Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
420 postów 2216 komentarzy

RP - Primum Non Nocere

Ryszard Opara - Lekarz z powołania. Polak - Patriota. Humanista. Misja i Cel Mojego Życia - Pomagać innym ludziom.

Hipokrates - Cybernetyka. XXI wiek

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie tak dawno, studentów medycyny uczono zawodu wg zasady Hipokratesa: Medice cura te ipsum-co znaczy Lekarzu lecz sam siebie. Duży błąd. Powinno być: „Homo, cognite, audite et cura te ipsum”. Człowieku, poznaj, posłuchaj i lecz sam siebie.

Hipokrates - Cybernetyka. XXI wiek

Jeszcze nie tak dawno (było to w moim życiu), studentów medycyny uczono zawodu wg zasady Hipokratesa: „Medice cura te ipsum” - co znaczy „Lekarzu lecz sam siebie”.
Moim zdaniem, to duży błąd. Powinno być: „Homo, cognite, audite et cura te ipsum”. Człowieku, poznaj, posłuchaj i lecz sam siebie.

Druga ważna zasada Hipokratesa: „Primum non nocere” - Po pierwsze nie szkodzić jest nadal aktualna.

„Medycyna konwencjonalna” - powszechnie uznawana w dzisiejszych czasach (jak pisałem już poprzednio), przeżywa kryzys. Jest traktowana wyłącznie jako interes, jako najlepszy sposób do zarabiania pieniędzy - szczególnie dla dużych koncernów farmaceutycznych. Człowiek, zwłaszcza chory jest zwykłym narzędziem robienia zysków. Lekarze przestali leczyć – stali się bezwolnymi pośrednikami w handlu lekami i „cudownymi technologiami”.

Dla dobra człowieka - należy jak najszybciej wrócić - do medycyny naturalnej, opartej na tradycji i wielowiekowych obserwacjach Natury i procesów życiowych.
Należy połączyć tę wiedzę z najnowszymi technologiami w dziedzinie cybernetyki oraz fizyki kwantowej aby uzyskać najlepszy dostęp do diagnostyki komórkowej.

Człowiek - musi znowu stać się „Podmiotem” procesu diagnostyki, profilaktyki i leczenia a nie przedmiotem manipulacji, towarem przemysłu medycznego.

Żyjemy też w czasach narastającego zanieczyszczania środowiska: powietrza, wody, gleby oraz ciągłego rozwoju rozmaitych czynników patogennych. Dlatego tak szalenie istotną rzeczą jest dokładna diagnoza organizmu pod kątem rozmaitych zatruć (toksykologi) i oceny wszelkich niedoborów, pierwiastków bardzo istotnych w procesie metabolizmu.

Taka diagnostyka, jest koniecznością dla właściwego oczyszczania i regeneracji organizmu oraz uzupełnienia wszelkich niedoborów. To z kolei jest absolutnie niezbędne dla procesów metabolizmu przyjmowanego pokarmu a w następstwie biosyntezy białek i aminokwasów potrzebnych dla układu krwionośnego, hormonalnego i obronnego (immunologii).

Niedobory pierwiastków „śladowych”: np. kadmu, selenu, czy np. miedzi, wapnia, żelaza wpływają negatywnie na wszelkie procesy metaboliczne i hormonalne. Nadmiar tłuszczów i niektórych węglowodanów, skrobi - szczególnie przyjmowanych razem, bardzo utrudnia działanie układu trawienia. Jeżeli wrzucimy do żołądka wszystko naraz -”żołądek głupieje”.

Wszystko to, plus oczywiście wiele innych jak np. niewłaściwe oddychanie, brak tlenu, niewłaściwa woda – prowadzi w rezultacie do narastającego chaosu procesów życiowych wewnątrz organizmu, który dodatkowo atakowany z zewnątrz różnymi patologiami – zaczyna powoli „poddawać się” i dawać za wygraną - czyli chorować i stopniowo umierać.

W takich sytuacjach najgorszą rzeczą, jaką może zrobić lekarz, jest leczenie tylko objawów. Zamiast usuwania przyczyn. To bowiem prowadzi do pogłębiania chaosu wewnątrz ciała oraz do hamowania naturalnych mechanizmów i reakcji obronnych.

