Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
415 postów 2198 komentarzy

RP - Primum Non Nocere

Ryszard Opara - Lekarz z powołania. Polak - Patriota. Humanista. Misja i Cel Mojego Życia - Pomagać innym ludziom.

Bajka o Polsce

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W kontekście ostatnich wydarzeń na Neon24.pl

 Ostatnio moja aktywność na NE, ze względu na wiele zdarzeń w życiu osobistym, była ograniczona. Nie będę wchodził w detale (kogóż to, może zresztą obchodzić), ale zasadnicze powody są dwa:

Po pierwsze, rzeczywiście mam sporo rozmaitych problemów osobistych, które zajmują większość mego czasu, a po drugie zwyczajnie zastanawiam się nad sensem tego wszystkiego. Zawsze żyłem przekonaniem, iż wszystko co robimy ma określony powód; jest wynikiem jakiegoś przeznaczenia. Zawsze też starałem się czynić rzeczy – najlepiej jak potrafię.

Nowy Ekran powstał w określonym celu. Marzyłem wspólnie z innymi (grupą myślących autorów), aby stworzyć niezależne narzędzie medialne, platformę porozumienia; wymiany poglądów i opinii. Tak, aby Polacy zrozumieli obecną niekorzystną rzeczywistość, funkcjonującą w naszym kraju. Podstawą wszelkich zmian jest przecież zrozumienie realiów i znalezienie wspólnych dróg wyjścia.

Marzyłem, aby w rezultacie wspólnych działań na forum NE stworzyć efekt „kuli śnieżnej”, która lawinowo zmiecie obecny „Układ Zamknięty”. Bezgranicznie niemal wierzyłem w ludzi - Polaków; ich wspólne wartości oparte na historii i tradycji; ich wiarę, możliwości, przedsiębiorczość.

Próbowałem też kilkakrotnie zmieniać platformę NE – tak aby ułatwić porozumienie. Nie jestem ekspertem, dziennikarzem i przyznaję: zrobiłem też wiele błędów, ale zasadniczy problem jest inny. Od paru lat i teraz, kiedy czytam komentarze wielu blogerów, obserwując chamską „nawalankę”, często w ogóle nie na temat – jasno widzę swoją naiwność i głupotę. Zastanawiam się więc:

 

                   Jaki to wszystko ma sens? Gdzie to się wszystko toczy i po co?

                   Co dalej? - oraz najważniejsze:

                   Jacy tak naprawdę są Polacy?

 

Mam nadzieję, Państwo udzielicie mi rady i odpowiecie na te pytania w swoich komentarzach.     

Zastanawiam się: Czy bajka o Polsce jest możliwa? Dochodzę do wniosku, że obecnie chyba nie.

Bajki opowiadamy dzieciom aby ich zabawić, uśpić a przy okazji czegoś nauczyć. Musi być w tym określony cel. Ktoś musi spełniać rolę rodziców; opiekunów, ktoś musi to zrealizować.

Interpretacja historii Polski oraz indoktrynacja określonych wydarzeń i ideologii, też musi mieć pewną logikę i co najważniejsze CEL.

A w Naszym Kraju, wszystko co się dzieje - jest raczej wypadkową zbiegów okoliczności.

Polska Racja Stanu przestała istnieć. Nikt obecnie tak naprawdę nie zna odpowiedzi na pytanie: Kto, w jakim celu oraz w czyim interesie rządzi Naszym Krajem? Taka jest rzeczywistość.

Każda bajka powinna mieć „happy end” - czyli szczęśliwy koniec. Ta reguła jest możliwa wszędzie, ale nie w Polsce. W Naszym Kraju, wszystko kończy się źle lub tragicznie: Powstaniem albo wojną  zawsze o przetrwanie. Domową lub zewnętrzną. To historia Naszego Kraju. Nikt tego nie zmieni.

Mogliby to zrobić tylko Polacy, ale to wymierający naród. Bez wyobraźni dziejowej. Przez ostatnie kilka wieków żyjący przekonaniem, że prawem jest bezprawie, że nie można inaczej, zgodnie z zasadami – czyli normalnie. Uwarunkowań historycznych jest wiele, ale większość problemów tkwi w samej naturze Polaków.

Dobrze znane są zasady funkcjonowania obywateli obowiązujące w naszym kraju. Wymienię dwie:

Tam gdzie jest dwóch Polaków – tam zawsze są przynajmniej trzy opinie.

Tam gdzie bije się dwóch Polaków – zawsze ktoś trzeci korzysta. I to zawsze - nie jest Polak.

Ostatnie trzysta lat historii Polski to czasy zaborów, okupacji, PRL-u. Czasy w których ludzie, aby przetrwać musieli oszukiwać, kombinować. Albo po prostu walczyć o życie – na polach wojennych.

W rezultacie wielu niekorzystnych, historycznych okoliczności Polska w coraz większym stopniu staje się krajem oszustów i złodziei.  Każdy próbuje każdego oszukać, omamić. To chyba już leży w naturze dzisiejszego Polaka. Rząd i partie ciągle oszukują wyborców; zwykli ludzie innych ludzi oraz urzędy w tym skarbowe; media wszystkich odbiorców; wszyscy – wszystkich tak aby coś na tym ugrać.

O ile w czasach zaborów, okupacji, a nawet PRL- u, tego typu zachowania były w rozmaity sposób (najczęściej siłowy) kontrolowane, o tyle obecnie w czasach wolnego rynku, kiedy zaczął królować pieniądz - jako uniwersalne narzędzie globalnego oszustwa - Polska poszła w kierunku kapitalizmu rodem z całkowicie „Dzikiego Zachodu”. Nie obowiązuje żadne prawo, sumienie czy przyzwoitość. Nie pozostało już NIC z dawnych wartości. Liczy się tylko pieniądz, który wszystko załatwia.

Czy możliwe jest w takich warunkach budować kraj i nową rzeczywistość? NIE. Dużo łatwiej natomiast znaleźć wytłumaczenie własnych niepowodzeń i słabości, oraz oczywiście próbować znaleźć winnych stanu rzeczy. Np. Żydów lub sąsiadów - Niemców czy Rosjan.

TAK - to Oni właśnie ponoszą pełną odpowiedzialność za wszystkie niepowodzenia Polaków. Tymczasem to kompletny absurd.

To MY – Polacy, jesteśmy całkowicie odpowiedzialni za obecny stan Rzeczy Pospolitej.

Rosję zbudowali Rosjanie, (nie Polacy lub inny naród); Niemcy to twór Niemców. Nie Einsteina lub innego geniusza albo nawet polityka. Każdy kraj jest tworem swego narodu – pod nadzorem elit – ale te elity też są narodowe. A jak jest u nas? Brak elit narodowych – brak Polaków chętnych do działań w zgodzie - w dziele budowy własnego kraju. To smutna „polska” prawda.

Oczywiście warto przy okazji zadać pytanie: Jak to się dzieje, że Polska ciągle jakoś istnieje? Odpowiedź jest prosta. Tak naprawdę Polski nie ma. Polska - to co najwyżej „kraj buforowy”.  Pojawia się czasem jako efemeryda - na potrzeby czasów w historii.

Teraz wiem jedno. Byłem głupi i naiwny wierząc w Polskę i Polaków, w możliwość zmian rzeczywistości, jakąkolwiek szansę rozpocząć drogę zmian obecnych realiów. Teraz już wiem, że moje marzenia są i zawsze były niemożliwe do realizacji.

Brak jest Celu; brak rodziców i brak dzieci. Bajka o Polsce jest w obecnych realiach niemożliwa. Potrzebne są pokolenia świadomych Polaków aby to zmienić.

 

Ryszard Opara

 

PS. Na marginesie:

1. Mam nadzieję, że nie wszystko poszło na marne; NE/neon24.pl mimo wszystko, odegrał istotną rolę w kształtowaniu myśli i świadomości nowych Polaków.

NE - stworzył bazę dla wielu nowych portali społecznościowych - to jego główny sukces.

2. Zapewniam wszystkich zainteresowanych: Neon24.plbędzie nadal normalnie funkcjonował i że to Państwa decyzja – czy chcecie go czytać albo pisać i komentować w naszym portalu.      

Ja będę pisał, nawet jeżeli zostanę sam.

KOMENTARZE

 • Drogi autorze
  http://m.neon24.pl/02f64042b4737f3a17feaef5f7bc4c2c,12,0.jpg

  .
  Polska jest jak ukraina, tu są dzikie pola UE, taką rolę nam wyznaczono, i agentura to realizuje.

