Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
413 postów 2180 komentarzy

RP - Primum Non Nocere

Ryszard Opara - Lekarz z powołania. Polak - Patriota. Humanista. Misja i Cel Mojego Życia - Pomagać innym ludziom.

AMEN-Autobiografia Naukowa- Odc.12

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Życie jest jak TotoLotek. My gramy - wygrywa najczęściej ślepota.

AMEN- Autobiografia Naukowa-Odcinek 12

Staż lekarza - Szpital Wojskowy Szaserów (1975)

Studia WAM, ukończyłem w maju 1974 roku z bardzo dobrymi ocenami i gdyby brać średnią z przedmiotów tylko medycznych, na pewno byłbym w pierwszej dziesiątce studentów. To dałoby mi dużą szansę wyboru specjalizacji i miejsca pracy. Nie byłem jednak członkiem partii ani KMW (Koło Młodzieży Wojskowej), nie miałem więc dobrej lecz zaledwie dostateczną „cenzurkę” z nauk politycznych, a to w wojsku, w tamtych czasach, było naprawdę wyjściową bazą do każdej kariery, specjalizacji, stanowiska.

W dodatku nie miałem w rodzinie żadnych wysokich rangą wojskowych - dlatego też moje szanse na sukcesy, w wojsku były znikome albo wręcz żadne. Już kilka dni po uzyskaniu dyplomu, rozpocząłem pracę - w „cywilnym” pogotowiu ratunkowym w Piasecznie; potem również w stolicy.

Pamiętam dobrze moje pierwsze wezwanie w Pogotowiu, do starszej pani z napadem ostrej astmy oskrzelowej.
W momencie, gdy wszedłem do jej mieszkania, nagle zapomniałem dosłownie wszystkiego – czego się nauczyłem na studiach medycznych. Nie wiedziałem przez chwilę, co zrobić. Zaniemówiłem myślowo.
Kompletna ciemnia pustkowia umysłowego.

Zrobiło się wokół trochę nieswojo, ale w tym momencie, doświadczony sanitariusz, który akurat był ze mną na dyżurze, cicho, na ucho podpowiedział:
Panie Doktorze, niech Pan jej poda dożylnie „euphylinę... Nagle odzyskałem utraconą wiedzę i pamięć,
ależ oczywiście...i zrobiłem zgodnie ze wskazówką sanitariusza. Kobieta szybko odzyskała oddech.
To był mój pierwszy zastrzyk, jaki wykonałem - jako lekarz.

Pogotowie nauczyło mnie bardzo wiele i tak naprawdę, przekonałem się wtedy, że człowiek uczy się medycyny tak naprawdę w praktyce lekarskiej. Studia dają jedynie podstawy, wiedzę teoretyczną, która staje się bazą wyjściową do praktyki.

Nigdy nie zapomnę książkowej... prawdziwej historii, pewnego słynnego niemieckiego profesora – uznawanego przez lata jako najlepszego chirurga w kraju, który dopiero na ''łożu śmierci” wyznał, że nigdy nie skończył medycyny. Chirurgii nauczył się po prostu na wojnie, jako asystent innego lekarza, profesora – podczas oblężenia Stalingradu. Jego szef zginął, rozszarpany pociskiem artyleryjskim a on po prostu nie miał wyjścia. Wokół leżało mnóstwo rannych; on musiał operować, ratować umierających żołnierzy.
Przybrał tylko – dla wiarygodności nazwisko i tytuł profesora – a resztę dopisała historia.

Staż medyczny po studiach, odbyłem w jednym z najlepszych, wojskowych szpitali klinicznych w Polsce – CSK - Centralnym Szpitalu Klinicznym WAM - w Warszawie ul. Szaserów. Miałem zajęcia z interny, chirurgii, ginekologii, położnictwa, pediatrii i innego wybranego przedmiotu, którym dla mnie była - neurochirurgia.
W tym czasie, poznałem wielu znakomitych lekarzy – w różnych specjalnościach, ale wtedy...chciałem bardzo, zamarzyło się mnie - zrobić specjalizację z Neurochirurgii. Powód był prozaiczny.

