Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
413 postów 2186 komentarzy

RP - Primum Non Nocere

Ryszard Opara - Lekarz z powołania. Polak - Patriota. Humanista. Misja i Cel Mojego Życia - Pomagać innym ludziom.

Czyżby REWOLUCJA – w świecie globalnych finansów?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W oficjalnej publikacji zatytułowanej „The Chicago Plan Revisited” opublikowanej na stronie internetowej MFW w sierpniu 2012 r. analitycy tej instytucji niespodziewanie poparli krytykę systemu rezerw cząstkowych

Jak zwykle w polskich mediach głównego nurtu całkowicie milczy się na temat centralnych i zasadniczych problemów świata. Jest tam za to dużo treści miałkich dotyczących tematów trzeciorzędnych lub bez znaczenia.

A tymczasem, dosłownie na naszych oczach - mamy zapowiedź wielkiej rewolucji w świecie finansów. Największy rzecznik interesów globalnej finansjery zmienia podejście i przestaje bronić fundamentalnego rozwiązania finansowego cywilizacji zachodniej – systemu wyzysku społeczeństw opartego na kreacji pieniądza „ex nihilo” (a więc z niczego)  oraz bankowości w systemie rezerw cząstkowych opartej na banku centralnym –  państwowym  gwarancie wypłacalności banków prywatnych.
W oficjalnej publikacji zatytułowanej „The Chicago Plan Revisited” opublikowanej na stronie internetowej MFW w sierpniu 2012 r. analitycy tej instytucji niespodziewanie poparli krytykę systemu rezerw cząstkowych dokonaną przez Irvinga Fishera i innych znanych ekonomistów po Wielkim Kryzysie z 1929 roku (znaną jako „The Chicago Plan”). Publikacja  MFW pokazuje silne argumenty za bankowością z pełnym - 100% pokryciem. Czyżby MFW wyrażał zgodę na odejście do lamusa historii systemu rezerw cząstkowych - metody organizacji bankowości o wątpliwej uczciwości społecznej,  która od kilkuset lat funkcjonuje w świecie finansów?
Kilka słów wyjaśnienia dla osób nie znających tematu. Przy rezerwach na poziomie 100%  banki komercyjne nie mogą tworzyć pieniądza dłużnego (nowych depozytów) z niczego i przeznaczać ich na kredyt. Nie oznacza to, że istniejące pieniądze nie mogą zostać przeznaczone na inwestycje dla podmiotów wykazujących popyt na kapitał. Istota pełnego pokrycia depozytów oznacza, że środki, są bez przerwy dostępne na żądanie depozytariusza i nie są przeznaczone pod jakąkolwiek inwestycję bez jego zgody. Dopiero kiedy właściciel depozytu zdecyduje się podpisać umowę kredytowania, dochodzi do uwolnienia depozytu i przeniesienia środków na podmioty je pożyczające na konsumpcję lub inwestujące w działalność gospodarczą. Deponent oddaje świadomie swoje środki komuś innemu, w zamian za profity w przyszłości jednocześnie obarczając swoją inwestycję ryzykiem. Bankowość z pełną rezerwą oznacza, że wynagrodzenie od kapitału należy się oszczędzającemu nie za sam fakt złożenia pieniędzy w banku, ale dopiero gdy środki te przyniosą profity. Nie ma tu więc wynagrodzenia (odsetek) za samo składowanie pieniędzy w banku, bez obciążania ich ryzykiem gospodarczym.  
System rezerwy stuprocentowej przynosi znaczne korzyści makroekonomiczne. Należą do nich: radykalna redukcja długu publicznego, radykalny spadek długu prywatnego, stabilizacja i zabezpieczenie systemu bankowego (eliminacja ryzyka „bank runs”), eliminację siły politycznej banków prywatnych – aktualnych emitentów pieniądza, zwalczenie lub przynajmniej kontrolowanie inflacji i ujarzmienie cyklu koniunkturalnego. Jest powszechnie wiadomym, że system rezerwy cząstkowej działa pro-cyklicznie - powiększa euforię w okresie koniunktury gospodarczej i pogłębia recesję w okresie osłabienia. Zmniejsza się też poziom manipulacji wartością siły nabywczej pieniądza przez nakładanie ukrytego podatku inflacyjnego na oszczędności społeczeństwa. System rezerwy stuprocentowej eliminuje konieczność istnienia banku centralnego a przez to uwalnia podatników od brzemienia gwarantowania występków prywatnych banków komercyjnych. Społeczeństwa przestają być zakładnikami sektora finansowego.
Szczegóły w naukowo opracowanym 70 stronnicowym raporcie MFW - naprawdę polecam lekturę:http://www.imf.org/external/pubs/cat/longres.aspx?sk=26178.0
Zastanawiam się dlaczego sektor finansowy tak długo upierał się przy systemie rezerwy cząstkowej. Ale lepiej zdecydować się później niż wcale. Być może idzie naprawdę duża zmiana w finansach, być może niedługo finansiści będą się wstydzili, że uczestniczyli w prywatnych biznesach bankowych opartych na rezerwie cząstkowej. Historia to pokaże.
Oczywiście ta nagła  publikacja na oficjalnej stronie MFW – nie znalazła się tam przypadkowo. Nie do końca wierzę, nie jestem przekonany o „dobrych intencjach” globalnej finansjery. Zastanawiam się więc również dlaczego właśnie teraz (wielkie drukowanie pieniędzy, wybory prezydenckie w USA, konflikt w Iranie, inne)???Taka publikacja ze strony IMF - byłaby nie do pomyślenia nigdy wcześniej – to zapowiedź wielkich, wprost rewolucyjnych zmian!!!
 
