Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
413 postów 2186 komentarzy

RP - Primum Non Nocere

Ryszard Opara - Lekarz z powołania. Polak - Patriota. Humanista. Misja i Cel Mojego Życia - Pomagać innym ludziom.

Unia Kapitału i Pracy (UKiP) - za państwowe pieniądze

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przedstawiamy drugą część dyskusji na temat propozycji rozwiązania marazmu i kryzysu w Polsce – budzenia świadomości monetarnej i gospodarczej – oraz całkowitej zmiany rzeczywistości.

Ryszard Opara – Józef Kamycki.
 
Rozglądając się dookoła zauważamy, że jeździmy niemieckim autem, siedzimy przy koreańskim komputerze, telefonujemy japońskim lub fińskim telefonem i chodzimy w chińskiej odzieży, butach.
Czy jest jakaś nadzieja na to, aby nasi przedsiębiorcy wygrali walkę o polski rynek?
 
Taka szansa jest. Główną przeszkodą, wcale nie jest brak kapitału, wysokie koszty pracy i wysokie obciążenia podatkowe. To „dyżurne” tematy - powody do narzekań przez naszych przedsiębiorców. Proponuję dla zrozumienia spraw - abyśmy na chwilę odeszli od skutków a zajęli się przyczynami.
 
Ale tych wymienionych przyczyn nie można lekceważyć. Nie można przecież uprawiać kapitalizmu bez kapitału. Co oprócz tego  możemy jeszcze do tej listy narzekań dołożyć, abyśmy mieli komplet?
 
Problemem zasadniczym, który stawiam na pierwszym miejscu w Polsce są…„rządy teoretyków”.
Prezydent historyk i premier historyk. W sejmie większość to teoretycy, nauczyciele przedmiotów rozrywkowych! W naszym systemie wyborczym, ci co potrafią dobrze gadać i kłamać -wygrywają z profesjonalistami. Następuje selekcja negatywna. Proszę zgadnąć: jak w tym towarzystwie mogą zrodzić się pomysły na koncentrację kapitału w polskich rękach. Albo jak pomysły na to aby polscy przedsiębiorcy mogli od swoich pracowników kupować coś więcej niż czas i pot. Zerowe szanse !!! Gdyby to ode mnie zależało, to powywalałbym stamtąd wszystkich, którzy nie posmakowali chleba w samodzielnej działalności gospodarczej.
Ludzie przychodzący z budżetu są tak „przeprogramowani” nie mają żadnego pojęcia o tym, że aby podatki zapłacić, najpierw na to trzeba zarobić. Mnożą więc te prawne idiotyzmy, które sprawiają, że zadowalamy się gospodarką wegetatywną. Gospodarką, niezdolną do rozwoju i do konkurencji.
 
No dobrze, ale co przeszkadza polskim przedsiębiorcom w tym, aby mogli od swoich pracowników kupować – jak Pan to powiedział - coś więcej niż tylko czas i pot?
 
Polskie prawo gospodarcze uznaje pewien paradygmat, którego osią jest definicja przedsiębiorcy. To ktoś, kto prowadzi działalność gospodarczej w swoim imieniu oraz tylko i wyłącznie na własny rachunek. Państwo mówi tak: oddajemy wam nasze terytorium jako obszar łowny, co upolujecie to wasze, w zamian będziecie nam płacić podatki. Jest to święte przymierze okupantów politycznych z ekonomicznymi. Okupanci polityczni otrzymują co swoje, a okupantom ekonomicznym starcza na życie na światowym poziomie. A reszta… - reszta się nie liczy.
 
Porozmawiajmy o tej „reszcie”. Czy rzeczywiście nie ma ona nic do powiedzenia? Żyjemy przecież w demokratycznym kraju i są możliwości aby ten układ zmienić.
 
Pan żartuje. Reszcie dano „freedom” to po polsku wolność. Reszta ma możliwość wyboru. Każdy ponoć - może być Bilem Gatesem. Wystarczy chcieć. Tak, wystarczy tylko chcieć a nie marudzić. Jeśli ktoś z tej wolności nie chce korzystać, to można mu to przetłumaczyć. Żołądek to wielki pan i potrafi nauczyć rozumu. Dla polskiego młodego pokolenie postawiono wyraźną alternatywę: sznur wisielczy, albo emigracja. Pełna demokracja. Pełny wolny wybór! Gdyby, jakimś cudem, prawem wymknęło się to naszej władzy spod kontroli, nad naszym niebem pojawią się „przyjacielskie” F16- z powrotem zaprowadzą freedom. Ma być - tak jest. Starzejący się świat tłustych kotów potrzebuje i polskich pieniędzy i polskiego jasyru. Proszę zatem wybić sobie z głowy, że ten rząd będzie jakoś motywowany do rozwoju naszej rodzimej gospodarki. Ich zadaniem jest dopilnować regularnych transferu pieniędzy z naszej pracy do swoich mocodawców, poprzez system bankowy, sieci sklepów wielkopowierzchniowych oraz doglądać, aby jasyr niewolników był młody, zdrowy i wykształcony.
 
To w końcu jak jest? Czy głównym powodem braku pomysłów na koncentrację polskiego kapitału w polskich rękach oraz doprowadzenia do sytuacji w której to Polacy zaczną pracować z pasją, jest brak wiedzy, czy służalczość wobec mocodawców – naszej władzy.
 
Niestety: jedno i drugie. „Miłościwie nam panujący” ludzie władz doskonale wiedzą: akt wyborczy w demokracji fasadowej nie buduje żadnego autorytetu. Zdają sobie Oni sprawę z tego, że zdobyli władzę tzw. psim swędem. Garniturami, krawatami, bilbordami. Nie zrobią zatem niczego, aby się narazić mocodawcom. Prawdziwym mocodawcom. Na pomysły wymagające odwagi, chociażby takiej jaką wykazali Węgrzy, od tej władzy nie oczekujmy. Zatem - z ekonomicznej głupoty, albo ze zwykłego zaprzaństwa utrzymują nasza gospodarkę ledwo przy życiu. Okupant jest zadowolony. Rachityczna gospodarka to też konieczność utrzymywania wysokich stóp procentowych i tu słychać oklaski od banków. Brak miejsc pracy to tańszy pracownik i większy jasyr, niewola.
Najlepiej zarabia się bowiem na nędzy.
 
Ponarzekaliśmy, ale od tego nie zapładnia się umysłów do upominanie się o swoje. To taka kolejna dawka substancji znieczulającej. Tymczasem potrzebne są radykalne rozwiązania. Czy są takie?
 
Posłużymy się tzw. racjonalną logiką, bynajmniej nie należącej do szczurzego króla. Czy w obecnej sytuacji prawdopodobna jest taka sytuacja, w której to pracownik idzie do właściciela i mówi: „szefie mam pomysł, zróbmy to tak a tak i obaj zarobimy. Pytam o prawdopodobieństwo, tylko ono zbliży nas do prawdy. To sytuacja  b. mało prawdopodobna. Wynika ona z przyjętego paradygmatu naszej ekonomii: przedsiębiorca działa w imieniu własnym i wyłącznie na własne ryzyko. Znajdzie sposób, aby pracownika ze wszystkich potencjalnych korzyści wywłaszczyć. Tak robią wszyscy i dlaczego akurat tak - nie powinienem postąpić ja - pomyśli. Tak dzieje się w konfliktowym modelu stosunków przemysłowych, skodyfikowanym w naszym kodeksie spółek i prawach pokrewnych  (np. w kodeksie pracy). W takich strukturach nie ma miejsca ani na propagację drobnych impulsów gospodarczych ani na pracę z pasją. Polski rynek pracy jest chory. Osłabia go frustracja, agresja, regresja. Jako lekarstwo, na wzór lewatywy w armii austriackiej, stosuje się jeden lek - freedom. Porażonego regresją można wywalić, a frustrat niech szuka szczęścia na zlewozmywaku w Anglii. Pełna wolność.
Nie ruszymy do przodu, jeśli będziemy nadal uważali kodeks spółek handlowych, jako majstersztyk legislacyjnej roboty i powtarzali komunały mówiące o tym, że przedsiębiorcy mają pełną swobodę kształtowania wzajemnych stosunków ze swoimi pracownikami. To są ewidentne bzdury.
 
Tak, ale to są wszystko ogólniki. Chyba jednak oczekujemy jakichś konkretów.
 
Jeśli ktoś zachwyca się gospodarka Niemiec, a nie wie, co tam się naprawdę wydarzyło, za sprawą ustaw wdrażających Montan-Mitbestimmung, ten nie może zrozumieć wielu prostych rzeczy. Od kapitału finansowego ważniejszy jest kapitał strukturalny- to nim właśnie powinniśmy się zająć. W Polsce wiedzieliśmy to wcześniej za sprawą Mariana Wieleżyńskiego. Wielka szkoda, że przykład spółki Gazolina S.A. nie stał się przykładem zaraźliwym. Na usprawiedliwienie podam jedynie to, że rozwój tego ciekawego eksperymentu społeczno-ekonomicznego przerwała wojna. Niestety, do tych przedwojennych pomysłów, nie powrócono planując przemianę ustrojową.
Jeśli zatem oczekiwałby Pan konkretów to powiedziałbym tak: trzeba uzupełnić kodeks spółek handlowych o nowy rozdział: spółkę właścicielsko- pracowniczą. (SW-P).
 
Czy myśli Pan o akcjonariacie pracowniczym?
 
Zdecydowanie nie. W USA, za kadencji prezydenta Reagana wpompowano w takie inicjatywy dużo federalnej kasy, ale… bez efektów. Akcje to wyjątkowo nieudane rozwiązanie dla upowszechniania własności pracowniczej. Nie przywiązują one pracownika do przedsiębiorstwa jak się spodziewano. Tę wiedzę wykorzystano, z pełną premedytacją do ograbienia Polaków z majątku w czasach III RP! Dobrze wykorzystano świadomość najmity. Nikt majątku Polaków nie bronił - a wszyscy rzucili się na rzucony im ochłap. My powinniśmy iść drogą wytyczoną przez Wieleżyńskiego i Tomasza Batę.
 
Jakie w czasach Transformacji Ustrojowej popełniono błędy i jakie środki zaradcze Pan proponuje?
 
Nie zrobiono NIC, aby przebudować świadomość najmity na odpowiedzialnego współwłaściciela!!!
 
Co oznacza – „Świadomość Najmity”- proszę o wyjaśnienie.
 
Czy prawdziwy przedsiębiorca, pojedzie na wczasy za pożyczone pieniądze? Albo czy rolnik, kupi samochód osobowy - nie mając ciągnika - NIE! Nawet do kościoła ciągnikiem podjedzie i wstydu z tego nie będzie. Natomiast w przeciwnym razie, rolnik będzie „wzięty na języki” na całej wsi. Dla przedsiębiorcy i gospodarza ważniejsze są wydatki stwarzające perspektywę przyszłych zarobków. Dla najmity przyszłość to rzecz bez znaczenia - wyjątkowo abstrakcyjna.
 
Jak zamierzacie tę świadomość przebudowywać? Historia zna wiele pewnych eksperymentów, ale… nie kojarzą się one najlepiej.
 
Nasza koncepcja nazywam„uwłaszczeniem na pracowniczym majątku produkcyjnym.Można to zrealizować, w nowym typie spółki właścicielsko-pracowniczej. Trzeba powiedzieć jasno- należy uzupełnić kodeks spółek handlowych o nowy rozdział: legalizujący partnerski model stosunków przemysłowych, w których pracodawca i pracobiorca współpracują na takich samych zasadach. Obaj przecież jadą na tym samym wózku, chociaż tylko właściciel siedzi za kierownicą. Wiadomo, że teoretycznie obecne prawo dostarcza taki repertuar spółek, że każda następna jest niepotrzebna. To nieprawda. Dla przykładu: próżno tam szukać „stowarzyszeń do poszczególnych czynności handlowych na wspólny rachunek” z powszechnej ustawy handlowej zaboru austro-węgierskiego.
 
Co w tym nowym prawie, tak dokładnie, powinno się znaleźć.
 
Zasadniczą sprawą jest stworzenie możliwości prawnych dla funkcjonowania przedsiębiorstw z podwójnym planem własnościowym:
Właścicielom przysługiwałby kapitał statutowy i wynikające z tego prerogatywy. Pracownicy byliby właścicielami pracowniczego majątku produkcyjnego.
 
