Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
428 postów 2268 komentarzy

RP - Primum Non Nocere

Ryszard Opara - Lekarz z powołania. Polak - Patriota. Humanista. Misja i Cel Mojego Życia - Pomagać innym ludziom.

Pisarka Maria Ziółkowska nie żyje

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z największym żalem informujemy o śmierci Marii Ziółkowskiej, która w wieku 88 lat, odeszła od Nas na zawsze.

Znana i ceniona pisarka, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży oraz podręczników esperanto.

Pokolenia młodzieży powojennej, wychowały się na jej książkach.

Maria Ziółkowska, dla nas była jednak wyjątkową i wspaniałą kobietą.

Skromną, uroczą - zawsze na miejscu. Prawdziwa dama.

Ze swoim mężem (i chyba jedynym mężczyzną) - Janem Ziółkowskim (również literatem) spędzili razem prawie 70lat.

Nieuchronne prawa natury, czasu i przemijania - zabrały nam żonę, matkę, babkę i wspaniałego człowieka.

Maria Ziółkowska pozostanie jednak na zawsze w naszej Pamięci.

Jan Ziółkowski, Dorota Gorecka-Opara i Ryszard Opara z rodziną

KOMENTARZE

 • @autor
  Moje najszczersze kondolencje w imieniu swoim, tj. carcajou, jak i całego LASU SMOLEŃSKIEGO oraz RzBiK. Świeć Panie nad jej duszą.
 • Esperanto: język uniwersalny
  http://wolnomularstwo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=230&Itemid=48
  W roku 1905 we francuskim mieście Boulogne-sur-Mer miał miejsce pierwszy Światowy Kongres Esperanto, gdzie podpisano deklarację dotyczącą esperantyzmu, podkreślaną przez Zamenhofa w kolejnych przemowach inaugurujących Kongresy. W drodze przez Paryż odznaczono Zamenhofa Orderem Legii Honorowej oraz podświetlono na jego cześć wieżę Eiffla. Dzięki pieniądzom płaconym przez esperancką gazetę La Revuo za współpracę, mógł uczestniczyć we wszystkich przyszłych kongresach, nawet tym w Waszyngtonie (1910). Począwszy od Kongresu w Dreźnie, przed wojną były one organizowane pod patronatem przywódców państw europejskich.

  Oprócz potrzeby rozwiązania problemu wspólnego języka, Zamenhofa martwił podział ludzi z powodów religijnych. W 1901 wydał pod pseudonimem "Homo sum" (Człowiekiem jestem) książkę pt. "Hilelizm jako rozwiązanie kwestii żydowskiej". Hilelizm zakładał zbliżenie Żydów do wyznawców innych religii – poza byciem wyznawcami judaizmu, powinni oni służyć państwu, w którym mieszkają, religia i język powinny być sprawami prywatnymi. Hilelizm został źle przyjęty przez Żydów, ale także esperantystów, traktujących ideę jako prywatną sprawę autora. W 1906 zmodyfikował nieco pogląd na kwestię religii – nowo powstała idea homaranizmu zakładała pełne zjednoczenie wszystkich narodów, istnienie wspólnego języka i religii, a kierowana była początkowo głównie do esperantystów. Zamenhof nie znalazł jednak poparcia na świecie dla swojej idei.

  ŹRÓDŁA:

  1. Maria Niemirow-Ziółowska, Esperanto dla wszystkich, Warszawa 1965

  2. Antoni Beyga, Esperanto – to warto wiedzieć, [bdm]

  3. Etsuo Miyoshi, Przez działanie do gwiazd, wierny ideałom, Malbork 2004

  4. Wywiad z Marią Niemirow-Ziółkowską dla czasopisma „Płomyczek” (bd)

  5. Przemysław Waingertner, Mason ofiarny, Wprost z dnia 20.10.2002 r.

  6. Ireneusz Wilczyński, Podstawowy słowniczek esperancko – polski, Żyrardów 1988

  7. Informacje ze strony www.wolnomularz.pl/ufl.htm

  8. Materiały informacyjne ze strony www.esperanto.pl

  Deska wygłoszona w loży Wolność Przywrócona, w dn. 19 kwietnia 6006 r.p.ś.
 • Rodzina Opara
  Szczere kondolencje ...ale trzeba tez być wdziecznym losowi, ze mozna było być razem w radości, zmartwieniu..doświadczyć pełni życia..
  Niech te słowa ukoja ból..
 • --- w swojej ignorancji -- kiedyś -mówiłam -cóż piękny wiek
  - dzisiaj WIEM -zawsze jest -ZA WCZEŚNIE / POZWOLĘ SOBIE JEDNAK z pewnością ! POWIEDZIEĆ -TAM NIE MA PRÓŻNI
 • @circ
  Zmarłej modlitwa [*] Tam już nas Bóg rozliczy sprawiedliwie, ludzie tego obiektywnie nie potrafią, bo mają nieobiektywne, swoje kryteria. Nie rozumieją co jest dobre, a co złe.

