Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
420 postów 2216 komentarzy

RP - Primum Non Nocere

Ryszard Opara - Lekarz z powołania. Polak - Patriota. Humanista. Misja i Cel Mojego Życia - Pomagać innym ludziom.

540 mld zł. Dla Polski - żaden Problem!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Resort finansów potwierdza szokujące dane za lata 2005-2015. W ciągu 11 lat wydrenowano z Polski prawie 540 mld zł!!! To każdy Polak musi wiedzieć.

540 mld zł. Dla Polski - żaden Problem!

Resort finansów potwierdza szokujące dane za lata 2005-2015.
W ciągu 11 lat wydrenowano z Polski prawie 540 mld zł!!!
To każdy Polak musi wiedzieć.

Poniżej cytuję artykuł, który przysłał mi Tomasz Chodnikiewicz z Gdańska (“Świetlik”) dotyczący spraw bardzo istotnych z punktu widzenia polskiej gospodarki.
Drenażu pieniędzy z polskiego rynku – przez “inwestorów zagranicznych”.
Potwierdzony przez Ministerstwo Finansów
Z prostych obliczeń wynika, że to około 50 mld rocznie - łatwo obliczyć - ile na każdego obywatela, każdego pracownika, płatnika podatków.
Łatwo też obliczyć “wymierne korzyści” - przynależności Polski do Unii Europejskiej.

Ryszard Opara

piątek, 22.09.2017 r.

foto: NikolayF (Pixabay.com)
Raport organizacji Global Financial Integrity (GFI) stwierdzał, że Polska była liderem w UE jeśli chodzi o drenaż środków finansowych przez zagraniczne podmioty za lata 2004-2013. Niestety informacje te właśnie potwierdziło Ministerstwo Finansów.
Światło dzienne ujrzały oficjalne dane na temat transferów wypływających z Polski z tytułu z odsetek, należności licencyjnych, kosztów doradczych, księgowych, dywidend i innych przychodów osiąganych przez zagraniczne podmioty. Wynika z nich, że w latach 2005-2015 z Polski wypłynęło 537,8 mld zł!

Posłowie Bartosz Józwiak (UPR/Kukiz'15) oraz Jarosław Sachajko (Kukiz'15) złożyli do Ministra Finansów interpelację poselską w sprawie nowelizacji ustawy dotyczącej podatku CIT (nr 14857).
W interpelacji tej znalazło się następujące pytanie: "Do których krajów UE >> wyciekło << prawie 540 mld zł w latach 2005-15 w wyniku zbyt liberalnej postawy Polski? Proszę o przekazanie szacowanych danych z podziałem na kraj, rok, wielkość kwoty".
Oficjalna odpowiedź ministerstwa z dnia 13 września 2017 r. może szokować.

Po pierwsze przedstawiciel Ministerstwa Finansów (Paweł Gruza - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów) potwierdził, że z tytułu z odsetek, należności licencyjnych, kosztów doradczych, księgowych, dywidend i innych przychodów osiąganych przez zagraniczne podmioty w latach 2005-2015 wytransferowano z naszego kraju kwotę 537,8 mld zł!
Poniżej prezentuję tabelę zawartą w odpowiedzi na interpelację, gdzie przedstawiono kwoty płatności ze wskazanych powyżej tytułów w rozbiciu na poszczególne kraje UE, do których płatności z terytorium Polski były dokonywane (dane w miliardach złotych, w zaokrągleniu
do setnych części miliarda):

 