Z drugiej strony (nie chcę być posądzany o teorie spiskowe) - ale czy przypadkiem artykuł publikacja ta nie jest zwiastunem:
1.      Przyznania, że Globalny Świat Finansów oparty na zasadzie rezerw cząstkowych jest chory i wadliwy?
2.      Załamania finansowego lub wysokiej inflacji wobec masowego drukowania pieniądza przez banki centralne i kreacji pieniądza bez pokrycia przez banki prywatne?
3.      Chęci wymiany zbankrutowanych walut rezerwowych na nową globalną walutę (w obliczu bliskiego  bankructwa USA i Unii Europejskiej)?
4.      Wielkiego inflacyjnego zamachu na siłę nabywczą  oszczędności obywateli ulokowanych na rachunkach bankowych i w funduszach emerytalnych ?
Jedno jest pewne. Dotychczasowy system się chwieje. Pompowanie pieniędzy do systemu finansowego nie poprawi koniunktury gospodarczej – te środki nie trafiają do społeczeństwa i nie tworzą miejsc pracy. Publikacja ta  nie ukazała się na stronach MFW przypadkowo.
 
A może kreatorzy światowej finansjery w końcu zrozumieli, że istniejący system nie da się dłużej obronić, gdyż obraża inteligencję obywatela  XXI wieku.  Mechanizm ten okradał społeczeństwa z owoców ich pracy przez  m.in. zawłaszczanie  siły nabywczej pieniądza, obarczenie podatników kosztami bankructw i wywoływanie niestabilności gospodarczej przez pogłębianie cyklów koniunkturalnych (ograniczanie podaży pieniądza umożliwia przejęcie za bezcen wartościowych aktywów). Czyżby więc to zapowiedź powrotu do normalności i uczciwości?
 
Naprawdę – nie bardzo mogę w to uwierzyć. A co Państwo o tym wszystkim sądzą?
Ryszard Opara
PS. I na marginesie jeszcze jedno pytanie. Dlaczego w Polskich mediach, czytam wszystkie (jak również tych UE) – nic na ten temat się nie pisze. Tylko jak zwykle powstaje pytanie - kiedy media głównego nurtu zajmą się naprawdę istotnymi problemami?
 
Przy opisie systemu rezerwy 100% korzystano z opisu tego mechanizmu opublikowanego na portalu Obserwator Finansowy:
Zródło: http://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/debata/do-banku-jak-do-magazynu/

 

KOMENTARZE

 • Chcecie zadać pytanie Pawłowi Miterowi?
  ... zadajcie je w poniższym wątku, najciekawsze wybiorę i zadam mu w jutrzejszym wideo wywiadzie.

  http://ewidentnyoszust.nowyekran.pl/post/74540,pawel-miter-zadawajcie-pytania-do-wywiadu

  Co do wpisu to sądzę, że tych analityków od krytyki spotka niedługo seryjny samobójca.
 • PROBLEM
  nie tkwi w pieniądzach tylko w ludziach. System myślenia należy wymienić.
 • Święto
  to wydarzenie historyczne.
 • To tylko kolejny etap w grze.
  Też nie jestem przekonany o dobrych intencjach "finansjery". Wiedza o tym złodziejskim mechanizmie upowszechniała się nie dawno, a głównie dzięki internetowi. Natomiast jego znajomość legła u podstaw jego wdrożenia. Ci co za tym stoją od setek lat doskonale wiedzieli czym to pachnie i jakie będą mieli z tego korzyści. Nie przypadkiem uśmiercili tylu ważnych polityków próbujących się temu przeciwstawić. Zasadniczą kwestią jest to dlaczego teraz się do tego przyznają i chcą to zmienić. Wydaje mi się, że dlatego, iż nadchodzi czas decydującej rozgrywki. Pora na wybawcę, który "osuszy wszelką łzę". Pora na Antychrysta. Według nich wszystko jest pod kontrolą. To nie jest oznaka słabości. Przyznają się, bo czują się na tyle silni, że wskutek przyznania się nic złego im nie grozi. Przedstawią się jako odkrywcy, wybawcy /Keynes też był przedstawiany jako cudotwórca/ i dalej myślą pociągać za sznurki.
 • autor
  Dlaczego o tym się nie pisze ? Dla zasady. Prawda tylko wtedy ma dla nich wartość o ile jest ściśle reglamentowana.

  Co do powodów tych kkonkluzji to osobiście widzę tu wyjaśnienie w pkt 3
  ".. Chęci wymiany zbankrutowanych walut rezerwowych na nową globalną walutę (w obliczu bliskiego bankructwa USA i Unii Europejskiej)?.."
 • @fayter 00:52:27
  A tu artykuł, jakby na potwierdzenie tego co napisałem:
  http://wyszperane.nowyekran.pl/post/74552,manifest-nwo
 • Murzyn zrobił swoje - murzyn może odejść
  Udało się już ograbić nie tylko społeczeństwa, ale i całe kraje z wszystkiego co miały, wiec pora pozbyć się narzędzia, które tej grabieży służyło, a dziś stało się bezużyteczne. Teraz tylko trzeba wielkiej zawieruchy, żeby ludzie martwili się o przeżycie, a nie zajmowali abstrakcjami, w stylu: a co się dzieje z pieniądzem.
 • Pytanie - co my, dobrzy Polacy zrobimy z ta niebezpieczna wiedzą?
  Potrzebne jest powołanie takiego banku polskiego, który by postępował właśnie według tych chrześcijańskich zasad. Prezesem oczywiście powinien być Pan Opara. Ale - kto powinien zasiadać w radzie nadzorczej? Jak tę radę wybrać? Gdzie mamy się zgłaszać z udziałami? Trzeba działać metodycznie i skutecznie. Znaczy - czy to już dzisiaj? Komu z nas się chce?
 • Niedosyt !
  W nawiązaniu do bardzo interesującego tematu oraz Pańskiego stylu (akceptowanego przeze mnie) przedstawiania problemu, dla pełnego, całościowego przedstawienia istoty sprawy, apeluję o jak najszybsze zamieszczenie na łamach NE przetłumaczonego wiernie całego raportu MFW.
  W aspekcie Pańskich zarzutów, ukazanie się w NE całego tłumaczenia odniesie nieoceniony wręcz skutek poznawczy jak i propagandowy.
 • Zastanawiające
  Nie tak dawno zamieściłem dwie notki o ekonomii, gdzie sugeruję ujemne oprocentowanie wkładów.
  Jeśli porównać obie koncepcje - są mocno zbieżne.
  Wszak z zastrzeżeniem, że ta proponowana tutaj ma na celu utrzymanie obecnej sytuacji.
  Mamy bowiem olbrzymi "bufor finansowy". To, co jest proponowane - nie zmienia tej sytuacji - tylko poluźnia nieco pętlę - aby klient nie zadusił się od razu.