Najogólniej rzecz biorąc różnice polegałyby na prawie, w którym - Kapitał statutowy składałby się z udziałów, akcji, majątku przedsiębiorcy prywatnego albo państwowego. Podlegałby on wycenie rynkowej i mógłby funkcjonować w obrocie na dotychczasowych zasadach. Nawet giełdowych.
 
Pracowniczy majątek produkcyjnybyłby „tworzony” na imiennych kontach pracowniczych, poprzez kapitalizację przyrostu wartości przedsiębiorstwa, (finansowanych jako koszty operacyjne). Miałby on wycenę księgowa. Dla wyjaśnienia - jeśli przedsiębiorca zainwestował posiadane środki własne, to pracownikom nic do tego. Jeśli natomiast dokonał inwestycji z bieżących przychodów lub zaciągnął na nią kredyt, w takim przypadku - musi się z pracownikami podzielić. Po zamknięciu bilansu - pracownicy otrzymywaliby informację - o wielkości swojego udziału w kapitale firmy.
Oczywiście jest wiele szczegółów takich rozwiązań – a jak wiadomo „diabeł tkwi w szczegółach”.
 
Spółki Właścicielsko-Pracownicze (SW-P) powinny:
 
1. przyjąć regulamin tworzenia i umarzania Pracowniczego Majątku Produkcyjnego (PMP). Zasadą powinna być realizacja koncepcji „pracy własnymi narzędziami”. Jak długo pracownik pracuje w przedsiębiorstwie, tak długo pracuje tam jego kapitał.
2. dostosować organ zarządzający SW-P (np. radę nadzorczą) do zarządzania takim podwójnym planem własnościowym. Tu proponuje się „dwuławową” radę nadzorczą z koniecznością uzyskania konsensusu w kwestach związanych z inwestowaniem PMP.
Prawo gospodarcze powinno wytyczyć ogólne ramy dla tych rozwiązań.
           
Przedsiębiorstw z podwójnym planem własnościowym w IIIRP nie ma. Były takie próby, kiedy w czasach gospodarki planowej wprowadzano obok kapitału statutowego, kapitał przedsiębiorstwa. Do zamiany na pracowniczy majątek produkcyjny jednak nigdy nie doszło. Propozycja Demokracji Przemysłowej przegrała z watahami wyborczymi, które uznały, że władza leży na ulicy i trzeba ją stamtąd  brać. Nikt nie zastanawiał się nad pytaniem – co dalej?
Nie mamy zatem doświadczeń jak wyglądałby proces upadłości lub układu takiego przedsiębiorstwa. Funkcjonowałoby ono przecież w warunkach gospodarki rynkowej, a tam wszystko jest możliwe. Prawo powinno się tym zająć i sprecyzować stosowne normy.
 
A co tak właściwie pracownik zyskuje, gdy „ma a praktycznie to nie ma”?Co zyskuje przedsiębiorca gdy musi się podzielić i to nie tylko własnością ale i prawem do zarządu.?
 
Wbrew przypuszczeniom, to nie jest to gra o NIC, w której aby jeden wygrał - drugi musi przegrać. Zyskują wszyscy - nawet ci, których takie reformy nie dotyczą bezpośrednio np. sfera budżetowa.
 
Przedsiębiorca pozyskuje lojalnych, długoletnich pracowników i… niemożliwe staje się możliwym. Za cenę ujawnienia ksiąg rachunkowych, SW-P zaczyna reagować na potrzeby rynku, całym swym organizmem. Zaczyna w trudnych warunkach lepiej funkcjonować. Lepiej wchłania drobne impulsy gospodarcze z otoczenia a w załodze zaczyna kształtować się klimat autodyscypliny. Pracownicy… zostają promowani do rangi partnera gospodarczego. Przestaje się więc zachowywać niezgodnie ze swoimi żywotnymi interesami. Jego rangę na rynku pracy - zaczyna wspierać kapitał. Pracownicy uzyskują możliwość podejmowania ważnych decyzji gospodarczych wymagających kapitału. Mają prawo pójść do przedsiębiorcy, wziąć zaświadczenie o wielkości swojego udziału w majątku firmy i powiedzieć: „proszę mi to wypłacić”. Nie zawsze będzie to możliwe, ale… taka opcja będzie.
 
Utworzenie SW-P, mogłoby mieć wielki potencjalny wpływ na życie wielu ludzi. W ten sposób można byłoby rozwiązać np. problem emerytur. Pracownicy mogliby zacząć budować - swój własny majątek, oparty na własnej pracy Inaczej zaczęłyby funkcjonować rodziny, PMP podlegałby prawom cesji majątkowej. Rodzina miałaby możliwość decyzji - co do wykorzystania kwot PMP. Proponowane zmiany SW-P mogłyby kształtować pozytywne emocje i stosowne umiejętności ludzi.
 
Jest także rzecz najważniejsza. Państwo odzyskałoby możliwość rozproszenia emisji pieniądza - do gospodarki w sposób: sprawiedliwy powszechny i społecznie akceptowalny. Pojawiłaby się możliwość wsparcia pracy z pasją – kapitałem!!!.To jest przyszłość dla Polski.
 
W poprzedniej rozmowie dyskutowaliśmy propozycje rozproszenia emisji pieniądza do gospodarki zamiast obecnego rozproszenia emisji głównie przez budżet. Czy nie warto o tym  powiedzieć?
 
Tak. Przedstawiając koncepcje kotwiczenia waluty na parytecie gospodarczym i celu inflacyjnym, twierdzimy: musimy znaleźć sposób na rozproszenie emisji, który byłby społecznie akceptowalny. Wiemy, że każde rozwiązanie, które nie uruchomiałoby istniejących, lub nie tworzyłoby nowych mocy wytwórczych skończy się prędzej czy później katastrofą.
 
W trakcie dyskusji nad rozproszeniem emisji przedstawiono dwie koncepcje: pierwsza to koncepcja kredytu ujemnie oprocentowanego. Polegałaby ona na tym, że przedsiębiorca rozbudowujący swoją firmę pożycza np. 1 mln zł a spłaca - 900 tys. Reszta, oraz koszty bankowe pokrywane mogłyby być emisją. Takie rozwiązanie, choć bardzo proste i tanie, raczej nie byłoby przez społeczeństwo zaakceptowane. Przedsiębiorca w obecnej świadomości Polaków to „krwiopijca”. Nie miałoby też żadnego waloru dla wzmacniania procesu pożądanych przemian w świadomości pracowników. Chyba, że udałoby się wprowadzić reformy proponowane wyżej. SW-P. (Kolejny pozytyw!!!)
Do tego czasu promujemy rozwiązania, być może trudniejszego i droższego, ale pozbawionego wspomnianych wad.
 
Jak więc w nowej architekturze finansowej wyglądałyby operacje dostrajające i aprecjacyjne. Czyli jak byśmy manipulowali pedałem gazu i hamulcem, aby nie doprowadzić do monetarnej katastrofy.
 
Aby zobrazować rozwiązanie przykładem z samochodem. Wywalamy z niego archaiczny gaźnik i zastępujemy aparatem wtryskowym. Modernizujemy silnik, aby nie był takim grzejnikiem a energię paliwa zamieniał jedynie na energię kinetyczną - niezbędną do pokonywania oporów jeżdżenia. Już czas najwyższy na takie patenty.
 
Nasz aparat wtryskowy (Rady Polityki Pieniężnej) w cyklu kwartalnym, obserwując dynamikę PKB i inflacji - wylicza wielkość emisji pieniądza. (Reguły emisyjne znane od XVII wieku). Opierają się na prostej zasadzie: ilość pieniądza na rynku powinna być proporcjonalna - do ilości zawieranych tam transakcji. Reguły emisyjne, powinny także obserwować potencjalną możliwość uruchomienia istniejących zdolności produkcyjnych i kreowania nowych. Mamy tutaj spore doświadczenie, gdyż taka właśnie metoda emisji pieniądza funkcjonowała u nas do 1997 roku, tj. do czasu przejścia na emisję pieniądza dłużnego. Znamy wszystkie wady tej metody, które mogłyby być zwielokrotnione w gospodarce rynkowej. O ile w gospodarce planowej rozproszenie emisji przez budżet miało sens, bo państwo budowało przedsiębiorstwa mogące tworzyć pokrycie emisji w towarach, o tyle obecnie nie ma żadnego sensu. Ekipa polityków „historyków” budowałaby kolejne stadiony lub inne twory szukające swojego żeru w budżecie. To oczywista katastrofa. Zatem należy zdecydować się na rozproszenie emisji do gospodarki.
 
RPP podejmuje decyzję o przekazaniu pieniędzy z emisji do przedsiębiorstw, których właściciele zdecydują się do ujawnienia swych ksiąg rachunkowych załodze. Praktycznie więc do tych, którzy swoje firmy zarejestrowali jako spółki właścicielsko-pracownicze. Wykorzystujemy istniejące tam urządzenia księgowe (ewidencja PMP) oraz audyt poddany kontroli pracowniczej.
 
Dzielimy łączną kwotę emisji, przez ilość pracowników w SW-P uruchamiamy druk przelewów. Przy obecnych średnich parametrach inflacji i przyrostu PKB oraz 5 mln osób objętych programem, byłoby to ok. 10 tyś zł rocznie na pracownika. To wielki, roczny „zastrzyk” kapitału ok 50 mld zł a dla firm SW-P i przedsiębiorców - to najtańszy kredyt inwestycyjny. Kredyt, gdyż z tych pieniędzy pracodawca musiałby się rozliczyć z pracownikiem wg ustalonych reguł. Kredyt lojalny dla SWP. Potrzeby kredytowe przedsiębiorców obniżyłyby się o ok. 50 mld zł rocznie albo poziom inwestycji polskich przedsiębiorców ze 120 mld zł rocznie mógłby zostać podniesiony do około 170 mld zł !!! Nasza gospodarka otrzymałaby szansę wyjścia z poziomu gospodarki wegetatywnej, mogłaby też tworzyć do 500 tyś. nowych miejsc pracy rocznie. To jedna z recept wyjścia z marazmu – kryzysu.
 
Należy zaznaczyć, że dywersyfikacja kapitału poprzez PMP musiałaby zostać poddana ostrzejszym rygorom niż PMP powstający z kapitalizacji na kontach pracowników przyrostu aktywów firm. Np. umorzenie tego kapitału powinno następować w wyjątkowych sytuacjach. (gwarancja Państwa).
 
Kiedyś był taki zwyczaj, ze inżynierowie odpowiedzialni za konstrukcję stawali pod mostem podczas próby obciążeniowej. Czy w tym przypadku zaryzykowałby Pan życiem?
 
W tej konstrukcji pętle sprzężeń zwrotnych poustawiane są prawidłowo i system musi być stabilny. Emitujemy pieniądz i przeznaczamy go na wytworzenie pokrycia w towarach. Znacznie obniżamy przedsiębiorcom koszty finansowe, przez co poprawiamy konkurencyjność naszej produkcji. „Mobilizowana pieniądzem” baza wytwórcza ogranicza koszty idące na opiekę społeczną (spadek bezrobocia) i dostarcza nowych konsumentów. Jednak głównych atutów upatrywałbym w tym, że oto za państwowe pieniądze zostanie przełamany egoizm społeczny.
Prospołeczna postawa przedsiębiorców zacznie się wszystkim opłacać, co może stanowić istotny bodziec dla ujawnienia (i likwidacji) szarej strefy.
To także dodatkowe 400 mld wzrostu PKB, to dodatkowe wpływy dla budżetu.
           
Praca w sektorze wytwórczym nabrałaby ekonomicznej atrakcyjności a perspektywa obniżenia obciążeń podatkowych staje się realna.
 
Tak. Stanąłbym pod tym mostem. My wszyscy pod nim staniemy – to tylko kwestia czasu i rozumu.
 
Niech Pan jednak powie, ale tak szczerze: czy wierzy Pan w tę unię kapitału i pracy w Polsce i to sponsorowaną z państwowych pieniędzy?
 
Nie mamy innego wyjścia. Od 25 lat sączy nam się do głów jakieś świętości o „niewidzialnej ręce” rynku, o zbawiennej roli sumy egoizmów, o nieskazitelnej moralności naszych nowych przyjaciół o wolności do kwadratu, o sukcesach i wielu podobnych bzdurach. Tymczasem Polska jeszcze jakoś się grzebie, ale nie za sprawą obecnych stosunków gospodarczych ale raczej wbrew nim. To tylko dowodzi twierdzenia, że Polska ma potężny potencjał i istnieją tu olbrzymie perspektywy.
 