Właśnie podczas stażu na Szaserów - spotkałem lekarza, który wkrótce stał się moim ideałem.
Był nim - Profesor Stanisław Rudnicki, neurochirurg ze światową renomą. Jednak nie zaimponowała
czy zafascynowała mnie nawet tak bardzo, medyczna doskonałość Profesora - a raczej jego uroda...

Był to bardzo przystojny, szczupły, siwowłosy mężczyzna w średnim wieku – z naprawdę wielką klasą. Niesłychanie elegancki, zawsze ubrany w ciemny garnitur, nieskazitelnie białą, wyprasowaną koszulę, ze spinkami u mankietów, a zamiast krawata nosił muszkę... Prócz tego prawdziwie nieskazitelne arystokratyczne maniery, a w dodatku francuski był drugim językiem profesora, którego używał na co dzień.
Był mężem czołowej sopranistki -„divy” Teatru Wielkiego, przeuroczej - Stefanii Wojtowicz.

Stanowili cudowną parę i dosyć szybko się z nimi zaprzyjaźniłem. Czasem bywałem nawet u nich w mieszkaniu. Ponieważ do opery, chodziłem już od czasów szkoły średniej i znałem większość dzieł operowych i koncertów, mieliśmy również sporo wspólnych tematów - pozamedycznych.

W owych czasach niezwykle popularny był także serial telewizyjny Dr Kildare, obrazujący historię życia stażysty gdzieś… w szpitalu w Ameryce. Główną rolę grał Richard Chamberlain – przystojny, elegancki; jako znakomity lekarz - uwielbiany przez kobiety. Oglądając ten film-- marzyłem, aby być lekarzem, takim - jak właśnie Kildare.
To był może jeden z podświadomych powodów moich studiów medycznych. Kildare był moim wzorem, ideałem, póki nie spotkałem Profesora Rudnickiego, który już wprawdzie nie był stażystą a profesorem – ale obaj Panowie mieli coś wspólnego w sobie. Wielką elegancję i klasę medyczną. 

W każym razie, wtedy zdecydowałem, że muszę zostać następcą Profesora Rudnickiego.
Nic jednak z tego nie wyszło.
Moje marzenia aby zostać neurochirurgiem szybko jednak spaliły na panewce. Po prostu nie było żadnych wolnych etatów; w dodatku główne potrzeby armii były w jednostkach liniowych, tzw. zielonych garnizonach.
A ponieważ brakowało mi też własnie znajomości...szczególnie w wojsku - nie było dla mnie alternatywy.

Prócz tego staż, odbył się bez wielkich wydarzeń. W czasie jego trwania pracowałem „po godzinach”
w Pogotowiu Ratunkowym. Dało mi to trochę dodatkowej praktyki i parę groszy.

A ponieważ zawsze lubiłem tańczyć i „biesiadować”, szybko znalazłem partnerów i chętnych do zabaw.
Moim ulubionym lokalem stolicy była wówczas restauracja z dancingiem - „Kamieniołomy” w Hotelu Europejskim, gdzie marnotrawiłem większość swoich pieniędzy. Moją towarzyszką zabaw, oczywiście była Doronia, która - jak już wcześniej wspominałem - później została moją żoną.

W tym czasie przeniosłem się do swego, rodzinnego Piaseczna. Tam mieszkała również Doronia.
Jej „przyszywani” rodzice: Maria i Jan Ziółkowscy oboje byli literatami, autorami wielu książek.
Bardzo też lubiłem dyskutować z nimi przy obiedzie lub kolacji.
Mama była świetną kucharką; ojciec (zwany Unią), znakomitym kompanem do wódki. Nie uznawał innych alkoholi, chociaż dla wódki miał niespożytą pojemność. Jako historyk z wykształcenia znał prawdę i wszystko o polskiej przeszłości, wszystkie daty – znał na pamięć. Zawsze więc... podczas rozmów przy obiedzie mieliśmy oboje z Doronią egzaminy z historii Polski. Unia ukończył studia przed wojną na Uniwersytecie Warszawskim.
Był również politycznie, gorącym zwolennikiem Marszałka Piłsudskiego.