  Cały problem przejścia do nowej ekonomii - w duchu Cywilizacji Polskiej - to pozbycie się "bufora finansowego". Bez działań systemowych nic się nie da zrobić.
  To zaś możemy zrobić w Polsce, bez oglądania się na tamten cyrk oszustów.
 • @Ryszard Opara.
  "...Naprawdę – nie bardzo mogę w to uwierzyć. A co Państwo o tym wszystkim sądzą?..."

  Niech to zabrzmi jak megalomania. Widocznie banksterzy czytają NowyEkran i widzą, że sprawy zaszły tak daleko, że dalej bujać się nie da. Odnowienie systemu monetarnego nastąpi w Polsce, bo to duży i dumny narów w którym rodzą się ludzie wyjątkowo zdeterminowani. To nie Libia czy jakiś tam Afganistan.

  Dołączam się do sugestii przetłumaczenia tego dokumentu. To tak jakbyśmy strugali pal na Balcerowicza.
 • NAF ...
  Ale w takim razie likwidacja tego systemu jest wbrew założeniom NAF (bo tam jednak jest kreacja pieniądza, tyle że "ściśle określona") ...
 • @Ultima Thule 07:27:27
  Gdyby na szeroką skalę zastosować u nas "związki gospodarcze o integracji produktowej" w której łańcuchy dostawców nie "zakleszczają" inflacji to można sobie wyobrazić że stała ilość pieniądza skutecznie obsługuje wszystkie możliwe transakcje. Jednak jest to jedynie rozważanie teoretyczne.
  Trudno jednak powiedzieć, czy w tym dokumencie jest coś na temat pierwotnej emisji pieniądza. Eliminowana jest jedynie emisja wtórna przez banki komercyjne.
 • Proszę o informację.
  Czyli to Ja, biedny Kowalski, będę ponosił ryzyko udzielenia kredytu z moich oszczędności a wspaniały bank uwalnia się od ryzyka udzilenia "złego kredytu" i wchodzi w rolę pośrednika pobierającego jedynie "niewielki" % od transakcji?
  Fantastycznie! Właśnie na to, w czasach kryzysu, czekały masy "centusiów" oszczędzających drobne kwoty.

  Dzięki, składamy dzięki, o wszechmogący....
 • @Ryszard Opara
  Siedzę tu po nocy, u wybrzeży Grenlandii, z ludźmi, którym się chętnie płaci po 1000 dolarów za dzień i oni cały czas myślą i gadają o nadchodzącej rewolucji finansowej. I nie tak jak Polacy - oni się na tym znają.
  Więc mówi się o powrocie do parytetu w złocie. Niektórzy kalkulują, że przy obecnych zasobach, by pokryć walutę papierową, złoto może podrożeć 50 krotnie. Chiny skupują złoto na potęgę. Jakby tego było mało, na lotnisku we Frankfurcie miałem okazję się zapoznać z pierwszym takim bankomatem, który wypłat udziela w złocie. Złocie bankowym.
  Coś wisi w powietrzu i bardzo nabrzmiewa. Dodatkowo dochodzą plotki, że niemiecki Deutsche Bank potajemnie przygotowuje się do druku nowej marki. A kraj, który ma najbardziej dosyć wspólnej waluty, to Finlandia.

  More and more... jak mówią.
  Nikogo nie namawiam, ale ja moje oszczędności usuwam z banków.

  W kraju cicho i spokojnie. A świat już powoli wrze.
  Wczoraj oglądałem informację, że wydrukowanie jednego dolara kosztuje 6 centów. A wydrukowanie 100 dolarów, też kosztuje 6 centów.
  To daje coś do myślenia.
 • @nikander 07:33:20
  1. Co do emisji pierwotnej to słuszna uwaga: można bez rezerw cząstkowych zasypać kraj pieniądzem.

  2. Na czym polega "zakleszczanie inflacji" ?

  3. Jaki sens ma "integracja produktowa" ?
  Przecież organizacje biznesowe integrują się w celu OPTYMALIZACJI RENTOWNOŚCI ZASOBÓW, a nie z przyczyn ideologicznych.

  Tak więc czasami powodem integracji jest wspólnota surowców, czasami wspólnota rynków zbytu, czasami wspólnota określonych procesów produkcyjnych, czasami wspólnota systemów logistycznych, a czasami po prostu więzi personalne lub kapitałowe.

  Powodów może być TYSIĄCE i one się w czasie DYNAMICZNIE ZMIENIAJĄ !!!

