Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
428 postów 2268 komentarzy

RP - Primum Non Nocere

Ryszard Opara - Lekarz z powołania. Polak - Patriota. Humanista. Misja i Cel Mojego Życia - Pomagać innym ludziom.

Kryzys myślenia = Kryzys istnienia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Świat współczesny (cywilizacji łacińskiej) XX-XXI wieku, balansuje na karuzeli kolejnych kryzysów wartości: ideologicznych, społecznych, gospodarczych.

Najważniejszy i najbardziej destruktywny(podstępny)to jednak kryzys myślenia, który prowadzi do kryzysu świadomości. Kryzys myślenia w etapie końcowym oznaczać będzie - koniec istnienia naszej cywilizacji.

Cywilizacja w której żyjemy, jest przecież wytworem oraz logicznym rezultatem wspólnych ludzkich wysiłków: pracy koordynowanej procesem myślenia. To przecież nie zwierzęta czy pozaziemskie istoty stworzyły cywilizację. Stworzyli ją ludzie, różniący się od innych istot, przywilejem uczuć i zdolności myślenia. Patrząc na współczesność wydaje się, że  ludzie coraz bardziej cofają się do poziomu świata zwierząt (lub co najwyżej bezmyślnych robotów).
Zdaniem niektórych, celem nadrzędnym decydentów/wielkorządców Naszego Świata jest zamiana ludzi w żyjące roboty. Trzeba je nakarmić, zmusić do wykonywania pracy, poleceń… Różnice między zwierzęciem a robotem są oczywiste ale to bez znaczenia. Ludzie, którzy przestaną myśleć, utracą przywilej uczuć – staną się bezwolnymi, sterowanymi automatami. („zwierzęto-robotami”).
Inni stwierdzą (skłamią), że wszystko zmierza w dobrym, nieznanym ogólnie kierunku… ale ogólnie jest cool, OK. Na zasadzie „Róbta co chceta” - garb ci sam…a głupców nie zabraknie.
Jest wiele powodów/przyczyn kryzysu myślenia. Lista i priorytety są różne. Oto kilka z nich:
 
- problemy wykształcenia, edukacji
- zanikanie komunikacji między ludzkiej
- upadek rozwoju duchowego człowieka i kultury
- warunki materialne i środowisko w którym żyjemy
- powszechne grzechy zaniechania i obojętności
 
Wykształcenie jest absolutnie podstawowym i wyjściowym elementem procesu myślenia.
 
Wykształcenie (z definicji) - wszystko co zostaje w naszej głowie, kiedy wszystko zapomnimy. Tymczasem obecnie: szkoły, uczelnie kształcą specjalistów, czasem znakomitych fachowców, ale w sumie ludzi niewykształconych. Ludzi, którzy nie potrafią myśleć i rozmawiać na żaden temat – inny niż przedmiot ich specjalizacji. Dzieje się tak bo - Nauczyciele przestają myśleć, traktują swój zawód przedmiotowo, nie uczą myślenia. Studenci, (i ich rodzice) - w olbrzymiej większości szukają wyłącznie „papierów” - na dalsze w miarę komfortowe życie. W rezultacie cały proces wykształcenia, obecnie – jest „de facto” - produkcją bezmyślnych robotów.
 
Zanikanie komunikacji międzyludzkiej:
                                                                  
Jeszcze niedawno ludzie zwyczajnie rozmawiali ze sobą, dyskutując o sprawach, problemach. Rodziny siadając do stołu rozmawiali z dziećmi, mieli na to czas. Dzisiaj, wszyscy żyją w biegu. Ludzie komunikują się ze sobą coraz bardziej w sposób techniczny. Komputer, telefon, sms. Owszem ludzie bardzo dużo gadają, ale bardzo rzadko wiedzą i mówią… o czym mówią. W domach, spożywają posiłki, oglądając TV, spędzają czas w samotności lub przy komputerze. „Mass-media”: głównie TV/radio, przekazują zmanipulowane wiadomości oraz nadają „medialną papkę”, kompletne bzdury, bezwartościowe duchowo i kulturowo, których zadaniem jest celowa demobilizacja procesów myślenia. Zwłaszcza wśród młodych pokoleń.
Wiele lat swojego dorosłego życia spędziłem poza Polską -byłem prawie wszędzie na świecie. Głównie w Australii i USA. Australia to taki „raj na ziemi”. Nieźle funkcjonująca demokracja, dobrobyt, sprawiedliwość społeczna. Kraj olbrzymi, zróżnicowany, bujna przyroda. Czysto – bez większych problemów zanieczyszczenia środowiska. Pogoda prawie zawsze łaskawa, sprzyjająca życiu. Wiele słońca, długie dni. To powoduje, że ludzie żyją „na luzie” - są życzliwi. Bo to wszystko bardzo ułatwia życie. A jednak…w tym raju jest nudno. Zastanawiałem się często - dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Pomimo wielu zalet „raju na ziemi” – w Australii- ludzie przestają myśleć, walczyć o cokolwiek. Nie mają nawet o czym ze sobą rozmawiać. Znam języki (angielski) znakomicie, bywam w różnych środowiskach. Znam dobrze ludzi elit politycznych, naukowych, gospodarczych. Bywałem na przeróżnych imprezach, przyjęciach. Z przykrością deklaruję - najważniejszym tematem rozmów Australijczyków jest konsumpcja: np. która najlepsza restauracja, gdzie pójdziemy na lunch/kolację, kto wygra mecz footballu lub „cricketa”– jaka będzie pogoda etc. W USA i Europie Zachodniej jest bardzo podobnie. Może sport, moda czy pogoda są inne.To wszystko tematy pasywne, zastępcze, nieistotne...
Nie będę się rozwodził na temat upadku rozwoju duchowego i kultury. Świat zalewany jest fundamentalizmami religijnymi z jednej strony i całkowitą abnegacją rzeczywistości z drugiej. Ludzie przestają wierzyć w cokolwiek, co nie opiera się na materializmie rzeczy doczesnych. Kultura masowa ma tyle wspólnego z twórczością, pięknem i estetyką - co masarnia z życiem.
Środowisko i nasze warunki życia to sprawy oczywiste. Mają bezpośredni wpływ, działając na zasadach „sprzężenia zwrotnego” na wszelkie, twórcze procesy myślenia. Zawsze też były one motorem napędowym (lub też hamulcem) wszelkich zmian i wynalazków.
Współczesne społeczeństwa cywilizacji łacińskiej, tracą zdolność samodzielnego myślenia, z rozmaitych powodów, celowych działań, często pozostających poza kontrolą świadomości. Z drugiej strony ludzie „kupują” lub przyjmują na wiarę wszystko: informacje, detale, prawdy nawet najbardziej niewiarygodne. Świat opanował konformizm, konsumpcja i materializm. Dodatkowym problemem są grzechy obojętności i zaniechania, które niejako stanowią wypadkową innych wspomnianych przyczyn kryzysu. Koło historii się zamyka!!!Ze świata wspólnoty pierwotnej – poprzez rozkwit cywilizacji – z powrotem w prymityw i bezmyślność.
Niektórzy powiedzą: przecież ogromna większość ludzi, zwłaszcza dawniej też nie myślała. Ten przywilej był domeną elit politycznych i intelektualnych danego kraju. Fakt, to prawda.
Ale dawniej elity kierowały narodem, niejednokrotnie dynastie, utożsamiały się z Narodem działając czasem nawet z konieczności – ale w jego interesie. Obecnie, przynajmniej nasze Polskie elity, okłamują i manipulują Naród, działają niezgodnie z Polska Racją Stanu. Zdrada!
Oprócz tego obecnie jest niby demokracja, każdy obywatel ma określone prawa i obowiązki. A obowiązkiem obywateli powinno być dopilnowanie przedstawicieli Narodu, aby działali w jego interesie. A to wymaga samodzielnych procesów myślenia, zrozumienia i świadomości.
Patrząc z perspektywy naszego, Polskiego podwórka. W rezultacie zaniku procesu myślenia oraz świadomości oraz akceptacji (bez zastrzeżeń) dokonała się w Naszym Kraju, w ostatnich 23 latach transformacja ustrojowa i gospodarcza (i polityczna?). Oto krótka lista zniszczeń i skutków zaniku procesów myślenia społecznego, państwowego. A więc dokonano :
1.     Powszechnego wywłaszczenia Polaków i w efekcie utraty majątku narodowego,
2.     Sprzedaż kontroli (ponad 80%) nad polskimi bankami, handlem, mediami, informacją.
Wszystko w obce, nie-polskie ręce, pod kontrolę obcego kapitału.
3.     Zniszczono Polski przemysł i rolnictwo, Wojsko i Służby Bezpieczeństwa.
4.     Większość instytucji Państwa przestaje funkcjonować w interesie obywateli.
Wszystko niezgodnie z Polską racją stanu.
A dokonuje się to wszystko na naszych oczach, z naszą akceptacją i cichym przyzwoleniem. Głównym powodem obecnej sytuacji Naszego Kraju - jest ogólnonarodowy kryzys myślenia.
Quo vadis hominae?Quo vadis Poloniae?