Okazuje się, że najwięcej kapitały wydrenowały z Polski firmy zarejestrowane w Holandii. Do tego kraju popłynęło aż 117,31 mld zł w ciągu 11 lat. Niewiele mniej wytransferowały z Polski firmy niemieckie – prawie 102 mld zł. Na trzecim miejscu znalazły się firmy francuskie – w latach 2005-2015 wyprowadziły z Polski prawie 60 mld zł.
Pisałem o tym już nie raz, ale w kontekście powyższych danych nie zaszkodzi powtórzyć.
W 1990 roku Milton Friedman (noblista, guru wolnorynkowej ekonomii) wyraźnie ostrzegał polityczne elity naszego kraju: "Pamiętajcie jedno: zagraniczni inwestorzy nie będą inwestować w Polsce po to, by pomóc Polsce, lecz po to, by pomóc sobie.
Cudzoziemcy powinni mieć pełną swobodę inwestowania w Polsce, ale tylko wtedy, gdy będzie to w interesie Polski. Można to zrobić poprzez stworzenie cudzoziemcom takich samych reguł gry, jakie obowiązują Polaków, nie należy dawać im żadnych specjalnych przywilejów, ulg czy zwolnień podatkowych".

Niestety, nikt ostrzeżeniami Friedmana się nie przejął.
Efekt jest taki, że w latach 2005-2015 wydrenowano z Polski blisko 540 miliardów złotych!

Źródło: Odpowiedź na interpelację nr 14857 (Sejm.gov.pl) -

Ryszard Opara

 

 

 

KOMENTARZE

 • @
  Najgorsze jest to , że czy przed szkodą , czy po szkodzie dla większości z nas nie ma żadnej różnicy. (vide J. Kochanowski " Pieśń o spustoszeniu Podola")
 • @ Autor
  Te wypływające pieniądze to podobno normalna sprawa :-)
  Kiedyś w tv widziałem program na ten temat i 50 mld rocznie to byłyby normalne odsetki od zainwestowanych pieniędzy przez tzw "inwestorów"
  Ale mam też wątpliwości, bo nie wiadomo ile wycieka mniej oficjalnie. Może dodatkowo 2x tyle? Wcale bym się nie zdziwił.

  Ma Pan w ogóle jakieś kontakty w sferach obecnie rządzących?
  Może trzeba byłoby im zwrócić uwagę na parę rzeczy.
  Mi kiedyś ktoś odpisał z kancelarii prezydenta, ale tylko standardową formułką... :-(

  5* za poruszenie tematu.

  Ukłony
 • Kapitał i prawo do zysku
  To nie jest problemem, że zagraniczni inwestorzy realizują swoje zyski z inwestycji w Polsce. Ich prawo do tego, za "Bóg zapłać", tu swoich pieniędzy nie wkładali. Problemem jest to, że władze naszego kraju ich uprzywilejowują, traktując polskich inwestorów jako ludzi trzeciej kategorii.
 • @Daro 11:33:16
  Piernik nijak się ma do wiatraka. Kwestie uprzywilejowanej pozycji to jedno, a kwestie ucieczki tu wypracowanego kapitału spod polskiego fiskusa to drugie. Trzeba zauważyć , że pieniądze te wypływając, stanowią jednocześnie koszt podatnika w Polsce. Czyli te kilkanaście (czy wiecej) % z tego , to pieniądze ukradzione Fiskusowi. Nikt nie chce pozbawiać zagranicznych inwestorów dywidendy, ale powinno to odbywać się po opodatkowaniu.
  Traktowanie jako koszt tzw. imponderabiliów opodatkowywanych w "rajach podatkowych" to oczywisty przekręt i bodziec do wypływu kapitału w tak znaczącej ilości.
 • Za notkę 5 x *
  O grabieży pisałem już kilka lat. Podaję kwoty zdecydowanie wyższe, bo to i system monetarny, i dywidenda od obcego kapitału i przekręt graniczny i luksemburska optymalizacja podatkowa, i bezprzykładna grabież naszej substancji osobowej.

  Mam pytanie: a gdzie wtedy był pewien kurdupel z Żoliborza co ostatnio Polskę zbawia???? Co robiła opozycja? - czy tego nie widziała?