  Sprzyja temu dezintegracja społeczeństwa. Skąd się biorą nasze przywary? Moim zdaniem z rozpasanej arogancji, ignorującej potrzeby innych.

  I tu warto zacząć od siebie. Zarządzanie nE i neonem zawsze było pełne arogancji, i wobec użytkowników witryny, i wobec racjonalizmu w konstruowaniu funkcji witryny.

  Warto też zauważyć, że od zawsze igonorował Pan jakiekolwiek pomysły zbudowania na bazie medium jakiejś dodatkowej działalności.

  Naprawę Rzeczypospolitej proszę zacząć od siebie.
 • Czy to wszystko tak ma wyglądać
  // Czy możliwe jest w takich warunkach budować kraj i nową rzeczywistość? NIE. Dużo łatwiej natomiast znaleźć wytłumaczenie własnych niepowodzeń i słabości, oraz oczywiście próbować znaleźć winnych stanu rzeczy. Np. Żydów lub sąsiadów - Niemców czy Rosjan.

  TAK - to Oni właśnie ponoszą pełną odpowiedzialność za wszystkie niepowodzenia Polaków. Tymczasem to kompletny absurd.//


  Nikt tak skutecznie nie jest w stanie zniszczyć nasz kraj jak własnie my sami. Jatrzyc, skłócac, oskarżać, wietrząc wszedzie spiski, tak, my to potrafimy najlepiej jak żadna inna nacja.
  Niemal w każdej dyskusji, bez względu czego ona dotyczy, jak nie zgadzasz się z tezą, zdaniem,interlokutora to jesteś -żydem,banderowcem,masonem,antychrystem,sowietem, nazista i Bóg wie kim jeszcze.
  Czy to wszystko tak ma wyglądać
 • @autor
  Jak większość, o ile nie jak wszyscy, jesteśmy tu z jakimś poczuciem Misji. Mamy określone cele do realizacji których palny powstały jeszcze przed naszym przyjściem tu, na ten świat. Jesteśmy tu po to, aby zrozumieć to z poziomu człowieka. Taka nasza rola. I z poziomu człowieka starać się działać, aby dokonać zmian.
  Układ zastany jest bardzo niekorzystny, epatowanie się tylko tym, że to Polacy mają takie charaktery i postawy, to zawężanie problemu. Od pewnie setek lat realizowane sąplany i projekty, które teraz dzięki rozwojowi techniki i dostępu do infoprmacji zaczęły się materializować i stają się zauważalne.
  Jakie siły za tym stoją, to pewnie tematu na długie zimowe wieczory, ale analiza wielu zdarzeń, cykli, kierunków działań , wyrwanych (jak by się zdawało) z kontekstu zdarzeń układa się w pewne ciągi, plany, ma wektor, kierunek i jakiś cel.
  Problem jest jeden, dla części obserwatorów te zdarzenia są niewidoczne. Niewidoczne, ponieważ ich czas trwania, oddziaływania rozciąga się w interwałach czasowych dla nas nie dostępnych.
  Dlatego szczególnie młodzi ludzie nie są w stanie zupełnie nic zrozumieć i zauważyć, ponieważ obserwują zmiany w krótkich okresach czasu. Lepiej to wygląda z osobami starszymi, balasty doświadczeń i obserwacji kilkudziesięcioletniej plus jakieś oczytanie i wykształcenie daje możliwość zauważenia pewnych trendów i działań. Szczególnie gdy osoby te charakteryzują pewne cechy jak analityka, strategia i taktyka. To cech zazwyczaj umysłów ścisłych, technicznych. Oceniając na pierwszy rzut oka sytuację w jakiej się znajdujemy, łatwo wysnuć wnioski takie jak w powyższym artykule. Ale to jest właśnie ten dziwny sposób działań strony przeciwnej, że oni działają opierając się na statystyce. Nie interesuje ich jednorazowa akcja, ale powolne dokładanie do ich planów szczególików, które na przestrzeni lat umacniają ich pozycje i pozwalają osiągnąć założone cele.
  Jak się przed tym bronić? Podnosząc świadomość ogółu. Krzewiąc wiedze, zmuszając do zadawania pytań, szukania alternatywnej wiedzy.
  Kiedyś przekroczymy ten efekt setnej małpy, i świadomość i wiedza rozprzestrzeni się jak wulkan. Uważam że jesteśmy teraz właśnnie na takim granicznym poziomie.
  Potrzebna nam wytrwałość i konsekwencja w działaniach. Każda informacja zawiera jakieś słowa-klucze. I coraz częściej te klucze zaczynają otwierać jakieś ukryte szufladki zrozumienia i wiedzy.
  To ciężka praca, czasem syzyfowa, ale rola NE w tej kwestii jest bardzo duża.
  Pozdrawiam i życzę wytrwałości :)
 • @wywalony 10:43:56
  Bzdura!

  Nikt ze zgłaszających "nadużycie" w komentarzu nie skarżył się jeszcze, że tolerujemy "osobiste wycieczki". Takie komentarze na wniosek obrażonego znikają od razu!

  "Osobiste wycieczki" prowadzi się raczej w naszą stronę. Tyle obelg ile padło ostatnio pod adresem administracji nie mieści się w żadnej normie. To jak ze zniewagą funkcjonariusza państwa. Bez względu na popełniane przez niego błędy, znieważa się państwo! Tu jest podobnie. Nasze błędy można krytykować, najlepiej w połączeniu z podaniem rozwiązania. Jednak wyzwiska w kierunku moderatorów/adminów to obraza całego portalu.

  Z kolei różnorodność portalu zabiły prymitywne komentarze, nie zostawiające suchej nitki na autorze, bez względu na to czy podjął temat polityki, sztuki, czy nauki. Zawsze ktoś dla kogoś jest "głupcem" i zawsze ktoś "wie lepiej".

  Podpisuje się w całości pod słowami Ryszarda Opary.
 • @Reinert 11:06:31
  Byc może komentator @wywalony wyjaśni bliżej i dokładniej kiedy został wywalony i za co,
 • @ranger 11:18:01
  Ostatnie stulecia nauczyły Polaków, że władza jest wrogiem i aby przetrwać trzeba kombinować. Pod tym względem staliśmy się bardzo zaradnym narodem, lecz jednocześnie wyjątkowo nieufnym wobec siebie. Dziś łatwiej kogoś oskarżać niż podać mu rękę...
 • @Reinert 11:06:31
  Ech. napisałem, ale wycofałem z publikacji. Ale na szczęście wkleiłem do schowka, więc zamieszczę jednak.
  [...]
  Trudno nie przyznać racji. Ponad 95% osób skrytykowało zmiany, uważam że głównym problemem jest brak konsultacji zmian z najbardziej zainteresowanymi, a ego "zmieniacza" stało się ważniejsze niż wola większości.
  I nie chodzi tu nawet o całkowite zamknięcie się na zmiany, ale na dokonanie zmian dla użytkowników i blogerów, a nie dla twórcy.
  Postawa osoby dokonującej zmian, brak chęci współpracy i upieranie się nad jedynie słusznymi rozwiązaniami, to zła droga i kierunek. Dla średnio bystrego admina nie powinno być problemem stworzenie wersji demo w ramach jakiejś subdomeny, nowej wersji portalu, i tam rozpocząć konsultacje i dyskusje na temat zmian.
  Jak każda praca w której zaangażowali by się wszyscy, było by to dzieło wspólne, i na zasadzie osiągniętego konsensusu, akceptowalne i wiążące wszystkich w tym wspólnym działaniu.
  To co zostało zrobione nie było by chyba a takim problemem, gdyby nie arogancja i traktowanie w specyficzny sposób blogerów.
  A wystarczyło przeprosić, i zacząć normalną dyskusje.