KOMENTARZE

 • @R. Opara
  "ludzie coraz bardziej cofają się do poziomu świata zwierząt" - ludzie nie mogą się "cofać" do poziomu zwierząt, bo nigdy na takim poziomie nie byli. nie istniał nigdy człowiek w stanie natury, to jest oświeceniowy zabobon. Jan Paweł II w encyklice "Fides et Ratio" powiedział, że duch ludzki porusza się na dwóch skrzydłach - wierze i rozumie. wiarę mamy w Kościele, rozum na KULu. jeśli Polska ma coś do zaproponowania Europie i światu w sensie cywilizacyjnym, to właśnie te dwie rzeczy - żywą wiarę i żywy intelekt. wiarę katolicką i intelekt tomistyczny, bo taka jest właśnie nasza duchowa tożsamość. w Europie zniszczyły je Protestantyzm i nominalizm, czyli reformacja. jeśli chce Pan rzeczywiście coś budować, to tylko na takich fundamentach i z gotowością na męczeństwo. tak chyba wygląda dziś nasza sytuacja.
 • @R.Opara
  //''Jest wiele powodów/przyczyn kryzysu myślenia. ''//

  2. GŁównym powodem kryzysu myslenia jest bezpieczniacki terror- państwo w imię bezpieczeństwa czuje się odpowiedzialnym za wszystko włącznie z tym co robimy na własnych działkach, przedsiębiorstwach, jak wychowujemy dzieci, itd. Ponieważ nic nie możemy czynić na własną odpowiedzialność, przestaliśmy myśleć samodzielnie.
  Państwo chce mysleć za nas, bo boi się, że sami zaczniemy mysleć.

  2. Drugim powodem jest zakłamanie systemu. Wieloletnie pranie mózgów przez braci Pińskich i im podobnych zniszczyło nasze umysły.
 • Troska o ład intelektualny-prof. Guz
  http://www.youtube.com/watch?v=e4uEWQ-e60w
 • rysz@rd op@r@ (1.) :)
  Witam o poranku!
  "RZEMIOSŁO" - SZTUKA MYŚLENIA...
  Poprzedza naukę, szkołę, wykształcenie :)
  Jack Trout ("Nowe pozycjonowanie") przywołuje słowa Edwarda de Bono z początku lat 90. De Bono krytykuje Amerykę:
  "[...] myślenie w Ameryce jest sztuką utraconą!".
  Trout zgadza się ze słowami de Bono,
  iż "[...] to, co uważa się za myślenie, jest - POWAŻNIE USZKODZONE!".

  W Polsce zrozumienie dla DOSKONALENIA MYŚLENIA...
  W powyższym kształcie przypadło na lata 70.
  Na ograniczoną skalę to podejście propagował
  wcześniej Stefan Garczyński...
  To paradoks, ale doskonaleniu sztuki myślenia sprzyjało zapóźnienie cywilizacyjne i "brak, niedostępność, maszyn liczących" :)))

  Ukłony - "Niesforne Dziecię Gutenberga".
 • @Autor
  "Quo vadis hominae?Quo vadis Poloniae? "-autor Ryszard Opara.

  Pełna zgoda te dwa pytania są bardzo ważne dla nas Polaków i Polski. Ja jednak jestem optymistą i nie odczuwam u siebie kryzysu w myśleniu, wręcz odwrotnie spostrzegam u siebie wzrost twórczych sił mojego intelektu. Energia i optymizm, wena twórcza i muzy poezji są dla mego intelektu natchnieniem do twórczej pracy i jeśli mi czegoś brakuje to czasu na sen i odpoczynek. Praca którą dotychczas wykonałem nie pozbawiła mnie ochoty do pracy i myślenia. Praca jednak ma koszta energetyczne i nie wiem czy dokonam dzieła, które zwieńczy moją głowę wieńcem laurowym sławy. Nie tracę nadziei, moje marzenia są wielkie...