  Na tym tle dobrze widać kto obecnie pełni funkcję szabas-gnoja.
 • @
  //Poniżej cytuję artykuł, który przysłał mi Tomasz Chodnikiewicz z Gdańska (“Świetlik”)//

  O jaki Świetlik chodzi? Ten gdzie prezesem był śp. Maciej Płażyński?
 • To gdzie
  jest ta tabela udostępniona przez ministerstwo?
 • @Casey 14:53:44
  Niestety, nie mogę skopiować tabeli.

  Mogę ewentualnie przesłać mailem - ten artykuł i tabelę albo trzeba ją
  znaleźć w odpowiedzi na interpelację nr 14857 (Sejm.gov.pl) - Posłów:
  Bartosza Józwiaka i Jarosława Sachajko - Kukiz 15.

  Pozdrawiam
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:45:34
  Tak Tomasz Chodnikiewicz był współzałożycielem Spółdzielni "Świetlik", której Prezesem był śp. Maciej Płażyński.

  Pozdrawiam
 • Nad czym tu plakac sami tego polacy chcieli
  System komunistyczny jaki byl porzednio byl w sporym stopniu hermetyczny dla kapitalu zachodniego i uniemozliwial jego penetracje . Po to ten system poddano transformacji by go otworzyc na eksploatacje taki byl zalozony cel [art ,,Rosja najwieksza grabierz XXw,,]tak samo jak unia to po prostu nowoczesna forma kolonializmu kazdy prezydent premier ktory w sposob radykalny powie nie zostanie usuniety lub zabity,unia zgodzila sie na breksit bo takie bylo zalozenie elit w ich strategi,gdyby polska chciala wyjsc z uni lub nato to zostanie uniemozliwione w sposob jednoznaczny[ np seryjny samobujca] Czy polacy nie potrafili by zrobic telewizora czy samochodu,czy lodowki, bez tzw zachodu tak naprawde mamy tyle zasobow ze doslownie wszystko co istotne do zycia mozemy wytworzyc sami wiec tylko idiota moze moze mowic ze otwarcie dalo nam wszystko co potrzebowalismy, przeciez korporacje reprezentujace wall strett i londynskie city pokazaly do czego sa zdolne i bylo oczywiste nawet dla mnie z dalekiej prowincji ze dobrze byc nie moze. Prawie kazdy kraj moze wiekszosc swych potrzeb zaspokajac sam na wlasnym terytorium,czy musimy maslo sprowadzac z finladi albo argentyny,a swoja wszystka smietane wywozic do niemiec by potem spozywac nieokreslone substytuty,na co zescie liczyli panowie jest jedno wyjscie postawic na granicy armie i powiedziec niet tak jak zrobil to pan Putin ,. Tu pojawia sie pytanie o ksztalt struktor spolecznych czy proces koncentracji kapitalu ma dalej postepowac czyniac z ludzi zwierzeta, czy tez wzorem prezydenta korei polnocnej powiemy rowniez nie. ludzia niegodnym zycia. niestety nikt tego obledu niewiedzy i ignorancji nie zakwestionuje bo sprawy poszly za daleko jak mowi Izajasz ,,ciemnosc okrywa narody,, W innym miejscu JAHWE ostrzega-,,BIADA TYM KTORZY PRZYLONCZAJA DOM DO DOMU A ROLE DO ROLI TAK ZE INNYM MIEJSCA NIE STARCZA TAK JAKBY SAMI MIELI MIESZKAC NA ZIEMI. bo przeciez sprawa jasna jest ze przyczyna lezy w braku mechanizmow blokujacych nadmierne gromadzenie a tym samym wyzysk[ zydzi w prawie mojzeszowym te mechanizmy mieli] . Tzw Komune to za kilkanascie lat bedziecie spostrzegac jako raj na ziemi bo cele obecnych wladcow tego swiata nie beda sie wam miescily w glowie symptomy widac juz na kazdym doslownie kazdym kroku [ np czyz trucie dzieci rtecia w szczepionkach nie jest najgorsza forma degeneracji ,zwyrodnienia i upadku czlowieka] tylko ignoranci tego niechca jeszcze widziec oderwanie sie od sil wall strett i londynskiego city dalo by jakies wytchnienie [ich ubezpieczenia ludzie beda przeklinac] ale czy tak naprawde chcemy cos zmieniac,nie tak naprawde chcemy kontynuowac sposob zycia jaki poznalismy i jaki realizowalismy wiec nie narzekajmy rozwiazaniem jest Krulestwo Jehowy bo nie do czlowieka jak widac nalezy kierowanie swoimi krokami.
 • @Ryszard Opara
  Zna pan na pewno prace Johna Perkinsa,,WYZNANIA PLATNEGO EKONOMICZNEGO MORDERCY,, tak wiec z samej istoty systemu zachodniej demokracji, wynika ze to co nas spotyka jest zalozonym celem tzw elit. na dzis w Rosji i jej dziejowych doswiadczeniach nadziieja [ Edgar Cayce o Rosji.] pozdrawiam
 • Powyższe dane są oficjalne, rzeczywistość jest o wiele gorsza.
  Natomiast nieoficjalnie rocznie z Polski wyprowadza się nielegalnie ok. 15 mld zł. Pod tym względem jesteśmy wśród dwudziestu najbardziej okradanych państw świata. Co więcej, kwoty transferowane z naszego kraju całkiem legalnie są znacznie wyższe. Według niektórych szacunków to nawet 70 mld zł każdego roku.