  Tak więc nie ma sensu mówić o tym, jaka POWINNA BYĆ struktura, bo NIE WIADOMO !!! To Wolny Rynek poprzez eliminację źle zorganizowanych "łańcuchów wartości" sam reguluje sposób organizacji zasobów gospodarczych ...
 • A może tak globalna kontrola gospodarcza
  Autor wymienia cztery hipotezy dla refleksji MFW nad systemem rezerwy cząstkowej. Dodam jeszcze piątą: Chęć zapewnienia globalnego nadzoru nad wejściem na rynek nowych przedsiębiorców, produktów.

  Przy wszystkich destrukcjach społeczno - politycznych obecnego systemu finansowego, mechanizm indywidualnych ocen ryzyk przedsięwzięć szukających w kapitału na rozwój, w nie powiązanych kapitałowo bankach, pozwala na obniżanie barier wejścia do rywalizacji gospodarczej nowych propozycji. Pozwala na wprowadzanie nowych ryzyk. Rezygnacja z tego systemu bez jakiejś alternatywy, to niebezpieczeństwo nowej globalnej mutacji etatyzmu.

  Ludziom szanującym wolność zalecam ostrożność.
 • @Ultima Thule 08:07:47
  Samo się wyreguluje. To tak, mamy czekać na koleją powódź, aby nam szamba wypłukała.
 • @Baloo 08:03:48
  No tak. Ktoś ma tyrać na Twoje odsetki, które należą Ci się bez ryzyka.
 • @Andrzej Madej 08:17:43
  Nie chce wyjść na idiotę, ale to śmierdzi czystym systemem dystrybucyjno-rozdzielczym, a to oznacza likwidację pieniądza, a właściwie ograniczenie jego roli do ewidencyjnej. Centralne określanie potrzeb, zarządzanie produkcją, dystrybucja - pan Proudhon już w XIXw marzył o takim systemie
 • @bajbars 09:11:00
  Mi też niestety tak pachnie, choć nie można lekceważyć znaczenia czterech innych czynników wymienionych przez autora artykułu.

  Teoretyczne zapominanie że wolność wiąże się z ryzykiem (grzechem) i praktyczne usuwanie ryzyk błędu z działalności gospodarczej, to od kilku wieków zajęcie dla różnych globalnych inżynierów i morderców.

  A też nie chcę wyjść na idiotę - martwego w dodatku :)
 • @bajbars 09:11:00
  Aby się w rezygnacji z systemu rezerwy cześciowej etatyzmu dopatrzeć trzeba być co najmniej kórwinowskim pojebem. Dodaj jeszcze do tego socjalizm, komunizm, kenesizm, stalinizm, hitleryzm i będzie to kórwinowski komplet.
 • przeciez mendia nie sa nasze,
  gdyby byly nasze, juz dawno bylaby rewolucja,

  a to, ze nie sa nasze widac rowniez po ich bezwladzie decyzyjnym, co publikowac, a co nie.
 • @bajbars 02:02:57
  udalo sie ograbic cale kraje,

  i teraz trzeba, jak zwykle, jak pokazuje historia stanow, zmienic reguly gry, aby ktos sie nie odegral.
 • @nikander 09:42:52
  Cześć Józefie,
  do dopisz jeszcze mnie do pojebów, a do katalogu zagrożeń ludzkości dopisz jeszcze monarchię.

  Królewskie Mennice i wszystko proste.
  Sojusz Sprawiedliwości i Złota.
  Ale król, ma się rozumieć nasz, sprawiedliwy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:13:55
  przeciez oprocentowanie wkladow jest od dawna ujemne,
  (malutki procent minus oplata za prowadzenie rachunku),
  tak wlasnie banki, wzorem Szwajcarow, okradaja wdowy i sieroty ---- nie przysylaja informacji o stanie konta, naliczajac caly czas oplaty --- sieroty dowiaduja sie o lokacie zmarlego dopiero wtedy, gdy saldo stanie sie ujemne i ma sie bankowi zaplacic.
 • @nikander 08:29:48
  a dlaczego mam robic to za posrednictwem banku,

  skoro bierze prowizje, to niech ponosi ryzyko.
 • @jazgdyni 08:05:54
  Kurde. To co napisałeś to w zasadzie "cynk", z którym mogli się zapoznać tylko czytelnicy NE.
 • @nikander 08:29:48
  Oddając kasę komukolwiek ZAWSZE PONOSZĘ RYZYKO. Jeżeli Pan o tym nie wie to właśnie się Pan dowiedział.

  Proszę zrozumieć istotę i doniosłość proponowanych zmian. Bank przenosi ryzyko kredytowe na klientów składających lokaty. Do tej pory niewypłacalny kredytobiorca był to problemem banku i jego kadry zarządzającej (zmniejszał wynik finansowy banku).

  Oczywiście wzrost oprocentowania lokaty obarczonej takiej ryzykiem zostanie pomniejszony o koszty banku. Świetny biznes dla banków na czasy kryzysu.
 • Jestem w szoku i podoba mi się...
  ... ale coś z tyłu głowy mi się pojawiło i mówi mi, jest to zbyt piękne aby było prawdziwe... albo jeszcze nie teraz czas na takie odkrycia / w dzień po ogłoszeniu QE3.
 • ... albo z drugiej strony...
  QE3 będzie służyło powiększeniu kapitałów Banków... i dopiero wtedy cyk. Czyli jak za nasze pieniądze (inflację spowodowaną podażą pieniądza) Banki sobie zrobią 100% rezerwy.
 • @interesariusz z PL 10:12:49
  I słusznie. Jeśli masz kasę to wejdź z nią do gospodarki realnej. Jenak Arabowie dawno już ćwiczą trójstronne umowy powiernicze (Mudaraba) w której to bank jest pośrednikiem pomiędzy przedsiębiorca a depozytariuszem. Ryzyko rozłożone jest na wszystkich.
  http://mfiles.pl/pl/index.php/Mudaraba
 • @Andrzej Madej 10:05:19
  Proszę wybaczyć mi staremu, ale jak ktoś zaczyna uprawiać "trupi synod" nad czymś co 20 lat temu zdechło to nie wytrzymuję. Dokąd można każdą wypowiedź zaczynać od wymienienia siedmiu rzeczowników....
 • @Nathanel 00:32:39
  Na to bym nie liczył, chyba że w USA, w Europie socjalizm przekówa się w EUro Komunizm, i zapewne będą mieli problem ze zrozumieniem zasad rządzących gospodarkami przed i zaraz po 1903 rokiem.
 • @nikander 10:54:45
  twoj przyklad z trupim synodem jest znakomity,

  tyle, ze z wyjatkiem paru jaskolek caly nE jest jak trupi synod,

  doslownie,

  dlaczego nikt nie zwraca uwagi, w jakim tempie Polacy wymieraja ?