  Faber
 • @circ 05:33:46
  "..państwo w imię bezpieczeństwa czuje się odpowiedzialnym za wszystko .."
  Gdybym nie miał styczności z autorką pomyślałbym że mam do czynienia z pracownicą aktywu dawno minionej epoki ;) Moim zdaniem państwo nie czuje się odpowiedzialne za cokolwiek. Poza tym "państwo" nasze jako niezależny i samodzielny byt przestało istnieć i to nie od dziś ani od wczoraj.
  To co nazywa się dziś "państwem" to tylko struktura administracyjna (a i to zarządzana nieudolnie, w dodatku przez złodziei i oszustów).
  Wstawka o Panach Pińskich jest oględnie mówiąc nie na Pani poziomie bo ceniłem Panią znacznie wyżej.
 • KRYZYS MYŚLENIA DAJE EFEKT ZNIEWOLENIA !
  Czy z takim narodem można jeszcze coś osiągnąć ?
 • @Autor
  A ja nie widzę sytuacji tak źle z następujących powodów:

  1. Dzięki niebywałemu rozwojowi technologii wszystkie wady ludzkie sa lepiej widoczne (vide: idiotyczne seriale, papka telewizyjno-reklamowo-propagandowa, komercjalizacja sportu, kult "DEBILI-celebrytów" (ale to raczej kult szerzony PRZEZ DEBILI-dziennikarzy, niż przez odbiorców. Wiele osób twierdzi, że telewizja odbija stan umysłu odbiorców, co po części jest prawdą, ale pokazuje tez stan umysłu dziennikarzy, redaktorów i producentów programów.)

  2. Ten sam rozwój technologii pokazuje NIEBYWAŁE bogactwo duchowe ZWYKŁYCH ludzi !!!
  Okazuje się, że żeby zrobić film nie trzeba być Wajdą czy Spielbergiem - można być zwykłym człowiekiem.
  Do emisji wystarczy Youtube.

  Powstają tysiące portali społecznych, jesteśmy świadkami GIGANTYCZNEJ EKSPLOZJI ludzkiej aktywności i zainteresowania się sprawami społecznymi !!!
  Gdy widziałem parę miesięcy temu "akcję wychodzenia blogerów z Nowego Ekranu to śmiać mi się chciało, bo jesteśmy świadkami powstawania czegoś niezwykłego, czegoś, w co angażuje się coraz więcej ludzi, a ktoś tam ubolewał że kilka czy kilkadziesiąt osób "zrezygnowało" ...

  Od zmian w społeczeństwie nie ma odwrotu i będą to zmiany POZYTYWNE polegające na coraz większym zaangażowaniu się zwykłych ludzi w politykę. Efekty widać już w internecie w milionach komentarzy, w artykułach, na blogach, na portalach społeczno-politycznych.

  3. Te pozytywne zmiany należy wykorzystać dla dobra Polski, obudzić w ludziach patriotyzm (co już się stało i to na dużą skalę - vide: 11.11.2011)

  4. Moim zdaniem teraz należy ludzi EDUKOWAĆ z tego, czym jest PAŃSTWO, SYSTEM BANKOWO-FINANSOWY, system władzy CENTRALNEJ i SAMORZĄDOWEJ, system PRAWNY itp.

  Ludzie muszą w końcu zacząć to rozumieć i zacząć domagać się WPŁYWU na KSZTAŁTOWANIE tych elementów.

  5. A zacząłbym od:
  - TRANSPARENTNOŚCI
  - WYBORÓW BEZPOŚREDNICH (na stanowiska lokalnych komendantów policji, szefów sądów i prokuratur, członków Sądu Najwyższego oraz Trybunałów Stanu i Konstytucyjnego - to jest MINIMUM na start)

  6. I na koniec bardzo wazna uwaga:

  jesteśmy 40 milionami małych igiełek kompasu. Każda wskazuje INNY KIERUNEK ...
  Ale gdy ktoś potrafi ludziom wskazać WYRAŹNY i ZROZUMIAŁY CEL, wówczas wszystkie te igiełki obrócą się i wskażą ten sam kierunek. Kogoś takiego potrzeba ...
 • @insane 03:04:33
  A dlaczego KUL nie jest w stanie dać impulsu dla jakiejś odnowy w tym duchu?
  Najbardziej znani absolwenci KUL a.d. 2012: Janusz Palikot i Jan Hartman.
 • Potrzebujemy myślenia pozytywnego
  Bezmyślność nie jest najgorszą polską plagą.
  Brak nam przede wszystkim mądrości, która pozwalałaby zrozumieć przyczyny obecnego stanu rzeczy i sformułować sensowne strategie wyjścia.

  http://netsociety.nowyekran.pl/post/63106,polska-prawica-glupota-co-naprawde-boli
 • @Ryszard Opara
  Stwierdziła to już kiedyś Dorothy Parker, że jesteśmy w takiej fazie rozwoju, że z konieczności instynkt musimy zmieniać na nawyk. Człowiek kierujący się instynktem - niewątpliwie - więcej wiedział o otaczającym go świecie niż nam się to wydaje. Tę wiedzę czerpał z obserwacji i rozmowy. Więcej więc obserwował i więcej rozmawiał. Z tego wszystkiego wyławiał rzeczy wartościowe. Instynkt, na przemysłową skalę został zastąpiony tresurą układaną na modłę tych, którym taka tresura służy. Czy potrafimy się od niej zdystansować? - no właśnie...

  Dodatkowo: czy powrót do świata instynktu jest możliwy?
 • @Ultima Thule 07:27:39
  Napisałeś: "jesteśmy 40 milionami małych igiełek kompasu. Każda wskazuje INNY KIERUNEK ...Ale gdy ktoś potrafi ludziom wskazać WYRAŹNY i ZROZUMIAŁY CEL, wówczas wszystkie te igiełki obrócą się i wskażą ten sam kierunek. ..."

  To jest Twoje, R.Opary i wielu osób życzenie Kogoś takiego potrzeba, kto powie co nalezy zmienić i jakim kosztem i w jakim terminie.

  Problem jest poważny, wielu mądrych osób w Polsce myśl, niegłupio mysli, ale każda z tych osób uważa, że myśli JEDYNIE mądrze, a reszta błądzi...