  A zatem łączna kwota wyprowadzanych każdego roku z Polski kapitałów to ok. 85 mld zł.

  Według raportu organizacji Global Financial Integrity Polska jest na 18 miejscu zestawienia najbardziej drenowanych krajów na świecie. W latach 2002 – 2011 z naszej gospodarki wyprowadzono nielegalnie ok. 50 mld dolarów, czyli ok. 150 mld zł. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Następnym krajem członkowskim Wspólnoty ujętym w rankingu jest Bułgaria, która zajęła 32 miejsce. W przypadku tego kraju jednak nielegalny transfer kapitału jest dwa razy mniejszy, niż w Polsce.

  Nielegalny drenaż kapitału to tylko część problemu. O wiele większe kwoty są wyprowadzane z naszego kraju zupełnie legalnie lub za pomocą obchodzenia i naginania przepisów podatkowych. Sposobów na wyprowadzanie pieniędzy jest bardzo wiele. Ogromne opłaty licencyjne, wynagrodzenia za usługi consultingowe czy tzw. ceny transferowe, itd. Łącznie z Polski co roku wypływa ok. 70 mld zł. To także cena, jaką płacimy za złodziejską prywatyzacji zrealizowaną przez żydowskie reżimowe władze IIIRP.
 • @Rzeczpospolita 19:31:37
  Komentarz ze strony WPS
  _________________

  Wicepremier Morawiecki przyznał się, że ma korzenie żydowskie.

  Dopóki tacy ludzie będą w Polsce sprawować władzę, kapitał zachodni ma zagwarantowaną możliwość drenowania naszego kraju. Polakom ochłapy w postaci 500+ i tym podobne, żeby się nie burzyli a setki miliardów do własnej żydowskiej kieszeni.
  I dla głupich gojów od czasu do czasu drzewko sprawiedliwych

  Instytut Yad Vashem powinien docenić odwagę Polaków i cały naród polski powinien mieć jedno wielkie drzewo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – powiedział w poniedziałek minister rozwoju i finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki.
  Morawiecki podkreślił, że członkowie jego rodziny, dzięki pomocy polskich rodzin, byli w stanie przeżyć niemiecką okupację, lecz żadna z tych osób, które narażały swoje życie „nie została zaliczona w poczet tych najbardziej uhonorowanych, wielkich bohaterów – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”.