  Wlasnie wczoraj bylem swiadkiem, staruszka rejestrowala sie do dermatologa,

  na CZWARTY KWARAL PRZYSZLEGO (przyszlego) ROKU !!!!!

  do dermatologa !!!!!

  ktory sobie zreszta w gabinecie czyta gazetki, bo takie ma limity,


  tfu, Polska to oboz zaglady emerytow, niepelnosprawnych, niezaradnych,


  pora wanajac dla sadzenia naszych wladz sale w Norymberdze.
 • @interesariusz z PL 10:07:51
  Widzę, że Pan nie chce zrozumieć;
  przede wszystkim - proszę nie mieszać ogólności z jednostkowością..

  Przyznam, że trzeba być (to za nikanderem) pojebem, aby sądzić, że to depozytariusze wkładów do banków są rzeczywistymi beneficjantami z racji oprocentowania. Banki decydują ile im się opłaca dać, a ile lichwy nałożyć na udzielane kredyty.
  Zatem zawsze są na plusie.
  Jakby się pan ze zrozumieniem wczytał - to nie pisał bzdetów.
 • @nikander 10:54:45
  Józefie,
  ja jestem ostrożny.

  Jak słyszę o zamiarach MFW rezygnacji z systemu kreowania długu zasadą rezerwy cząstkowej, to oczywiście dopuszczam, że przyczyną zmiany polityki są protesty blogerów Nowego Ekranu. Ale wśród innych możliwości może być poszukanie „moralnej” ścieżki dojścia do Nowej Architektury Gospodarczej, w której prawo do podejmowania ryzyka będzie reglamentowane przez Aeropag Wtajemniczonych Znawców. Dzięki „moralności” ścieżki, areopag Starej Architektury Gospodarczej, zarządzi zlikwidowanie bańki deficytów finansowych. Nadmuchanej nagrzewaniem wyborców i konsumentów w epoce Wielkiej Mediokratycznej Mistyfikacji.

  Pomysł ten jest dla nich znacznie lepszy niż przyznanie, że wynalazki cyberprzestrzeni mogą służyć Społeczeństwu inwestorów poprzez inne niż obecnie mechanizmy samoregulacji politycznej i ekonomicznej.

  W tym poprzez oczekiwane przez nas powiązania ryzyk i potencjałów gospodarczych w klastrach produktowych.
 • @Eugeniusz Sendecki 02:30:55
  Radę powinni stanowić depozytariusze np. w częściach ułamkowych. Pozdrawiam
 • @Andrzej Madej 11:11:30
  Dlatego Andrzeju nie wyobrażam sobie abyś nas nie poparł http://nikander.nowyekran.pl/post/74528,akcja-ile-bys-wolnorynkowcowi-do-lba-nie-tlukl

  Ten wzmiankowany przez Ryszarda artykuł to tylko publicystyka, wcale nie lepsza od naszej. Ciekawe, czy czasem autorzy nie przeniosą się do lepszych światów "na własną prośbę". Tam gdzie o pieniądze idzie tam trudno o sentymenty.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:09:46
  czy Pan przeczytal moja uwage ?

  ona tylko Panu pokazuje, ze termin "ujemne oprocentowanie" mozna odniesc do czegos innego, a mianowicie bezprawnego nieinformowania posiadacza o stanie konta i zmiane warunkow prowadzenia rachunku, a to zaniechanie w celu uzyskania korzysci majatkowej.
 • @interesariusz z PL 11:08:07
  Doszedłem do wniosku, że niestety, musimy zgoić niektóre autorytety aby zacząć coś robić. Na tę notkę nie przepraszam http://nikander.nowyekran.pl/post/74271,st-michalkiewicz-trupiego-synodu-ciag-dalszy
 • @nikander 11:25:03
  Klaster produktowy to znakomity sposób wykorzystania cyfrowych bibliotek pamięci dla rozwoju gospodarczego. Podkarpacia, Polski i Europy. Wielka szkoda, że tuła się po bezdrożach publicznej debaty, bez widoków na godny wikt i opierunek.

  Jak pomóc ?
  Jak żyć ?
 • Czy to jest początek nowej epoki?
  Wprowadzenie tego racjonalnego paradygmatu finansowego - "100% odpowiedzialności finansowej" - jest dopiero propozycją. Byłyby to szokujące zmiany dla całego świata. Gwałtowne więc wprowadzenie tej racjonalnej struktury podstaw obrotu kapitałem do bankowości; powiedzmy, pierwszej i elementarnej zasady; o charakterze najnowocześniejszego probierza - sprowokowałoby globalny kryzys. Np. niwelacja abstrakcyjnych systemów finansowych - meta-finansów, kapitału "dopisanego," itp. Moim zdaniem, to raczej próba wyjaśnienia lub uporządkowania chaosu systemu finansowego w USA, a zarazem strukturalne pytanie, jaki mamy dług publiczny naprawdę. Choćby to. Czyli prawdopodobnie eksport długu publicznego USA na cały świat przestał być opłacalny. Chyba przewiduje się "zakrzywienie" dotychczas intratnej dla kręgów finansistów USA tendencji. Bo to przecież nie jest przejaw idei Ekonomicznej Szkoły Chicagowskiej?
 • Swego czasu był taki film Good Bye Lenin:-)
  wydaje sie że nasze(?) media, dziennikarze itd żyją w takim swiecie, sztucznie kreowanym i pewnie nawet się nie obudzą gdy odkryją że wszysto dookoła jest już normalne:-)...
  Ale oby była to DOBRA WIADOMŚC:-)
 • @Andrzej Madej 11:47:14
  Jak pomóc?