W czasie wojny aktywny członek, kapitan AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, ranny w obie nogi we wrześniu 1944. Resztę powstania spędził na rekonwalescencji w rodzinnym Pruszkowie, co też prawdopodobnie uratowało mu życie. Po wojnie zajął się literaturą, napisał kilkanaście książek historycznych. Jego żona Maria, z domu Niemirow napisała ok 40 książek głównie dla młodzieży.

Dnia 10.07.1974 roku, były urodziny naszego Uni - (urodził się w 1916 r., zmarł w wieku 99 lat).
Byliśmy przy kielichu, rozmawiając jak zwykle o historii albo narzekając o teraźniejszości, kiedy nagle rozmowa, przeszła na tematy zgoła nieoczekiwane….Być może winą należy obarczyć butelkę wódki.

Obie Panie akurat wyszły do kuchni, a my korzystając z okazji ich nieobecności, wypiliśmy szybko kilka głębszych. Nagle Unia, zapytał mnie wprost - o moje zamiary względem Dorotki.
- Czy ty ją kochasz, a jeżeli tak... to na co czekasz... dlaczego się z nią nie żenisz?.

W tym właśnie momencie, weszły nasze panie - ja unikając odpowiedzi, zapytałem bezpośrednio Doronię:
- Czy zechcesz wyjść za mnie za mąż?
Odpowiedziała: TAK.
No i tak to się zaczęło...a raczej tak się skończyło...przynajmniej tamten obiad.

Powiedziała TAK – ale...

Obiecałem dać Doroni następnego dnia, pierścionek zaręczynowy. (Kupiłem duży bursztyn, w srebrnej aranżacji, przepiękny) oraz ogłosić nasze zamiary, wśród zaproszonej rodziny i znajomych, na kolacji zorganizowanej w restauracji „Ambasador” – w Alejach Ujazdowskich.

Zaczęliśmy wspólnie pracować nad listą gości oraz ustalać wszelkie szczegóły, aby wszystko odbywało się według ułożonego scenariusza. Jednak wkrótce okazało się, że będzie problem z datą zaślubin.
Nie było wolnych terminów w Pałacu Ślubów w Warszawie, w ciągu najbliższych miesięcy.
W dodatku Doronia miała już zorganizowane, (zapłacone przez rodzinę z USA), bilety na podróż do Ameryki. Ponieważ jej prawdziwy ojciec (Władysław Gorecki) był kapitanem żeglugi wielkiej, udało się załatwić podróż do USA, na pokładzie słynnego statku Batory. Powrót miał odbyć się już samolotem.

Nie bardzo mi to było wtedy na rękę, ale nasz ślub przed jej wyjazdem, okazał się niemożliwy. Trochę zacząłem się obawiaiać, że może w USA, nagabywana przez rodzinę i tłumy „fatygantów”, Doronia może zmienić zdanie,
ale nie było już wyjścia. Zresztą pomimo faktycznych presji rodzinnych i pokus rozmaitych okazała mi się wierna
i wróciła moja. Na wszelki wypadek tuż przed wyjazdem, pomimo nieprzychylności losu i rozmaitych braków (mieszkania i łoża) wpisałem się (trochę na siłę), w ołtarz niewinności Dorotki, jako ten pierwszy.
Skonsumowaliśmy nasz ślubny kontrakt - przed właściwą nocą przed.

Powrót żony z „Hameryki”, był wielkim dniem w naszym życiu.
Miałem już zarezerwowany dzień w Pałacu Ślubów w Warszawie i przyjęcie weselne w restauracji Ambasador w Al. Ujazdowskich.
Ceremonia musiała być cywilna. Byłem wtedy oficerem WP, w stopniu podporucznika i kościelny ślub byłby bardzo źle widziany, a jednocześnie mógłby do zera zlikwidować, moje nadzieje na specjalizację z neurochirurgii.
Właśnie bowiem kończyłem staż - i czekałem na decyzję władz wojskowych.