Jednak musimy odrobić lekcje budowy naszej świadomości monetarnej i gospodarczej. Bez tego to kolejny raz spotkamy się, odmówimy paciorek, ponarzekamy, odśpiewamy Rotę i rozejdziemy się w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.
 
Być może nadzieja w młodych ale pod warunkiem, że jeszcze nie zostali zainfekowani „racjonalną logiką szczurzego króla”. Tak dalej bowiem być nie może. Polska jest na równi pochyłej w Niebyt.
 
Ryszard Opara – Józef Kamycki

 

KOMENTARZE

 • @Zapluty Karzeł Reakcji 16:18:37
  Pracujemy i nie dochodzi do nas, ze coś jest niemożliwe. Unia kapitału i pracy to przecież nieziszczone marzenia zarówno prezydenta Mościckiego jak i kardynała Hlonda. To prawdziwie polska tradycja. Do tego trzeba wrócić. Inaczej to nas nie będzie.
 • @ Ryszard Opara
  Pan Poseł Jan Tomaszewski prawdę powiedział , że w Legii nie potrafią liczyć do trzech. Warto zmienić zapis w ustawie na czwór-władzę to będzie łatwiej wszystkim liczyć kapitał.

  Pozdrawiam
 • To nie tylko wysokie podatki, koszty pracy itd, są przyczyną że...
  polskim indywidulanym przedsiębiorcom odechciewa się działania w biznesie, ale chyba jakaś zmowa administracji państwowej, wyniszczająca tą polską indywidualną przedsiębiorczość. Przeżył to na sobie pan Roman Kluska, ale i podobno dziesiątki tysięcy innych polskich przedsiębiorców podobnie wykończonych. Więc bez stworzenia klimatu przychylnego polskiej indywidualnej przedsiębiorczości w administracji, ta cenna inicjatywa może być kolejnym falstartem. Polacy pokazali na początku przemian gospodarczych że potrafią zrobić z Polski Tygrysa Europy.
 • @Jan Paweł 20:41:04
  Tygrysa europy można robić jak się nie myli synchronizacji trzystopniowej wartości siły kapitału z idealnym jego podziałem na wszystkie łapy, a tu mamy konia na trzech nogach:)
 • @goodness 20:59:22
  To nie Polska miała być tym Tygrysem. Nie po to Globalny Kapitał inwestował w Solidarność (tzn w jej wierchuszkę) by wyhodować sobie Tygrysa- konkurenta na światowych rynkach (np. na Bliskim Wschodzie), jakim była Polska gierkowska.
 • @goodness 20:59:22
  Ja nie wylewałbym dziecka z kąpielą. Panowie Autorzy mają rację. Jeżeli będziemy ciągle widzieć tylko te stawiane Polakom przez polską(?) administrację bariery, to już na początku stoimy na przegranej pozycji. Pomysł tej nowej spółki wg mnie jest dobry, jako kolejna, możliwość przedsiębiorczości, ale jak zmienić mentalność tej okupacyjnej administracji, która podobno rozrosła się od czasów komuny... 20-to krotnie. Polska chyba musi zbankrutować, by ta hydra także upadła i zrozumiała kto w końcu jest ważniejszy: przedsiębiorca który wytwarza dobra i płąci przy tym na nich podatki? czy oni którzy wydają pozwolenia, by ten przedsiębiorca mógł to robic?
 • Poza tym jak odwrócić to zaklęte kolo....
  taniego kupowania-> taniego produkowania-> niskich wynagrodzeń- braku siły nabywczej-> taniego kupowania...
  Pamiętamy tą całą kiedyś chyba kampanię wciskającą Polakom kit że muszą tanio kupować, właśnie nie wyroby dobrej jakości, zdrowe, ekologiczne itd. a przede wszystkim tanie. Więc ludzie rzucili się na hipermarkety i rozkręcili to tragiczne dla Polski i Polaków koło taniego kupowania. Niestety ale wyjście z tego koła, przy tych już chyba setkach tysięcy hiper, super marketów będzie niemożliwe.
 • @Jan Paweł 21:17:48
  Panie Janie

  Dla przedsiębiorcy wstępowanie do jakiejkolwiek obecnej partii jest obciachem. To są partie dworaków. Dla normalnych ludzi nie ma tam miejsca. O organizowania partii, która miałaby w statucie przemiany ustrojowe, o których piszę namówili mnie ludzie średnio o 20 lat ode mnie młodsi. Mówią tak, zróbmy partię taką do której zapisze się przedsiębiorca dla reklamy i, który chętnie będzie widział w niej swoich pracowników.

  Nie będzie wiec to partia "dworaków", a ludzi codziennego znoju. To ma się udać.

  Założenia statutu opublikuje wkrótce.
 • @nikander 21:27:45
  Jestem całym sercem z Panem. Pozdrawiam Panów
 • czyli to nie aktor był najlepszym prezydentem USA w dzisiejszych czasach ?
  "Prezydent historyk i premier historyk. W sejmie większość to teoretycy, nauczyciele przedmiotów rozrywkowych"

  Problem nie w tym, że to historycy, tylko że tacy marni historycy, z których jeden pogardza polskością.
 • "W naszym systemie wyborczym, ci co potrafią dobrze gadać i kłamać -wygrywają z profesjonalistami."
  w każdym systemie wyborczym tak jest - taka jest natura demokracji. Demokracji pospulstwa. Niestety, polską specjalnością jest to, że dotyczy to także elit, elit, które wcale rozsądkiem ponad pospulstwo nie wyrastają.
 • ?
  "Proszę zgadnąć: jak w tym towarzystwie mogą zrodzić się pomysły na koncentrację kapitału w polskich rękach."

  Niestety, w towarzystwie "profesjonalistów" też nie.

  Koncentracji kapitału w polskich rękach mogą tylko pragnąć "teoretycy" i marzyciele.
 • ?
  "Gdyby to ode mnie zależało, to powywalałbym stamtąd wszystkich, którzy nie posmakowali chleba w samodzielnej działalności gospodarczej. "

  Drogi Panie, my znamy Pana tylko z działaności w nE. A tu, mimo że jest Pan "profesjonalistą, co posmakował samodzielnej działalności gospodarczej", nie popisał się Pan. Udowodnił Pan, że doświadczony kapitalsta nie jest lepszym właścicielem od urzędnika państwowego.

  Obecnie, gdyby nie notki wojenne adnovum, i Jeznacha, chociaż ten ostatni się psuje, nikt by tu nie zaglądał.
 • a ten zarzut pasuje do pańskiej gospodarki nE
  "Wynika ona z przyjętego paradygmatu naszej ekonomii: przedsiębiorca działa w imieniu własnym i wyłącznie na własne ryzyko. Znajdzie sposób, aby pracownika ze wszystkich potencjalnych korzyści wywłaszczyć. "
 • @interesariusz z PL 22:20:15
  Zależy kto czego szuka.

  Ja @adnovum i @Jeznacha czytam, cenię i nagradzam.
 • lojalność pracowników i ich inicjatywa to małe piwo
  większym wezwaniem jest bariera wejścia na rynek, bariera wiedzy, bariera układów, bariera opłat, zwłaszcza licencyjnych.

  No i bariera utrzymania się wbrew nielegalnym, i legalnym akcjom konkurecji.
 • @Jan Paweł 20:41:04
  I co ten geszefciarz ma wspólnego z tematem.

  Dla mnie Pan Kluska jest geszefciarzem, który obchodził prawo podatkowe, a w swoje spółce był wilkiem w owczej skórze.

  Wystarczy przeczytać prospekt emisyjny Optimusa.
 • @nikander 22:31:44
  obecnie, najważniejsze jest uniknięcie WOJNY.

  To o czym piszecie, to są róże.
 • @interesariusz z PL 22:36:57
  --- OPTIMUS Kluski ZBANKRUTOWAŁ tyś. Przedstawicieli Regionalnych .Ludzie pobrali kredyty na SALONY /wymagania !! / komputerowe .Rodzący się rynek / raczkujący / nowe mało znane przepisy skarbowe itd. stanowiły już utrudnienia dla Przedsiębiorców a tu !! OPTIMUS zażądał od przedstawicieli GOTÓWKĘ za towar / komputery itp/ tym ,którzy jej nie posiadali zabrał towar / kredyty do spłacenia /. W czasie gdy / cała Polska / płaciła po sprzedaży .
  Czasami zastanawiam się , czy dalsze losy Kluski - nie były po prostu zemstą ! ludzi ,których wystawił -a którzy mieli kolegów WYŻEJ
 • @ninanonimowa 23:18:04
  fajnie, że jesteś, obalasz przynajmniej mity wśród znudzonych emerytów i rencistów na Neonie, co to powtarzają co gdzieś przeczytali, ale swojej wiedzy nie posiadają :( Masz dużą wiedzę i za to masz mój szacunek, bo przepisywaczy cudzych refleksji, to ja zbytnio nie poważam..
  Czasem zastanawiam się, jak ludzie dwa razy starsi ode mnie, mogą dysponować tak nikłą wiedzą. To pewnie wina tej "wrednej komuny" co im wychodki zlikwidowała i nauczyła czytać i pisać, ale o myśleniu zapomniała. Szkoda ludzi, a jeszcze bardziej szkoda mojego pokolenia, na które ZUS przerzucił kradzież ich wypracowanego kapitału. Zostali okradzeni, ale brandzlują się na necie za moje, bo kradzież została przerzucona na kolejne pokolenia :(
 • @Jan Paweł 21:37:56
  "@nikander 21:27:45
  Jestem całym sercem z Panem. Pozdrawiam Panów"

  To mi się podoba; a teraz razem na KK.
 • @Max von Stirlitz 07:40:42
  Pana można tolerować, bo przynajmniej przyznaje się do powodów swych pisarskich skłonności: lubi Pan szczekać po polsku.
  No widać, że "u siebie" to nawet tego już Pan nie może bo by złapali i wykastrowali. (Chociaż to niektórych wypowiedzi wskazuje, że to już mogło mieć miejsce).
  Tam u was w Reichu to dużo hyclów jest jeszcze dobrze wyszkolonych przez Adasia, a może Adolfa.
 • @ninanonimowa 23:18:04
  Myślę, że odnośnie Optimusa i Kluski - nie powinna się Pani wypowiadać.
  Tak się złożyło, że kiedyś z nim rozmawiałem osobiście.
  A co do płatności - Balcerowicz wymyślił, że za każdą wystawioną fakturę trzeba odprowadzić podatek. To skąd firma miała mieć, gdy pieniądze miała dostać po sprzedaży? Stąd zatory i krach, który, o dziwo, zlikwidował Kołodko.

  Proszę o więcej rozsądku.
 • @nikander 22:31:44
  Ogólnie mam jedno zastrzeżenie: na bazie kształtowania relacji ekonomicznych nie da się wypracować idei państwowości.

  Przecież to są zasady BANDYTYZMU.
  BO JEŚLI CELEM JEST BOGACTWO (WSZYSTKO JEDNO JAK WYTWORZONE), TO ZAWSZE METODĄ JEST MINIMALIZOWANIE KOSZTÓW JEGO OSIĄGNIĘCIA.

  Państwo zaś zajmuje się działami, w które trzeba inwestować. Powstaje konflikt, który ZAWSZE prowadzi do kryzysu.

  Wniosek: trzeba opierać się na innych fundamentach, a kwestie ekonomiczne traktować jako wydzielone.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:30:32
  "...To mi się podoba; a teraz razem na KK..."
  Jaki to związek z treścią notki. Proszę mi rozjaśnć, bo jakoś taki mało kumaty jestem
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:35:50
  "...Wniosek: trzeba opierać się na innych fundamentach, a kwestie ekonomiczne traktować jako wydzielone..."

  "Karpacka brygada" już wyszła z okopów. Możecie dalej podpierać brody i skrobać się po łysinie. Wolno Wam
 • @nikander 08:38:03
  Prosty: jeśli zgoda we wszystkim - to i krytyka KK.
  A Jan Paweł raczej nie krytykuje KK.

  Stąd złośliwe skojarzenie.
 • @nikander 08:47:20
  A co mi tam. Ja bym pozwolił na skrobanie nie tylko "po łysinie" a le i po....
 • @Max von Stirlitz 09:02:10
  "Zaplecze kasyna_Leon23 to przeciez raj dla trepöw-idiotöw , stad moja skromna obecnosc ."

  Przynajmniej właściwie ocenia pan swój stan. To w Panu lubię. A germańska arystokracja coś tam kumała i wiedziała gdzie jej miejsce.