  Polacy czekają na TAKĄ osobę, która stworzy zespół ludzi chcących dokonać gruntownego remontu ustroju Polski
 • @thot 09:10:06
  Ależ takiego geniusz już opaczność nam zesłała i o tym nie wiesz. To boski @Ultima Thule (gdzieś ze świata krańców). On ma plan:
  "....- NATYCHMIASTOWE zniesienie ceł oraz innych barier importowych
  - NATYCHMIASTOWA likwidacja PIT
  - likwidacja ZUS w taki sposób, że zostałyby uznane tzw. "konta emerytalne" osób na dany dzień (im ktoś więcej przepracował, tym ma wyższy wskaźnik). W ten sposób kontynuowalibyśmy ZUS dla osób starszych i obecnych emerytów, a młodzi musieliby sami o siebie zadbać.
  - obniżenie podatków w celu zachęcenia inwestorów do otwierania firm w Polsce
  - wprowadzenie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych i likwidacja państwowej służby zdrowia (usługi zamawiane by były na zasadzie przetargów w prywatnych jednostkach)
  - likwidacja państwowej i przymusowej edukacji ze skutkiem NATYCHMIASTOWYM bez dalszego zastanawiania się nad konsekwencjami. Niech ludzie sami się o to martwią, o ile uważają to za stosowne
  - zniesienie pojęcia "wykształcenie wyższe" (i jakiekolwiek inne)
  - uwolnienie zawodów prawniczych
  - zastąpienie sędziów zawodowych sędziami z wyboru BEZPOŚREDNIEGO
  - wybory bezpośrednie na stanowiska szefów prokuratur oraz komend policji
  - zniesienie dofinansowania do partii politycznych
  - zrównanie związków zawodowych ze stowarzyszeniami zwykłymi
  - zniesienie komisji trójstronnej, KRRITV..."
  http://ultimathule.nowyekran.pl/post/62698,akcja-wolny-rynek-na-nowym-ekranie-draft-nr-2#comment_482297

  O boski @Ultima Thule za tobą pójdziemy jak w dym:
  - jeden milion dla Ciebie się powiesi,
  - dwa miliony dla Ciebie zdechnie z głodu,
  - trzy miliony dla Ciebie wyemigruje.
  Dla ciebie stworzymy tu raj wiekuisty.

  Nich żyje @Ultima Thule!!!!!!!
 • @Jerzy Wawro 08:53:32
  Ma pan chyba dzisiaj kryzys w dziedzinie krytyki, bo przywoływanie pajaca PALIGŁUPA, jest nie na miejscu i dowodzi, że daną uczelnię może skończyć prawie kazdy i nic z tego nie wynika! Każda uczelnia daje pewien zasób wiedzy a absolwent na jej bazie ma się rozwijać, dokształcać i być fachowcem w danej dziedzinie! Pan Opara ma rację, że system kształcenia już w szkole podstawowej i średniej, nie uczy MYŚLENIA I KOJARZENIA FAKTÓW, co jest podstawą inteligencji. Ponieważ sporo ludzi nie zna definicji inteligencji to ją przytaczam:"INTELIGENCJA , TO JEST ZDOLNOSC DO KOJARZENIA FAKTÓW I WYCIĄGANIA WNIOSKOW". Z tej definicji wynika, ze RYŻY MATOŁ ma inteligencję cienką, bo jest to typ prymitwny i mściwy, który chorobliwie nie znosi konkurencji!!! Po Euro caly ten TUSKOLAND padnie z hukiem i TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG!
 • @nikander 09:29:57
  Witam. Zapomiałeś o J.K.M i to dopiero byłby tandem do rozwalenia naszego KRAJU!
 • @Ultima Thule 07:27:39
  Przyznam, że po przeczytaniu Twojego komentarza zacząłem się zastanawiać czy rzeczywiście nie jest tak, że "społeczny poziom ludzkiej głupoty i bezmyślności", że tak się wyrażę - wcale się nie zwiększa (wbrew temu co się wydaje oczywiste) - tylko po prostu zmieniła się "elita" budująca obraz społeczeństwa.

  Tzn. ludzi umownie mówiąc "mądrych" i "głupich" - albo "myślących" i "bezmyślnie powtarzających" jest proporcjonalnie tyle samo - tylko, że kiedyś to ci "mądrzy" (czyli mniejszość, a więc dosłownie elita) jakby tworzyli obraz społeczeństwa - mieli najwięcej do powiedzenia, nadawali ton, byli u władzy, itp. () - a dziś, w demokracji przecież, rację ma zawsze "większość" - i tym samym "elity" również wywodzą się z tej "większości".

  A kogo jest więcej: mądrych czy głupich - to chyba jest pytanie retoryczne, prawda?

  Kiedyś żeby zaistnieć - trzeba było prezentować jakąś mądrość, jakąś wartość merytoryczną.
  Dziś żeby zaistnieć wystarczy być "głośnym", np. pokazać "gołą dupę" w tv.

  I masz absolutną rację Ultima Thule - to głównie "dzięki" rozwojowi w przepływie informacji (czyli rozwojowi szeroko pojętych massmediów).

  To jednak żadne pocieszenie, tak czy siak człowieka myślącego czeka zagłada...
  Jeśli nie fizyczna - to duchowa - co na to samo wychodzi, jeśli się jest człowiekiem myślącym ;)
 • @Ultima Thule 07:27:39
  "5. A zacząłbym od:
  (...)
  - WYBORÓW BEZPOŚREDNICH (na stanowiska lokalnych komendantów policji, szefów sądów i prokuratur, członków Sądu Najwyższego oraz Trybunałów Stanu i Konstytucyjnego - to jest MINIMUM na start)"

  Czy przez lokalność uznaje Pan poziom gminny, powiatowy wojewódzki ?

  A jeżeli wszystkie - to który Pana zdaniem jest kluczem do integracji między-wspólnotami terytorialnymi ?
 • @Jerzy Wawro 08:53:32
  KUL jest w zasięgu ręki.