  Panie Reinert. To co pan zrobił jest może złe, może dobre.
  Ale dlaczego uważa Pan, że to jedyne , najlepsze rozwiązanie?
  Czy dlatego że ubodło coś pana EGO?
  Pańskie EGO wisi wszystkim. Dla blogerów ważniejsze są inne cechy portalu niż jakieś próby zainstalowanie modnych wodotrysków. I to jeszcze w formie zaciemniającej korzystanie czy wyszukiwanie informacji. Dlaczego nie może pan tego zrozumieć?
  Każdy popełnia jakieś błędy, ale tylko ci z jajami się potrafią do tego przyznać.
 • "Kosztowne sąsiedztwo".
  Skala zniszczeń i grabieży, którym zostaliśmy jako naród systemowo poddani przez działania rosyjskie, jest tak ogromna, że w połączeniu ze skalą eksterminacji daje obraz hekatomby narodowej.
  Ostatnie stulecie
  W XX wiek naród polski wszedł ze sporym potencjałem. Na podzielonym przez zaborców obszarze I Rzeczypospolitej na około 700 tys. km.kw., utrzymał swoje znaczenie ekonomiczne, społeczne i kulturowe. Polacy byli liczącymi się ziemianami, przedsiębiorcami, technologami, gromadzącymi spore majątki. Byli również bardzo prężni w okręgach przemysłowych w głębi Cesarstwa Rosyjskiego. Posiadali tam kopalnie złota, węgla, specjalistyczne fabryki i przetwórnie, akcje banków rosyjskich. Wspomnieć należy o majątkach m. in. Cybulskiego, Miskowskiego, Rylskich, Krzyżanowskiego, Żurkowskiego, Kierbedzia, fortunie Poklewskiego czy o bardzo zasobnej fundacji Witolda Zglenickiego. XX stulecie dla Polski to przede wszystkim odzyskanie niepodległości poprzedzone wieloletnimi walkami. To przezwyciężenie wielu przeciwności i zwycięstwo z największym agresorem – Rosją bolszewicką. To także czas zdominowany przez okrutne działania rosyjskie. Niestety tzw. „rewolucja październikowa” 1917 roku i przejęcie władzy przez bolszewików przyniosło olbrzymie zmiany. To wielkie zniszczenia wywołane działaniami komunistów. Pod hasłami równości wprowadzili zapisy nakazujące nacjonalizację dosłownie wszystkiego. Uderzyli w filary cywilizacji chrześcijańskiej, w prawo do posiadania własności, w prawo do wolności osobistej i swobody wyznania. Skutki tych działań Polacy zaczęli odczuwać już w 1917 roku. Jako pierwsi ucierpieli już w okresie międzywojennym żyjący w Sowietach Polacy, doświadczając na masową skalę prześladowań, z których życie straciło około 30% z blisko dwumilionowej społeczności. XX wiek to przede wszystkim okres największego sprawdzianu Polaków. Wspólna agresja Niemiec (III Rzesza) i Rosji (Rosja czerwona – ZSRS) na Polskę w 1939 roku rozpoczęła bezwzględną walkę z polskością. Wspólnie mieli zlikwidować „problem” polski. Obaj okupanci równolegle z likwidacją fizyczną dokonywali grabieży polskich dóbr: prywatnych, kościelnych, społecznych, państwowych. Niszczenie polskości nie zostało zakończone w 1945 roku. Polskie ziemie opanowali Sowieci. Wschodnie tereny II RP o powierzchni blisko 190 tys. km.kw. włączyli do ZSRS – Związku Sowieckiego i były one dalej traktowane jako obszary zamieszkane przez wroga i poddane brutalnej depolonizacji. Z pozostałych terytoriów o obszarze ok. 312 tys. km.kw. sprytnie utworzyli namiastkę państwa polskiego i nazwali PRL-em. Kontrolowali je przez swoich zaufanych – komunistycznych agentów. Sprzeciw wobec działań sowieckich był okupiony brutalnymi pacyfikacjami, mordami i wywózkami niepokornych na sowiecki wschód. W 1989 roku Polacy odzyskali niepodległość, powstała III RP.
  Ten okres dziejów ma nadal białe plamy. To brak pełnego oszacowania strat materialnych, jakie w wyniku działań tych dwóch sąsiadów poniósł naród i państwo polskie. Był to również czas niespotykanej wśród innych narodów świata eksterminacji materialnej. W tym materiale pragnę przedstawić wyliczenie wielkości strat poniesionych przez Polaków i państwo polskie w XX wieku w wyniku działań rosyjskich, zarówno Rosji carskiej jak i Rosji komunistycznej – ZSRS.
  Wyliczenia strat przedstawiam w oparciu o szereg danych zawartych w spisach sądowych ziemskich z czasów poprzedzających lata I wojny światowej, sporządzonych dla obszarów I Rzeczypospolitej. Korzystałem z szerokich analiz ukazujących straty na tzw. dalszych Kresach (tereny wchodzące w przeszłości w skład I Rzeczypospolitej a w latach 1921-1939 znalazły się w składzie ZSRS), dokonanych pod nadzorem – auspicjami polskiego rządu w okresie międzywojennym, a ogłoszonych w 1939 roku. Z analiz i ustaleń polsko – sowieckiej Komisji Mieszanej Reewakuacyjnej i Specjalnej oraz szeregu danych statystycznych. Wykorzystałem również raporty administracji bolszewickiej opisujące często stan dóbr, przejęte kosztowności. Także ze wspomnień polskich rodzin, ukazujących majątki i stan posiadania.
  Założenia
  W swoich rozważaniach i wyliczeniach oparłem się na następujących założeniach: – wyliczenia dotyczą tylko majątku i dóbr będących własnością ludności polskiej, własności kościoła katolickiego i państwa polskiego; – przyjąłem średni kurs przeliczeniowy 1 złoty do 1 EUR: 4,00 do 1,00; – przyjąłem uśrednioną wartość ziemi: 1 ha = 15000 złotych; – uwspółcześniłem wartość zakładów, fabryk, firm, nieruchomości, dóbr ruchomych; – wartości gruntów i nieruchomości miejskich oszacowałem w odniesieniu do odpowiednich – porównywalnych ośrodków w obecnej Polsce. Na dobór miast i miejscowości wpływ miała pozycja i zamożność poszczególnych ośrodków wg stanu na 1939 rok i pozycja ich odpowiedników we współczesnej Polsce. Zaznaczam, iż do wyliczeń brałem pod uwagę wartości reprezentatywne – minimalne na danym rynku, np. Lwów – Kraków, Wrocław; Grodno, Brześć Litewski (obecnie Brześć nad Bugiem), Nowogródek – Białystok; Wilno – Szczecin; Lida, Baranowicze, Tarnopol, Stanisławów – Gorzów Wlkp., Zielona Góra; Truskawiec, Druskienniki – Szczawnica Zdrój, Polanica Zdrój, Krynica Zdrój; – nie wliczyłem zysków za lata eksploatacji utraconych dóbr produkcyjnych; – nie doliczyłem zadośćuczynienia należnego polskim rodzinom za śmierć ich bliskich. Stanowi to osobny problem roszczeń Polaków, jako odszkodowania dla rodzin ofiar, kierowany do państwa rosyjskiego; – nie wliczyłem tzw. zysków z wykorzystania Polaków do pracy niewolniczej w łagrach, więzieniach, jest to wymierna kwota uzyskana przez ZSRS. Także powinna zostać uwzględniona w ramach ewentualnych wyliczeń odszkodowawczych dla rodzin ofiar; – obecną Federację Rosyjską należy traktować jako pełnoprawnego spadkobiercę wcześniejszej władzy carskiej i komunistycznej do czego zresztą odwołują się rządzący nią w każdym wymiarze.
  Polskie straty materialne w XX wieku poniesione w wyniku działań rosyjskich należy rozliczyć w trzech oddzielnych grupach czasowo-terytorialnych: – pierwsza to straty z lat 1914-21; – druga to straty Polaków poniesione na obszarach państwa rosyjskiego nie wschodzące w przeszłości w skład Rzeczypospolitej. Wyliczenia dotyczą majątku na terytoriach należących do państwa rosyjskiego w przeddzień wybuchu I wojny światowej i następnie po „rewolucji październikowej” przejęte przez ZSRS; – trzecia, okres od września 1939 roku, dotyczy wschodniego terytorium II RP.
  Wyliczenia
  Pierwsza grupa strat