Człowiek, jako Fabryka Życia, która nieustannie się rozmnaża - musi funkcjonować bowiem w warunkach HOMEOSTAZY - czyli równowagi, potrzebnej dla zapewnienia optymalnych warunków i procesów działania organizmu - w każdym momencie życia i rozwoju.

W idealnej sytuacji, powinna ona być zgodna z Prawami Natury - harmonii między światem zewnętrznym a światem wewnętrznym. Dlatego też kwestia oczyszczania i regeneracji oraz uzupełniania braków – jest procesem profilaktyki, zapobiegania chorobom. Jednocześnie to właśnie jest najlepsza metoda leczenia.

Homeostaza jest również ściśle powiązana z tzw. - Zegarem Życia.

Każdy organizm w procesie indywidualnej ewolucji (jako zasadniczy element rozwoju) tworzy swój „Zegar Biologiczny” - wewnętrzny regulator funkcjonowania poszczególnych struktur i organów. Według tego zegara odbywają się wszystkie funkcje organiczne.

ZEGAR BIOLOGICZNY – PORZĄDEK DNIA

Każdy człowiek powinien funkcjonować według własnego zegara biologicznego, tzn. każdy jego narząd w organizmie pracuje najbardziej efektywnie w określonym wymiarze i czasie. Jest to oczywiście sprawa bardzo indywidualna (wymaga dokładnej diagnozy). Należy przyjąć pewne ogólne parametry i ściśle stosować się do nich.

Aby zapewnić zdrowie, czyli właściwą równowagę, należy zorganizować oraz kontrolować podstawowe funkcje organizmu/Fabryki Życia- zapewniające jego sprawne funkcjonowanie (czyli Homeostazę).


Dla właściwej Homeostazy, konieczna jest również równowaga duchowa, uczuciowa,która z jednej strony jest „papierkiem lakmusowym” środowiska wewnętrznego organizmu ale z drugiej konieczna jest dla wszelkich procesów sterowanych przez: Mózg – Rozum - Duch.
Nie można wprost przecenić znaczenia i istoty tego trójkąta. (MRD)

Podsumowanie.

Jak widać – życie to bardzo skomplikowany proces. Z jednej strony bardzo ważną jest sytuacja wewnątrz organizmu. Środowisko zewnętrzne, może w pewnych okolicznościach mieć także bardzo destruktywny wpływ. Jeżeli dodamy rozmaite patogeny – dojdziemy do wniosku - że życie to ciągła walka o przetrwanie. Aby wygrać tę walkę trzeba mieć zdrowie.

Ta walka powinna się odbywać w warunkach homeostazy i według zegara biologicznego a w dodatku musi być kierowana przez: Mózg Rozum i Duch.

Tym wszystkim właśnie zajmuje się Medycyna Holistyczna. (o tym w następnym artykule)

Ryszard Opara

MEDYCYNA HOLISTYCZNA

 

KOMENTARZE

 • medycyna holistyczna
  // Dr Simonton swoją wiedzę opartą na wynikach badań naukowych i ponad 25-letnich obserwacjach zawarł w następujących punktach:
  1.Emocje mają wyraźny wpływ na stan zdrowia i wyleczenie choroby.//

  Optymizm,śmiech,kobieta, to jedyne panaceum na dobre samopoczucie i zdrowie
  sprawdzone 8-)))
 • Autor
  W dawnych czasach dzielono ludzi zwiazanych z medycyna na lekarzy i tych rozprowadzajacych(wymyslajacych)cudowne mikstury czesto zwanych oszustami-niestety ci ostatni przejeli kontrole nad medycyna wspolczesna sprowadzajac lekarzy do roli dealerow mikstur-cudowne panaceum na wszystko.
  Warto by bylo chyba rozwazyc opcje zakazu dzialalnosci firm farmaceutycznych.
 • zapowiada się ciekawie, czekamy na kolejny artykuł Pana doktora
  W zakresie holistycznego leczenia stanów przedudarowych bliski mi jest Iwan Pawłowicz Nieumywakin. A on przecież wszystkich uprzedza: „Chcesz być zdrowy? Zatem działaj". Choć leczenie wodą utlenioną nie jest pozbawione ryzyka. Tu trzeba dużej wiedzy i realizacji wszystkich tych parametrów o których pisze dr Opara w tekście. Co innego wycieczka do lasu, terapia tlenowa tam rodzi mniej skutków ubocznych.