  PS. Jam nie z soli, ani z Tarczyna. Ale lubię Tarczyn, a nawet byłbym gotów się tam przeprowadzić jak tylko, a unijną kasę dokonają tam pełnej rewitalizacji i postawią pręgierz dla przeciwników Słowiańskiej Akademii Cywilizacyjnej.

  PSII. Nie jestem adminem tego portalu; mam tylko uprawnienia względem zakładki PRS, ale i z tego nie korzystam. Ban dla popaprańców jest wystarczający.
 • @Max von Stirlitz 10:09:50
  Dlaczego. Pisałem przecież, że jestem po SOR (Szkoła oficerów Rezerwy) - obowiązkowa dla absolwentów uczelni cywilnych. Zaczynałem w 1974 - trwała rok i dawała stopień podporucznika.

  W razie czego - mogę przeszkolić ogólnowojskowo. Tyle, że wasze pokolenie jest do dupy. Jakieś 20 lat temu opowiadał znajomy zupak, że dawniej to takiego Stirlitza musiał 20 razy przegonić w oporządzeniu (masce też) przez górkę, aby mu wytłumaczyć zasady wojskowe.
  A już to pokolenie (czyli obecnych 40 - latków) umierało po trzech "górkach".

  No buty możecie czyścić mojemu pokoleniu.
 • @wk..ny 00:01:48
  Jestem pod wrażeniem posiadanej przez ciebie wiedzy.
  Dlatego dziwię się Tobie, że narzekasz na skromne wykształcenie starszych bez szans na ochronę pokoleniowego majątku.
  Przecież w Twoim wieku nie potrafią liczyć do trzech – przykład Legii przestawił jako dowód stary Tomaszewski.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:30:32
  ---GORZKO się uśmiechnęłam -- mam odczucie ,że z WSZYSTKICH tu ! piszących -WŁAŚNIE ja ! mam prawo do wypowiedzi !.
  Powiem tyle !----- NIKT POLAKÓW NIE BRONIŁ a sami dla siebie w najcięższych okresach --WILKIEM BYLI
 • Panie Ryszardzie, zawsze kluczowe jest dotarcie do źródeł problemów i praca na tym poziomie
  tylko to stwarza szanse na rzeczywiste trwałe zmiany.
  Problemem Polski są rządzący zdrajcy, WSIowe parobki Rusków, Niemców, USSraela i korporacji. Przez co faktyczną władzę sprawują ci okupanci. A oni tworzą prawo i zasady niszczące Polaków i Polskę. Bo Polska ma być słaba, zniewolona i całkowicie podporządkowana. W takiej sytuacji Pana dywagacje i koncepcje są bez sensu. Bo aktualny system nie pozwoli na żadne pozytywne zmiany w Polsce.
  Jest tylko jedna możliwość i szansa dla Polski i Polaków. Wyeliminowanie wszystkich dotychczasowych partii i polityków. Przejęcie władzy przez uczciwe osoby dbające o dobro wspólne, czyli Polskę. I wprowadzenie nowego systemu państwa eliminującego patologie i osoby je tworzące. System który wprowadzi czyste klarowne zasady i prawa równych szans i możliwości dla wszystkich. Wprowadzi zdrową uczciwą konkurencję. Uczciwe wybory. Wprowadzi kontrolę narodu nad rządzącymi i umożliwi społeczeństwu usuwanie posłów i urzędników w każdej chwili. Tylko nowy zdrowy rozwojowy system całego państwa we wszystkich jego obszarach umożliwi pozytywne trwałe zmiany. Wszystkie inne propozycje to mrzonki, świadome lub nie działanie uniemożliwiające zmiany. Samo malowanie nie wyremontuje zrujnowanego domu. Tylko kapitalny remont od fundamentów po dach.
 • @ninanonimowa 12:11:41
  Droga Pani z wyższym wykształceniem proszę nie wprowadzać w błąd POLAKÓW.
  Przyczyna jest inna i dobrze znana wyższym sferom nawet po zmianie kształtu i sposobu działania od czasów Troi.

  Na początku wciągnięty za bramę miasta, później do wszystkich prawie konstytucji. Teraz nie wiadomo jak tego konia na trzech nogach usunąć, czy warto jeszcze hodować?
  W nowej inkarnacji to „trojan” w naszej konstytucji, spokojnie rozbija jedność Polaków udając liczbę parzystą.

  Polska Demokracja Kwantowa
 • @goodness 12:49:03
  WALCZ Pan o swoją rację ! w czym ja Panu przeszkadzam ?? -nie rozumiem idei i nie zabieram w ogóle głosu odnośnie Pana postulatów
 • @Braterstwo.org 12:46:04
  TAK !!!! to jest JEDYNA droga -innej NIE MA !!
 • @ninanonimowa 12:11:41
  Proszę sobie darować; niby kto miał Polaków bronić i przed kim?

  Jeśli została odcięta linia ideowa polskości, to od tego czasu jesteśmy ideowymi sierotami; każdy manipulator wykorzystuje to osierocenie.

  A w sumie: czy te interesy które Pani, czy Pani rodzina robiliście, to robiliście w ramach działalności gospodarczej licząc na korzyści, czy też pro publico bono - dla dobra Polski?

  Nikander nijak nie może zrozumieć różnicy, a Pani?

  A kończąc. Mając ideę współżycia - możemy sami dążyć do klarownych relacji ekonomicznych. Wtedy nikt nie będzie nas musiał bronić. To my będziemy stawiali warunki współpracy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:46:15
  --NIE PORUSZAM ! WIELU ! wielu -istotnych spraw ! z przyczyn,że tak powiem / polskich /

  --nie rozdzieram ,też szat nad wieloma innymi bolącymi,DRAMATYCZNYMI wydarzeniami z życia Polaków - z tych samych przyczyn

  SZUKAM MIEJSCA , w którym nastąpiło skrzywienie /zniszczenie / przekierowanie na zgubę NAS SŁOWIAN -tego co budowało odwieczną naszą moc
  SŁOWO ! było naszą mocą
  -raz dane było nie do cofnięcia ! pamięta Pan kwestę Kargula ? --SŁOWO DROŻSZE u MNIE jak złoto --

  jako,że jestem wychowana w KULTURZE TEGO SŁOWA -- każdego kto łamie dane ! słowo OSOBIŚCIE uważam za ZERO / są oczywiście przyczyny tzw.obiektywne, gdzie słowo musi być cofnięte -ALE O TYM ! powiadamia się tych !! którym się je dało /

  JEDNĄ z przyczyn upadku Państwa polskiego widzę właśnie w wyrugowaniu z pamięci Narodu -WAGI DANEGO SŁOWA

  -WATYKAN - KK żydoski twór -wg.mnie NISZCZYŁY CELOWO !! FUNDAMENT SŁOWIAN !! --SŁOWO - bez niego jesteśmy dzisiaj bandą małych cwaniaczków , z tych co to !

  budują swoją potęgę NA !! przecwanieniu / wyślizganiu drugiego człowieka -za oręż mając ANTYLUDZKIE ŻYDOSKIE PRAWO i kościelne rozgrzeszenie --3 puknięcia w deskę , oczy wzniesione do nieba WYSTARCZA ---sumienie nadal czyste - bo nie używane
 • @Braterstwo.org 12:46:04
  Ponieważ jestem, jakoś tam, związany z notką, to pozwoli Pan całkowicie się z Panem nie zgadzam. Ileż to razy polskimi naiwnymi rękami sprzątano pole pod nową ekipę. Tym razem ten numer nie przejdzie. Wymiana "Polaków" hazarskich na aszkenazyjskich nie przejdzie. Karty na stół Panowie jak chcecie w głowach mieszać. My niczego nie mamy do ukrycia.

  Szmoncesy o remontach o fundamentów po dach to sobie Pan cioci na imieninach opowiadaj. Szczegóły proszę..
 • @nikander 16:01:17
  Panie inżynierze W drugiej części Braterstwo.org 09.08.2014 12:46:04 ma rację. Szczegółowo, wie Pan jak działa wirus trojan w komputerze, koń na trzech nogach nie nadaje się do niczego, podobnie równowaga trójki w naszej konstytucji III RP art. 10. Więc, bez usunięcia, lub wyleczenia tego wirusa w takiej sytuacji Panów dywagacje i koncepcje mogą prowadzić w maliny.

  "I wprowadzenie nowego systemu państwa eliminującego patologie i osoby je tworzące. System który wprowadzi czyste klarowne zasady i prawa równych szans i możliwości dla wszystkich. Wprowadzi zdrową uczciwą konkurencję. Uczciwe wybory. Wprowadzi kontrolę narodu nad rządzącymi i umożliwi społeczeństwu usuwanie posłów i urzędników w każdej chwili. Tylko nowy zdrowy rozwojowy system całego państwa we wszystkich jego obszarach umożliwi pozytywne trwałe zmiany. Wszystkie inne propozycje to mrzonki, świadome lub nie działanie uniemożliwiające zmiany. Samo malowanie nie wyremontuje zrujnowanego domu. Tylko kapitalny remont od fundamentów po dach."

  Serdecznie Pozdrawiam
 • @goodness 16:54:38
  Szanowny Panie.

  myślenie życzeniowe, owszem, brzmi ładnie i łaskocze dusze. Niestety, ale parę lat już chodzę po tym świecie i wiem, że Józef Kamycki z tej notki to @nikander. Ten chodzi twardo po ziemi i na piękne słówka jakiś odporny jest. Lubi konkrety układjące się w system.
 • @nikander 18:22:11
  Oj Panie Józefie coś nowego naprawa starych fundamentów przy obecnej technice?
  Konieczna jest równowaga oparta na faktach, będzie konkretem początku układania systemu w świetle faktycznie istniejących problemów bezpieczeństwa społecznego. (Bez równowagi trudno iść czy, nawet jechać na rowerze:)
 • @wk..ny 00:01:48
  Nie chce Cię martwić, ale mając córki w Twoim wieku widzę, że i Twoje pokolenie nie kapuje więcej niż moje, mimo iż dostęp do informacji ma o wiele łatwiejszy niz było to 25 lat temu gdy nas wszystkich w konia robili. Woli jednak pudelka lub grami się zabawiać.
 • Panowie Opara i Kamycki
  Jeśli poważnie myślicie o naprawie Polski to naprawdę weźcie pod uwagę badania i wnioski zawarte w "Ponerologii Politycznej" Andrzeja Łobaczewskiego. Bez zastosowania ich w praktyce politycznej wszelkie zmiany niczego nie zmienią.
  Potwierdzeniem tych badań są historycy na dwóch najwyższych stanowiskach w Polsce i nieproporcjonalnie mały udział inżynierów - techników w polityce.
  Niestety to zagadnienie-problem wszyscy skrzętnie pomijają, a jest on niezwykle istotny.
 • @Kodiak 22:52:43
  Kodiak, Ty pewnie rzeczywiście piszesz tutaj za pieniądze
 • @zadziwiony 19:19:27
  Ma Pan rację. W polityce mało jest inżynierów i przedsiębiorców. Dlaczego? - bo należenie do partii, takich jakie są, jest obciachem. My chcemy tę sytuację zmienić. Należenie do UKiP powinno nobilitować.
 • @ninanonimowa 15:47:37
  Moim zdaniem - KK nie jest tworem żydowskim.
  Jest faktem, że zwłaszcza ostatnio, nastąpiło oderwanie od korzeni i skręt ku judaizmowi.