  http://www.rp.pl/Historia/170919064-Morawiecki-caly-narod-polski-powinien-byc-doceniony-przez-instytut-Yad-Vashem.html
 • Z mojej strony przyjdzie mi tylko potwierdzić.
  Nie raz miałem w ręku dokumenty firmowe, których czytanie otwierało scyzoryk w kieszeni. Na wyprowadzanie pieniędzy z Polski metod jest wiele. Kiedyś widziałem taki dokument, w którym firma jako know-how płaciła grube pieniądze firmie macierzystej za plan rozmieszczenia biurek i pracowników w nowo wynajętym budynku. Metod jest wiele, część wymuszanych przepisami Unii, np. VAT płacony w kraju dostawcy usługi a nie w kraju biorcy usługi, gdzie zarejestrowany jest płatnik? Inne metody po prostu tworzone są na podstawie lokalnych pomysłów.
 • @Zawisza Niebieski 20:43:35
  75% wpłwywów z WAT wędruje do budżetu UE - UKIE ”Nasze warunki członkostwa” str. 53
 • 100 mld euro za brexit aile musiala by zaplacic polska-slowem z unia do konca swiata.
  Sigmar Gabriel

  Szef niemieckiej dyplomacji powiedział dziennikarzom, że May nie zaoferowała żadnych konkretów dotyczących tego, jak Wielka Brytania chce ustrukturyzować swoje wyjście z Unii Europejskiej.

  - Czas już, żeby rząd W. Brytanii jasno określił, na jakich warunkach chce opuścić Unię - oświadczył, ostrzegając, że "czas ucieka".

  May zapowiedziała wczoraj m.in., że W. Brytania liczy na wypracowanie okresu przejściowego po wyjściu z UE, który może trwać "około dwóch lat". W tym czasie obowiązywałyby dotychczasowe zasady w relacjach między stronami.

  Gabriel podkreślił, że o ewentualnych okresach przejściowych będzie można mówić dopiero, kiedy wyjaśnione zostaną takie kwestie, jak "końcowy rachunek" (do zapłacenia przez W. Brytanię za wyjście z UE), prawa obywateli państw UE w W. Brytanii oraz nowa zewnętrzna granica UE między Irlandią Północną a Irlandią. Roszczenia finansowe UE wobec W. Brytanii oszacował na 60-100 mld euro.

  Szef niemieckiej dyplomacji wyraził nadzieję, że W. Brytania będzie mogła pozostać w jednolitym rynku UE. Zastrzegł jednak, że warunkiem jest tu uznanie przez Londyn jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz swobodnego przepływu osób.

