Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
428 postów 2269 komentarzy

RP - Primum Non Nocere

Ryszard Opara - Lekarz z powołania. Polak - Patriota. Humanista. Misja i Cel Mojego Życia - Pomagać innym ludziom.

AMEN-Autobiografia Naukowa-Odc.87

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nigdy nie byłem zwolennikiem segregacji rasowej, szczególnie w formie apartheidu, ale czekając na lotnisku na samolot do Londynu, zadawałem sobie pytanie: Gdzie byłaby dzisiaj Afryka Południowa, gdyby nie kolonizacja białych „Afrikans”.

Afryka; czarny kontynent – cd.

South Africa To naprawdę przepiękny kraj. Taka w pewnym sensie miniatura Australii. Jest kilka razy mniejsza. (może 5 razy). Ale ma wszystko – dwa oceany Atlantycki i Indyjski – rozdzielone Przylądkiem Dobrej Nadziei. Wspaniały klimat, żyzne ziemie, dżungle, parki, bogactwo zwierząt i roślinności - wszelkie bogactwa natury.

Brakuje tylko zgody, pomiędzy ludźmi, którzy ten kraj stworzyli...Tymi "drugimi", przybyszmi, którzy swoimi ideami
i ciężką pracą doprowadzili kraj do możliwej doskonałości a tymi, którzy byli tam pierwsi; ale będąc właścicielami ziemi - nie zrobili wiele. Nic. Potem - w imię źle rozumianej sprawiedliwości dziejowej - kraj zniszczyli.
Robią to skutecznie, nadal do dziś. Niewątpliwie ci pierwsi, rodowici, których jest dużo więcej, mają wiele racji, oni byli też tam siłą roboczą ale bez tych drugich, bez ich inwencji i rozumu, kraj byłby dzisiaj taki jak reszta Afryki.

Kwestia własności oraz pierwszeństwa, ważności i priorytetów jest co najmniej dyskusyjna.
Liczą się skutki końcowe, postęp i osiągnięcia w rezultacie wielu lat ciężkiej pracy, kreatywności.

Ja osobiście ciągle żyję nadzieją, że kiedyś wszyscy ludzie tego świata, jakoś dogadają się ze sobą... dla dobra wszystkich, dla dobra przyszłości ludzkości...
Wiem, że to mrzonki, ale... przeznaczenie czasu nam, kiedyś to pokaże.

Nasza pierwsza wizyta w Cape Town (SA), była dziełem czystego przypadku.
Pewnego dnia jako jeszcze prezes Alpha Healthcare, byłem zaproszony na bal/aukcje charytatywną w Sydney. Główną nagrodą była: Wycieczka na safari do Kruger National Park oraz jako część wygranej -„deal” -licencja na odstrzał lwa, co było również oficjalnie, na papierze rządowym zatwierdzone.

Nigdy nie byłem myśliwym i nigdy w życiu nie zabiłem żadnego zwierzątka a tym bardziej lwa - ta główna nagroda przypadła jednak mnie w udziale, po licytacji za kwotę $ 15,000. Przedtem wypiłem kilka kieliszków wspaniałego szampana, w towarzystwie przeuroczych pań... a więc...
Moje pieniądze miały pójść dla biednych z Afryki, więc... mimo wszystko - nie żałowałem. Wycieczka była wspaniała a zaczęła się od Sun City, który jest blisko Kruger. To takie Las Vegas, Południowej Afryki.
Miasto sztuczności: pozłacane, kasyna, pokazy, rewie, hotele, restauracje i sklepy wszelakie – werwet wokół 24 godzin i paranoja rozrywki ale całkowicie nie w moim stylu.

Kiedy przyszła pora na skorzystanie z licencji – polowanie na lwa, dostałem wspaniały sztucer „Holland-Holland” z lunetą, specjalnie na tę okazje wsadzono mnie z obstawą do jakiegoś pancernego samochodu, który zawiózł mnie na sawannę. Była też tam i „baszta”, z której to miałem strzelać.
Z przeciwnej strony szła „naganka”, złożona z wielkiej grupy Murzynów, próbowała podprowadzić zwierzę pod moje stanowisko do odstrzału. Był przepiękny, jesienny słoneczny poranek.