  2800 zakładów i fabryk zatrudniających około 160 tysięcy pracowników. Wartość tego majątku uwspółcześniając szacuję minimalnie na kwotę 12 miliardów złotych. Wartość pozostałych polskich nieruchomości miejskich utraconych na dalszych Kresach przyjmuję na 3 miliardy złotych. Grunty w obszarach wiejskich (ziemia orna, łąki, lasy) to areał 3 029 511 ha w ówczesnej Białoruskiej SRS. Ziemie w Ukraińskiej SRS to 2 500 000 ha. Sumując: 5 529 511 ha to dobra należące do polskiej własności ziemskiej. Do tego należy dodać polską małą i drobną własność wiejską: rolnicy, zaścianki szlacheckie, inni właściciele. Stanowili na tych obszarach bardzo zróżnicowaną społeczność, którą wyliczam odpowiednio w zaokrągleniu na: 150 000 ha i 100 000 ha, co łącznie stanowi 250 000 ha. Na dalszych Kresach Polacy w okresie międzywojennym stracili w sumie 5 779 511 ha. Wartość tych gruntów wyceniam na 86,5 miliarda złotych. Wartość nieruchomości wiejskich na dalszych Kresach w tym sprzęty i urządzenia mechaniczne określam na kwotę 3 miliardów złotych. Największą trudność stanowi ustalenie strat w sferze dóbr kultury, zabytków. Wartość tę przyjmuję jako czysto szacunkową na kwotę 100 miliardów złotych. Mam jednak świadomość, iż kwota ta może być zdecydowanie niewystarczająca. Kolejną kategorię stanowią straty, które są wynikiem carskich zarządzeń wojennych (generałów Nikołaja Iwanowa i Nikołaja Januszkiewicza) z początku I wojny światowej o ewakuacji w głąb Rosji zakładów produkcyjnych istotnych dla przemysłu i działań wojennych (urządzenia, sprzęty, wyposażenie zakładów i fabryk). Dotyczyły one również rekwizycji inwentarza i płodów rolnych z majątków ziemskich i gospodarstw. Określam je na wartość 3 miliardów złotych. W tej pierwszej grupie straty materialne sięgają łącznej kwoty 207,50 miliarda złotych, co po przeliczeniu wg wcześniej podanego kursu daje wartość 51,88 miliardów EUR, a w zaokrągleniu przyjmuję 52 miliardy EUR.
  Druga grupa strat
  Stanowią ją utracone aktywa banków, udziały i własności fabryk, kopalń, pól naftowych, gazowych,szczególnie w okolicach Baku, wielu nieruchomości miejskich i wiejskich. Szacuję to na kwotę 4 miliardów złotych. Wg przyjętego na potrzeby analizy uśrednionego kursu EUR stanowi to wartość1 miliarda EUR.
  Trzecia grupa strat
  Wyliczenia te odnoszą się do wschodnich terytoriów Rzeczypospolitej Polskiej o powierzchni około 190 tysięcy km.kw., włączonych po II wojnie światowej w skład Związku Sowieckiego ZSRS, a administracyjnie przydzielonych odpowiednio Litewskiej, Białoruskiej i Ukraińskiej SRS. Areał ziem na Kresach II RP będący własnością polskiej ludności to około 55% , czyli około 104 500km.kw. Wartość tych terenów jest niezwykle zróżnicowana. Dla gruntów oddalonych od znaczących osiedli miejskich, o niskiej jakości przyjąłem cenę 15000 zł/ha. Jednak w odniesieniu do większości tę wartość należało znacznie podwyższyć. Często ich graniczenie z ważnymi, dużymi ośrodkami miejskimi i przemysłowymi (szczególnie na południu), występowanie wielu surowców wielokrotnie zwiększało ich wartość. Dlatego celem określenia tego zróżnicowanego areału przyjąłem wartość szacunkową dla całości na kwotę 1,5 biliona złotych. Wartość własności prywatnej i państwowej mienia ruchomego i nieruchomości na obszarach wiejskich (sprzęt i urządzenia, zabudowania mieszkalne, gospodarcze, cegielnie, tartaki, gorzelnie, kamieniołomy, budynki użyteczności publicznej, infrastruktura kolejowa, drogowa, telekomunikacyjna), szacuję na kwotę 250 miliardów złotych. Wartość własności prywatnej i państwowej polskiego mienia na obszarach miejskich (zakłady przemysłowe, kopalnie, warsztaty rzemieślnicze, banki, infrastruktura, pozostałe nieruchomości), przyjmuję łącznie na minimalną kwotę 181 miliardów złotych. Ponownie niesłychanie problematyczne było ustalenie wartości strat polskich na tym obszarze w odniesieniu do dóbr kultury zarówno prywatnych jak i państwowych.Tu zniszczono, bądź rozgrabiono i zatrzymano poza granicami obecnej III RP wielkie i cenne zbiory (rękopisy, dekrety, nadania królewskie, księgozbiory, porcelanę, militaria, rzeźby, malarstwo, numizmaty,…), laboratoria, placówki badawczo – naukowe, zakłady edukacyjne (np. Chyrów). Oceniam je na kolejny 1 bilion złotych. Łącznie przybliżone, szacunkowe straty materialne w tej grupie to 1,93 biliona złotych plus wartość utraconych dóbr kultury 1 bilion złotych, razem 2,93 biliona złotych. Przeliczając po przyjętym do tej analizy kursie szacunkowym daje to wartość około 732,00 miliardów EUR.
  Polskie straty materialne w XX wieku spowodowane działaniami rosyjskimi wynoszą łącznie około 3,14 biliona złotych, co stanowi kwotę 785,00 miliardów EUR.
  Droga do świadomości
  Trzeba pamiętać, że polskie straty XX wieku miały i mają obok wymiaru materialnego również demograficzny, kulturowy, a przede wszystkim wymiar moralny. Zniszczono całkowicie podstawy egzystencji wielu polskich rodzin, a polskość na znacznych obszarach przeszła do defensywy. W skali makro odcisnęło się to zdecydowanie ujemnie na polskim stanie posiadania.
  Celem moim jest zobrazowanie skali zniszczeń i grabieży, którym zostaliśmy jako naród systemowo poddani. To właśnie Polacy ponieśli olbrzymie, jeśli nie największe straty tak materialne, jak i moralne w XX wieku, a pamiętając o ludobójstwie ludności polskiej daje to obraz hekatomby narodowej, największych strat w naszych dziejach.
  Piszę tu o nich w kontekście uzupełnienia wiedzy historycznej, usunięcia tej wielkiej białej plamy w wymiarze świadomościowym, ale i politycznym, gdyż liczby to argumenty. Mam nadzieję, że te wyliczenia uświadomią ich wielkość i zdopingują innych do dalszych działań badawczych. Twierdzę, że takie szacunki powinno sporządzać przede wszystkim państwo, poprzez wyznaczone instytucje. Może rząd Rzeczypospolitej korzystając z posiadanych uprawnień powinien w ramach Ministerstwa Skarbu Państwa utworzyć Departament Strat Polaków i Państwa Polskiego w XX wieku z zespołami analitycznymi: wschodnim i zachodnim.
  Moje badania dotyczące strat spowodowanych przez działania rosyjskie w XX wieku z jednej strony, z drugiej niedawno opublikowane dra Grzegorza Kostrzewy – Zorbasa wykazujące straty spowodowane działaniami Niemiec na kwotę 845 mld dolarów, stanowią zdecydowanie uzupełnienie, wypełnienie tej luki wiedzy historycznej, ekonomicznej o polskich dziejach w XX wieku. Wiedza o tym zagadnieniu to konieczność, wręcz obowiązek, gdyż to droga do świadomości historycznej Polaków.
  źródło: akcja-testament.pl
  Dariusz Piotr Kucharski • fronda.pl
  Doktor historii, autor opracowań i publikacji, m.in.: Ludobójstwo na Polakach w Sowietach…; 70 lat temu przywróciliśmy złotego; Elitarne szkolnictwo;Coraz mniejszy potencjał; Administracja na miarę nowoczesnego państwa; Polityka wschodnia RP.
  fot. zonakz.net
 • @Autor
  Ładna zgrabna notka, ale stwierdzeniem: "Nikt obecnie tak naprawdę nie zna odpowiedzi na pytanie: Kto, w jakim celu oraz w czyim interesie rządzi Naszym Krajem?" pogrążył się Pan, albo przyznał, że nie czyta tutejszych blogerów/komentatorów.