  Poszukujemy prawników legislatorów, którzy współczesnym językiem przepiszą kilka artykułów o "stowarzyszeniu do poszczególnych czynności handlowych na wspólny rachunek". Zobacz tu: https://dl.dropbox.com/u/75370509/Stowarzyszenie%20sp%C3%B3%C5%82ek%20dorazowych.pdf
 • @Nathanel 00:32:39
  Oczywiście, że kiedyś były. Polecam historię bankowości. Na przykład w starożytnym Rzymie, zanim nastąpiły czasy jego upadku, kiedy właśnie czasy uczciwości w tej materii się skończyły...
 • @Queseek 11:49:05
  "..Mają juz wszystko, więc mogą już sobie pozwolić na "PAŃSKIE GESTY".
  Pytanie jest, czy my im na to pozwolimy? ..."

  MY ? POLACY ? ALEŻ OCZYWIŚCIE ,ŻE POZWOLIMY . MY NAWET NIE ZAUWAŻYMY , ŻE SĄ JAKIEŚ ZMIANY .

  CHINY , JAPONIA ,ROSJA , INDIE ,IRAN ROZLICZAJĄ SIĘ Z POMINIĘCIEM DOLARA ....

  I CO Z TEGO ? ANO NIC . DALEJ TRĄBIĄ O PRZYJMOWANIU EURO ...

  I POLACY TO ŁYKNĄ ...BYLE DOSTALI TE 200LUB 300 EURO EMERYTURY .
  A URZĘDNICY 500 ... I ZROBIĄ WSZYSTKO ...


  ZWIĄZKI ZAWODOWE , WYZNANIOWE , KORPORACYJNE BĘDĄ KLASKAŁY NAJGŁOŚNIEJ ...
 • @Baloo 08:03:48
  Dlaczego mówisz w czasie przyszłym o ryzyku?
  Przecież cały czas ponosisz ryzyko a banki się na tym tuczą.
  Naprawdę myslałes że obecnie bank ponosi jakiekolwiek ryzyko?
 • A nie napisano czegoś...
  o pieniądzu wirtualnym?
  O obrocie bezgotówkowym?
  Bo jeśli tego nie zlikwidują, to kto i dlaczego ma tym razem szubrawcom uwierzyć?
 • @BTadeusz 14:10:47
  Chyba nie o to idzie. Wg Planu Ch. Banki nie mogą kreować pieniądza tak jak to czynią dzisiaj, tzn. nie mogą pożyczyć czegoś czego nie mają, tzn. nie mogą emitować długu. Wzrost gospodarczy ma pokrywać emisja przez państwo. Nie ma znaczenia (dla tego planu) czy pieniądzem będą muszelki, złoto czy zapis na serwerze co jest inną kwestią.
 • Idzie zgodnie z planem.
  To ile teraz taki szaraczek będzie musiał się napracować by odkupić te wszystkie przejęte za pusty papier surowce?

  Czy to nie zaczyna wyglądać jak feudalizm? Tam podstawą była ziemia a teraz podstawą są surowce. Będziemy robolami feudałów.

  Technologia taniego odzysku pierwiastków z wody morskiej by się przydała.... a do tego trzeba taniej energii np z głębokiej geotermii.

  Pozdrawiam
 • $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  Finansistów z MFW (sp. z o.o.) o uczciwość zbytnio bym nie podejrzewał.
  Za tą informacją sondującą reakcje banków centralnych poszczególnych państw uważam raczej za jakiś nowy wybieg taktyczny. Wybieg ten polega na przeprowadzenie przewartościowania systemu finansowego, co podobne będzie do od dawna stosowanego chwytu psychologicznego polegającego na "odnowieniu" waluty w postaci jej denominacji.
  Dlatego też przy takiej propozycji MFW należy zadać pytanie w jaki sposób w tych nowych zasadach finansowych ograniczy się bankom możliwość emisji pieniądza bez pokrycia? Czy ktokolwiek z zewnątrz i jakakolwiek instytucja może skutecznie kontrolować banki?
  Jest to możliwe tylko i wyłącznie gdy istnieje jeden emitent pieniędzy- PAŃSTWO!!!!, ale mieliśmy już z tym systemem do czynienia w komunie z efektem znanym nam.

  Pozdrawiam.
 • @fayter 00:52:27
  Zgadza się!