  http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_lecznicze_wlasciwosci_wody_utlenionej.html
 • Bardzo ladnie Pan Opara dzisiaj napisal.Brawo.
  Medycyna to dziwna dziedzina.W mechanice,elektrycznosci, chemii prawa sie nie zmieniaja a w medycynie sa mody.Do polowy lat 50 tych ubieglego wieku uprawiano w USA procedure "lobotomy" dla pacjentow mentalnych.Przez oczy wbijano im do mozgu 2 szpikulce, ktorymi obracano w kazdym kierunku, robiac z mozgu koktail.Wynalazca tego procederu dostal nagrode Nobla, jak Obama za pokoj swiatowy! Dzis pewnie bylby to elektryczny blender 20K obrotow na minute.Obecnie moda jest na mierzenie kazdemu cisnienia i cholesterolu.Pytanie:kto ustalil tabelke? Co jest dobry poziom cholesterolu a jakie cisnienie jest prawidlowe? Ustalono to z sufitu zapewniam Was. Wynaleziono lekarstwa na zbijanie, oczywiscie skutki uboczne sa straszne.Na zbijaniu cholesterolu rozpuszczaja sie nerwy i mozg a na zbijaniu cisnienia nerki leca.Nikt nie zastanawia sie dlaczego ktos ma wysoki cholesterol czy wysokie cisnienie. Moze to jest objaw czegos? Braku czegos? Moze to Bozy mechanizm obrony organizmu? Jesli chodzi o cholesterol to obniza sie gdy sie je duzo witaminy C i B3(niacyn).Wysokie cisnienie jak obnizyc naturalnie? Aronia.

  Dzisiejsze jedzenie nie jest uprawiane naturalnie. Brakuje mu witamin , mineralow.Kiedys zrobiono analize gleby w stanie Iowa u farmera Amisza co wywozil gnoj na pole i nie stosowal Roundup(glifosate) i sasiada co lal chemie na pole. Na polu Amisza zyly glizdy, byly wszystkie mineraly, mikroelementy a na polu normalnego amerykanskiego farmara byla ziemia ksiazycowa, bez zycia, bez mineralow, wyjalowiona.Oczywiscie Amisz nie mial dlugu za traktory Deer($100K minimum) w banku bo mial konie($500 za sztuke).

  Teraz jak cos nam dolega do kogo sie udac? Ja do lekarza boje sie isc, ten ma procedury napisane i musi wedlug nich postepowac a jesli nie to licencje straci. Ziol Ci nie przepisze, zmiany stylu zycia tez nie zaleci, idzie wedlug rzadowych procedur z kompa, czyli ma Cie gdzies, kasa sie kreci.Gdzie isc? Jak ktos czytaty i pisaty to znajdzie o Edgar Cayce , Sw.Hildegarde z Bingen, Ojca Klimuszko i sie sam wyleczy.Tym co nie chce sie tego robic to wspolczuje.Sa jednak ludzie co nie moga sami sie leczyc, nie maja kompow ani wiedzy o naturalnych sposobach.