  Pan tu o bajkach makaron nawija, a tu jest rzeczywiste życie. Czy przywrócenie dawno zasłużenie zbanowanych blogerów jest otwarciem się na dualizm poglądów? Śmiem wątpić, może trochę ostatnimi czasu zrobiło się tu getto ludzi realnie pojmujących geopolitykę (rusofilów dla niektórych), a teraz mamy piewców usraela, agenta piłsudskiego, judeochrześcijaństwa, twierdzących że żydzi są prawnikami i politykami, bo są mądrzejsi od Polaków..

  Proporcje zmieniły się i o to chyba chodziło, idzie wojna i taki Neon zadający kłam polityce usraelskiej nie ma prawa bytu, należało wpuścić Lodzików, rangerów i Mendy co to zadanie prania umysłów Polaków w słuszności wojny z Rosją będą uskuteczniać :(

  Jeszcze nigdy nie ustosunkował się do pytań na temat, dla czego stało się z portalem to co stało się? nie jest Pan szczery.. niestety :(
 • @ranger 12:02:10
  there is no justice , there is not
 • Nie jest Pan sam.
  Jestem z Panem. Mamy podobne poglady. Jak moge pomoc?
 • @All
  ..no i widzicie co za szambo tu uprawiają odbanowani :(
  nic nie dzieje się bez przyczyny, a Rysiu głupa pali..
 • @
  Czasami pesymizm może być zalążkiem do twórczości!
 • @Reinert 11:06:31
  "To jak ze zniewagą funkcjonariusza państwa. Bez względu na popełniane przez niego błędy, znieważa się państwo!"

  Jezu Chryste, skąd się biorą w Polsce ludzie z taką mentalnością?

  Skąd przybywasz, Reinert?
 • @ranger 13:08:50
  A Ty co? Zapomniałeś po polsku?
 • @Netwalker 13:32:55
  Teraz jest tak, że się nie wtrącamy do tego co blogerzy piszą chyba, że ich język obraża innych ludzi. Wtedy usuwamy.

  Simple as that.
 • @ranger 13:42:20
  Miałem podobną sytuację, kiedy dodaliśmy materiał z eMisjiTv o marszu RAŚu. Kilka osób w niewybrednych słowach oceniło sam fakt dodania przez nas takiej treści. Mimo, iż "stand up", czyli dziennikarskie podsumowanie mówiły wszystko o naszym zdaniu w temacie, część i tak nie zrozumiała koncepcji i oskarżyła mnie o wspieranie RAŚ.

  Niektórzy ludzie nie odróżniają publicystyki od informacji. Ktoś ostatnio napisał, że moje notki to mainstreamowy bełkot, a przecież rolą dziennikarza nie jest ustosunkowanie się do treści, lecz przekaz samej informacji.

  Nie znaczy to, że zdania nie posiadam, lecz z własnych przemyśleń korzystam w zależności od dziennikarskiego środka. W przypadku NEonu jest to kolumna z wydarzeniami, która z założenia musi być pozbawiona emocji i wartościowania.

  To wszystko jednak zupełnie na marginesie :)
 • @Reinert 13:39:20
  "Teraz jest tak, że się nie wtrącamy do tego co blogerzy piszą chyba, że ich język obraża innych ludzi. Wtedy usuwamy.

  Simple as that."

  Doprawdy?

  Czekam w takim razie na usunięcie tego komentatora:

  @Netwalker 13:38:50
  Look dumbo, here's how it's gonna work. You either lighten the fu*k up, or I will literally destroy your mind :)
  nadużycie link skomentuj
  ranger 22.03.2015 13:46:42
 • @Marx 8888 13:59:03
  Czytam, czytam, cały czas.

  Sam tych komentarzy usuwać nie mogę. Nie jestem autorem artykułu. Mogę jedynie decydować o nich kiedy skorzystacie Państwo z opcji "nadużycia". Dziś dostałem ponad 20 zgłoszeń. Niestety większość była zasadna.

  Przykro mi, że nie umiemy rozmawiać w inny sposób. Mam jednak nadzieję, że konsekwencja w usuwaniu obraźliwych treści przyniesie w końcu efekt.
 • ----------- duch neonu ma pejsy / dowód ? 1 gwiazdka- gdzie o pejsach jest /
  ----------a tu !! o nas Polaków chodzi !!

  https://www.youtube.com/watch?v=Efg4slQxul8
 • @ranger 14:02:23
  "Because you don't understand English very well. And slang also."

  Nie rozśmieszaj mnie.
 • @Marx 8888 14:20:53
  a mozesz bardziej dokładnie rozwinąć wątek "rozbijania portalu' przez moją
  osobę i w jaki to sposób tego "dokonuje" prosze o jeden i tylko jeden mój komentarz tego świadczący a jeśli tego nie zrobisz mam prawo powiedzieć wiecej niż to że łżesz
 • @ranger 14:27:37
  I hate you? Don't flatter yourself. I utterly don't care about you.
 • @Netwalker 15:02:32
  kogo masz na mysli - z 'moje paczki" - co ty dzis brałeś
 • @ranger 14:49:14
  Dream on, loser.
  Go ride your bicycle and don't forget to wear your helmet.
  EOT
 • @Netwalker 13:32:55
  //Osobiście z różnych kontekstów wiem że Reinert i Ruszkiewicz są moderatorami//

  Rozczaruję Cie ale ja już nie mam z tym portalem nic wspólnego.
  Internet jest przeogromny i jest miejsce na inne inicjatywy. A to i tak na koniec docenią lub zganią sami użytkownicy.
 • @Marx 8888 14:27:18
  //To trochę dziwne że główny administrator nie ma możliwości usuwania obraźliwych komentarzy???!!!//

  Jak zwykle mija się drastycznie z prawdą. Może i bardzo często z tego korzysta.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:17:22
  Należy przeczekać złe emocje, które są złym doradcą dla każdej decyzji potrzebna jest odpowiednia perspektywa a zwłasza zachowanie zimnej krwi.
 • @Lord of Admiralty 15:26:42
  Ja mam gdzie pisać Lordzie :))
  Zawsze wkładałem max pracy w każdy projekt, który uznałem za ważny.
  Ten schodzi już (a nawet zjeżdża gwałtownie) na psy.
  A ja nie będę reanimował po raz kolejny tego samego trupa. Już raz to zrobiłem, nawet z dobrym rezultatem co potwierdziły obiektywne statystyki.
  Teraz wole zająć się czymś innym.

  Ale czemu się martwisz? Teraz znowu możesz pisać, mogą pisać różnej maści mendy usługowe.
  Niech żyje stara młodość :)))

  Buźka :)
 • @Netwalker 15:26:14
  //Szkoda...//

  No, mi też szkoda. No ale trzeba ponoć stawiać na "młodzież" a ja już stary pryk jestem :)))

  Pozdrawiam
 • @Zbójnicki pies 15:40:52
  Ble ble ble Józóś :)))
 • @Lord of Admiralty 15:55:46
  A kto ci powiedział, że nowy projekt jest internetowy?

  Po co mam się męczyć? Przecież p.Opary w jego geniuszu zarządzania "zasobami ludzkimi" nikt nie przeskoczy. A co dopiero taki mały żuczek jak ja...
 • @Zbójnicki pies 14:16:01
  http://m.neon24.pl/02f64042b4737f3a17feaef5f7bc4c2c,12,0.jpg
  .
  proszę to dobrze wyjaśnić,
  czyją własnością są uwagi ?
  czy autor uwagi zazwyczaj ma zamiar zabronić jej kopiowania?
  dlaczego wpisując uwagę, do której się odnoszę, nie zrobił Pan zatrzeżenia, że materialne prawa autorskie przekazuje Pan Panu Oparze na wyłączność?
  ----------------------------------------------
  wszyscy mogą wszystkie moje notki i uwagi dowolnie kopiować, chyba że ktoś w złej intencji kopiuje jedynie fragment tekstu, w całości można kopiować bez ograniczeń.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:48:21
  Panie Jarku skad te skojarzenia, ja naprawde mam swoje imie i nigdy by mi do głowy nie przyszło by je zmieniac.
  Skad Panu przyszło to do głowy ?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:17:22
  http://m.neon24.pl/02f64042b4737f3a17feaef5f7bc4c2c,12,0.jpg
  .
  jak rozumiem, jesteś teraz szeregowym autorem,
  szkoda, że nic nie napisałeś prywatnie.
 • Autor - Polska to my
  Myślę, że jakość kultury, miejsce jej wartości w rozwoju świata, zależy od zdolności elit do kompostowania pracy prowadzonej dla dobra narodu. W tym sensie NE odegrał i będzie odgrywał znaczącą rolę. A to, że wykorzystanie tej kompostowni odbywać się może w innych społecznościach i okolicznościach, to uroda horyzontalnej komunikacji i porządku kairos.

  Problem naszej nie skuteczności, to brak pokory przy relacjach Tożsamości 2.0 z Tożsamością 1.0. Próbowaliśmy robić osobiste spotkania, kilka w Warszawie, dwa w Krakowie. Za słabo, za wcześnie ...

  Teraz idziemy w Krakowie od drugiej strony. Gadamy o Parku Kultury nad Wisłą, o Budżecie Obywatelskim, o Centrum Obywatelskim. O Powiatowych Repozytoriach Pamięci jako warunku społecznej kontroli demokracji wartości czy Polityki solidarności.
  Nazywamy to Demokracja po Gutenbergu ...