  Czyli KK powinien wrócić do korzeni i to zaleca Franciszek. Czy to się uda - to inna sprawa.
  Natomiast my nie powinniśmy kierować się tym odniesieniem i budować swoje.
 • @nikander 19:40:56
  Nie tylko z tego powodu. Temat ten naprawdę zdiagnozował w latach 70-tych A. Łobaczewski . Był później za swoje badania załatwiony w USA przez Brzezińskiego - nie mógł dostać żadnej pracy w szkolnictwie amerykańskim i do emerytury pracował jako spawacz. W największym skrócie sprawa dotyczy osób o skłonnościach psychopatycznych w służbie publicznej. Właśnie wśród humanistów jest ich najwięcej, najmniej wśród techników.
  Kanadyjscy naukowcy potwierdzili jego badania w latach osiemdziesiątych, później następni.
  Wnioskiem końcowym jest konieczność badania osób aspirujących do stanowisk publicznych na badania pod kątem skłonności psychopatycznych. Dlatego był taki ostracyzm wobec Łobaczewskiego.
 • @zadziwiony 19:09:45
  współczuję.. tak masz, jak Sobie wychowałeś..
  mam 33lata i na gry i pudelki nie mam czasu, ani ochoty. Wychowuję syna i pieniądze zarabiam. Trochę inne priorytety mam.. Mądry byłeś, jak myślałem, że masz max 40 lat, a Ty kolejny znudzony emeryt? W sumie co się dziwić, bo tetryzmem na neonie zajeżdża :(
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:42:06
  --------- moje nowe odkrycie

  http://www.youtube.com/watch?v=w6D3bovZlgI&index=11&list=PLxkCwqd8Bie_3xNwG_JjDFvi6QUm7VISB
 • Pani @ninanonimowa dziękuję, Panie @nikander albo Pan nie zrozumiał albo jest zaślepiony
  Pani @ninanonimowa dziękuję, mam za mało czasu żeby dużo czytać. Ale nawet z pobieżnej lektury widzę że jest Pani ciekawą osobą o własnych poglądach. A spotkanie z taką osobą zawsze jest ciekawe i cenne. Bo dyskusje powielaczami opinii innych to zwykle strata czasu. Muszę trochę poczytać Pani tekstów. Z przyjemnością nadrobię braki jak znajdę czas.
  Panie @nikander, wie Pan kto jest najwiekszym wrogiem zmian? Zaślepieni w swoich racjach i swojej nieomylności. Krytykujący innych dla zasady, chęci dowartościowania się i eliminowania konkurencji. Narzucający innym na siłę swoją jedyną prawdę i rację. Takie osoby świadomie lub nie działają na rzecz obecnego POstalinowskiego zd-radzieckiego systemu. Bo uniemożliwiają zjednoczenie i współdziałanie. A tylko to, tylko zjednoczenie umożliwi zmiany. W następnym komentarzu (bo chcę to uwypuklić) wyjaśnię więcej.
 • @Braterstwo.org 09:04:58
  Wolę "zaślepienie" w kwestiach architektury monetarnej niż ustroju gospodarczego niż wiarę w jakieś zjednoczenie się pod wspólnym sztandarem. Powtarza Pan idiotyzm propagowany przez nawiedzonych politykierów. Może jakiś patriotyczny wierszyk, może homilia, może akademia ku czci i zero - i zero koncepcji na Polskę.

  Zjednoczmy się. Dobrze ale wokół czego?????????????

  Jeśli pojawia się coś kontretnego to wychodzą jakieś obszczymurki polityczne i wrzeszczą: NAJPIERW ZJEDNOCZMY SIĘ !!!!!. Oczywiście taki obszczymurek widzi siebie jako wodzunia.

  Nie tędy droga. Z Polakami trzeba zagrać w otwarte karty, a przede wszystkim trzeba mieć konstruktywną ofertę. U Pana w głowie pusto, jak w kieszeni emeryta przed wizytą listonosza.

  Nie obszczekuj więc tych, co trochę ruszyli głowa.
 • @All
  Dla naszych ekonomicznych okupantów jest sprawą jasną i to sączą do naszych umysłów: "Polska będzie silna jeśli różnica miedzy człowiekiem a człowiekiem będzie większa niż różnica miedzy człowiekiem a bydlęciem". Oni nie traktują nas jak osobników tego samego plemienia, a jako potencjalne pożywienie. Jest to "tzw. racjonalna logika szczurzego króla".

  Mam pytanie: czy my Polacy musimy ulegać tej narracji? Jest to ważne pytanie dla architektów unii kapitału i pracy.
 • @wk..ny 22:59:41
  Oj, Twoje zmartwienie o mnie zupełnie bezpodstawne. Przywołując moje córki, miałem na myśli pokolenie dzisiejszych 20-30 latków. Nie jest nic mądrzejsze , a pewnie i nawet dużo bardziej zmanipulowane niż moje 30 lat temu mimo, że ma dużo większy dostęp do informacji. A wychowanie moich córek , jest zdecydowanie wyższe niż przeciętne.
  Widzę ,że od dawna silna u Ciebie jest cezura wiekowa. Zapewniam Cię , że jesteś w błędzie. Masz jakieś złe doświadczenia, byłeś może molestowany przez nauczycielkę w podstawówce?
  Mimo 60-tki do emerytury mi daleko , a pewnie i fizycznie bym Ci nie ustąpił , a może i przeskoczył.
  Nie czepiałem się w swym wpisie Ciebie personalnie, więc nie rozumiem Twoich osobistych wycieczek w stosunku do mnie.
  ps.
  Jeśli los da Ci przeżyć nadchodzące czasy, będziesz szybciej niż Ci się wydaje poddany ocenie pokolenia Twoich dzieci i zobaczysz , jakie ono będzie.
 • DLA POLSKI JEST TYLKO JEDNO ROZWIĄZANIE BRATERSTWO.ORG TO JEDYNA SZNASA NA ZMIANY NA LEPSZE
  (to nie musi być Braterstwo.org ale musi być to co proponuje i po co powstało Braterstwo. A jeżeli tak to może właśnie Braterstwo.org jest najlepszym rozwiązaniem)
  JEDYNĄ SZANSĄ I MOŻLIWOŚCIĄ ZMIAN W POLSCE JEST ZJEDNOCZENIE WSZYSTKICH CHCĄCYCH ZMIAN I WSPÓLNE POPROWADZENIE NARODU DO WYGRANIA WYBORÓW I WYELIMINOWANIA WSZYSTKICH DOTYCHCZASOWYCH PARTII I POLITYKÓW Bo to są zdrajcy, kłamcy i złodzieje, chamy i parobki. Wszyscy z wszystkich partii.
  ŻEBY ZJEDNOCZYĆ NARÓD I POPROWADZIĆ DO WYZWOLENIA NASZEJ OJCZYZNY TRZEBA DAĆ MU CEL I SPOSÓB REALIZACJI ORAZ ZAGWARANTOWAĆ UCZCIWOŚĆ I REALIZACJĘ TEGO CELU (zagwarantować systemowo uczciwość a nie tylko obiecywać)
  TYM CELEM KTÓRY POCIĄGNIE NARÓD JEST STWORZENIE I WPROWADZENIE NOWEGO ZDROWEGO UCZCIWEGO SYSTEMU PAŃSTWA ELIMINUJĄCEGO PATOLOGIE I WPROWADZAJĄCEGO ZDROWE UCZCIWE ZASADY I PRAWA GWARANTUJĄCE RÓWNE SZANSE I PRAWA DLA WSZYSTKICH, GWARANTUJĄCE UCZCIWE WYBORY, GWARANTUJĄCE NARODOWI KONTROLĘ NAD RZĄDZĄCYMI itp
  Wstępny projekt i plan takiego nowego zdrowego rozwojowego systemu państwa proponuję i przedstawiam tu http://braterstwo.org/braterstwo-rwbp/69-plan-wyzwolenia-i-rozwoju-polski
  To jest mój wstępny projekt. Ja sam mam już parę kolejnych propozycji do projektu (brak czasu powoduje że jeszcze ich nie opisałem i nie dodałem) Co ważne to nie ma być mój, jedynie słuszny projekt, tylko wszystkich myślących. Bo wspólnie razem mamy o wiele większą szansę stworzyć coś naprawdę dobrego.
  SPOSOBEM REALIZACJI TYCH CELÓW I PLANÓW JEST RUCH OGÓLNONARODOWY JEDNOCZĄCY WSZYSTKICH PONAD I POZA PODZIAŁAMI BO TYLKO TO UMOŻLIWI WYGRANIE WYGRANIE WYBORÓW, ZMIANĘ WŁADZY I WYZWOLENIE I ODZYSKANIE POLSKI
  Żeby to było możliwe trzeba stworzyć ruch gwarantujący uczciwość, uczciwe zasady i cele. To musi być ruch zbudowany na fundamencie uczciwości i zaufania. To musi być ruch eliminujący zdrajców, agentów i innych kundli działających na rzecz dotychczasowego systemu. Żeby to było możliwe taki ruch musi;
  BRATERSTWO.ORG TO RUCH JEDNOCZĄCY WSZYSTKICH PONAD I POZA PODZIAŁAMI BO POLSKA TO NASZ WSPÓLNY DOM Wszystkich tu mieszkających i stąd pochodzących. I w naszym wspólnym interesie jest żeby jak najlepiej funkcjonowała i była jak najsilniejsza i najbogatsza. Wszystkich nas, bez względu na wiarę, rasę, przekonania, preferencje itp.
  ŻEBY MÓC SIĘ ZJEDNOCZYĆ I WYELIMINOWAĆ KŁÓTNIE SPORY I MANIPULACJE MUSIMY SIĘ SKUPIĆ TYLKO I WYŁĄCZNIE NA ZMIANIE SYSTEMU PAŃSTWA TYLKO I WYŁĄCZNIE STWORZENIE I WPROWADZENIE NOWEGO ZDROWEGO SYSTEMU PAŃSTWA
  ŻEBY TO BYŁO REALNE W TAKIM RUCHU A POTEM W PAŃSTWIE TRZEBA WPROWADZIĆ SYSTEM UCZCIWYCH ZASAD I RÓWNYCH PRAW I MOŻLIWOŚCI SYSTEM UMOŻLIWIAJĄCY KAŻDEMU I WSZYSTKIM OSOBOM I ORGANIZACJOM PRZEDSTAWIANIE SWOICH PROPOZYCJI, POMYSŁÓW I KANDYDATÓW ORAZ UMOŻLIWIAJĄCY KAŻDEMU I WSZYSTKIM OCENIANIE, GŁOSOWANIE I WYBIERANIE NAJLEPSZYCH PROPOZYCJI I LIDERÓW
  TAKI UCZCIWY SYSTEM GWARANTUJE UCZCIWOŚĆ, UMOŻLIWIA WYBIERANIE NAJLEPSZYCH IDEI, POMYSŁÓW I CELÓW ORAZ OSÓB DO ICH REALIZACJI ORAZ LIDERÓW.
  To, taki system, taki ruch, takie państwo, uniemożliwia manipulacje i wpływy służb, zdrajców i innych Bolków, umożliwia wybieranie najlepszych idei, planów i celów oraz liderów do ich realizacji.
  TAKIE JEST BRATERSTWO.ORG , PO TO STWORZYŁEM BRATERSTWO.ORG I ZAPRASZAM KAŻDEGO I WSZYSTKIE RUCHY I ORGANIZACJE, KAŻDEGO KTO SIĘ ZGADZA Z TAKIMI ZASADAMI I MA UCZCIWE ZAMIARY DO WSPÓŁTWORZENIA BRATERSTWA NA RÓWNYCH PRAWACH.
  W I O BRATERSTWIE.ORG ZAWSZE WSZYSCY I KAŻDY Z NAS DECYDUJEMY O WSZYSTKIM NA RÓWNYCH PRAWACH
  W Polsce jest ponad 80% osób które chcą zmian, które mają dosyć dotychczasowych partii i polityków. Te 80% niecierpliwie czeka na kogoś kto ich poprowadzi do wyzwolenia naszej ojczyzny. I TE PONAD 80% NASZYCH BRACI RODAKÓW POWSTANIE I PÓJDZIE ZA NAMI W BRATERSTWIE JAK TYLKO ZAGWARANTUJEMY IM UCZCIWOŚĆ DAMY CEL I LIDERÓW TO WYSTARCZY TO JEST BARDZO PROSTE I ŁATWE BO NAS SĄ DZIESIĄTKI MILIONÓW RZĄDZĄCYCH ZDRAJCÓW JEST GARSTKA Poza tym rządzący to durnie, tchórze, to urodzone chamy i parobki, które potrafią tylko służyć za kundli, kraść i kłamać. ALE ŻEBY TAK SIĘ STAŁO MY MUSIMY SIĘ ZJEDNOCZYĆ I DZIAŁAĆ RAZEM DLA NAS DLA NASZYCH DZIECI I RODZIN DLA NASZEJ OJCZYZNY JAK MY SIĘ NIE ZJEDNOCZYMY TO NIC SIĘ NIE ZMIENI JAK SIĘ NIE ZJEDNOCZYMY TO OSOBNO NIE MAMY ŻADNYCH SZANS I NASZE DZIAŁANIA OSOBNO STAJA SIĘ BEZSENSOWNE TYLKO NASZE ZJEDNOCZENIE STWARZA SZANSĘ NA WYZWOLENIE I ODZYSKANIE NASZEJ OJCZYZNY NA ODZYSKANIE WOLNOŚCI I GODNOŚCI OSOBNO PRZEGRAMY I NASZĄ OJCZYZNĘ POSTRADAMY ZJEDNOCZENI WYGRAMY I NASZĄ OJCZYZNĘ ODZYSKAMY I WOLNĄ NASZYM DZIECIOM DAMY
  SIOSTRO BRACIE DOŁĄCZ DO BRATERSTWA, TWÓRZ JE I ROZWIJAJ I NASZĄ OJCZYZNĘ ODZYSKAJ DLA SIEBIE, DLA SWOICH DZIECI I BLISKICH DLA NAS WSZYSTKICH
 • @nikander 09:15:12 No widzi Pan, z kimś takim nie można dyskutować, durne obelgi i hasła bez argumentów uniemożliwiają dyskusję
  między innymi tym się różnię od Pana że zawsze jestem otwarty na innych, na nowe, na zmiany. Wie Pan, TYLKO DUREŃ UWAŻA SIĘ ZA WSZYSTKOWIEDZĄCEGO, TYLKO DUREŃ UWAŻA SIĘ ZA NIEOMYLNEGO, NAJWIĘKSZE BŁĘDY POPEŁNIAJĄ NIEOMYLNI. To takie moje mądrości życiowe. Takie które stosuję a nie tylko głoszę jak inni.
  Wie Pan. Nie da się opisać rzeczywistości ślepemu. Ktoś kto ma klapki na oczach nie widzi i nie zobaczy reszty rzeczywistości póki nie opadną mu klapki.
  Poza tym. Z tego co Pan pisze to Pan sam nie wierzy w to że zmiany są możliwe. To po co Pan sobie i komuś dupę zawraca.
  Zamiast reagować emocjonalnie, lepiej nich się Pan dobrze zastanowi nad tym co napisałem. Tym bardziej jeżeli ma Pan dobre intencje.
 • @ninanonimowa 00:51:06
  I ja mam przez godzinę nad tym siedzieć?
  Szanowna Pani.
  Ja muszę skończyć docieplanie domu. Mam jeszcze jakieś 100 m2 styropianu do przyklejenie + otynkowanie itd. Do kompa siadam w chwilach odpoczynku.
  Jak chce Pani mi takie sprawy przekazać - proszę o krótkie streszczenie.
 • @Braterstwo.org 09:50:49
  No wreszcie piszesz Pan coś konkretnego "ŻEBY TO BYŁO REALNE W TAKIM RUCHU A POTEM W PAŃSTWIE TRZEBA WPROWADZIĆ SYSTEM UCZCIWYCH ZASAD I RÓWNYCH PRAW I MOŻLIWOŚCI SYSTEM UMOŻLIWIAJĄCY KAŻDEMU I WSZYSTKIM OSOBOM I ORGANIZACJOM PRZEDSTAWIANIE SWOICH PROPOZYCJI, POMYSŁÓW I KANDYDATÓW ORAZ UMOŻLIWIAJĄCY KAŻDEMU I WSZYSTKIM OCENIANIE, GŁOSOWANIE I WYBIERANIE NAJLEPSZYCH PROPOZYCJI I LIDERÓW"