  Wykład naszego gospodarza jest bardzo bliski naukom Ojca prof. Mieczysława Krąpca.

  http://www.youtube.com/watch?v=cWQlRxOrph8
 • A może stymulator polityczny jest bublem?
  Pan Prezydent w TV podczas blokady Sejmu coś w tym sensie powiedział - "zostało uderzone serce demokracji"..............
  Ciekawe, dlaczego lud naciska serce demokracji? A może za wolno pracuje?......................
  Zagraża zdrowiu i życiu zbyt wolna praca serca!……………………
  Dobowe zmiany akcji serca, w tym nocne spowolnienie częstości skurczów mięśnia sercowego są niegroźne dla zdrowia, ale duże i przewlekłe spowolnienie –jest poważnym zagrożeniem. Chorobliwie wolna akcja serca zwana jest rzadkoskurczem mięśnia sercowego lub terminem medycznym - bradykardią. Jest to patologia powodowana zwykle niewydolnością lub uszkodzeniem układu przewodzenia lub generowania impulsów elektrycznych, który pobudza serce do energicznego skurczu .
  http://www.przychodnia.pl/poradnik/index126.php3?s=3&d=7&t=126&p1=0
 • NIE WYIMAGINOWANY "KRYZYS MYŚLENIA" ALE REALNA WSIOWO-ESBECKA MAFIA PRZYCZYNĄ UPADKU POLSKI !!!
  Ryszard Opara:
  ".....Oto krótka lista zniszczeń i skutków zaniku procesów myślenia społecznego, państwowego. A więc dokonano :
  1. Powszechnego wywłaszczenia Polaków i w efekcie utraty majątku narodowego,
  2. Sprzedaż kontroli (ponad 80%) nad polskimi bankami, handlem, mediami, informacją. Wszystko w obce, nie-polskie ręce, pod kontrolę obcego kapitału.
  3. Zniszczono Polski przemysł i rolnictwo, Wojsko i Służby Bezpieczeństwa.
  4. Większość instytucji Państwa przestaje funkcjonować w interesie obywateli. Wszystko niezgodnie z Polską racją stanu.
  A dokonuje się to wszystko na naszych oczach, z naszą akceptacją i cichym przyzwoleniem. Głównym powodem obecnej sytuacji Naszego Kraju - jest ogólnonarodowy kryzys myślenia. ...."
  ======================================

  Nonsesns !

  Równie dobrze można obarczać człowieka napadniętego na ulicy

  przez bandytę, że jest sam sobie winny ponieważ wystąpił u niego

  "kryzys myślenia".

  Albo człowieka którego konto zostało okradzione przez właściciela

  banku, który okazał się złodziejem i kryminalistą !

  W podobny sposób komunistyczna mafia wsiowo-esbecka (na czele z

  Jaruzelem, Kiszczakiem i resztą rosyjskiej bandy) w bardzo dobrze

  przygotowanym procesie "transformacji ustrojowej" wykorzystujacym

  krypto-komunistyczną "opozycję" (kuroń, michnik, gieremek, kwach,

  wałęsa) okradła Naród Polski i przejęła władzę już jako "demokracja"

  w "wolnej Polsce" (patrz doskonałe wykłady Michalkiewicza).

  W podobny sposób dobrze można by też obarczyć winą Polaków

  (przypisując im "kryzys myślenia") za bandycki napad na Polskę

  hitlera i stalina w 1939 roku.
 • @Jerzy Wawro 08:53:32
  He he he.

  Celna uwaga :-))
 • @nikander 09:29:57
  -- cytat --

  O boski @Ultima Thule za tobą pójdziemy jak w dym:
  - jeden milion dla Ciebie się powiesi,
  - dwa miliony dla Ciebie zdechnie z głodu,
  - trzy miliony dla Ciebie wyemigruje.

  -- koniec cytatu ---

  O ile powyższy cytat, to pańska w miarę niegroźna aberracja umysłowa, o tyle deklaracja fizycznej eksterminacji ludzi o innych poglądach niż pańskie (czytaj - mordowania), nawet jeśli jest aberracją, to potencjalnie bardzo groźną.

  Niektórym bojownikom o "sprawiedliwość społeczną", udało się takie zamiary zrealizować.
 • @Ultima Thule 07:27:39
  Prawdę piszesz.
  jesteśmy 40 milionami małych igiełek kompasu. Każda wskazuje INNY KIERUNEK ... Ale gdy ktoś potrafi ludziom wskazać WYRAŹNY i ZROZUMIAŁY CEL, wówczas wszystkie te igiełki obrócą się i wskażą ten sam kierunek. Kogoś takiego potrzeba ...
 • @nikander 09:29:57
  Józek!

  Czy Ty zawsze jak widzisz tezy liberała gospodarczego to - tryskasz jadem?

  Pomyśl proszę, a myśleć umiesz... czy gdybyś miał zdobywać szczyty górskie....a musisz je zdobywać, bo od dołu pomywają Ciebie i innych wody potopu....no więc, gdybyś MUSIAŁ iść pod górę stromą, a ktoś typu Nikander mówiłby do Ciebie weź na plecy plecak i włóż w niego pięć ton rzeczy wszelkich....to za górami ludzie tego chcą, bo MUSZĄ to mieć....to co byś zrobił....mów mi tu zaraz....zmniejszyłbyś ciężar placaka do takiego, który możesz unieść, czy rozkraczylbyś się jak osiął i pod ciężąrem plecaka zdechł....

  Problem tkwi w tym...co w zamian tych koniecznych zmian MUSIMY dać Narodowi Polskiemu, aby się nie zdegenerował przez lata

  I na tym się skoncetrujmy....jak to ma działać w okresie przejściowym, wchodzenia pod górę...