  Coś o tym pisuję na Neonie, niektórzy nazywają to bełkotem, większość zbywa obojętnością.

  Myślę, że za jakiś czas warto będzie zaprosić do kompostowni w stolicy Polskiej pamięci i tożsamości.

  Ducha nie gaście :)
 • @Lord of Admiralty 16:05:57
  //Jak chcesz coś przekazać swoim pisaniem to pisz. //

  I ty się o to martwisz/ no bez jaj...
  To nie ty napisałeś ostatnio, że moich notek nie czytasz bo to "lumpenblogerka"?

  No chyba, że z kimś cie mylę... :)))))))))
 • @interesariusz z PL 16:01:54
  PRAWA AUTORSKIE
  5. Użytkownik udziela Administratorowi bezpłatnej licencji na wykorzystanie wpisów na swoich Blogach i swoich komentarzy do celów promocji i reklamy Serwisu, jak również do rozpowszechniania w innych mediach i innej formie. Licencja jest bezterminowa i niezależna od obecności bądź wygaśnięcia profilu użytkownika w serwisie.

  Tyle nasz regulamin - i odnosi sie tylko do wpisów tutaj zamieszczanych. Ja zwracają sie do Ciebie pytałem o kopiowanie w całosci tekstów z portali w których obowiązuja inne zasady i zazwyczaj prawa autorskie są tam prawnie chronione. Tyle i tylko tyle. I to dotyczy komentarzy zamieszczanych na twoim blogu i odnosi sie do komentujacych tam Twoje wpisy

  Dziekuje za uwage
 • @Netwalker 16:03:23
  Kiedyś miałem więcej czasu. Jak ten czas zaczął mi "kraść" portal to nie starczało go już na szukanie i analizowanie. Ale teraz do tego pewnie wrócę. A z trollami niech się ktoś inny użera :)

  Dziękuję za uznanie :) Ja mogę pisać nawet dla jednego czytelnika, byle mądrego a najlepiej mądrzejszego ode mnie.
 • @Zbójnicki pies 16:17:28
  http://m.neon24.pl/02f64042b4737f3a17feaef5f7bc4c2c,12,0.jpg
  .
  Nie kontroluję, i nie mam najmniejszego zamiaru kontrolować, co ludzie wypisują w uwagach pod moją notką,

  jedynie od czasu do czasu mogę moderować dyskusję, tj. zabrać głos w konkretnej sprawie.
 • @interesariusz z PL 16:24:19
  w porzadku, zakończmy ten temat i pozostańmy przy swoich zdaniach
  dzieki
 • @Lord of Admiralty 16:05:57
  Kto Ci w ogóle powiedział, że on nie będzie pisał?..

  Powiedział, że go wypierniczyli/odszedł z harcerstwa, a nie że nie będzie pisał. Jak będzie chłop chciał coś napisać, bo go dusi, to napisze. Dorosły jest..
 • @Lord of Admiralty 16:25:13
  A ty co? Piękniś z morskiej pianki?

  Jak widzę mendę to nie będę pisał, że to biedronka czy kanarek.
  A mendy trzeba tępić... Zwłaszcza usługowe.
 • Panie Ryszardzie. W pełni się Panem zgadzam, ale...
  Nad tym, by Polacy byli dzisiaj takimi jakimi są, okupant pracował, jak wiemy, przeszło te wspomniane przez Pana 300 lat. Począwszy od czasów gdy wydana została po powstaniach, wojskom carskim (de facto pruskim, bo jak wiemy, takie było właśnie pochodzenie ówczesnego Caratu) szlachta a skończywszy na wymordowaniu w czasie II wojny, ale i po jej zakończeniu, polskiej inteligencji, Rzeczpospolita została bardzo krwawo okaleczona. Kiedy wydawało się, że po Gomułce i w czasie Gierka, polska inteligencja, przede wszystkim ta techniczna, odbudowała się i Kraj mógł się już rozwijać, znowu jakieś podstępne antypolskie siły wepchnęły ją w objęcia niszczącego ją, przede wszystkim intelektualnie i moralnie (skutki materialne są pochodną), okupanta.
  W tej sytuacji, chyba nie ulega wątpliwości, że należałoby zacząć tą mozolną pracę u podstaw, także o odzyskanie Kościoła z rąk okupanta. To Kościół pomógł przetrwać Zabory, więc Zaborca (wydaje się, że ten sam) obecnie nie popełnia już takiego błędu.
  Wydaje się, że Pan tym blogiem wpisuje się w tą polską teraz Pracę u Podstaw. Kto powiedział, że będzie łatwo. Myślę, że nie należy się zrażać, bo jak widać oglądalność (a więc może i czytalność) wzrasta, więc w sumie idzie do przodu a wierzę, że o to właśnie chodziło. Zaś walkę z trollami, sugerowałbym autorom postów, bo istotnie trollowanie zaśmieca i burzy dyskusję. Myślę także, że żaden szanujący się bloger czy komentator nie wejdzie na posta trolla a już na pewno nie zaszczyci go komentarzem. W każdym razie, życzę dużo zdrowia, także tego potrzebnego by utrzymywać Neon24. Pozdrawiam
 • @Netwalker 16:30:27
  Ten inne artykuły są na moim prywatnym blożku. Jak zakładałem to nie było jeszcze NE.
  http://spiritolibero.blog.interia.pl/
 • Panie Ryszardzie,
  tu jest diagnoza choroby, recepta i sposób w jaki należy leczyć Polskę:
  https://www.youtube.com/watch?v=8Dmkb8fuLmA
  Pozdrawiam.
 • @Jan Paweł 16:36:48
  Tak jakbym siebie samego czytał.
  pozdrawiam.
 • @japoniec 16:51:51
  Wszystko zależy od oceny, widzisz.
  Np nie wiem jak scharakteryzować twoją obecność poza zażartym zwalczaniem opcji przeciwnych w komentarzach, zazwyczaj przy pomocy epitetów, dużym poziomie agresji oraz frustracji i niskiej wadze merytorycznej.. Co Ty właściwie napisałeś ciekawego?
 • @japoniec 16:51:51
  na czym w Twojej "diagnozie" polega rozwalanie portalu, a i konkretnie jaka jest w tym moja "rola"
  Jesteś w stanie to opisać w wiecej niż w jednym zdaniu i bez sformułowań i epitetów jak pejsaty żyd,trol,zbanować itp,itd
  prosze o odpowiedz
 • @Torin 16:29:37
  //Jak będzie chłop chciał coś napisać, bo go dusi, to napisze. Dorosły jest..//

  No, Torin to stary, dobry ziom ze starych czasów i kuma bazę :) (tak by jeszcze napisał kilka lat temu mój synek, już pełnoletni :)

  Ale tak poważnie, ja nie mam żadnych pretensji do Reinerta bo to smyk w wieku mojej najstarszej córki. I to, że chce się wypromować na dobrym portalu albo realizować swoje wizje to nic złego. Życzę mu wszystkiego najlepszego.

  Pana Ryszarda prywatnie bardzo lubię i szanuję ale jako włodarza NEon24 już mniej. Nie czuje bluesa... Niestety.
  Gdyby był wydawcą gazety papierowej albo jakiejś stacji tv to może...
  Portal internetowy to całkiem inna bajka.

  A ja jestem tylko SpiritoLibero. I mogę fruwać gdzie chcę :)
 • @Naftali 20:19:14
  //Czy może nie zasługuję na grzeczną odpowiedź?//

  :))))))))))))))

  Pozdrawiam.
 • @Lord of Admiralty 19:33:53
  Wiesz co Lord...

  Dziś mam dobry humor...
  Byłem na pięknej mszy w Zielonym Miasteczku przed URMem i nie psuj mi tego dobrego humoru.
  Ok?...