  Istotnie zauważyłem też wzmiankę o esperanto i pomyślałem dokładnie co Ty. Trzeba ludziom przypominać o żydowsko-masońskich korzeniach tego projektu, a co za tym idzie o ich CELACH z tym związanych, pokładanych nadziejach. Tacy jak twórca języka marzyli o tym żeby m.in polskość i katolicyzm zniknęły, rozpłynęły się w uniwersalnej nowej kulturze esperanto, w tym tłumie niewidzialni żydzi. To akurat się sprawdziło w III RP, na świecie. Żydzi się rozpłynęli w społeczeństwach w których żyją między setkami narodów. Tyle że oni tam i tu nadal są, mają swoje interesy które realizują. Masoni także.

  Niestety w naszych czasach rolę języka esperanto spełniać zaczyna język angielski (w końcu też język masonów poniekąd) uczony przymusem, obowiązkowo (marzenie esperantystów) nasze dzieci, młodzież już w stopniu większym niż własny polski... nie mówiąc o innych arcyważnych przedmiotach jak historia. Nauka angielskiego, niemieckiego itp po 1989 przynosi oczekiwane rezultaty, emigracja narasta rzekomo na tle ekonomicznym, acz emigrują akurat ludzie zaradni, asertywni którzy świetnie daliby sobie radę w III RP. Emigracja okresowa zamienia się w długookresową i stałą. Dzieci zagranicą przestają być Polakami depolonizowane przez system obcego państwa co widać świetnie np na tle Niemiec, niefrasobliwość rodziców i brak ich patriotyzmu w stopniu choćby minimalnym, ich małżeństwa tzn dzieci, tfu raczej związki będą już płodziły Niemców, Anglików itd

  Nie powinna Zmarła popierać esperanto, to był jeden z Jej błędów życiowych, strata czasu przynajmniej, zapewne znała dobrze łacinę, może też grekę starożytną i to są języki Europy dla człowieka kultury, także teraz. Dlaczego nie łacina jako język uniwersalny na świecie? Takim była kiedyś. Łacina dobrze się kojarzy i nie będzie narzucaniem angielskiego ludzkości, co na poważnie trwa po II wojnie.
 • Kondolencje
  Niech spoczywa w pokoju... ['']
  Kondolencje z powodu śmierci 'Mamusi' dla Pani Ewy.
  Kondolencje z powodu śmierci wspaniałej teściowej dla Pana Ryszarda.
  Kondolencje z powodu śmierci babci dla wszystkich dzieciaków zwłaszcza Kingi i Rysia.
  [].. Ale takie jest prawo i lewo natury.
  Taki, na chybił trafił, jej omen i amen.
  Taka jej ewidencja i omnipotencja.[] - Wisława Szymborska.

  MM.AM.TM
 • @życie 09:44:37
  NIgdzie się nie spotkamy. Nie ma żadnego tam. Tamto tam o którym mowa nikt nie wie jakie jest. Ale domyślamy się że nie ma żadnego świadomego tam i spotykania się. Po prostu przestajemy istnieć i odchodzimy do wieczności, do Boga, rozpływamy się i stajemy się częścią kosmosu, czyli boga.

  Tak samo jak nie było nas przed. Taki jest los człowieka. Wszystko przemija tylko Bóg jest wieczny.
 • @circ 19:56:54
  Circ ma rację że wspomina tutaj związki. Warto wiedzieć o człowieku co jak i kiedy.
  Ja nie uważam tej pani za jakąś wielką pisarkę czy twórczynię wyjątkowego dobra. Gdybym miał oceniać to bym powiedział że raczej zupełnie odwrotnie.
  Ale to jest tylko jeden aspekt. I to jej problem w sumie że robiła to co robiła, co wybierała. Mnie ona nie przeszkadza i nie obchodzi na tyle na ile sam wiem co jest w życiu ważne. I tutaj dochodzimy do problemu. Ponieważ ta osoba miała pewne zasługi w tym odrywaniu ludzi od fundamentów i wartości, ale ostatecznie każdy sam odpowiada za siebie, za swoje wybory. A poza tym mamy kościół który powinien uczyć tych wartości a jednak nie uczy lub wręcz też zaciemnia.

  Taki świat i takie czasy, każdy musi sam o siebie walczyć, a reszta jest obłudą niestety w większej mierze. Pod wolność podstawiona jest obłuda wolności i chęć zniewolenia wynikająca z niewoli.

  Dla mnie Pani Ziółkowska nie wniosła nic do porządku i dlatego jest mi zupełnie obojętna. Ani wspaniała, ani wybitna, ani mądra. Żaden autorytet. Ale jako człowiek tak jak każdy godna jest szacunku i tylko Bóg ma prawo ją sądzić.
 • @
  Szczere wyrazy współczucia, zwłaszcza dla Pani Ewy ,która z pewnością przeżywa prawdziwie tragiczne chwile

  Niech Pani Maria odpoczywa w spokoju

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031