  Testujemy to od trzech lat na http://ligapolit.pl a teraz ten mechanizm tworzenia rankingu postulatów legislacyjnych i wyboru realizatorów znajdzie się w statucie nowej partii, dla której założęnia statutowe opublikujemy we środę.
 • @Braterstwo.org 10:03:28
  Moresu trochę smarkaczu dla ludzi z siwizną. Gówno jeszcze w życiu zrobiłeś, podczas gdy my już mamy się czym pochwalić.
  Jeśli masz na końcu jezykieś jakieś połajanki, to miarkuj się Pan do kogo je kierujesz.

  ... no to się zjednoczmy i obalmy. To jest dla mnie polityczny język menelstwa. Proszę mi wybaczyć ale tak jest.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:17:48
  --nauczyłam się zamykać etapy -nie ciągnę za sobą / worów / -wyciągam tylko lekcje i uczę się jutra !.

  Ps. styropian jest nie zdrowy !/ chyba,że budynek gospodarczy / styropian musi leżakować tzn.bez opakowania ok m-ca , musi wyjść z niego woda - nie leżakowany wyschnie pod tynkiem ,skurczy się i utworzy mostki termiczne -- i cała praca ..........

  STYROPIAN -wady -tworzy z budynku PUDŁO REZONANSOWE
  ------------------------ płyty przenoszą drgania [ nie wygłusza ]
  -------------------------budynek nie oddycha ! ważna DYLATACJA i WENTYLACJA
  -------------------------utlenia się iiiiiiiiiiiiiiii pali ! kłamią ,że nie

  --owocnej pracy ! nic tak nie brzydzi ! jak chłop o /miętkich /rękach :))
 • @nikander 10:35:27
  -
  Chciejstwo polityczne, bez systemu obliczeniowego trafnie nazywasz:)
 • @Braterstwo.org 10:03:28
  NIE ZNAM się na EKONOMII - o niej proszę rozmawiać z Panem NIKADEREM !! - ja tu jestem dla innej sprawy !! SŁOWIAŃSKIEJ ŚWIADOMOŚCI jestem antyWATYKAŃCZYKIEM -antyKLERYKAŁEM i antyPEJSEM

  a Pan chcesz przecież rozmawiać o EKONOMII :))
 • @ninanonimowa 11:26:42
  Ha, już wiem dlaczego kleryków nie lubisz - te miętkie rączki!!
 • @ninanonimowa 11:33:14 A ja mam inne podejście i inne zasady i cele, z nikim nie mam zamiaru walczyć
  bo walka to starta energii, czasu i potencjałów. Poza tym możliwość manipulowania. Zamiast walczyć proponuję i zapraszam to tworzenia własnych, naszych obszarów wolności, normalności, zdrowych relacji i współpracy. JA PROPONUJĘ WALKĘ BEZ WALKI ZWYCIĘSTWO I WYZWOLENIE DZIĘKI UCZCIWOŚCI I NORMALNOŚCI POWSTANIE KTÓREGO BRONIĄ JEST ZAUFANIE Ja dzielę tylko na uczciwych i zdrajców, na uczciwych i złodziei, na takich którzy dbają o dobro wspólne jakom jest nasza ojczyzna i takich którzy nas zdradzają, okradają i oszukują.
  Kwestia wiary, rasy, przekonań itp. jest nieistotna. To jest prywatna sprawa. A jeżeli już to wolę współpracę z uczciwym, uczciwie działającym dla Polski żydem, wierzącym, chrześcijaninem, czy nawet muzułmaniniem niż z KomoRuskim skundlonym folksdojczem który niby jest Polakiem. Jest tylko jeden dobry właściwy podział, na uczciwych i zdrajców, na uczciwych i złodziei, na tych którzy działają na rzecz Polski i tych którzy szkodzą.
  Albo jest się człowiekiem albo chamem i zdrajcą.
 • @nikander 10:35:27 no i znowu obelgi i chamstwo. Człowieku jak Ty chcesz cokolwiek zrobić z takim zachowaniem.
  Nie masz szans. Sam sobie szkodzisz. Mam w dupie twoje oceny i opinie do nigdy nie dorośniesz i nie osiągniesz pewnego poziomu świadomości. Wiek nie daje żadnej gwarancji wiedzy czy świadomości. Zwykle wręcz przeciwnie.
  Poza tym to głupota i chamstwo ocenianie czegoś i kogoś o czym i o kim nie ma się pojęcia.
  Chłopie prostak i cham jedynie chamów i prostaków może do siebie przekonać.
  Wiem że ma Pan trochę dobrych pomysłów, wiem że niektóre są zgodne z moimi koncepcjami. Jeżeli tak, jeżeli ma Pan uczciwe intencje to życzę Panu jak najlepiej bo Polska potrzebuje pozytywnych zmian systemu państwa.
  I tym się od Pana różnię że nawet jak piszę krytycznie o Pana postępowaniu to dla Pana dobra. Nie potrzebuję i nie interesuje mnie poniżanie innych żeby dowartościować siebie. Jestem ponadto. Od dawna. Nie szczekam na kundelka tylko dlatego że on na mnie szczeka. Nie ten poziom. On nie zna ludzkiej mowy. A ja zwykle nie mam zamiaru się zniżać do jego poziomu. Bo po co.
 • @Braterstwo.org 13:15:59
  Jakoś tak padło na Pana ze stał sie Pan reprezentantem linii programowej z którą walczę, a która streszcza sie w "...jednoczmy się, obalimy system i zbudujemy lepszy...". To droga do nikąd. Aby się zjednoczyć trzeba wymyślić ośrodek kondensacji. Proszę to zrozumieć. Jeśli nie wykładacie kawy na ławę to proszę wybaczyć: dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.
  Proszę podać wasze najważniejsze postulaty w zakresie naprawy polityki, systemu monetarnego i ustroju gospodarczego. Jak się okaże, ze są one zbieżne, to idziemy razem. Inaczej to proszę przestać nawoływania do jakiegoś "zjednoczenia się". Proszę tym "zjednoczeniem" nie walić jak cepem po wszystkich, którzy płaszczyznę zjednoczenia tworzą.
 • @nikander 13:43:34 Drogi Panie, na dyskusksję zawsze jestem chętny i otwarty
  tym bardziej z Panem bo myślę że zmierzamy w podobnym kierunku a niektóre rzeczy postrzegamy inaczej. (Przepraszam ale i tak się zasiedziałem tak że teraz krótko. Bo mam coś do zrobienia).
  Wyjaśnienie. Polityka to nie mój świat. Coś mnie wzięło jakiś czas temu i chwilowo się tym zająłem. Ale jak najszybciej chcę wrócić do mojego świata. Mój świat, który kocham i który jest moim spełnieniem to Soullive Coaching. Czyli prowadzenie innych osób, par, rodzin, firm, organizacji do zdrowia, zdrowego funkcjonowania, zdrowych relacji, bogactwa. Nie ma nic przyjemniejszego jak pomaganie innym i ich szczęście i wdzięczność na twarzy. Przynajmniej dla mnie. Tak że osobiście nie jestem zainteresowany polityką. I niewiele o niej wiem.
  Cały czas się uczę i szukam nowych lepszych rozwiązań.
  Chciałem i chcę z-jednoczyć liderów, osoby myślące, niezależne, wolne i kreatywne żeby stworzyć wspólny ogólnonarodowy ruch, żeby wspólnie stworzyć najlepszy projekt i plan dla Polski i wspólnie wyłonić najlepsze osoby i najlepszych liderów do przejęcia władzy, stworzenia i wprowadzenia nowego zdrowego systemu państwa. To jest moją wizją i celem Braterstwa. Zjednoczenie wszystkich niezależnych osób, ruchów i organizacji celem stworzenia wspólnego celu i planu dla narodu. Dlatego w Braterstwie koncentrujemy się tylko na budowie i wprowadzeniu nowego całościowego systemu państwa. Bo to umożliwi zjednoczenie ponad i poza podziałami i wyeliminuje lub przynajmniej ograniczy możliwość manipulowania przez wrogów.
  Jak liderzy i różne ruchy się nie zjednoczą to nie zjednoczy się naród. Bo naród musi dostać cel, plan i liderów. A wszystko musi być oparte i zbudowane na uczciwości i zaufaniu. Ale nie na obietnicach i hasłach. Tylko na gwarancjach uczciwości. Dlatego sam myślałem między innymi o kontrakcie wyborczym co też u Pana spotkałem. A co świadczy o Pana uczciwych intencjach.
  Warunkiem wyzwolenia Polski jest zjednoczenie liderów i niezależnych organizacji. Dlatego system wszystko robi żeby wszystkich skłócać i podważać wzajemne zaufanie. Bo ten zbrodniczy system doskonale wie że osobno, skłóceni nie mamy żadnych szans. A zjednoczeni stajemy się potęgą która łatwo zwycięży, wyzwoli Polskę i wyeliminuje zdrajców.
  Jak zjednoczą się liderzy i organizacje rzeczywiście chcące zmian, jak wspólnie stworzą cel i plan dla narodu. A tym celem będzie nowy zdrowy całościowy system państwa eliminujący patologie, zdrady i osoby je tworzące oraz wprowadzi zdrowe uczciwe zasady i równe szanse. I jeżeli zjednoczeni damy rodakom, narodowi taki cel, plan i gwarancje (nie obietnice) tylko gwarancje uczciwości, realizowania takiego celu to cały naród się powstanie i wygramy wybory i usuniemy wszystkich zdrajców i złodziei i wprowadzimy nowy system państwa.
  Tak to widzę. Naród czeka i prosi o uczciwy cel, plan i liderów którzy go poprowadzą i przejmą władzę. Jak to zrobimy, jak damy gwarancje uczciwości to łatwo wygramy i naszą ojczyznę odzyskamy.
  Resztą będziemy się zajmować potem, jak wygramy. Bo dopóki nie mamy władzy nic nie zmienimy, nic nie zrobimy. Polska jest pod okupacją. To nie czas rozmawiania o detalach. To czas kiedy najważniejszy jest jeden jedyny cel, przejęcie władzy i odsunięcie od niej wszystkich zdrajców raz na zawsze. Dopiero po tym można coś zmieniać. I dopiero potem zajmiemy się detalami takimi jak finanse, media, sądy, itd. Cała Polska wymaga totalnego remontu. Nie można zrobić wszystkiego jednocześnie. Na to wszystko inne przyjdzie czas jak przejmiemy władzę.
  I teraz trzeba się zająć tym, przejęciem władzy.
 • @Braterstwo.org 13:01:48
  ---- ZNAM te słowa ! znam ! też ten TOK MYŚLENIA ! --to są moje słowa z przed 25 lat

  ---------STARSZYZNA !! RADA STARSZYCH występuje we wszystkich CYWILIZACJACH !! i od zawsze !!