  (Pobajerujemy innym razem)
 • @Stara Baba 16:49:28 i Marx 8888
  Dziękuję i pozdrawiam
 • Panie Ryszardzie..
  Stworzyl pan jedno z niewielu miejsc , gdzie Polacy moga wymienic mysli...oczywiscie w jazgocie parchatych kundli..ale moga.
  Ze nie widzi pan gwaltownych zmian....pan jako lekarze wie lepiej jak kto inny....ze kiedy pan zauwazy poprawe zdrowia u pacjenta..tzn ze proces zdrowienia juz trwa....Czyli zaczal sie o wiele wczesniej niz pana spostrzezenie zmian.
  Po drugie ..dopuki oddycha...znaczy, ze zyje...bo my ...zyjemy.
  Dawno temu na Termopilach, Spartanie zaczeli czesac swoje fryzury....bylo ich tylko 300....to czesanie czubow, natychmiast odczytqali Persowie stojacy poza zasiegiem strzal...i powiedzili...Oni tak szykuja sie na smierc to ich obyczaj..... MInely Milennia..zginela w historii cala Sparta...
  Ale pamiec o tych 300stu trwa, przekazywana przez Milenia i pokolenia.
  Bo widzi pan Zwyciestwo nie jest zamiennikiem pojecia Wygranej....
  czasami podjetac w straconej sprawie uparta i przegrana walka..staje sie Wiecznym Zwyciestwem!
  Zatem:
  ..zywi niechaj nigdy nie traca nadzieji
  i niosa przed soba oswiaty kaganiec,
  a jak przyjdzie potrzeba pojda po kole,i
  jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec..
  Szczesc Boze! i Serdeczne dzieki!
  Niech pomoze panu Opatrznosc zarowno w sprawach osobistych- jak i publicznych.
  Nie moze sie obwiniac ten, ktory dal wiecej z siebie niz miliony innych.
 • A propos kampanii prezydenckiej...
  nieprawdopodobny materiał:
  https://marucha.wordpress.com/2015/03/22/komorowski-obecny-i-przyszly-prezydent-iii-rp-kryminalista/
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:31:33
  Ave Amigo ,uśmiałem się setnie .Pozdrawiam :)))
 • @Repsol 22:17:02
  Ja też Amico :)))
  No.. Ave, pozdrowienie Rzymian :))
 • @Ryszard Opara / Świt jest bliski
  .
  Prosil Pan o rade…

  Jak wiemy, wszystkie zjawiska na tym świecie sa cykliczne i wszystko w naturze oscyluje pomiędzy dwoma przeciwnymi biegunami.
  Historia na każdym poziomie toczy sie kołem, co nie jest żadna tajemnica, choć jakby nia było, bo przecież jednak się p o w t a r z a !
  A wystarczyło spojrzeć dobrze wstecz, by rozpoznać powtarzajacy się wzór i zapobiec dramatom. Tak jednak się znowu nie stało i nasz naród po tłustych latach glorii znalazł się (chwilowo) w dołku.
  Że z niego wyjdzie i znów zazna chwały, to wydaje się być tylko kwestia czasu.
  Nie da się jednak zrobić nic, jesli nie nadszedł właściwy moment, bo wszystko faluje w zgodzie z zegarem Natury. Tak, jak nie da się przyśpieszyć wzrostu trawy, pociagajac ja niecierpliwie do góry, tak nie da się niczego zrobić, na co nie przyszła pora.
  Stad pierwsza rada to: zrozummy nasza podlegość wobec praw Natury i zamiast nadaremnie próbowac ja okiełznać, nauczmy sie żyć w zgodzie z jej rytmem. - Gdy noc najciemniejsza, świt jest bliski. - Wie o tym chyba wszystko, co żyje (może tylko oprócz człowieka). Ptaki wija gniazda i przygotowuja się do wiosny, gdy najwyraźniej jest jeszcze zima, bo potrafia rozpoznać wibracje, które ja zwiastuja.

  Czas polskiej glorii nadejdzie i to może już niedługo, bo patrzac na znaki trudno oprzeć się wrażeniu, ze noc nie może być już dużo ciemniejsza i że świt musi być bliski. Siły zła osiagnęły swój szczyt, a stad wiedzie tylko jedna droga i to jest na głębokie "południe". Oczekujmy rychłego końca tego marazmu.
  Wojna, w która chca nas siła wplatać prowadzi do wielkich zmian na szkodę całej ludzkości, a po drodze do niechybnej zagłady wielu setek milionów ludzi. Musimy sobie zdać sprawę, że to może być bitwa ostateczna. Naszym obowiazkiem jest stawić czoła złu.
  Nie oznacza to jednak rozlewu krwi. O, nie! - Ta walka musi odbyć się bez broni. Pierwszym i to natychmiastowym krokiem powinna być POWSZECHNA ODMOWA POSLUSZEŃSTWA. - Tak wlaśnie zrobił Gandhi, który gołymi rękami, majac za soba zdterminowany, choć bezbronny naród, dokonał niemożliwego cudu: przepedził uzbrojonych po zęby okupantów z Indii.
  Tak, jak Gandhi, i my możemy pomóc naszym okupantom opuścić nasz kraj, korzystajac z faktu, że ich czas już dobiegł końca.
 • Dla odprężenia trochę o ziołolecznictwie, w tym o roślinie przeciwdepresyjnej,
  a mianowicie o arcydzięglu .

  Tak prezentuje się w drugim dniu wiosny 2015 r. jeden z arcydzięgli występujący w Polsce nad brzegami rzek, strumieni, rozlewisk wodnych w górach zwany litworem, a nad morzem angeliką. Moje zdjęcie z wczorajszego dnia :

  https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/1897798_1798242307068651_957360720031570063_n.jpg?oh=1faffd47c849f74a40ce2dfd21937457&oe=55B3BEE5

  O właściwościach leczniczych tej rośliny poniżej :

  Arcydzięgiel należy do środków silnie i pewnie działających. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy przeciwlękowo, antydepresyjnie, uspokajający, ale równocześnie usuwa objawy wyczerpania nerwowego. Niewątpliwie ma silne właściwości antybakteryjne, pierwotniakobójcze, przeciwroztoczowe i fungistatyczne. Pobudza krążenie krwi na obwodzie. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Znosi ból brzucha, skurcze jelit i żołądka. Ułatwia oddychanie, zwiększa częstość wentylacji płuc. Poprawia krążenie krwi w obrębie układu pokarmowego, przez co przyśpiesza wchłanianie składników pokarmowych. Działa również moczopędnie i wykrztuśnie. Zwiększa wrażliwość skóry i błon śluzowych na promienie słoneczne, co może być umiejętnie wykorzystane w leczeniu wielu chorób skórnych, np. łuszczycy, bielactwa, trądziku młodzieńczego. Przy nadwrażliwości na promienie słoneczne – osoby zażywające przetwory arcydzięglowe muszą chronić ciało przed bezpośrednim wpływem słońca.

  za źródło : http://rozanski.li/?p=355

  Polecam komentarz pod tym artykułem Internauty przedstawiającego się jako Roman K. według , którego arcydzięgiel okazał się doskonałym antidotum na panującą w 1347 r. w Europie najgorszą bodaj w dziejach ludzkości zarazę, tzw. czarną śmierć – czyli dżumę.

  PS. Autorowi Panu Ryszardowi Oparze życzę dalszej wytrwałości i determinacji w prowadzeniu tego portalu, obecnie jedynego w Polsce , który najchętniej odwiedzam. Serdecznie pozdrawiam.

  PS.2 Był kiedyś pomysł prowadzenia w ramach tego portalu działu dotyczącego medycyny niekonwencjonalnej, w tym ziołolecznictwa . Może warto byłoby do tego pomysłu powrócić.

  Łódź, dnia 23 marca 2015 r. mgr.inż. Michał Jarzyński
 • @ Autor
  Bardzo pesymistyczna ta bajka i ten nastrój, Ryszardzie.
  Martwię się o przyszłość Neonu, nie tylko dlatego, że sporo tu pracy włożyłem...
  Kto popełnia tu błędy?
  Czytając o Twoich problemach osobistych mam złe przeczucie, że znów szwankują finanse. To jest zawsze poważne zagrożenie.
  Czy portal przetrwa?
  Może przekształcić go np. w spółdzielnię piszących?
  Kiedy dziś rozwala nam się Polska, trzeba ratować struktury mniejsze, z których będzie mogła się kiedyś odrodzić.
  Bo poddać się nie możemy, choćby nas garstka gdzieś została. BJ
 • Syjonistyczne media na świecie bębnią na okrągło o zagrożeniu pokoju na świecie przez Rosję i jej Prezydenta Putina.
  W oparciu o fakty stwierdzam, iż jest to mit dla gminu i pospólstwa. Tymczasem prawda jest taka :

  https://www.youtube.com/watch?v=G7mFCTN-t_U&t=192

  A oto przykład debilizmu do n-tej potęgi :

  https://www.youtube.com/watch?v=x0ZE6UELZF4
 • @Max von Stirlitz 09:12:17
  Jak zawsze dobrze dajesz, Maxie. Tylko, ze Ty jestes z innej bajki.
 • @Max von Stirlitz 09:53:28
  Max...