  Pozdrawiam.
 • DLA POLAKÓW JEST OBJĘNE CO MYŚLĄ ANALITYCY MFW REZERWACH CZASTKOWYCH !!!!!:))))
  .
  Ryszard Opara:
  "W oficjalnej publikacji zatytułowanej „The Chicago Plan Revisited”
  opublikowanej na stronie internetowej MFW w sierpniu 2012 r. analitycy
  tej instytucji niespodziewanie poparli krytykę systemu rezerw cząstkowych."
  ...........................
  Jedno jest pewne. Dotychczasowy system się chwieje. Pompowanie pieniędzy
  do systemu finansowego nie poprawi koniunktury gospodarczej – te środki
  nie trafiają do społeczeństwa i nie tworzą miejsc pracy. Publikacja ta nie
  ukazała się na stronach MFW przypadkowo.
  ..................................
  A może kreatorzy światowej finansjery w końcu zrozumieli, że istniejący
  system nie da się dłużej obronić, gdyż obraża inteligencję obywatela
  XXI wieku. Mechanizm ten okradał społeczeństwa z owoców ich pracy
  przez m.in. zawłaszczanie siły nabywczej pieniądza,.......
  Czyżby więc to zapowiedź powrotu do normalności i uczciwości? ...."

  jazgdyni:
  "....Więc mówi się o powrocie do parytetu w złocie. Niektórzy kalkulują, że
  przy obecnych zasobach, by pokryć walutę papierową, złoto może podrożeć
  50 krotnie. Chiny skupują złoto na potęgę. Jakby tego było mało, na lotnisku
  we Frankfurcie miałem okazję się zapoznać z pierwszym takim bankomatem,
  który wypłat udziela w złocie. Złocie bankowym.
  Coś wisi w powietrzu i bardzo nabrzmiewa. ........"

  Andrzej Madej:
  ".....Jak słyszę o zamiarach MFW rezygnacji z systemu kreowania długu
  zasadą rezerwy cząstkowej, to oczywiście dopuszczam, że przyczyną
  zmiany polityki są protesty blogerów Nowego Ekranu.
  ........"

  AdNovum:
  "....Finansistów z MFW (sp. z o.o.) o uczciwość zbytnio bym nie
  podejrzewał.Za tą informacją sondującą reakcje banków centralnych
  poszczególnych państw uważam raczej za jakiś nowy wybieg taktyczny.
  Wybieg ten polega na przeprowadzenie przewartościowania systemu
  finansowego, co podobne będzie do od dawna stosowanego chwytu
  psychologicznego polegającego na "odnowieniu" waluty w postaci jej
  denominacji......."
  ===================================================

  Finansiści z MFW nie są jednorodną, homogeniczną grupą

  tak jak to przedstawia artykuł i żrą się pomiędzy sobą

  o wpływy na świecie stąd te różne maskujące pomysły niektórych

  icj analityków jak ci.

  Np. amerykańska finasjera na czele z "Goldman Sachs", która de facto

  rządzi amerykańskim rządem i kongresem ostro walczy na osłabienie/upadek

  strefy Euro.

  Parytetu złota z pewnością nie będzie bo obecny dywersyjny

  dla gospodarek świata system, bardzo odpowiada ogólnie pojętej finasjerze

  dla której każda gopodarcza, ogólnoświatowa recesja jest czymś pozytywnym

  bo potęgującym jej wpływy.

  Poza tym złota jest na świecie za mało w obecnym świecie, zadłużonym po

  uszy na 20 000 miliardów dolarów !!!!!

  Przecież największe rezerwy walutowe na świecie, które są w USA są

  warte tylko 324 miliardy $ czyli mniej wiecej tyle co obecne

  zadłużenie Grecji :))) No i nie wiadomo ile tak na prawdę jest tego

  sfałszowanego wolframem złota :)) w tych amerykańskich rezerwach

  oficjalnie wynoszących 8100 ton ??:))))

  Poza tym o zgrozo, w przeszłości parytet złota (patrz Bretton Woods 1944)

  doprowadzał do ciagłych kryzysów na skutek deflacji !! dlatego z niego

  zrezygnowano :)))

  Tak więc Nic Nowego Nie Będzie poza fikcyjnymi, kosmetycznymi

  zmianami !!!!:)))))!


  Z punktu widzenia Polaków i Wolnej Polski jest obojętne

  czy analitycy MFW są przeciw czy za "systemowi rezerw cząstkowych".

  Dla Polaków jest ważne i to jest warunkiem koniecznym jeżeli chcą

  przetrawać jako naród !!! aby mieli

  WŁASNĄ WALUTĘ, WŁASNY SYSTEM BANKOWY I NIE POZWOLILI

  SOBIE NARZUCIĆ ZNIEWOLENIA POPRZEZ WCISKANIE

  GIGANTYCZNYCH LICHWIARSKICH KREDYTÓW,

  które zawsze kończą się bankructwem państwa !!!! i jeżeli nie jest się

  mocarstwem militarnym zagrabieniem kraju.

  Ale właśnie to się teraz dzieje z Polską, która okradziona przez

  agentów rosji i niemiec z Banków i Przemysłu i uzależniona zagranicznymi

  kredytami (niemieckimi, amerykańskimi, francuskimi, brytyjskimi itp.)

  oraz super-drogimi nośnikami energii z bandyckiej rosji upada bo

  rządzona jest przez NiePolaków olewających Polską Rację Stanu !!!:((
 • @Andrzej Madej 08:17:43
  "Chęć zapewnienia globalnego nadzoru"