  BRATERSTWO !!! tu już NIE MA CZASU !! na OD NOWA !! teraz ! nastał CZAS CIĘŻKICH WALK !! ---- jak się je wygra !!

  wówczas można będzie !! na zasadach o których mówisz ! ŻYĆ i PRACOWAĆ

  popatrz na młodego Tuska ! -mówił dokładnie TO SAMO co Ty teraz ! wielu z nas naiwnych dało się uwieść jego słowom --widzisz ?! co po latach z tych WYREŻYSEROWANYCH FRAZESÓW pozostało !!

  https://www.google.pl/search?q=obrazy++dla+partii+KLD+TUSK&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&channel=fflb&gfe_rd=cr&ei=F2XnU57tA8GK8QeDgoHgCg
 • @Braterstwo.org 14:28:05
  Wyczuwam wspólną chemię. Do dobrze wróży. Ja się cieszę, że niektóre tematy przemycane tu od kilku lat zaczynają nabierać "noszenia". Tak stało się chociażby w kwestiach architektury monetarnej. Zaczyna się włączać świat nauki i nagle odwaga w tych tematach tak jakby staniała.

  Zapewniam Pana, już niedługo Polacy się zjednoczą aby wyrwać z banksterskich rąk te około 130 mld zł rocznego trybutu. Ktoś powiedział "śmierć ojca to jeszcze wybaczyć można, ale grabieży ojcowizny - nigdy!"

  Do tej walki stanie cały naród. Proszę zatem nie traktować tego, jako szczegółowego rozwiązania.

  Sądzę, że jest nam do siebie bliżej niż dalej. Liczymy na młodych. My idziemy w odstawkę i jest to "bój nasz ostatni".
 • @ninanonimowa 14:40:37
  ------------ KU PAMIĘCI Polacy ! SKOK ! na katolika

  http://www.youtube.com/watch?v=k7g3YKurDxw
 • @Braterstwo.org 14:28:05
  -
  sStare błędy
  Widać, że jesteś młody, bo zjednoczenia już dawno temu były i obiecywały „Resztą będziemy się zajmować potem, jak wygramy.” Przykro patrzeć jak politycy i Braterstwo się stara odgrzewać stare błędy.
 • @Jan Paweł 21:07:17
  Polska chyba musi zbankrutować, by ta hydra także upadła?

  Nie Panie Janie, Kon na trzech nogach sam upadnie, jak polski tygrys stanie na cztery łapy.
 • @goodness 16:49:33
  błagam !!! wymień Pan !! ---1 co ? 2 co? 3 co? 4 co ? SŁUPEK !!
 • @ninanonimowa 17:15:40
  1. władza ustawodawcza, 2 władza wykonawcz, 3.władza sądownicza, 4. najwyższa władza ludu ( demokracja)

  Plan ratowania Polskiej Demokracji na str. 242 Polskiej Demokracji Kwantowej
 • @goodness 17:46:04
  http://m.neon24.pl/41c5366f8f92673f6aebbc91fd31e11a,0,0.png

  http://nwsn.neon24.pl/post/111853,str-242-polska-demokracja-kwantowa
 • @nikander 15:19:22
  ---------BARDZO PROSZĘ odnieść się do propozycji -goodness
 • @ninanonimowa 18:51:15
  Bez powszechnej edukacji zwiększania świadomości z kolejnością zamykania śluz w systemie spiętrzania wiedzy do wyższej kultury demokracji nigdy nie wpłyniemy.

  Tu nic narzekanie na kogokolwiek nic nie da. Tu należy szanować słowa Archimedesa. Dajcie mi punkt oparcia a podniosę kulę ziemską.
 • Odpowiem wszystkim bo widzę podobne zastrzeżenia, które wynikają z niewiedzy.
  Zacznę od podstaw. Braterstwo powstało żeby z-jednoczyć liderów, wolne niezależne myślące osoby, organizacje i ruchy.
  Mój projekt i plan Wyzwolenia Polski i Wprowadzenia Nowego Systemu Państwa jest tylko wstępną propozycją do dalszych prac i wspólnego stworzenia przez wszystkich ostatecznej wersji.
  Co do podstawowych zastrzeżeń że "to już było" , " że Tusk... i inni".
  Albo nie zapoznaliście się albo nie zrozumieliście. Nie, nie było czegoś takiego. Bo proponuję stworzenie systemu równych uczciwych szans i możliwości już w Braterstwie a potem w państwie. System w którym wszyscy i każdy może przedstawić swoje propozycje i w którym wszyscy i każdy z nas wybiera najlepsze propozycje, cele i osoby. To wyklucza manipulacje i sterowanie z przez ukryte siły, agentów czy służby. Ten system też umożliwia usuwanie każdego w każdym momencie.
  Wszystko to chroni przed manipulacjami, oszustwami i gwarantuje uczciwość i realizację zobowiązań. Bo jak nie to po prostu daną osobę większość usuwa.
  Taki system umożliwia wybieranie najlepszych liderów i inne osoby najlepsze do realizacji danych zadań.
  Kluczowe jest stworzenie systemu równych szans, zdrowej rywalizacji i stałej kontroli i decydowania przez wszystkich.
  Ma ktoś lepsze pomysły, propozycje, słucham, proszę zaproponować, z chęcią wykorzystam każdy dobry pomysł.
  Zapraszam każdego do współtworzenia Braterstwa na równych prawach, każdego kto jest uczciwy, nie służy u naszych wrogów i nie jest od nich zależny. Każdego kto się zgadza z podstawowymi zasadami i celami. I z chęcią od razu oddam prowadzenie Braterstwa każdemu kto poprowadzi je lepiej. I zawsze oddam prowadzenie Braterstwa każdemu kogo wybierze większość na lidera. Bo na tym to polega i o to mi chodzi. Żeby zawsze wybierać najlepszych ludzi i najlepsze cele bo to jest w naszym wspólnym interesie.
  Jestem twórcą, trenerem, coachem. Jako twórcy, moim szczęściem i spełnieniem jest oddać swoje dzieło innym i widzieć jak rośnie i się rozwija. Jak żyje samodzielnie. Tak samo jako trenera i coacha moim szczęściem i spełnieniem są sukcesy, szczęście, zdrowie i bogactwo moich klientów. Tym i po to się urodziłem tak że postrzegam świat i ludzi trochę z innej perspektywy niż większość.
  Powiem więcej. Miałem szczęście i dar spotkać i uczyć się u najwybitniejszych trenerów wiele lat temu. I wiem trochę więcej od innych o życiu, o człowieku, rodzinie i systemach.
  I wiem kim jestem, po co się urodziłem, co jest moim spełnieniem. I wiem że nie opłaca się oszukiwać innych. Bo zawsze najwięcej traci się samemu. Wiem jak straszne konsekwencje mają zbrodnie, oszustwa. Widzę to w wielu terapiach, systemach rodzinnych. I wiem że za oszustwa i zbrodnie płacą kolejne pokolenia nieszczęściami, tragediami. Pracuję z takimi przypadkami, widzę to. I mam pełną świadomość konsekwencji. Dlatego interesuje mnie tylko uczciwy system, uczciwy ruch i uczciwe relacje. Tak że proszę mnie nie porównywać do TWuSSków i innych KomoRusków. Po prostu. Jakby tak się stało że Braterstwo kiedyś przestało działać uczciwie i gdybym w nim jeszcze był w jakiś sposób to sam pierwszy się wycofam i zrezygnuję. Bo interesują mnie tylko uczciwe relacje. W moim świecie w Soullive Coaching w takich żyję. I to jest mój świat.
 • @Braterstwo.org 21:50:56
  „Resztą będziemy się zajmować potem, jak wygramy.”

  To rozumię.

  Lecz nie wiem co było wcześniej przedmiotem Szanownego Pana tworzenia?
  Od kiedy działa i zostało przyjęte do produkcji?
 • @goodness 09:46:08 W poprzednim poście to napisałem, coaching, to moja domena
  szczególnie praca z systemami takimi jak rodzina, firma, organizacja. stworzyłem mój kompleksowy ekologiczny system Soullive Coaching. jeden z najbardziej awansowanych systemów na świecie. Pozwalający między odzyskać własną tożsamość, uwolnić od traumy i uwikłań a przez to uzdrowić systemy rodzinne. Wcześniej działalność prywatna (całe życie). Ale jakie to znaczenie.
  Ja nie oferuję siebie, tylko wstępny projekt nowego zdrowego systemu państwa. I on jest tematem a nie moja osoba.
  Takie pytania są bez sensu (przynajmniej dla mnie) i najczęściej w Polsce zwykle służą manipulowaniu i dezawuowaniu konkurencji.
  Mnie zawsze interesuje sama propozycja, to czy jest coś warta i przydatna lub nie, a nie kto ją przedstawia.
  Tym bardziej że mam świadomość że to odkrycia ujawniają światu osobowości a nie odwrotnie.
 • @goodness 09:46:08 jeszcze słowo, jak widać po stanie i sytuacji Polski tzw. autorytety i elity nie istnieją
  albo w ogóle się nie nadają do pełnionych ról. To są wręcz chamolity najgorsze chamy i kanalie wyselekcjonowane przez okupantów umieszczone na stanowiskach i pozycjach elit do manipulowania, zniewalania Polaków oraz nadzoru na neokolonią. A służbie Ruskom, Niemcom, USSraelowi czy korporacjom.
  Jeżeli już to ważne pytanie jakie warto zadawać i sprawdzać odpowiedź to czy ktoś służy, jest zależny, finansowany, wspierany przez kogoś z zewnątrz, czy jest niezależny, od służb specjalnych, obcych państw i organizacji, korporacji, ewentualnie wewnętrznych okupantów TVNów, Polsatów, różnych oligarchów itp. To są najważniejsze informacje dotyczące osób i organizacji w sytuacji Polski.
  Odpowiadam. Nigdy nie byłem, nie współpracowałem w żaden sposób i nie byłem świadomie i z mojej woli w żaden sposób zależny od żadnych służb, partii, obcych korporacji itp.
  Zawsze byłem, jestem i zawsze będę niezależny i wolny. Na ile to możliwe. Bo to jest jedna z najcenniejszych moich wartości.
 • @goodness 18:07:28 to jest bezsensowna (żeby nie powiedzieć bełkot) filozofia która nic nie wyjaśnia i jest niezrozumiała
  jak widać na obrazku jest to pokazana zasada działania śluzy.
  Ewentualnie schemat malowania statku z jednego koloru na drugi.
  Na czym niby polega ten Plan Ratunkowy?
  Co to jest niższy poziom demokracji?
  Co to jest wyższy poziom demokracji?
  Jak przejść z jednego do drugiego?
  Kto ma to zrobić?
  Co to zmieni?
  itd. ...?
 • @ninanonimowa 14:40:37 Proszę zapoznaj się z Projektem Nowego Stystemu Polski, właśnie po to powstał żeby nigdy wiecej nie było
  TWuSSków. Dzięki systemowi dającemu społeczeństwu realną kontrolę i władzę nad państwem i rządzącymi. Upraszczając.
  Co do tego że nie ma już czasu i trzeba natychmiast działać zgadzam się w 100%. Ale jedyna rozsądna i skuteczna walka to zjednoczenie się wszystkich chcących zmian i wygranie wyborów. Po prostu. To jest najlepszy i najskuteczniejszy sposób. Ale wśród Polaków bardzo trudny. I to jest nasza tragedia i nieszczęście, że nie potrafimy się jednoczyć i współpracować. To jest jedyna przewaga Żydów nad nami. A ich pozycja na świecie, wpływy pokazują ile tracimy wszyscy przez naszą głupotę. Tak jest wewnątrz kraju i na całym świecie. W Polsce przez to garstka zdrajców, chamów i debili rządzi dziesiątkami milionów Polaków. To jest przerażające i straszne. Wiedziałem że jest koszmarnie w Polsce pod tym względem ale w najgorszych snach nie spodziewałem się że jest tak koszmarnie. Nie ma narodu, jest zniewolona ogłupiała tchórzliwa hołota. Miałem (niestety mam coraz mniejszą) nadzieję że w Braterstwie będziemy jednoczyć, tworzyć i rozwijać elity. Sam jestem wolny, niezależny i doskonale rozumiem i szanuję wolność i niezależność innych. I dlatego liczyłem (jeszcze liczę) że uda mi się z-jednoczyć takie osoby i organizacje. Ale nie wiem czy w Polsce w ogóle to możliwe.
 • @Braterstwo.org 13:57:47
  http://m.neon24.pl/41c5366f8f92673f6aebbc91fd31e11a,0,0.png