  Taka mała biedroneczka w starciu z Catarpillarem to co może?...

  Jesteś chyba wyjątkowym odstępstwem od reguły.

  Ale i tak Cię lubię.
 • @detektywmjarzynski 08:00:21
  Bardzo cenna inicjatywa w kontekście tego teraz tępienia ziołolecznictwa przez BigPharmę poprzez Codex Alimentarius (także już w Polsce), który został stworzony przez zbrodniarza wojennego osądzonego w Norynberdze a którego amerykanie wyciągneli z więzienia by kontynuował swoje "dzieło". Mówi o tym Dr Rath w swoim wykładzie:
  https://www.youtube.com/watch?v=s5qZhovPFyQ&spfreload=10
 • @detektywmjarzynski 08:00:21
  No pomyśl pan, że właśnie dokonujemy wysiewu nasion tej rośliny.
  Raz, aby mieć dla siebie - toż na bazie tejże jest słynna litworówka.
  Dwa, że będzie trochę sadzonek także dla innych.

  PS. Proponowałem utworzenie zakładki "wiosenny ogród", ale admini woleli rozpierduche.
  Jakoś straciłem filię dla tego portalu. Może to wiosenne osłabienie;-)))
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:16:51
  /Proponowałem utworzenie zakładki "wiosenny ogród", ale admini woleli rozpierduche.
  Jakoś straciłem filię dla tego portalu//

  A sadź se Panie Wojtasie co chcesz.
  Wszystko zjemy i wypijemy.
 • @Max von Stirlitz 09:30:42
  No dobrze, że się Max pojawiłeś. Nie wiem nawet z której łapanki :)))

  Ale wiesz co...? Lorda znoszę tylko trochę. Możesz zrobić porządek?

  Pomóż mi jakoś :)))))))))))
 • @RomanKa 22:13:56
  Szanowny Panie Romanie,

  Dzięki serdeczne, za słowa wsparcia - każdy z nas bez względu na to jak silny i odporny - takich słów potrzebuje.

  A sam Pan widzi również komentarze - raczej negatywne i nie na temat.

  NE - nowy ekran oraz Neon24.pl - to dzieło oczywiście Nas wszystkich i moim pragnieniem/marzeniem było stworzyć narzędzie porozumienia dla prawych, myślących Polaków.
  Nie chciałbym ich w jakikolwiek sposób zawieść i rozczarować.

  Moim zadaniem jest służyć Polsce - Polakom i prawdzie.
  Nie zawsze to wychodzi - czasem wydaje się wprost niemożliwe.

  Szczęść Panu Boże. Serdeczne dzięki.

  Ryszard Opara
 • @Bogusław Jeznach 08:36:31
  Szanowny Bogusławie,

  Zgadzam się - pesymistyczna ta bajka i nastrój.
  Ale czy taka nie jest właśnie prawda i rzeczywistość.
  Przecież sam dobrze wiesz - jak jest.

  Bardzo mi zależy aby Neon24.pl przetrwał i funkcjonował dalej.
  Traktuję to jako swoje zadanie, misję i służbę dla Polski.
  Portal przetrwa - mam nadzieję - dzięki właśnie takim ludziom jak TY.

  A to, że czasem potrzebuję pomocy i wsparcia - to już inna sprawa.

  Ja się nigdy nie poddam - cieszę się bardzo, że jesteś ze mną.
  Dzięki za Twoje słowa.

  Pozdrawiam serdecznie

  Ryszard Opara
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:16:51
  Panie Krzysztofie wytrwał Pan tyle , to na pewno wytrzyma Pan więcej, czego Panu serdecznie życzę.

  Co do wysiewu - o ile robi to Pan po raz pierwszy- mam poważne obiekcje , co do tego, że to się Panu uda. Przeżyłem to na sobie i znam z relacji innych ogrodników. Wbrew pozorom arcydzięgiel jest rośliną bardzo wymagającą .

  Proszę mnie w przyszłości powiadomić o efektach. Mój e-mail : detektyw@michaljarzynski.pl

  PS. Jeszcze jedno: arcydzięgiel swoje właściwe rozmiary osiąga dopiero w drugim roku po wysiewie.
 • @Jan Paweł 11:00:21
  W pełni się z Panem zgadzam. Sądzę nawet , iż to by w pewnym stopniu wygłuszyło nic nie wnoszące spory i kłótnie pseudo polityczne .... i co najważniejsze -moim zdaniem - znacząco rozszerzyło poczytność i popularność tego portalu społecznościowego. Ludzie mają już serdecznie dość rozsiewanej wokół propagandy wojennej i politycznej. Chcą normalnie żyć w pokoju i spokoju oraz bezpieczeństwie.
 • ----------- Autor
  Proszę o !! dożywotny BAN - dla MIND SERVICE

  DOWÓD !

  http://1do10.blogspot.com/2014/07/neonowe-scierwomedium.html
 • @ninanonimowa 22:28:43
  Szanowna Pani,

  Ma Pani absolutną rację. Ta osoba "Mind Service" powinna być zbanowana dożywotnio wszędzie. Przekażę to Redakcji Neon24.pl
  Zbanowanie takiej osoby jest jednak mało skuteczne.

  Niestety Polska jest krajem absolutnego bezprawia i takie osoby czują się bezkarne. Zwłaszcza, że mają wsparcie obecnego Układu Zamkniętego.

  Niestety, w takim kraju i w takich czasach przyszło nam żyć.

  Pozdrawiam Panią serdecznie. Szczęść Boże.

  Ryszard Opara
 • @Ryszard Opara 22:52:43
  Szanowny Panie!
  Proszę nie gloryfikować skurwysyna Mind Service, bowiem w tym przypadku mamy do czynienia jedynie ze zwykłym trollem, któremu po prostu odjebało całkiem.
  Gość jest zwykłym mitomanem, tworzącym wokół swojej żałosnej postaci legendę.
  Takie miernoty należy utylizować i to nie jest tak, jak Pan pisze, że kanalie typu Mind Service, Jazgdyni, czy kurwa z Londynu, są bezkarne.
  Sprawiedliwość, drogi Panie, to nie abstrakt. Sprawiedliwość, to aksjomat.
  Mieniony tercet, to wielkie zło polskiej strefy internetowej, ale to nie jest tak, że ktoś zawsze będzie bezkarny i weźmy tu za przykład pana Parola.
  Sprawiedliwość nigdy nie przychodzi stąd, skąd się jej można spodziewać. Chodzi ona swoimi ścieżkami i zawsze osiąga cel.
  Mind Service postradał rozum, o czym może świadczyć jego ostatni wpis na Neonie. Sądzi pan, że ktoś przy zdrowych zmysłach może wypisywać takie idiotyzmy?
  Jazgyni, to także kretyn, a ten z Londynu, prędzej czy później, doczeka się się swego. W tej chwili grzecznie czeka w kolejce i ręczę, że się doczeka, bo nie można traktować ludzi w sposób taki, jak to czyni londyński żul.
  Jeżeli choć trochę zależy Panu na utrzymaniu portalu przy życiu, to szczerze polecam zbanować wiadomych skurwysynów, a jeśli nie wie Pan, kto jest kto, to pana Ruszkiewicza spytać, on wie, kto jest kto.
  Wystarczy zerknąć tylko na działania MS, Wandzi Skalskiej, czy kolejnego idioty - Lorda jakiegoś tam z rangerem do spółki.
  Pan nie rozumie, co się dzieje dzisiaj na Neonie. Nie rozumieją tego także dzieci, którymi się pan otoczył. Panu brakuje internetowego rozeznania, a dzieciom rozumu.
  Portal był już kilka razy wskrzeszany i pewnie Pan wie, do kiedy dzban wodę nosi?
  Tym razem niestety ucho się urwało, a szkoda, bo miejsce to różniło się od całego internetowego gówna tym, że było miejscem uniwersalnym. Wielorakość poglądów skupionych tu ludzi i fakt, że potrafili oni ze sobą koegzystować, to unikat na skalę całej polskiej blogosfery.
  Ktoś to skopał w tydzień czasu, a dzisiaj to prawie, ze same trolle tu grasują.
  Ubolewam nad tym.

  Pozdrawiam!
 • -----MIND SERVICE nie jest zwykłym trollem
  --MIAŁ BEZWZGLĘDNY WPŁYW na LINIĘ !!! tworzącego się NOWEGO EKRANU !!. Dział katolicki ! powstał min. ZA JEGO LOBBOWANIEM !!.

  matka boska W klapie -KOŃ TROJAŃSKI -dział KATOLICKI

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031