracjach.
 • @Antymaterialny
  Przykład dawnych Chin jest bardzo dobry. Były już wtedy papierowe pieniądze, a Europa tkwiła ciągle w parytecie kruszców i dalej te bzdury chodzą niektórym po głowie, trzyma się metale w sejfach. Niech tam wsadzą jeszcze bloki miedzi... barany!
 • @Archetyp
  "ręka która daje jest ponad ręką która bierze!"

  I w tym wypadku obie należy uciąć!! Nie może być mamona ponad prawem

  JUSTICJA ET PIETAS DUO SUND REGNORUM OMINIUM FUNDAMENTA !!!!

  I jeśli się tego nie trzymać każda demokracja, każdy totalitaryzm, księstwo czy królestwo UPADNIE!!!!

  Pan jesteś ortodoksyjny materialista, Panie "Archetyp". Pzdr
 • @Lancelot
  Amen! :)
 • @BłękitnyOceanstnieje
  :) stary. Najgorsze, że nie pamiętam tytułu innego pokazującego jak działają korporacje, nie chcę dać ciała ale to chyba nie " Podziemny krąg"... pamiętam scenę nieistniejącej korporacji i jakichś operacji giełdowych... musiałbym to zobaczyć jeszcze raz.

  Pozdro
 • @Lancelot
  ""ręka która daje jest ponad ręką która bierze!" A.

  I w tym wypadku obie należy uciąć!! Nie może być mamona ponad prawem. L."

  Dlaczego tak drastycznie? Przecież skoro obu Nam chodzi o sprawiedliwość, to lepiej zmienić zasady (redystrybucji dóbr) na sprawiedliwsze, zamiast rąbać ręce.

  Co da taka eskalacja przemocy? Nic, poza większą przemocą. Przemoc rodzi przemoc i prowadzi do zguby ludzi, narody i cywilizacje.  "Nie może być mamona ponad prawem. L."

  Drogi Lancelocie, mamona zawsze będzie ponad prawem, niestety piramida potrzeb jest nieubłagana, w Świecie fizycznym wszystko ma swoją wymierną cenę.

  Nie smuć się jednak, problem można przekuć w sukces, jest na to rada.

  Trzeba tak zmienić zasady by to społeczeństwo jako suweren demokracji miało kapitał i re-dystrybuowało go między innymi dla swoich reprezentantów.  "Pan jesteś ortodoksyjny materialista, Panie "Archetyp". Pzdr" L.

  Pan mnie nie znać, a pozory mylą.  zapraszam: http://oburzajciesie.nowyekran.pl/post/27816,wojna-o-pieniadz-prawdziwi-wladcy-tego-swiata-rzadza-z-ukrycia

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031