Jak się potem okazało, od początku nie miałem żadnych szans. Bez względu na wiarę, ślub koscielny
czy przynależność partyjną. No ale, każdy z nas żyje jakimiś złudzeniami o czymś ważnym dla niego,
o nadchodzącym szczęściu, nie zdając sobie sprawy, że ono sprzyja wszystkim – tylko akurat nie nam.
Takie są prawa i los człowieka. Życie jest jak TotoLotek. My gramy - wygrywa najczęściej ślepota.

ŚLUB i różności okoliczności a potem podróż po...

Tuż przed ślubem, rodzice Dorotki zdecydowali kupić nam i sobie...samochód. Fiat 125P. Wtedy to była nobilitacja do przegródki luksusu. Zwłaszcza w modnym wówczas kolorze -Yellow Bahama. Problem jednak polegał na tym, że po zakupie Fiata, rodzice zdecydowali... sami pójść na kurs prawa jazdy.
Nie po to, żeby wozić młodą parę, ale aby głosić wszem i wobec, o sukcesie... swojej nowo wydanej... nie zamąż, ale wspólnej książki, która niespodziewanie zaczęła odnosić sukcesy kasowe.

Oboje mieliśmy prawo jazdy, przyszli teściowie jeszcze nie. Natomiast oni doszli do wniosku: muszą nauczyć się jeździć jeszcze przed ślubem i zanim rozpoczną kurs.
Pewnego dnia pojechałem z "teściem" na olbrzymi plac targowy, w Piasecznie, który w niedzielę był absolutnie pusty. Chociaż... nie całkiem. Na środku stał betonowy słup.

Mój przyszły teść, delektując się swoimi już nabytymi umiejętnościami i łatwością prowadzenia auta, słupa jakoś nie zauważył i zamiast na hamulec, tuż przed nim nacisnął gaz. Rezultaty były z przodu auta bardzo opłakane, a my...za 2 dni... mieliśmy jechać tym Yellow Bahama na ślub...i uroczystości. Sytuację w ostatnim momencie uratował kolega, który miał stare ale przepiękne auto tzw. garbusa marki - Warszawa. I tymże romantycznym, blado-niebieskim automobilem –no... zamiast autobusem, pojechaliśmy razem - na uroczystość zaślubin w stolicy.

Ceremonia cywilna w Pałacu była krótka; przyszło wiele osób i świadków; rodziny liczne z obu stron, kolesiów oraz „kolesiówek” - nie zamierzona miara… Potem pieszo, tłumacząc się piękną pogodą i dobrem dla zdrowia -
z Placu Zamkowego, udaliśmy się tłumnie - Krakowskimi Przedmiesciami potem już Nowym ale Światem -
w pełne uroków kwiatów i zieleni Aleje Ujazdowskie.
Szliśmy środkiem, jak na manifestacji, wstrzymując inne ruchy wokół.

Akurat w tym dniu, wizytował nasz kraj niejaki...Generał De Gaulle, Prezydent państwa Francuzów.
Wysłaliśmy mu nawet zaproszenie, na adres jego własnej ambasady - ale widocznie nie dotarło ono... do niego. Tak jak i wiekopomne znaczenie naszego związku małżeńskiego - dla przyszłości Francji.
Albo może, nie stać go było na przyzwoity prezent dla pary (panny) młodej.
Dość powiedzieć - nie przyszedł.

Wieści gminne, choć paryskie jak i z Prowansji donosiły, że Charles De G., żałował tego do końca życia.
Zresztą niedługo….,, głównie z powodu nieobecności na naszej ceremonii zaślubin, stracił mandat społeczeństwa żabojadów - a zaraz potem umarł. Nie byłem na jego pogrzebie ale ponieważ bardzo szanowałem Prezydenta, przesłałem mu wtedy myślowo krótką wiadomość:
“C’est la Vie and Let it be”. Zamiast kwiatów I świeczek.