  Ja tam wcale się nie wstydzę, że jestem tylko polskim robotnikiem. Zwykłe trening nazywam po polsku. Nie przepadam za wyzwiskami nieudaczników, bo to nic nie da. Daj spokój, tworzysz dodatkowe odwracanie uwagi od rozwiązania tego problemu i od sposobu jego naprawy.
  Faktycznie jasno się określiłeś - „Resztą będziemy się zajmować potem, jak wygramy.”
  Czy widzisz teraz jakiś poziom demokracji? Moim zadaniem jest zatopiona ustawową większością. W użyciu działaniu podstawione są tylko jej makiety i dopóki jej nie wyłowimy, to o żadnego poziomu demokracji nie będzie:)
  Dalej liczę na Ciebie, że pomożesz mi wyłowić prawdziwą demokrację na powierzchnię wody, a to wymaga dużej wiedzy z różnych dziedzin.
 • @nikander 15:19:22 wiem że wiele nasł łaczy w postrzeganiu i celach, a różnice to normalne a wręcz pożądane dla mnie
  życie i rozwój jest tylko tam gdzie są różnice potencjałów, poglądów itp.
  Nic nie jest doskonałe a nawet jak jest dzisiaj to przestanie takim być jutro.
  Wiem że Polacy się zjednoczą. Jakieś 20 lat temu już miałem pierwsze myśli o tym że czeka nas, cywilizację, wielki kryzys i narodziny nowej cywilizacji.
  To się pojawiało i znikało. Też pierwsze myśli teksty o nowym systemie państwa. To nie jest mój świat ale trochę się orientuję. Poza tym wiem trochę o mechanizmach i działaniu struktur złożonych takich jak człowiek, rodzina, organizacje, społeczeństwa. Tak że postrzegam i przewiduję trochę.
  Dla mnie od dawna jest oczywiste jest że jesteśmy w trakcie śmierci dotychczasowej cywilizacji i narodzin nowej. Tak jak w przypadku ludzi, rodzin tak też narodów i cywilizacji kryzys to znak i szansa koniecznych zmian na lepsze. Bo zmiana, rozwój to życie. Też śmierć i narodziny nowego w to miejsce. Jeżeli się nie dostosuje i nie dokona odpowiednich zmian pojawi się kolejny, większy kryzys (tak jak w przypadku człowieka większa choroba). Tak będzie aż do skutku. Aż kryzys będzie tak poważny że zmusi do zmian. W przypadku człowieka to zwykle jest śmiertelna choroba lub inne takie zagrożenie. Tak samo w przypadku narodów czy cywilizacji często jest to wojna. A zawsze jest to skutkiem głupoty i nie reagowania wcześniej. Zawsze im później tym większe koszty, tragedie i straszniejsze konsekwencje.
  Tak działa natura, tak działa życie.
  Niestety jest bardzo mało osób mających tego świadomość. A jeszcze gorsze że nikt nie chce słuchać tego przed czym ostrzegają i rozwiązań jakie sugerują. Niemal całe życie to przerabiam. Nawet najbliżsi nie słuchają i niszczą sobie życie. A ja wiem że jestem w stanie im pomóc.
  Ludzie kochają cierpieć. Powodów jest dużo. Między innymi straszna, koszmarnie szkodliwa i niebezpieczna religia. Żeby było jasne (bo wierzący od razu palą ,mnie na stosach) o Bogu wiem więcej niż cały kościół razem wzięty. Oni co najwyżej wierzą (w rzeczywistości nie wierzą bo by tak nie postępowali) a ja WIEM. Kościół, wiara jest tak samo potrzebna jak polityka (system współżycia). Tak jak mamy dwie półkule. Ale kościół jest tak samo opanowany przez zwyrodniałych oszustów żerujących na tych którym powinni służyć. Dokładnie tak samo jak politycy. Dla człowieka władza to odpowiedzialność, dla chama to tylko przywileje. Niestety zarówno w polityce jak i w kościele do władzy dorwali się same chamy. A koro pojawił się ten temat. Przy okazji. Bóg zawsze z każdym komunikuje się tylko bezpośrednio. Każdy kto mieni się jego przedstawicielem to oszust i cham i goń go szczuj psami. Bo on oddala od Boga. Trzeba umieć odróżniać takich chamów od przewodników którzy jedynie wskazują kierunek, drogę do Boga. Ale są tylko przewodnikami wskazującymi kierunek. Każdy tan drogę musi przebyć sam żeby dotrzeć TAM.
 • @goodness 14:21:36 Dla mnie ważne kto jakim jest człowiekiem, reszta jest drugorzędna
  Żeby było jasne, na ile zajdę czas i możliwość to tu zaglądam. I raczej się zdążyłem zorientować że nie jesteś jakiś dureń a wręcz przeciwnie.
  Nie ma ludzi nieomylnych. A najbardziej się mylą ci którzy się za takich uważają.
  To nie było, nie miało być złośliwe. Tylko pokazać że bez opisu i wyjaśnienia jest totalnie niezrozumiałe. I tylko tyle. Żeby coś zrozumieć i się dowiedzieć trzeba dać przynajmniej dodatkowy opis.
  Po prostu nie wiem co się za tym kryje.
  Coachingiem zajmuję się od czasów jak w Polsce nikt jeszcze nie wiedział że coś takiego istnieje. Poza tym nie jestem trenerem sportowym. Komputer też nie jest polską nazwą. Czasami angielskojęzyczna nazwa jest optymalna. Nie nazwy a umiejętności są najważniejsze.
  Oczywiście całkowicie się z Tobą zgadzam że nie ma w Polsce demokracji i że jak najbardziej trzeba szukać optymalnych rozwiązań dla Polski. W końcu sam to robię. Tylko przedstaw to w zrozumiały dla odbiorcy sposób. Po prostu.
  Cały czas liczę że jak największa grupa osób wspólnie stworzy projekt nowej demokracji. Od samego początku jestem otwarty i wręcz czekam na propozycje i pomysły innych.
  "Faktycznie jasno się określiłeś - „Resztą będziemy się zajmować potem, jak wygramy.”"
  Nie tyle ja się określiłem co wskazałem kierunek wyzwolenia Polski, tak jak ja to widzę.
  Po pierwsze "my" znaczy tu wszyscy chcący rzeczywistych realnych pozytywnych zmian w Polsce. Mało tego. Ja sam nie chcę, nie aspiruję i nie nadaję się na polityka. I w ogóle mnie to nie interesuje. Mam wiele innych rzeczy do zrobienia. I które dadzą mi o wiele więcej szczęścia i satysfakcji.
  A co do sensu całkowicie go podtrzymuję. Nasi przodkowie w czasie okupacji nie siedzieli i nie zastanawiali się i dyskutowali o tym jaka to demokracja jest lepsza, jakie systemy finansowe itd Tylko robili to co ważne, walczyli o wyzwolenie ojczyzny.
  Jak dom się pali to zastanawianie się jaki płot będzie lepszy, albo jaki podjazd do domu nie najlepiej świadczy o tych którzy tak robią. Delikatnie mówiąc. Jak wiesz coaching to też praca z celami. Tak że też zawodowo mam o tym pojęcie. Takie zachowania szkodzą. Jest hierarchia. I trzeba mieć tego świadomość.
 • @Braterstwo.org 15:03:51
  Braterstwo.org poleca -
  „Resztą będziemy się zajmować potem, jak wygramy.”

  Jeszcze raz powtarzam, to już było i przyniosło tragedię zadłużenia Polaków, a ty niby nieświadomie wskazujesz taki kierunek wyzwolenia Polski??????
 • @goodness 15:36:03 To wskaż lepszy kierunek wyzwolenia Polski, jak rzeczywiście będzie lepszy natychmiast zmienię zdanie
  i to chętnie.
  Poza tym to uproszczenie wyrwane z kontekstu.
  Bo od dawna w wielu tekstach piszę że tym co naród potrzebuje jest dobry, oczekiwany cel, plan i liderzy. Tym co naród potrzebuje to zjednoczone elity, które go poprowadzą i przejmą władzę. Piszę o tym wielu tekstach, w różny sposób. Wskazuję też kierunki, cele, rozwiązania i sposoby realizacji.
  Ale to nie zmienia faktu że teraz najważniejsze jest przejęcie władzy. Bo bez tego nie ma nic, żadnych zmian. A do tego trzeba mieć cele i liderów. Ale tylko najważniejsze cele.
  Proszę bardzo, słucham lepszych rozwiązań.
  Zniechęcanie, odradzanie, krytykowanie itp. to podstawowe techniki manipulowania i podtrzymywania tego systemu. Tak jak wchodzenie w personalne tematy lub wciąganie w ślepe uliczki.
  Proszę o konkrety.
 • @Braterstwo.org 20:50:59
  Nie widziałem w obszernych Twoich opisach żadnego sposobu i opisu systemu spójnego. Na prośbę ninanonimowa przedstawiłem „Trzy stopniowy plan ratowania najwyższej władzy polskiej”, odrzuconej na margines jednym zapisem w Konstytucji III RP art. 10 o równowadze 3 władzy co jest brutalnym błędem topiącym najwyższą władzę ludu demokrację na marginesie)

  Najtrudniejsza jest pierwsza faza wyciągnięcie z dna marginesu (4 podmiot) Polską demokrację. Potrzeba ludzi, którzy umieją liczyć podmioty do 4. Bo kto liczy równowagę podmiotów do 3 jest zwykłym oszustem, może nieświadomym, ślepo wierzącym, że błąd matematyczny zapisany najwyższej ustawie nie jest błędem.

  Błąd podmiotów w liczbie nieparzystej 3 jako równowagę, wskazuje wszystkim na początku w pierwszej fazie ratowania Polskiej Demokracji.

  System w pierwszej fazie, obsadza puste czwarte miejsce do stanowienia prawa przedstawicielami najwyższej władzy ludu. Prawdziwa równowaga, daje początek życia demokracji. Inaczej nie można.

  Polska Demokracja Kwantowa
 • @goodness 21:23:32 Proszę bardzo, tu jest kompleksowy projekt i plan Wyzwolenia Polski i budowy Nowej Nardowej Demokracji
  http://braterstwo.org/braterstwo-rwbp/69-plan-wyzwolenia-i-rozwoju-polski
 • @goodness 21:23:32 To nie jest plan ratowania czegokolwioek, tylko bełkot z którego nic nie wynika
  z którego nikt nic nie zrozumie. Jakieś terminy za którymi nie wiadomo co się kryje. Już sam tytuł ; ;"plan ratowania najwyższej władzy" w Polsce nikt nie chce ratować władzy, no poza nią samą.
  Co to jest; margines, równowaga podmiotów, system obsadza..., pierwsza faza, itd. itp?
  Wyjaśniam. Plan musi być prosty, wskazywać atrakcyjny pożądany cel, musi go jasno wyjaśniać, wskazywać sposób jego realizacji itp.
  A to jest niezrozumiała niejasna filozofia.
 • @Braterstwo.org 10:20:30
  Dużo piszesz, ale puste obietnice.

  Powtarzam Demokracji nowej nie wymyślisz ona jest stała, tylko zatopiona przez kogo wiesz dokładnie.

  Nie wiem kim jesteś, ale demokracja nikogo nie dyskryminuje, składa się z odzielnych narodowych demokracji.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031