  Pozdrawiam
 • @zibi 10:07:56
  JKM jest niegroźny. Z etatu nadwornego błazna Rzeczypospolitej jest jak najwyraźniej zadowolony, i to mu starcza. Gorsi są ci co te jego pomysły traktują poważnie.
 • @Jerzy Wawro 08:53:32
  Szanowny Panie - problem leży po Pańskiej stronie, a nie KULu. jak Pan ogląda reżymową TV i czyta reżymowe gazety, to Pan zna Palikota i Hartmana. ale jakby Pan oglądał polską telewizję Trwam, słuchał polskiego Radia Maryja i czytał polskie gazety, to z KUL kojarzyłyby się Panu ZUPEŁNIE INNE OSOBY. niech się Pan odłączy od medialnego szamba i przyłączy do nas. my jesteśmy lepsi.
 • @thot 11:31:42
  Masz rację, ale jest to racja pozorna. Na truciznę można znaleźć antidotum, jednak trzeba pamiętać w jakiej kolejności należy te specyfiki podawać. Na ogół o tym nie wiedzą smarkacze i stąd mamy to co mamy. Najpierw antidotum, później trucizna.
  Do tego czasu jestem wkurzony na wszystkich, którzy z otwartą gębą chłonęli wszystkie reformy Jefre'a Sachsa. To są ludzie z "zatrutego nasienia" i powinniśmy ich traktować tak jak na to zasługują. Ostatnie niedobitki to tacy jak @nonscolar i @Ultima Thule. Ich trzeba zneutralizować jak najszybciej, bo to właśnie oni wkładają nam do tego plecaka ciężary ponad siły. Tym pospolitym śwokom nie przychodzi do głowy, że sam garb odsetkowy nakładany na społeczeństwo to ponad 90 mld zł, z emisji pieniądza ucieka nam jakieś 30 mld zł, transfery to dalsze jakieś 100 mld zł. Te liberalne śwoki posługują się argumentacją godną uśmiechu prostytutki: zlikwidować państwo, zlikwidować podatki, złota wolność gospodarcza, wypnij dupę na każdego ... W życiu liczy się tylko tyle co qrwie ukradniesz. Pięknie głoszą, jak mile tego słuchać...

  Im wolno: wolno łazić po ulicach Warszawy, za takim panem pod mucha i na cienkich nogach i skandować: " a na drzewach zamiast liści, będą wisieć socjaliści". Pomijając fakt, że dla nich socjalistą jest każdy, a zwłaszcza każdy myślący - muszą wreszcie zrozumieć że "na rożnach zamiast owcy skwierdzczeć będą wolnościowcy".

  A teraz pomyśl, co może być z tego plecaka wywalone, aby wspiąć się na tę górę. A może to powinna być "szklana góra organizacji"? Wiem, ze potrafisz dać właściwą sekwencję reform, aby antidotum nie poprzedzało trucizny.
 • @nonscolar 11:08:40
  Zastanów się jaką wartość to Twoje istnienie ma dla społeczeństwa jeśli popierasz tego jegomościa z NATYCHMIASTOWYMI reformami. Dałem Co ofertę, abyś złożył podanie do natychmiastowej utylizacji. Za tę usługę wezmę niedrogo.
 • Cóż wiele w tym prawdy
  Cóż wiele w tym prawdy ten proces trwa już od wielu lat kolejne pokolenia jak sie obserwóje są coraz bardziej pozbawione samodzielnego myślenia ja bym określił że jest systematycznie niszczony duch ludzi narodu a tak na chłopski rozum
  po prostu pozbawili ludzi jaj
 • @Andrzej Madej 10:16:27
  poziom gminny, bo jedynie on jest dostrzegany przez zwykłych ludzi jako "wspólnota" ...
 • @nikander 12:10:20
  "ostatnie niedobitki" ???

  NIKANDER !!!!

  Nas jest TRZYSTU !!!!!
 • @Ultima Thule 13:14:50
  Jak będzie Was 30 mln to mi zamelduj. Na tyle szacuję "swoje" wojsko.
 • @nikander 13:21:53
  nie zrozumiałeś Nikander mojej aluzji ...
 • @Skanderbeg 09:54:59
  Sam się tym chwali (http://m.newsweek.pl/polska,janusz-palikot-o-sobie---ja--mesjasz-lewicy-,82197,1,1.html), a nikt nie prostował.
 • @zibi 10:04:39
  Gdyby uczelnia była żywa, to byłyby także widoczne jakieś pozytywne aspekty jej działalności. Poza corocznym listem z prośbą o datki niczego znaczącego nie buduje.
 • @Andrzej Madej 10:27:04
  Co to znaczy, że jest 'w zasięgu ręki'?
  Ja broń boże nie chcę deprecjonować lubelskiej szkoły filozoficznej.
  Zastanawiam się jedynie, czy coś z niej zostało. A jeśli tak - to czemu jej głos nie jest słyszalny? Gdyby w tym liście wysyłanym co roku do parafii pojawiło się choć jedno zdanie, na ten temat - odbierałbym to inaczej.
 • @insane 12:05:42
  Nie chcę być złośliwy, ale te opowiastki w RM o białym chlebie w Oświęcimiu nie były zbyt mądre ;-).
  Oglądam czasem wykłady nadawane nocą przez TV Trwam. Tyle, że one nie zmieniają mojego zdania. To tylko teoretyzowanie.
  Natomiast zestawienie reakcji na wystąpienie Grzegorza Brauna (potępienie ataku na Życińskiego) z reakcją na wystąpienie Joanny Muchy (ględzenie o wolności myśli) po prostu Uniwersytet ośmiesza.
 • @Jerzy Wawro 13:54:06
  Mądry KUL jest w zasięgu ręki - czyli klikasz na Ojca Krąpca i masz.

  Po co przejmować się niedoukami i agentami wpływu forsowanymi przez Wielkich Mistyfikatorów.

  Mnie z Uniwersytetu Jagiellońskiego interesuje prof. Andrzej Nowak i kilkudziesięciu innych zacnych uczonych. Rzetelnie traktujących swój zawód.

  Prof. Jan Hartman.
  No cóż. Poseł Grodzka, też z mojego Krakowa.

  Dużo pracy przed nami.
 • @Jerzy Wawro 14:01:49
  Też uważam, że Uniwersytety muszą uczyć systemów praktycznych dla bezpieczeństwa Narodu i rozwoju gospodarczego, a tam ciągłe ględzenie, lub wracanie do Arystotelesa, którego technika kilka razy przeskoczyła.
 • @Zbigniew-Grzymski 10:59:24
  ///

  NIE WYIMAGINOWANY "KRYZYS MYŚLENIA" ALE REALNA WSIOWO-ESBECKA MAFIA PRZYCZYNĄ UPADKU POLSKI !!!
  ///

  Której Polski?
 • @Jerzy Wawro 08:53:32, Autor, Circ
  Bez wsparcia KK będzie ciężko. Poniżej moja propozycja zmian:

  http://lazacylazarz.nowyekran.pl/post/63159,czas-na-sobor-watykanski-iii
 • @Ryszard Opara
  Mam podobne odczucia!!
 • @ Autor
  "głównie TV/radio, przekazują zmanipulowane wiadomości oraz nadają „medialną papkę”, kompletne bzdury, bezwartościowe duchowo i kulturowo, których zadaniem jest celowa demobilizacja procesów myślenia. Zwłaszcza wśród młodych pokoleń."