Przyjęcie weselne było huczne. Tańce, hulanki, swawole – niemal jak u Twardowskiego – choć nasza karczma „Ambasador” nie została rozwalona. Mój wuj piekarz Wojciechowski, w zastępstwie ojca, który już od trzech lat bawił się na łonie u Abrahama, miał wygłosić przygotowane przemówienie.
Mowę na cześć wielkich przodków litewskich Panny Młodej, ale w ostatnim momencie wykpił się kieliszkiem wódki i prostymi słowami: „Gorzko, Gorzko”. Po czym basowym głosem, przerywanym...
z lekka, napadem czkawki... zapowiedział, że nie może znaleźć tej głupiej kartki z przemówieniem.
Ani też i okularów..., a że dodatkowo pamięć u niego szwankuje – to chyba lepiej wódki się napije. Skomentowałem to słowami:- zapewne moja kartka została w żółtych kalendarzach Szczepanika.

Rodzinę zaślubionej, reprezentował stryj Zaleski - zwany „Smakowitym”, który też zrewanżował się szerokim uśmiechem oraz całkowitym ale milczeniem - wznosząc toast za zdrowie Pary Młodej.
Nad ranem ok 6.00; wszyscy mieli dosyć tańców (oprócz mnie i Panny Młodej) i udali się pieszo albo rozmaitymi środkami transportu komunikacji publicznej i prywatnej do własnych domów.
Ja, nowym ale rozwalonym Fiatem, będąc w stanie nieważkości, odwiozłem przyszywanych rodziców oraz kolegę w bagażniku - do domów.

Ok. 7.00 rano, byłem sam na sam z Panną Młodą u bram swoich włości, domostwa w Zalesiu Dolnym. Problemem okazało się jednak, że gdzieś po drodze zgubiłem wszystkie klucze (prócz oczywiście tego do jej serca).

A ona, spragniona powiedziała do mnie:
- "Dupku, weź mnie w ramiona, zanieś do łoża".

Na wszystko byłem gotowy, ale nie miałem klucza. Skończyło się na tym, że musieliśmy oboje skakać przez płot. Panna Młoda podarła sobie białe rajstopy (w trakcie), a ja przeszedłem z lekkim wahaniem ale bez szwanku.
Na szczęście balkon był otwarty (było lato) i po drabinie jakoś wdrapaliśmy się do naszej sypialni.
Na resztę tej nocy letniej oraz poranka, spuszczam kurtynę prywatności. Nie pamiętam.

Następnego dnia, mieliśmy jechać do stryjostwa w Brwinowie, a potem wprost do Gdańska. Nasz Fiat skaleczony nieugiętym słupem, oprócz widocznej skazy makijażu maski, sprawował się po drodze bez zarzutów.
Stryjenka w Brwinowie obdarowała nas walizką niezapomnianych dżemów wiśniowych i poziomkowych; stryj balią nalewki z pigwy. Było tego ze 20 litrów. Tak wyposażeni w dobra ziemskie i nieziemskie mieliśmy rozpocząć Tour de la Familia - po Wybrzeżach i obrzeżach kraju (Litewskich). Skończyło się na Gdańsku, gdzie stryj Inek Gorecki – wypił z moją nieukrywaną pomocą – w całości te nalewki a jego dzieci i rodzina skonsumowała dżemy.
Nie było, więc sensu; nie było po co albo i z czym jechać dalej. Zresztą wyżej było tylko może... morze.

W pobliżu tego morza była Jastrzębia Góra, gdzie stryj zamówił dla nas Tydzień Miodowy. Musieliśmy jednak wziąć Pekaes, bo nasze auta odmówiły zapłonu w oparach alkoholu.
Prócz tego cała milicja w Gdańsku z uporem maniaka stanęła szlabanem -
przed fortepianem...uczuć nowo-młodożeńców.

Pokój w Jastrzębiej (w hotelu Lido) nie miał łoża małżeńskiego, co było powodem zagorzałej dyskusji,
negocjacji o rachunek - z wnioskiem o zmianę, w księdze skarg i zażaleń. Oczekując na pozytywną odpowiedź |
z góry (tzn. z nieba), wspólnie z małżonką udaliśmy się na plażę, gdzie oboje zasnęliśmy aktem sprawiedliwego. Trwało to kilka godzin - jako następstwo ostatnich perturbacji rodzinnych.