Znalezione obrazy dla zapytania Polowanie na lwy

 
Na odpowiedni sygnał, ujrzałem przez lunetę wspaniałego lwa, zwierzę, prężące się w słońcu, na skale – do ataku...którego naganka kierowała w stronę mojej baszty....
Pomyślałem sobie. Piękny okaz, prawdziwy król zwierząt. Nie mogę go przecież tak zabić. Dam mu żyć.
I tak już zapłaciłem...przecież za to wszystko.
Strzeliłem więc w niebo, parę razy – zadowolony z kilku dziur, które tam zapewne uczyniłem, ku chwale istnienia..

Po kilkunastu minutach zwiedzania okolic, przyleciało do mnie kilku tubylców, jeden z nich z dobrze udawaną radością krzyczał:
„Panie doktor Opara, cóż za wspaniałe oko i strzał. Trafił Pan tego lwa prosto w serce”...Po chwili dodał:
„Za dodatkowe $10,000... wyprawimy specjalnie dla Pana skórę bestii, którą Pan tak celnie trafił.

A ja przecież...strzeliłem w niebo, darowałem zwierzęciu życie...Wiedziałem, że moje tłumaczenie..., że ja w
ogóle nawet nie celowałem do zwierzęcia... bez sensu spali na panewce Holland-Holland.
Zacząłem udawać wielką, niespodziewaną radość - byłem przecież wśród wśród oszustów. Oni z tego żyli. Zgodziłem się na kupno skóry lwa, którego podobno zastrzeliłem, chociaż nigdy do niego nie strzelałem.
Wiedziałem, że to jedyne rozsądne wyjście z honorem.
Pomimo tego, że wiedziałem, że ten„mój” lew, dawno już nie żył.
Zastrzelił go n napewno ktoś inny, zanim ja - do niego celowałem.
Skórę mam w domu do dziś - jako dowód cudów natury i ludzkiego daru przekonywania.

South Africa to też kraj produkcji wina. Po mojej „lwiej przygodzie”, wybraliśmy się na dość długą wycieczkę, aby opijać moje myśliwskie sukcesy a jednocześnie „czekać” na wyprawę skóry i papiery konieczne do wywozu.
Nasz autobus, jechał „szlakiem winnic” z Durban – do Cape Town. Było co oglądać i czym się cieszyć.
Trunki południowo-afrykańskie z uwagi na wiele rzeczy: słońce, wspaniałości gleb, pagórkowatość oraz klimat – należą, moim zdaniem do najlepszych na świecie. Oczywiście drugie miejsce po Australii.
Jedzenie wszędzie, zwłaszcza mięso jagnięce i kozie sery, było znakomite. Hotele też – czyste, zadbane. Durban, miasto nad oceanem Indyjskim ma dużą, przeważającą populację Hindusów, którzy opanowali tam handel.
Cape Town (Kapsztad) to prawdziwe, centrum kultury białych „Africans”, potomków europejskich, głównie holenderskich kolonizatorów tej części kontynentu.
Bardzo ciekawi, kulturalni, wykształceni i pragmatyczni ludzie.

Stworzyli oazę dobrobytu dla Afryki, mogliby rozwijać potencjał kontynentu, ale...
Świat jakoś nie potrafi tolerować ewolucji postępu, harmonii. Dziwnym zbiegiem okoliczności stworzono tam też apartheid, który był przecież normalnym następstwem rozwoju stosunków międzyludzkich.
W latach świetności Południowej Afryki, na znakomitym poziomie rozwijała się tam medycyna.