  Medycyna wspolczesna nie zarabia na wyleczeniu goscia ale na jego leczeniu.
 • Przejdźmy do konkretów
  Na razie to już chyba trzeci ,albo czwarty artykuł dot.medycyny naturalnej, który nie wychodzi nawet o milimetr poza ogólnie znane teorie podstaw tej nauki opisane w tysiącach książek zalegających księgarnie. Oczekiwałbym na coś więcej, zrobienie kroku do przodu, jakichś propozycji terapii autorskich. Nawet na początek bardzo ogólnych, ale oryginalnych, wynikających z własnych przemyśleń. Ja np. proponuję w ramach osiągania homeostazy zmienić religię na buddyjską; ona wskazuje właśnie jak dochodzić do równowagi i tym samym zdrowia. Wiele osób /znanych/ o tym wie i tak czyni; pytanie zatem za 100 pkt. do dr.Opary ;
  czy osiągają w ten sposób zamierzony skutek?? Jerry
 • Zdrowie miedzy mlotem a kowadlem
  Mysle ze swiat wchodzi w trudny okres w swym rozwoju a medycyna staje sie krok po kroku elementem sprawowania wladzy [art DR Glublock ,,Jak medycyna zycia staje sie medycyna smierci oraz art ,,Nowa epoka barbarzyncow na blog robert Grunholz] ] i tak np unia europejska chce wprowadzic Kodex Elementarius [kodex zywieniowy patrz wolne media net] co moze zaowocowac milionami przedwczesnych zgonow na choroby cywilizacyjne i degeneracyjne. a z drugiej strony wepchniecie polski w zaleznosc od systemu anglo -amerykanskiego uzaleznia polski system wladzy od ich korporporacji czyniac politykow zaleznymi od ich woli[ patrz niedawne powiekszenie ilosci obowiazujacych zabujczych szczepien ] Nalezy wiec oczekiwac ze regulacje prawne w tym obszaze beda prubowaly odebrac wolnosc decydowania o formach i metodach leczenia. [ . Pomimo to mysle ze nalezy rozwijac metody alternatywne a przedewszystkim prowadzic totalna ,,akcje informacyjna,, w spoleczenstwie by korporacyjne klamstwa nie byly w stanie sie zadomowic w swiadomosci spoleczenstwa, dajac przyzwolenie do dzialan w ktorych medycyna i lekarze staja sie bezwolnym narzedziem korporacji tu jedynym nrzedziem moze byc wedza i jeszcze raz wiedza,poprzednie wpisy pokazuja do jakich absurdalnych zbrodni moga sie posunac medycy gdy znajduja sie poza mozliwoscia kontroli spolecznej[wspomniana lobotomia przez staszka kieliszka ] Jak wielokrotnie wspominalem ponad 90 procentowa wyszczepialnosc dzieci swiadczy nie tylko o totalitorayzmie wladzy ,ale rowniez o bardzo niskim poziomie spolecznej wiedzy na te tematy,mysle ze matki byly by zdeterminowane w walce o nieszczepienie gdyby ich swiadomosc byla pelna ,niejasnosc powoduje niewpewnosc i postawy zgody i milczenia w stosunku do zla jakim sa szczepienia. Podobnie z innymi plagami dhorob,rakiem,chorobami sercai ukladu krwionosnego. Korporacyjne klamstwa medyczne odejda w niebyt gdy przewarzajaa liczba ludzi bedzie miala calkowita PEWNOSC ZE SA TO CELOWE KLAMSTWA,,WYMYSLONE NA URZYTEK KORPORACJI . DLATEGO TAK WAZNA KWESTIA JEST PRACA INFORMACYJNA. Jednoczesnie w ramach mozliwosci jakie sa realizowac to o czym pisze autor rozwijac medycyne holistyczna oparta o naturalne metody leczenia jako drugi nurt bedacy odejsciem od ,,medycyny technicznej,,Oczywiscie nie mozna odrzucac osiagniec medycyny akademickiej w wielu obszarach zdrowia poniewaz wiele technik leczenia przez nia stosowanych jest potrzebnych. Rozgraniczenie obszarow patologi od dobrych dzialan jest wlasnie najwyszym wyzwaniem dla osob pracujacych w sluzbie zdrowia. Wraca problem suwerennosci narodu i panstwa jako zasadniczy element decydujacyo stanie zdrowia spoleczenstwa w sytuacji gdy komisarze w sposob autorytarny[np regulacje w sprawie ziol] narzucaja regulacje prawne o niejasnych intencjach,tylko spoleczny opor oparty o pewna wiedze i przekonania moze spowodowac ze spoleczenstwo nie zostanie sprowadzone do poziomu beznnadziejnej wegetacji sterowanej chemicznymi dodatkami sterujacymi psychika i zdrowiem fizycznym lacznie z czasem zycia.[Rasel,,..za pomoca zastrzykow tehnologi zywienia i systemu zakazow stworzymy typ czlowieka niezdolny do buntu przeciw wladzy[patrz fluor cichy zabujca] ] Tak wiec aktywne [ Buddyzm i buddysci jest pasywni dlatego ciesza sie uznaniem elit i beda mieli miejsc w swiatyni ] postawy przelamywania monopoli informacji beda tym co moze pozwolic zminimalizowac sile negatywnych wplywow konwencjonalnej korporacyjnej medycyny
 • @Husky 14:16:40
  You are right , Mr Husky.

  Only way to be healthy is to have something own.

  e.g. - wife ... own wife

  pozdr:
 • @Zorion 20:04:01
  Najlepiej żonę........
  sąsiada
  8-))
 • MRD
  ale przyjąć natłok zmian i tym, czym obecny rząd nas karmi plus chemia w powietrzu i jedzeniu i do tego 50+ to marna szansa aby utrzymać jakąkolwiek równowagę .

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829