  One żyją z reklam produktów masowych. Moja teoria jest taka, że optymalny dla masmediów odbiorca - mediota, musi być na tyle inteligentny, żeby zrozumieć przekaz reklamowy i na tyle głupi, żeby w niego uwierzyć. Koncerny międzynarodowe i elity władzy w coraz większym stopniu nas sobie zawłaszczają, kształtują.
  Do tej pory kształtowała nas telewizja. Nadzieją jest internet.
 • @Jerzy Wawro 14:01:49
  nie rozumiem... KUL jest jedynym uniwersytetem w Polsce (a może i w "bloku wschodnim"), który nie wpuścił do siebie marksistów; jedynym, który wypracował własną szkołę myślenia; jedynym, za który ręczy cały autorytet Kościoła Katolickiego - a Pan wyciąga mu jakieś duperele i twierdzi, że one go "ośmieszają"? na jakim poziomie Pan rozumuje? "magla towarzyskiego"? ja się w takim razie nie dziwię, że Polska gnije.
 • Widzę to trochę inaczej
  Jako "ofiara" korwinizmu-mikkizmu za zło uważam zarówno demokrację, jak i tzw sprawiedliwość społeczną. Co więcej - zgadzam się z tym, że za to całe zło naszej cywilizacji odpowiada właśnie demokracja. Czyli rządy ludu.
  Ten chory system powoduje ciągłą i postępującą degenerację i degrengoladę. Jest, po prostu, coraz głupiej - czego dowodów jest tysiące - i tak będzie aż do samego końca, czyli - bankructwa systemu. Dzieje się tak z powodu wymuszonego - ciągłego przypodobywania się polityków społeczeństwu, co w walce o władzę powoduje masowe, nieodpowiedzialne produkowanie obietnic i kłamstw - bo bez tego nie wygra się wyborów. Podporządkowane jest temu całe życie instytucjonalne, medialne i kulturowe.
  A LUDZIE NIE SĄ STWORZENI DO POLITYKOWANIA!!! - i nie ma żadnego kryzysu myślenia. Ludzie myślą bardzo intensywnie, czego dowodem, choćby z naszego podwórka, jest to, że miliony rodaków wyjeżdża za chlebem. Jest to właśnie najlepszy dowód na intensywne myślenie Polaków, bo ludzie w swej przytłaczającej większości są zainteresowani przede wszystkim zarabianiem na chleb i zaspokojeniem podstawowych potrzeb swoich rodzin. Można powiedzieć, że uciekają również przed tzw sprawiedliwością społeczną, bo nie godzą się na to aby ten chory i skorumpowany system zabierał im ponad połowę efektów ich pracy i aby tym dobrem szastać nieodpowiedzialnie na lewo i prawo w dodatku połowę z tego rozkradając, a po części marnując.
  Pozdrowienia dla wszystkich demokratów i zwolenników sprawiedliwości społecznej. Będę się za was modlił i niech Bóg ma nas w swojej opiece:(
 • @Ryszard Opara
  "Z przykrością deklaruję - najważniejszym tematem rozmów Australijczyków jest konsumpcja"
  ======================

  Pan też tam nie zajął się podglądaniem i ochroną przyrody...
  Prawdziwe problemy też ich dopadają i dopadną, a może myślą że minie ich np globalny kryzys, czy naturalne katastrofy, wojna światowa? A Kara Boża jaka jest jest zapowiadana minie Australię? Myślę że Pan przesadnie idealizuje Australię, to nie może być taki raj, wiele problemów można przykrywać jak to czyniono zawsze w Polsce w każdej erze. W końcu jednak wyłażą. Taki kraj byłby łatwym łupem np dla Japonii, czy teraz raczej Chin rzecz jasna. Jaką oni mają armię? Zapewne równie słabą jak my... a gwarancje zachodu to też mieliśmy w 1939.

  Jeżeli wpuszczą imigrantów islamskich milionami, to będą w końcu jako coraz mnie płodni... kalifatem. Jeżeli wpuszczą kolorowych, to biali zyskają status podobny do tego w RPA, role się tam odwróciły. Jeżeli pozwolą rządzić sobą miejscowym "Geremkom", to wiadomo. Nic dobrego.

  Nie ma niepodległych państw, to nadal kolonia i czy to ważne do kogo należy? Na pewno nie do obywateli Australii, syci niewolnicy nie rozumieją iż żyją w klatce, duża klatka, sporo w niej swobody.

  Jaka jest różnica między Wielką Brytanią, a siecią NWO? Masoni w dużej mierze pochodzą przecież z Anglii, oraz różni sekciarze na bazie chrześcijaństwa-judaizmu.

  Co do Polski to najważniejsze pytanie jest jak z tego wyjść bez wojny, bez strat. Oczekuję że Konfederacja Blogerów zostanie zaproszona na wiadome spotkanie, nasze znaczenie będzie rosło nie tylko na samym NE, ja nie mogę jechać, nie dostał Pan maila ode mnie w tej sprawie?
 • @Jerzy Wawro 08:53:32
  "A dlaczego KUL nie jest w stanie dać impulsu dla jakiejś odnowy w tym duchu?
  Najbardziej znani absolwenci KUL a.d. 2012: Janusz Palikot i Jan Hartman."


  Sami masoni, agenci, lodziarze i sekty-judaika. Nie tylko tam, są wszędzie, także, a może zwłaszcza w środowiskach katolickich (Gowina grupa z PO?), patriotycznych, narodowych. Na NE zapewne też i nie chcę spekulować kto, ja na pewno nie :)
 • @thot 09:10:06
  "Polacy czekają na TAKĄ osobę, która stworzy zespół ludzi chcących dokonać gruntownego remontu ustroju Polski"

  Jest taka osoba, tyle że już nie żyje. To Bł. Jan Paweł II. Zespół ludzi jaki stworzył to tzw Pokolenie JPII. To np nasza Konfederacja Blogerów.
 • @nikander 11:32:47
  "JKM jest niegroźny. Z etatu nadwornego błazna Rzeczypospolitej jest jak najwyraźniej zadowolony, i to mu starcza. Gorsi są ci co te jego pomysły traktują poważnie."