  Ps Rosyjskie wojska wrucily do miejsc dyslokacji po manewrach slowem nici z odzyskania niepodleglosci.... chyba ze pan prezes cos wymysli..
 • drenaz..........
  Sz.P.Autor,skromnie wygladaja /choc wysokie /kwoty drenazu.No ale to tylko ulamek.
  Mamy wiele juz opracowan,danych, ktore pokazuja, ze na samej tzw architekturze pienieznej bankow tracimy rocznie okolo 160mld zl/!/kreacja pieniadza na przyrost PKB,na inflacje,na kredyty-lichwa/,
  dalej, z konta bledow i opuszczen NBP widac jak ginie rocznie ok 70mld zl dalej, dywidenty wywozone ok 90mld zl,dalej, nieplacone podatki przez obce Polsce sklepy ok.20 mld przy ich obrotach ponad 130mldzl/ostanie proby ich opodatkowania- zablokowane przez wroga Polski tzw Unia /notabene zalozona przez faszystow w 57r jak Hallstain.Martino ,Piney itd patrz dokumenty akcesysyjne i ch podpisy/,i pozniej przez nich sterowana ,do ktorej dolaczyli komunisci np Spinello -likwidator Panstwa polskiego ,ich kolko poparcia to; Guskowaty ,Tuskowy ,Hibnerowa,Rozowata itp-patrz ich kolka zainteresowan oficjalne w UNI/,ale dalej ,oplaty na UNie 22mld zl,dalej straty z przesuniec Firma Matka -firma corka -ok 30mld,dalej ucieczki tzw optymalizacji podatku do luxembourga to strata okolo 40mldzl,dalej, ok 10mld bez podatkowe tzw montownie obce/nie wszystkie/ dalej zanizone oplaty transferu paliw do Uni przez Polske to okolo 12mldzl,dalej oplaty na odsetki ok 55mld zl/r tuska dla bankow Bauera zwanych tez redshields / ci czerwono- tarczni zaleznie od kraju zwani z przedrostkami:De Red.. lord Red... Von Red.., itd/ Dalej,zabrane surowce poprzez licencje dane na na gaz lupkowy,a teraz zgromadzone przez niejakiego Schwarca zwanego tez sorozowatym,zmiana prawa geologicznego przez tuskowatego by obcy zabral i wysiedlil kazdego Polaka na ktorej ziemi sa surowce ,metale,dzis wartos tego to ok. 5tryl USD itp,dalej,likwidacja polskich firm i tym samym straty na podatka ok 50 mld zl ,dale,wywozone przez unie i ch najemnikow podatku VAT ,CIT,przekrety te, sama unia pokazywala na ok 80mldzl,dzis sa proby odzyskania okolo 27mld z tej sumy.dalej ,oplaty wymuszone na wojny Uni,/np Irak, Libia/to okolo 7mld zl,dale na tzw stabiilizacje bankow czerwono tarcznych -redshieldow np Grecja ,Ukraina to okol 10mlrdzl strat ,dale,wroga unia zabiera,i zabierac bedzie nam za tzw oplaty CO2 to okolo 10mldzl /r-cel zniszczenie do konca polskich zakladow- import wszystkiego-smieci z uni-doslawnie i w przenosni/patrz dzis jakie smiecie i za jakie pieniadze sa w tzw sklepach obcych-wielkopowierzchniwych.Tego mozna by liczyc jeszcze wiele,ale to sa te nawieksze liczby grabienia.To wszystko dla Polakow jest zaslaniane tzw `pomoca` Uni,ktora dzis wynosi na rolnikow ok 14mldzl i na reszte okolo 12mld .Za te 26mld tej `pomocy` grabia Nas jak wyzej.Nam ich `pomoc JEST NIE POTRZEBNA.To pokazuja te liczby, w kraju zostanie rownowartosc min dwoch PKB a to oznacza wysoki standard zycia dla Polakow. Zatem pytanie jak w tytule.liczby dotycz roku
 • @Casey 14:53:44
  Transfery z PL do innych państw UE liczone w miliardach złotych (to oficjalne dane Min.Finansów!)

  https://pbs.twimg.com/media/DKWMxMyX0AAREe8.jpg
 • Jako, że o pieniądzach,
  to wertując newsy sportowe trafiłem na coś bardzo dołującego:

  "Według informacji ujawnionych przez "Football Leaks", Neymar miesięcznie otrzymuje nieco ponad 3 mln euro za grę w barwach PSG. Zatem w skali roku na jego konto wpływa blisko 37 mln euro - jest to podstawa kontraktu piłkarza i nie są w nią wliczone dodatkowe premie. Jak zaznacza niemiecki serwis, dziennie, Brazylijczyk otrzymuje od klubu z Parc des Princes 102,3 tys. euro. Na godzinę daje to ponad 4,2 tys. euro, na minutę - ponad 71 euro, a na sekundę - 1,18 euro."

  102 tysie euro dziennie nie ma co nawet porównywać do rocznej emerytury statystycznego Polaka, czyli ok 3 tysięcy euro, drukarnie jeszcze nie narzekają na brak pracy papieru i farby...
 • @nikander 12:31:10
  "A dla ZDRACJÓW tylko sznur, i pętla..."

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829