Finał był opłakany, a raczej spalony. Tak, jak nasze młode ciała, które zniosły wszystko, ale poddały się w końcu...- słońcu - lipcowemu gromowi z jasnego nieba. Tego nam nie było potrzeba.
Naszym wielkim szczęściem tego dnia okazał się fakt, że nie było małżeńskich łożek - w Jastrzębiej (nawet na Górze).

Pierwszy raz w życiu, byłem z kobietą i w dodatku z żoną - tydzień poślubny i w rezultacie pobytu na plaży, nie byliśmy razem ani chwili - ani raz. Za to skóra nam schodziła partiami; ja pomimo tego cały czas byłem pijany – moim małżenstwem – na mojej nowej drodze życia.

No cóż, prawdą było/jest: nieprzewidziane są losy człowieka z puszczy podwarszawskiej – Zalesia.
Po tygodniu, bez żadnych już problemów, oprócz kosztów paliwa, byliśmy razem w swoim domku, na „zalesiańskich” preriach.

W poniedziałek „pomiodowy” musiałem iść do Szefostwa Służby Zdrowia - dowiedzieć się o decyzję przełożonych. Ale jeszcze wtedy, naczelne generały albo i jaskółki Wojska Polskiego, nie zdecydowały dokąd mam polecieć...
Kazały się zgłosić po werdykt za tydzień. Wróciłem, więc w oczekiwaniu na dyżury Pogotowia.

Pracowałem wtedy codziennie raczej conocnie; w oczekiwaniu na odpowiedź na pytanie: „Co dalej”?

I niech się tak wreszcie to stanie. Amen.
 

Koniec Odcinka 12.

Ryszard Opara

 

 

  

 

KOMENTARZE

 • Bardzo ciekawy odcinek. Gratuluje Panu pamieci , na ktorej nauka na lekarza
  sie opiera. Studiowalem na politechnice ale pamiec mialem krotka i mnie wywalili. Nie moglem zapamietac nic. Byle jaki kolega poszedl na wyklad, pamietal wszystko. Egzamin zdal bez wkowania a ja szedlem do czytelni i potwarzalem jak glupek setki razy a w glowie pozostawalo nic. Kazdy jest inny. Mam tu w USA mego kardiologa, Gregory Nowak, MD, PhD, FACC, najlepszy w miescie. Mowil mi ,ze ma doskonala pamiec i do zadnych egzaminow uczyc sie nie musial. Do pozadroszczenia jak Panu, bo pamieta Pan szczeguly ze swej mlodosci, ktorych nikt nie pamieta, tym bardziej ja.
  Z drugiej strony zablysnalem w USA jako inzynier praktyk. Instynkt, doswiadczenie, zamiast obliczen naukowych i pamieci ksiazkowej.
  Jak to wszystko mozna naukowo wytlumaczyc? Nie da sie.
 • witam Pana, czytam kazdy odcinek z zainteresowaniem
  /Chirurgii nauczył się po prostu na wojnie, /

  i u nas tacy byli, po latach dowiedziałem się, że mnie operował felczer z partyzantki

  Pozdrawiam
 • @roux 09:03:06
  "mnie operował felczer z partyzantki"

  Teraz rozumiem - odciął chyba "cuś" , bo niekiedy zauważalny jest brak.
  ;-)))
 • Hi! HI!
  Miałem podobną historię z moją narzeczoną po wyjeździe do Zakopanego gdzie był zaplanowany ten pierwszy raz. Zaraz po przyjeździe tak się spiekła w kwietniowym słońcu, że były duże kłopoty z konsumpcją narzeczeństwa. Udało się, ale przyjemności w następnych dniach były znacznie ograniczone.
 • @staszek kieliszek 07:27:25
  Szanowny Panie,

  Moim zdaniem medycyna to sztuka obserwacji.
  I tego napewno się nauczyłem na Wojskowej Akademii Medycznej.

  Oprócz tego pamięć mam też bardzo dobrą - codziennie ćwiczę własny mózg - poprzez pisanie, wspomnienia oraz myślenie - medytacje.