  MFW jako agendzie NWO właśnie o to chodzi.
 • @ Autor
  Istnieją także cykle o charakterze poznawczym, poznajemy nowy element, mechanizm rynkowy, który eksploatujemy i doprowadzamy do nadużycia wywołując załamanie, np. derywaty. Przyczyn jest wiele, ale podstawa poznawcza jest przyczyną najogólniejszą.
 • Geszefciarze
  Jak tak czasem na izbę noclegową się zajdzie z wieczora, już na ciszy nocnej, to zawsze można sobie z chłopakami szczerze i po ludzku pogadać. Po służbie, już wyluzowani, leżą sobie padnięci na pryczach i szczere wyznania prosto z serca snują. Komitywa się wtedy zacieśnia w kompanii, respekt do oficera rośnie i integracja grupy od razu się poprawia. Co ciekawe, nigdy o kasie nic nie gadają. Pewnie dlatego, że nikt z nas jej nie ma. Albo może, bo o kasie się nie rozmawia, ją się posiada. Wy za to nic innego nie robicie, tylko o piniądzach dyskutujecie. Bardzo to kuriozalne jest, że na NE tematy okołopienięzne cieszą się taką popularnością. Pewnie sporo tu rzydów. A przecież statystyczny rodak to nędzaź i zadłużony po uszy. Nawet, gdy pieniądz fiducjarny całkiem upadnie, to co najwyżej stracicie wasze długi. Na kupno złota i tak już za póżno, za drogie. No chyba, że wam przynają Złotą Kurę, tak jak wczoraj Niemcy agentowi Bolkowi przyznali. To chyba lepiej i bardziej honorowo, o obronie Ojczyzny pomyśleć. Gdy się nic nie posiada, to człowiek lepiej walczy. Najlepiej jeszcze na głodnego, bo wtedy podkurwiony jest i bardziej bitny. Rewolucja czy nie rewolucja, kasy nam od tego nie przybędzie, najpierw trzeba Tuska zgładzić. Potem dopiero, jak kto na pieniądze pazerny, niech tam sie bogaci na zdrowie.
 • @AdNovum 16:06:58
  Boleję nad tym, że temat jest najważniejszy z ważnych, a tylko Ty zwróciłeś uwagę na moją wypowiedź. Inni są jakby trochę, albo bardzo obok tego na co naprawdę się zanosi.
  Także pozdrawiam.
 • @Marek Kajdas 21:33:24
  Przeciwieństwem globalnego nadzoru są systemy samoregulacji politycznej i ekonomicznej. To poprzez takie platformy kontaktów dochodzi do uzgodnień, odrzucania propozycji błędnych, wzmacniania propozycji służących suwerenom. Cyfrowa sieć otwiera tu wielkie możliwości przed naszym społeczeństwem, wspieranym przez państwo świadome obowiązków wobec wolności obywateli.

  Ale nic za darmo. Samoregulacje wprowadzają też ryzyka porażki.
  Dlatego upominam się o prawo do ryzyka, o taką modernizację edukacji, ochrony zdrowia, zabezpieczenia emerytalnego, by łatwiejszym było podejmowanie ryzyk. I by skutki indywidualnych porażek nie odczłowieczały najsłabszych.

  Alternatywą jest NWO. Dzięki gigantycznie rozbudowanej światowej sieci zindywidualizowanej komunikacji i kontroli, realny dziś jak nigdy wcześniej.
 • @autor @jazgdyni @LL
  globalna i wirtualna waluta to zapewne ich marzenie, ale na to jeszcze za wczesnie. moga doprowadzic do hiperinflacji i zniszczenia pieniedzy w obecnej postaci. zloto moze byc przywrocone do laski, choc na krotko.
  z cala pewnoscia obecny system musi ulec zmianie, ale z ich inicjatywy, to wiadomo, ze jedynie w kierunku umocnienia ich kontroli.
  a "cynk" moze i cenny.
 • NAF, @Ultima Thule 07:27:27 i połowa operacji
  Artykuł zamieszczony na stronach MFW to tylko artykuł. Nie idzie za nim żadna zmiana. Problematyka tam poruszona stanowi jedynie małą część programu NAF, a dokładnie: kwestie wstępne związane z krytyką kreacji długu.

  Eliminacja rezerwy częściowej ma sens wówczas kiedy zamiast oszustwa tam zawartego robi się miejsce dla emisji pieniądza z parytetem gospodarczym, dla emisji Pro Publico Bono. Artykuł na stronach MFW nie traktuje o tych sprawach.

  Zastopowanie kreacji długu, bez wprowadzenia emisji pieniądza pełnowartościowego uzależnia inwestycję w gospodarkę i społeczeństwo od kaprysu właścicieli pieniądza. Przy obecnym rozwarstwieniu majątkowym ludzie zamożni mogą nie chcieć ryzykować używając swój kapitał do inwestowania, Na ich konsumpcję, pieniędzy im wystarczy. Więc na początku na pewno inwestycje by spadły. (Lekarstwem na to może być ujemne oprocentowanie pieniądza lub jego terminowość np. 3 lata lub 5 lat.)

  W przypadku braku ujemnego oprocentowania i emisji Ludzie mogliby zakładać spółki lub spółdzielnie po to aby zabrać potrzebny kapitał na inwestycje, ale czy one byłyby dochodowe i czy przynosiły by zysk bez monetyzacji przyrostu dóbr. Na początku może tak, ale na dłuższą metę, bez emisji, popyt by spadał z braku środków nabywczych (biletów płatniczych). Założenie że wszystko by taniało, więc ludzi stać byłoby na coraz więcej, zostałoby zweryfikowane, ale skutki tej weryfikacji mogłyby mieć poważne koszty społeczne.

  Tak więc częściowa reforma opisana na stronach MFW doprowadziłaby do takiej sytuacji jak przysłowiowa: "z deszczu pod rynnę" albo do sytuacji w której chory człowiek zostałby zoperowany jedynie w połowie, bo zaprojektowano operacje polegającą na rozcięciu pacjenta i wydobyciu polowy złośliwego guza, rezygnując z wycięcie drugiej części i zaszycia pacjenta.

  Dlatego lepiej jest likwidować dług wraz ze stworzeniem nowego systemu finansowego, który uzdrawia monetyzację wzrostu gospodarczego i społecznego. Konieczna jest nie tylko rezygnacja z długu ale i kreacja systemu emisji opartego na parytecie gospodarczym, niwelowaniu dysproporcji majątkowych i dofinansowaniu wzrostu populacji, czyli NAF i Demokracja finansowa.

  Półśrodki mogą być pomocne na chwilę - na stałe mogą być nawet szkodliwe.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031