  Jest groźny póki bierze czynny udział w polityce, startuje w wyborach, wygaduje swoje głupoty w mediach. Jednak jakiś 1-2% w to wierzy i szkoda tych ludzi, zawsze tylu braknie żeby nowa siła mogła wejść do sejmu. To m.in jego zadanie z pozycji "wolnorynkowych".
 • @Marek Kajdas 18:44:35
  Oni nie są tacy nieszczęśliwi, oni mają szczęście.
  A banalność rozmów, cóż, to tak jak powiedział Wolniewicz efekt, a nie przyczyna sposobu życia. Czy kiedyś ich coś dopadnie? Może i tak, ale lepiej chyba kombinować jakby tu dla siebie coś sensownego zrobić niż im źle życzyć. Jest taka świetna powiastka Sołżenicyna "Lenin w Zurychu" i tam takie scenki jak ci obrzydliwi i syci burżuje gadają sobie, żyją, a Lenin oczami wyobraźni widzi barykady, zdobywanie banków.
 • Zgadzam się
  *Patrząc na współczesność wydaje się, że ludzie coraz bardziej cofają się do poziomu świata zwierząt*

  Powinno być - poniżej poziomu zwierząt
  - zwierze staje do walki i zabija - tylko wyłącznie do przedłużenia gatunku
  - człowiek niszczy i zabija - dla zabawy lub chęci zysku
  Tym różnimy się od świata zwierzęcego - celem nadrzędnym zawsze było i jest dobro materialne / obojętne jakie klucze dzierżysz, od domu czy od państwa ( Zawsze bądź człowiekiem)
  Polacy do stracenia nie mają już nic
 • @insane 17:33:25
  OK. Porzućmy magiel razem z czasowo przebywającymi tam władzami uczelni.
  Czy jest Pan w stanie wskazać na czym polega szczególne znaczenie tej uczelni dla Polski współczesnej? To, że 'nie wpuszczono marksistów' jakoś mnie nie rajcuje. U mnie w domu też nie ma marksistów i co z tego?
  To, że ręczy za niego cały autorytet Kościoła Katolickiego może mieć znaczenie dla hierarchów kościelnych (albo dla kogoś, kto się im narazi - vide G.Braun). Wypracowanie własnej szkoły jest chwalebne. Tyle, że ta szkoła zdaje się jest nawet na poprzek nauczania Jana Pawła II. Czytałem kiedyś donos jakiegoś oburzonego profesora KUL na J. Tishnera, w którym napiętnowano jego fenomenologiczne odchylenie (trochę mnie to rozśmieszyło, gdy zestawiłem to z filozoficznymi inspiracjami Karola Wojtyły).
  Mnie chodzi o to, co Uniwersytet daje społeczeństwu? Felietony Piotra Jaroszyńskiego, to jakby trochę mało.
  Jakieś inspiracje, jakichś mężów stanu (poza Muchą, Benderem, Palikotem i Hartmanem)?

  Powiedzmy, że ja jestem ćwok, na którego przykładzie widać dlaczego Polska gnije (na dodatek na tyle bezczelny, że wydaje mu się, ze to Kościół Katolicki gnije i to od głowy). Ale niech Pan powie, co KUL zrobił, by takich jak ja ćwoków naprostować? W jakiej ważnej dla nas wszystkich sprawie KUL zajął stanowcze stanowisko - porównywalne choćby z obroną czci felietonisty Gazety Wyborczej? Nawiasem mówiąc sam słyszałem felietony biskupa Życińskiego, które były zwykłą michnikowszczyzną.
  Na przykład ja pamiętam czasy Prymasa Wyszyńskiego. Pamiętam to stanowcze oburzenie, gdy Gierek chciał wysłać 6-cio latki do szkoły lub przedszkoli. Teraz widać mądrość etapu jest inna: siedźmy cicho i cieszmy się, że mamy własną szkołę....
  Hurra! Nie wpuściliśmy marksistów. A to, że zatruwają oni umysły na innych uniwersytetach? Chicho sza, bo jeszcze nam dotację zabiorą. W końcu jest 'wolność badań'.

  PS.
  Zapomniałem o jednej jeszcze ważnej postaci, która rozsławiła lubelską uczelnię: Maria Szyszkowska.
  Nie za dużo tego?
 • Może nie mamy prawdziwej demokracji,
  a mamy oligarchiczny układ, który jest symulowany pod maską demokracji? Może wszystka treść dzisiejszej polityki to bezkompromisowa walka rywalizujących między sobą kłanów za zyski oraz władze. Walki dla zwycięstwa w której wszystkie środki są dobre i same w tym tkwi korzeń wszystkich dzisiejszych probłem.
  Calkowicie popieram, że katolicka wiara to prawdziwy skarb, która jeszcze nie jeden raz będzie wspierać Polske w trudnych czasach.
 • @R.Opara
  Ludzie nie myślą, bo nie mają myśleć tylko konsumować. W dzisiejszych czasach często są to wykluczające się pojęcia, więc społeczeństwo celowo utrzymywane jest w stanie bezmyślności za pomocą mediów, reklam i tzw pop-kultury. Od rozwiązywania problemów mamy tzw naukę. Jenak pocieszające jest, że jak widać nie wszyscy dali się zmanipulować, ludzie powoli się budzą. W końcu ktoś musi zrobić reset systemu...
 • @cyberia151
  Ludzie nie myślą...nie mają czasu bo konsumują i przeżuwają wolno jak krowy trawę, społeczeństwo pasie się na pastwisku eurolandu, w III RP, reszta jest w lesie na wygonie i w stanie bezmyślności egzystuje. Nie ma już śp. Leppera i ciekawe, kto zresetuje ten neokolonialny system zniewolenia. Ultima Thule chyba się do tego nie nadaje? Na myślenie potrzebny jest czas a to dzisiaj wielki luksus. Trzeba być albo świętym albo mnichem. Kimś takim jak Budda...

  Faber
 • @Faber 11:33:06
  dlaczego uważasz, że Ultima Thule się nie nadaje !?

  Możesz to uargumentować ?
 • @Jerzy Wawro 19:11:10
  jeżeli Potrafi Pan tak wszystko doskonale zrelatywizować, to pozostaje mi jedynie zapytać - jaką widzi Pan alternatywę dla oparcia się na wciąż jeszcze istniejącej sile moralnej Katolików w Polsce oraz intelektualnej sile Lubelskiej Szkoły Filozofii? dla kogo i jakimi narzędziami myśli Pan budować naszą politykę, edukację, media, itd?
 • @insane 13:59:54
  KK w Polsce jest skompromitowany.
 • @SmokWschodu 19:24:13
  to trzeba go "odkompromitować". dać świadectwo i modlić się o powołania.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031