  Oczywiście uważam, że dla zachowania zdrowia codziennie trzeba też ćwiczyć własne ciało, mięśnie, układ ruchu i krążenia.

  Najlepszą a jednocześnie naturalną formą ćwiczeń ciała jest po prostu spacer. Codziennie spaceruję kilka kilometrów - czasem 10 lub więcej.
  Drugą znakomitą formą ćwiczeń jest pływanie, które jednocześnie poprawia oddech, pojemność płuc.

  Jezeli do tego dodamy w miarę sensowną dietę - mamy podstawy utrzymania zdrowia do późnej starości.

  Natomiast Pan, jako inżynier praktyk - musi mieć dobrą pamięć.
  Zresztą na czym opiera się instynkt i doświadczenie. Głównie na pamięci

  Pozdrawiam
 • @roux 09:03:06
  Szanowny Panie,

  Dziękuje, że Pan czyta moją autobiografię w odcinkach i że jest ona dla Pana interesująca.
  Będzie jeszcze tych odcinków sporo - mam nadzieję, że bedzie Pan nadal czytał.

  Pozdrawiam
 • @zadziwiony 11:23:29
  Szanowny Panie,

  Nie jestem zadziwiony - ale jak widać mamy podobne przeżycia.
  Myślę, że jeszcze sporo się znajdzie analogii.

  Pozdrawiam
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:10:07
  Panie Krzysztofie,

  Praktyka i sztuka obserwacji w zawodzie lekarza jest najważniejsza.

  Spotkałem w swoim życiu, wiele np pielęgniarek i sanitariuszy, którzy czasem potrafili podjąć lepsze decyzje niż lekarze, szczególnie ci młodzi i niedoświadczeni.
  A ten Niemiecki Chirurg, był uznany za jednego z najlepszych w RFN - był szefem jednego z największych szpitali w Berlinie - a nigdy nie ukończył studiów medycznych.

  Pozdrawiam
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:10:07
  Nie odciął, ale było blisko - wyrostek ;-))
 • @Ryszard Opara 12:40:38
  Jestem pełen atencji względem wiedzy lekarzy - obserwowałem pracę i wysiłek jaki wkładał w ten proces syn.
  Niemniej - ta wiedza, to nie wszystko. Liczy się rzeczywiście doświadczenie, ale też intuicja.

  Z kolei - mam duży dystans do obecnej medycyny, gdzie lekarze nie leczą, a "wykonują procedury medyczne". Drugie, że liczy się tylko ta oficjalna medycyna, a zwalczane są inne formy leczenia.
  Obserwowałem medycynę tybetańską i chińską - będąc na wycieczce w tamtych stronach. I mam wrażenie, że europejska medycyna zmierza na manowce.
 • @roux 15:44:16
  No to miał Pan szczęście. Jednak praktyk.
  A gdyby tak się Panu na młodego Oparę trafiło?
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:50:30
  No gdyby tak na młodego Oparę trafiło, to kto wie, czy młody doktor Opara nie zrobiłby najpierw rezolutnie "narady wojennej" z asystentem prosektoryjnym, tym co lubił palec w różne ludzkie otwory wkładać i lizać i przystąpił następnie do rozległej operacji.
  Roux zostałby na początek na wszelki wypadek "wyskrobany", ma się rozumieć z wszelkich resztek pokarmowych znajdujących w wspomnianym otworze, a następnie pozbawiony "migdałków" dolnych wraz z moszną, żeby pełną piersią mógł korzystać z wdzięków i ciał płci pięknej, bez niepotrzebnych konsekwencji i wyrzutów sumienia.
 • @tańczący z widłami 18:20:04
  Przestań w końcu czytać te wspomnienia. Będziesz bardziej pogodny i przyjaźniej do świata nastawiony. Póki co krew Cię z nienawiści zalewa, może to się skończyć istotnym uszczerpikiem na Twoim zdrowiu. Dziecka (?), byc może Opary i tak dożycia nie zwrócisz, zresztą to i tak nie Twoja sprawa, a głownie tej kobiety której na sumieniu to leży.
  Odpuść sobie, bo co niektórzy pomyślą, że już masz jakieś natręctwa.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031