Znalezione obrazy dla zapytania dr christiaan barnard

 
To tam właśnie, w Szpitalu Cape Town (Groote Schuur Hospital), Dr Christiaan Barnard w 1967r przeprowadził pierwszą na świecie operację przeszczepu serca. Wtedy ja zaczynałem medycynę i Dr Barnard pozostał moim idolem na wiele lat. Podczas mojego pierwszego pobytu w CapeTown, musiałem odwiedzić salę operacyjną,
która stała się legendą światowej medycyny. Nie było tam może nic nadzwyczajnego, ale dla mnie moment niezapomniany z historii.
Przez następne kilka dni chodziłem po Kapsztadzie, jakoś dziwnie smutny.
Góra Stołowa, formacje natury skalnej: tzw. „12 Apostołów”; „Devils Peak” (Szczyt diabłów) – wszystko rzeczywiście bardzo ciekawe, niespotykane...
Tak samo jak parki/cuda natury czy też wspaniała Dzielnica Nadbrzeżna – ale ja rozmyślałem o Barnardzie,
który jak się dowiedziałem...był umierający...
Coż to za przedziwne, Boskie losy natury, które nawet z giganta robią Nic, a potem może tylko prochy...

Podróżując po Afryce Południowej, koniecznie trzeba zobaczyć Przylądek Dobrej Nadziei, który jest na południowym cepelku CapeTown a potem Przylądek Igielny, który jest najbardziej wysuniętym na południe skrawku Afryki i to tam łączą się dwa olbrzymy – Ocean Atlantycki i Indyjski.

Prądy i energie, które tam funkcjonuję oraz nieustannie się ścierają, są niesamowite.
Dawniej nazywano tę arenę walki żywiołów przylądkiem burz – ale kiedy odkryto tędy drogę morską do Indii – zmieniono nazwę na Dobrą Nadzieję.

Podobny obraz

 
Ostatnim razem, kilka lat temu kiedy byłem w Południowej Afryce – zdecydowałem, że to był mój ostatni pobyt tam. W Cape Town jest coraz bardziej niebezpieczne. Całkowicie, „do góry nogami”- odwróciły się losy białej mniejszości. Powoli, powtarza się historia dramatów Rodezji (Zimbabwe).

Nigdy nie byłem zwolennikiem segregacji rasowej (szczególnie w formie apartheidu), ale czekając na lotnisku
na samolot do Londynu, zadawałem sobie pytanie:

Gdzie byłaby dzisiaj Afryka Południowa, gdyby nie kolonizacja białych „Afrikans”.

Przykłady widać dobrze w całej pozostałej części „Czarnego Lądu”...

Koniec Odc 87
Ryszard Opara
 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Szkoda lwa jak cholera :-(

  5*
 • @ Autor
  "Podczas mojego pierwszego pobytu w CapeTown, musiałem odwiedzić salę operacyjną..."

  Gratulacje. To zapewne bardzo ważne miejsce dla każdego lekarza.

  Ja natomiast mam ciężki temat związany z tym krajem:

  Widział Pan może kamienne kręgi w RPA?
  Podobno są tam ich miliony. Ciągną się też oczywiście poza granice samego RPA.
  Ich badaniem zajmuje się Michael Tellinger.
  Jeden z nich nosi nazwę Kalendarz Adama... Tak właśnie "tego" Adama. Jeśli Sitchin miał rację, to być może właśnie ten krąg jest najpierwszą "salą operacyjną" na świecie pod jakimkolwiek względem.

  No i jest jeszcze z tym związana kwestia złota. Podobno Paul Kruger też miał swój "złoty pociąg", który gdzieś mu "wetło". A tak naprawdę to chyba nie do końca wiadomo skąd on sam całe to złoto wytrzasnął.

  Jeśli byłby Pan zainteresowany wstępem do tematu, to załączam link do kanału Chrisa Miekiny (też emigrant - tyle, że w USA), w którym porusza on ten temat:

  https://www.youtube.com/watch?v=ZTBpj4TOy6I

  Ukłony
 • @ Autor
  Mam też jedną "zabawną" historyjkę również związaną z RPA.
  Kiedyś spotkałem człowieka, który opowiadał o swoim pobycie w tym kraju. Zapytałem czy Kapsztad to ładne miasto, ale on powiedział, że nie wie, bo był w Cape Town...

  Renki opadywajom ;-)
 • @Jasiek 05:29:20
  No cóż...- tak niestety czasem bywa.

  Ludzie albo opowiadają głupoty albo po prostu nie wiedzą o czym mówią.

  Już nic na tym świecie chyba nie może nas zdziwić...

  Może na wytłumaczenie dodam, że na wszystkich mapach świata - to miasto jest nazywane Cape Town... jeszcze nigdy nie widziałem mapy z napisem Kapsztad - które jest nazwą lokalną, używaną przez pokolenia
  rodem z Niderlandów...

  Pozdrawiam
 • @Jasiek 05:26:18
  Bardzo ciekawe, dziękuję - mam nadzieję, przyjrzę się temu blizej wkrótce.
  To jednak wymaga czasu, zastanowienia.

  Pozdrawiam
 • @Jasiek 05:10:39
  Zgadzam się - mnie też było szkoda lwa... ale ja w niego nie strzelałem.
  Nawet nie celowałem a nie sądzę aby "rykoszet" załatwił sprawę jakos przepadkowo.

  Ten przypadek to z pewnością tylko ludzie, którzy chcieli zarobić trochę dolarów...

  Pozdrawiam
 • @Ryszard Opara 06:30:30
  "... jeszcze nigdy nie widziałem mapy z napisem Kapsztad"

  Oj tam, oj tam ;-) :

  https://www.google.com/maps/place/Kapsztad,+Republika+Po%C5%82udniowej+Afryki/@-33.9142688,18.0956097,9z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x1dcc500f8826eed7:0x687fe1fc2828aa87!8m2!3d-33.9248685!4d18.4240553
 • Gdzie mogła by być w przyszłości Polska, gdyby nie USraelska kolonizacja?
  Tak można sparafrazować Pana poglądy na Afrykę Południową i jej histrorię.

  Też żywię nadzieję, że "kiedyś wszyscy ludzie tego świata, jakoś dogadają się ze sobą... dla dobra wszystkich, dla dobra przyszłości ludzkości..."

  Ale nie zgadzam się, że "Liczą się skutki końcowe, postęp i osiągnięcia w rezultacie wielu lat ciężkiej pracy, kreatywności."

  Liczą się również ofiary i zbrodnie owej "ciężkiej pracy i kreatywności".
 • @Ryszard Opara 06:32:20
  "To jednak wymaga czasu, zastanowienia."

  A zapewne i spokojnej głowy - o to w dzisiejszych czasach nie łatwo, co wiem także z Pana wpisów i autobiografii.

  Ja czas jakoś znajduję w przerwach od NEonu i od pracy na zmiany - najczęściej przed zaśnięciem - już powstał 74 odcinek o... magikach, masonach i nazistach.
 • " Powoli, powtarza się historia dramatów Rodezji (Zimbabwe)."
  Tak - natomiast nasycanie krajów - gdzie liczebnie dominuje jeszcze biały człowiek - kolorowymi - trwa w najlepsze. Dlatego dramat byłej Rodezji - to początek likwidacji białej rasy przez czarci pomiot - na całym globie.
  Wniosek?
  Swoisty apartheid jest pożądany przez Piekło tylko na linii - dzieci diabła - a ludzie stworzeni przez Boga. Ponadto bez apartheidu nie byłoby RPA jaki znaliśmy, więc nie byłoby także pionierskiego przeszczepu serca. Na koniec - apartheidowi czarci pomiot przykleił gębę czarnego luda - a przecież był on tam jedynym sensownym wyjściem dla wszystkich - i tyle.
  Apartheid w RPA nie wyniszczał czarnych - natomiast apartheid na linii czarci pomiot i pozostali - wyniszcza pozostałych.
 • @interesariusz z PL 08:20:49
  "Liczą się również ofiary i zbrodnie owej "ciężkiej pracy i kreatywności"."

  Nieszczęście polega na tym, że giną nieraz całe narody. Dr Jaśkowski mówił, że Indian w Am Pn mordowano jeszcze na komisariatach policji w Kanadzie w latach 80 XXw, a dzieci naświetlano promieniami rentgenowskimi, żeby były bezpłodne. I jeszcze te wojny o "demokrację" :-(

  Ukłony
 • @Jasiek 08:34:02
  A aborygenów kiedy uznano w Australii za ludzi?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930